Oskar i pani Róża

2004-02-11
2004-02-11
Barbara Grzegorzewska
śmierć Bóg wiara

"...dla życia nie ma innego rozwiązania niż żyć." Przekrój życia człowieka w ciągu 12 dni. Prostota, pokora, inteligencja.
Do jutra, całusy, Oskar.

Do jutra, całusy, Oskar.

Książka bardzo mnie poruszyła. Mam sprzeczne odczucia : z jednej strony smutek, a z drugiej strony jakaś radość i docenienie nawet pozornie nieistotnych rzeczy.

Bardzo wartościowa książka. Było płakane.

Bardzo wartościowa książka. Było płakane.

Za pierwszym razem pokochałam tą książkę, za drugim kocham ją jeszcze bardziej

Za pierwszym razem pokochałam tą książkę, za drugim kocham ją jeszcze bardziej

Przeczytałam korzystając z okazji, że jest to aktualnie lektura w VI klasie. Nie przypominam sobie, żebym wcześniej czytała. Teraz wywarła na mnie duże wrażenie. Szczególnie ciekawa postać Pani Róży, natomiast nauki Oskara dla osób, które mają wśród bliskich osobę chorą na raka, niewątpliwie bardzo cenne.

IG:ksiazki_wloczykija
Éric-Emmanuel Schmitt w swojej powieści "Oskar i pani Róża" rzuca wyzwanie codzienności, prowadząc czytelnika przez dwunastodniową podróż, która przekształca zwykłe dni w niezapomniane chwile. To opowieść pełna intryg i tajemnic, jak złowieszczy taniec na granicy życia i śmierci.

To, co mnie najbardziej poruszyło, to zdolność autora do spojrzenia na świat oczami dziesięcioletniego Oskara, chłopca walczącego z chorobą w szpitalu. Schmitt zaczarowuje nas jego niewinnym spojrzeniem na rzeczywistość, ucząc nas, jak patrzeć na świat "jakbyśmy oglądali go po raz pierwszy".

Wprowadzenie tajemniczej postaci pani Róży to kolejny element tej magicznej podróży. Była zapaśniczka, teraz nosi różowe peruki i potrafi odnaleźć wyjście z każdej sytuacji. Jej obecność przynosi nie tylko zabawę, ale również głębokie refleksje nad sensem życia.

Schmitt mistrzowsko buduje napięcie, ukazując, jak dwunastodniowa podróż może zmienić sposób, w jaki postrzegamy świat. Oskar staje się dla czytelnika przewodnikiem w podróży, w której każdy dzień staje się kamieniem milowym, a każde słowo pani Róży staje się magiczną formułą odkrywania życiowej mądrości.

Powieść porusza tematy trudne i głębokie, ale robi to z delikatnością i humorem. Światło i cień życia splatają się niczym tańczące postacie, tworząc niezapomnianą opowieść o miłości, nadziei i pięknie chwil, które zdają się ulotne.

"Oskar i pani Róża" to nie tylko książka – to podróż, która porusza serce, skłania do refleksji i skazuje na śmiech i łzy. Schmitt stworzył arcydzieło, które w łagodny sposób sprawia, że czytelnik spojrzy na świat z nową perspektywą, jak dziecko otwierające oczy na świat po raz pierwszy

IG:ksiazki_wloczykija

To, co mnie najbardziej poruszyło, to zdolność autora do spojrzenia na...

Ta książka ciągle gdzieś mi się przewijała, ale nigdy nie miałam okazji jej przeczytać. Dzięki uprzejmości jednej z moich koleżanek w końcu miałam tę możliwość. To książka niewielkiej objętości, ale o wielkim ładunku emocjonalnym.

Bohaterem jest dziesięcioletni Oskar, który zachorował na raka i leży w szpitalu. Jego rodzice nie radzą sobie z tą sytuacją, natomiast świetny kontakt z chłopcem ma tytułowa pani Róża. Za jej namową Oskar pisze listy do Szanownego Pana Boga.
Z nich właśnie dowiadujemy się o tym co czuje chory chłopczyk i jak postrzega to co dzieje się dookoła niego.
Jeśli chcecie dowiedzieć się jakie są jego życzenia musicie sięgnąć po tę książkę.

Nie trzeba dodać nic więcej jak tylko to że serdecznie polecam.

Bardzo poruszająca książka. Polecam każdemu przeczytać.

Bardzo poruszająca książka. Polecam każdemu przeczytać.

Krótka i bardzo poruszająca książka. Choć sama tematyka nie jest zabawna, to osobiście momentami płakałem ze śmiechu. Charakter Oskara, a także zwroty, którymi się posługuje, sprawia, że nie da się nie uśmiechać. 😩 Dodać muszę, że oglądałem w przeszłości film na podstawie tej historii, więc miałem pewnego rodzaju oczekiwania - nie zawiodłem się, zostały w pełni spełnione. 🥺

Cała książka składa się z 14 listów do Boga, wywołujących zarówno uśmiech i łzy. 😶 Samo czytanie jest przyjemne, przekaz bardzo ważny. Mówiąc szczerze, jestem ciekaw innych utworów tego autora i na pewno się z nimi zapoznam. 🤭

Krótka i bardzo poruszająca książka. Choć sama tematyka nie jest zabawna, to osobiście momentami płakałem ze śmiechu. Charakter Oskara, a także zwroty, którymi się posługuje, sprawia, że nie da się nie uśmiechać. 😩 Dodać muszę, że oglądałem w przeszłości film na podstawie tej historii, więc miałem pewnego rodzaju oczekiwania - nie zawiodłem się, zostały w pełni spełnione....

• Lektury