Czas milczenia

Okładka książki Czas milczenia
Patrick Leigh Fermor Wydawnictwo: Wydawnictwo Zeszytów Literackich Seria: Podróże literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Podróże
A Time to Keep Silence
Wydawnictwo Zeszytów Literackich
2015-01-01
2007-01-01
Ewa König-Krasińska
Patrick Leigh Fermor Czas milczenia klasztory podróże

Ta niewielka książka (80 stron) wywołała wiele pięknych wspomnień.Po zwiedzaniu Krakowa,najczęściej w gronie najbliższych,w drodze powrotnej do Bielska-Białej najpierw odwiedzaliśmy klasztor kamedułów,a później przejeżdżaliśmy na drugą stronę Wisły do Tyńca do bernardynów.Dwa wspaniałe miejsca,przepiękne widokowo,emanujące jakąś dobrą energię,prawie namacalnie wyczuwalną.Pierwszy raz klasztor kamedułów wraz z eremami zwiedziłem w 1971 roku w ramach wycieczki zorganizowanej przez naszego asystenta z Telekomunikacji Politechniki Wrocławskiej(byliśmy wtedy na piątym roku).Po "upojnej" nocy w Krakowie,w ramach pokuty pojechaliśmy następnego dnia zwiedzać klasztor kamedułów.Co to za pokuta? Pozostały z tej wycieczki jedne z najbardziej wyraźnych i pięknych wspomnień.Klasztor w Tyńcu umożliwia spędzenia w nim za niewielką opłata kilkanaście dni w ciszy i spokoju.Byłem bardzo blisko wykupienia takiego pobytu.Miał to być pobyt bez telefonu komórkowego!Nie udało się,bardzo żałuję."Mani.Wędrówki po Peloponezie" inną książkę tego autora,również wydaną przez ZL,mam zamiar w najbliższym czasie przeczytać.

Autor z niezwykłym wyczuciem opisuje swoje doświadczenia związane z pobytem w klasztorach kontemplacyjnych. Pomimo tego, że bywał on tam jako pielgrzym czy turysta, zdobył zaufanie mnichów i był w stanie obserwować i opisać ich życie wewnątrz klasztornych murów. Po lekturze czytelnik nabiera ochoty na ucieczkę od świata, zaszycie się gdzieś u benedyktynów czy cystersów i wyciszenie tak głębokie, że aż bliskie letargu.

Autor nie idealizuje życia mnichów, uczciwie informuje o trudach i wyrzeczeniach, jakie przychodzi im znosić ale też mówi o bezgranicznym, wręcz ekstatycznym szczęściu wynikającym z bliskości Boga/absolutu.

Tajemnicza, niedostępna i prawie niezmienna od wieków rzeczywistość klasztorna.Prosta opowieść o wyborze ciszy, rezygnacji z codziennego pośpiechu, potrzebie refleksji.

Dodaj cytat z książki Czas milczenia