Czas milczenia

Seria: Podróże
Wydawnictwo: Wydawnictwo Zeszytów Literackich
A Time to Keep Silence
Medellin

Autor opisuje swój pobyt w starych francuskich klasztorach Saint Wandrille, Solesmes i La Grande Trappe oraz wypad do opustoszałych bizantyjskich kaplic w tureckiej Kapadocji. Są czytelnicy, którzy uznają Czas milczenia za najlepsza książkę Leigh Fermora, podróżnika, którego książki przepełnia ciekawość świata.

źródło opisu: http://www.matras.pl/czas-milczenia,p,227173

źródło okładki: http://zeszytyliterackie.com/patrick-leigh-fermor-czas-milczenia.html

rokita49 Boruta | 2015-10-15
Przeczytana: 15 października 2015

Ta niewielka książka (80 stron) wywołała wiele pięknych wspomnień.Po zwiedzaniu Krakowa,najczęściej w gronie najbliższych,w drodze powrotnej do Bielska-Białej najpierw odwiedzaliśmy klasztor kamedułów,a później przejeżdżaliśmy na drugą stronę Wisły do Tyńca do bernardynów.Dwa wspaniałe miejsca,przepiękne widokowo,emanujące jakąś dobrą energię,prawie namacalnie wyczuwalną.Pierwszy raz klasztor kamedułów wraz z eremami zwiedziłem w 1971 roku w ramach wycieczki zorganizowanej przez naszego asystenta z Telekomunikacji Politechniki Wrocławskiej(byliśmy wtedy na piątym roku).Po "upojnej" nocy w Krakowie,w ramach pokuty pojechaliśmy następnego dnia zwiedzać klasztor kamedułów.Co to za pokuta? Pozostały z tej wycieczki jedne z najbardziej wyraźnych i pięknych wspomnień.Klasztor w Tyńcu umożliwia spędzenia w nim za niewielką opłata kilkanaście dni w ciszy i spokoju.Byłem bardzo blisko wykupienia takiego pobytu.Miał to być pobyt bez telefonu komórkowego!Nie udało się,bardzo...

Medellin | 2015-08-29
Przeczytana: 26 sierpnia 2015

Autor z niezwykłym wyczuciem opisuje swoje doświadczenia związane z pobytem w klasztorach kontemplacyjnych. Pomimo tego, że bywał on tam jako pielgrzym czy turysta, zdobył zaufanie mnichów i był w stanie obserwować i opisać ich życie wewnątrz klasztornych murów. Po lekturze czytelnik nabiera ochoty na ucieczkę od świata, zaszycie się gdzieś u benedyktynów czy cystersów i wyciszenie tak głębokie, że aż bliskie letargu.

Autor nie idealizuje życia mnichów, uczciwie informuje o trudach i wyrzeczeniach, jakie przychodzi im znosić ale też mówi o bezgranicznym, wręcz ekstatycznym szczęściu wynikającym z bliskości Boga/absolutu.

Agnieszka | 2015-08-22
Przeczytana: 15 sierpnia 2015

Tajemnicza, niedostępna i prawie niezmienna od wieków rzeczywistość klasztorna.Prosta opowieść o wyborze ciszy, rezygnacji z codziennego pośpiechu, potrzebie refleksji.