Na Sycylii

Okładka książki Na Sycylii Matteo Collura
Okładka książki Na Sycylii
Matteo Collura Wydawnictwo: Wydawnictwo Zeszytów Literackich Seria: Podróże literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Podróże
In Sicilia
Wydawnictwo Zeszytów Literackich
2013-05-07
2013-05-07
Joanna Ugniewska
podróże Włochy Sycylia

Świetna książka napisana przez rodowitego sycylijczyka, który z dużą wrażliwością i wnikliwością opowiada o wyspie swojego urodzenia. Autor wędruje przez Sycylię, odwiedzając miejsca powiązane z historią i literaturą. Próbuje odpowiedzieć na pytanie, jacy są jej mieszkańcy i dlaczego właśnie tacy; mocno skupia się także na wątku śmierci, który - jego zdaniem -jest wręcz lejtmotywem sycylijskiej kultury.

Autor opowiada o wielu wydarzeniach historycznych, które odbywały się na Sycylii, zastanawia się też dlaczego jej mieszkańcy próbują wyprzeć te wydarzenia z pamięci. Przywołuje liczne znane postaci związane z wyspą i szeroko opowiada również o jej życiu literackim, szczególnie o Tomasim di Lampedusie.

Bardzo dobra lektura, pełna ciekawych tropów do dalszych poszukiwań. Polecam serdecznie, tak samo jak i pozostałe tytuły z serii "Podróże" Zeszytów Literackich.

Ta książka to klucz do zrozumienia wyspy. Krajobraz i klimat są jej cichymi bohaterami.

Autor stworzył niepowtarzalny nastrój. Podczas lektury odczuwałam zaciekawienie i fascynację tematem, ale też niepokój, grozę i dziwne wewnętrzne rozedrganie.
Olbrzymi plus za plastyczny, malarski styl. Jak w tyglu wiruje tu brzydota wymieszana z pięknem, zniszczenie i bieda sąsiadują z bogactwem i przepychem baroku, obłęd, zapomnienie, obsesja śmierci wspòłistnieją z sennością i zobojętnieniem. Wszystko to w towarzystwie oślepiającego słońca i nieznośnego scirocco.
Szczegòlnie urzekł mnie rozdział dotyczący Agrygentu.

Magiczna, nastrojowa lektura.

Wydaje mi się,że należy podkreślić dużą rolę dla efektu końcowego książki,tłumaczki Joanny Ugniewskiej.Oprócz tłumaczenia,za zgodą autora dokonała pewnych skrótów,wierzę,że słusznych i napisała bardzo ciekawe posłowie do tej książki.Nigdy nie byłem i chyba nie będę na Sycylii.Trochę bardziej żałuję po przeczytaniu na przykład takiego fragmentu:"Także mnie zdarzyło się zobaczyć w cieniu samotnego drzewa świętojańskiego albo oparte o murek w słońcu dziewczyny "smukłe jak łodyga,czarnowłose,o płonących oczach,wilgotnych,czerwonych ustach,idealnie zespolone z krajobrazem,namiętnym i surowym".".

Za książkę "Na Sycylii" nie wziąłem się ze względu na przypadek tylko z racji pobytu na tytułowej Sycylii. Chciałem poczuć, co pisarze twierdzą na temat swojej ojczyzny i może tego doświadczyć, spojrzeć na dane miejsce z innej perspektywy. Ostatecznie tylko nasycił mnie głód zwiedzania wyspy, czego niestety nie będę mógł uskutecznić, będąc przywiązanym do jednego miejsca na wyspie. Jeśli chodzi o samą książkę jest to ciekawa pozycja, która prezentuje dosyć nietypowe podejście do Sycylii. Miejsce, które kojarzy się ze wspaniałymi warunkami turystycznymi, znane ze swoich krajobrazów, pogody i częstych wizyt wielkich postaci literackich, jest przedstawione w zupełnie odwrotny, negatywny sposób. Z perspektywy człowieka, dla którego ta wyspa jest ojczyzną, jest to miejsce napiętnowane historią, spadek przeszłości jest druzgocący dla miejsc, dla ludzi. Tu gdzie dzisiaj ludzie przyjeżdżają na wakacje znajdują się miejsca różnych tragedii narodu włoskiego. Miasta sycylijskie Collura przedstawił również w nietypowy sposób ze swoim widmem śmierci, działań mafii i działań wojennych. Pomimo tej negatywnej oceny sama książka i tak zachęciła mnie do zwiedzenia wyspy, odkrywania tajemnic i poznawania historii od innej strony. Warto czasem odkryć prawdziwą historię, a nie tylko spojrzeć na Sycylię jako miejscu wygrzewania się na w czasie urlopu. Do tego dużym pozytywem jest odwołania do znanych pisarzy sycylijskich, cytowanie ich i przedstawianie historii w lokalnych anegdotach. Nie tego się spodziewałem, ale wciąż pozycja warta przeczytania, oczywiście dla osób, które interesują się tym miejscem, bądź tam spędzają więcej czasu niż tydzień wakacyjyny.

Zainteresowałam się tą książką z kilku powodów. Sycylia to jedno z najciekawszych miejsc, jakie oglądałam. Chciałam skonfrontować swoją pamięć- miejsc, krajobrazu i ludzi-z tekstem Sycylijczyka. Do miejsc, które zrobiły na mnie autentyczne wrażenie, należy Palermo. I fragmenty książki opowiadające o tym mieście są mi najbliższe; z zaskoczeniem oglądałam pustostany, liczne niszczejące domy przy głównych ulicach... Pamiętam slamsy w okolicach portu, migoczące tam w nocy światła, świadczące o zamieszkaniu. Wszystko to odnajduję w książce. Wydawnictwo Zeszytów Literackich jest gwarantem poziomu i kolejny powód, dla którego warto po tę pozycję sięgnąć. To nie książka podróżnicza ale próba uchwycenia mentalności i ducha wyspy. Czyta się to świetnie.

Niesamowicie ciekawa!
Obraz Sycylii z punktu widzenia kulturowego, historycznego.
Co kształtowało tę wyspę (jakie narody, które z racji łatwego dostępu drogą morską uformowały tamtejszą kulturę)swego czasu.
Autor spotyka się tam, ze zwykłym, sycylijskim człowiekiem oddanym ziemi i ze światkiem literacko - naukowym, aby przybliżyć nam postaci, które były ściśle związane z Sycylią. Idzie tropem fotografii Roberta Capy, który poświęcił tej wyspie dużo swoich wspaniałych zdjęć.
Pisze o temperamencie, charakterach Sycylijczyków i czemu takie są.
O tym, że krajobraz kształtuje człowieka, który w nim zamieszkuje.
Opisuje niezwykle ciekawie życie ekscentrycznych baronów i książąt, którzy pasjonowali się okultyzmem, alchemią, stronili zaś od ludzi -nawet a może szczególnie od swojej rodziny, pozostawiając w swoim kręgu tylko zaufane, wtajemniczone osoby.
O mafii, o największym we Włoszech i całej Europie szpitalu psychiatrycznym....na którego bramie widniał napis..."nie wszyscy nimi są, nie wszyscy są tutaj"...
Mówi o sycylijskim umiłowaniu śmierci. O tym, że na Sycylii śmierć jest "świętem", czymś co jest z nami już od chwili narodzin, więc naturalną koleją rzeczy, winniśmy ją oswoić a nie się jej bać.
Każdy rozdział opowiada inną, fascynującą historię.
Przede wszystkim nie nudzi!!!
Różne czytałam reportaże, często takie skupione bardziej na tu i teraz, na walorach krajobrazu, doznaniach, doświadczeniach z podróży. Ten jest inny, dla trochę bardziej wymagającego czytelnika niż fani Cejrowskiego ;)
POLECAM

Niesamowicie ciekawa!
Obraz Sycylii z punktu widzenia kulturowego, historycznego.

Świetny esej. Sycylia z historycznego, geograficznego i społecznego punktu widzenia. Południowe tradycje, traumy i idiosynkrazje. Przyjemność czytania.

• Literatura podróżnicza
  • Włochy