Oskar i Pani Róża

1 281
Oscar et la dame Rose
literatura piękna
Ag2S

Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Czy w ciągu dwunastu dni można poznać smak życia i odkryć jego najgłębszy sens? Dziesięcioletni Oskar leży w szpitalu i nie wierzy już w żadne bajki. Na jego drodze staje tajemnicza pani Róża, która ma za sobą karierę zapaśniczki i potrafi znaleźć wyjście z każdej sytuacji… "Oskar i Pani Róża" to najsłynniejsza powieść...

Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy.

"Oskar i Pani Róża" to najsłynniejsza powieść Érica-Emmanuela Schmitta, znakomitego francuskiego pisarza i filozofa, którego książki przetłumaczono na 35 języków. Czytelnicy na całym świecie pokochali go za niezrównaną wrażliwość i mądrość, z jaką opisuje nawet najbardziej skomplikowane emocje.

Dzięki małemu Oskarowi ponad pół miliona Polaków przekonało się, że warto się cieszyć każdą chwilą życia.

Wydanie specjalne - 15 lat „Oskara i pani Róży” w Polsce!

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Małgosia | 2019-10-12
Przeczytana: 12 października 2019

Piękne

Karolina | 2019-10-10

Kilka głębszych wdechów i... smutna.
Ale budująca zarazem.
Wzrusza do granic.

MajkaHajka | 2019-10-09
Przeczytana: 08 października 2019

Bardzo fajna , wzrószajaca powiesc o Oskarze i o jego ostatnich 12 dniach, pirwszej, ostatniej miłości Oskara, pani Róży oraz przede wszystkim życiu, smierci, milosci, Bogu i innych trudnych temtach. Powiesc jest w formie listów do Pana Boga w których Oskar opisuje cały swój dzień i prosi go o jedną żecz dziennie (nie zawsze). Wbrew pozorą lektura nie jest ciężka i smutna. Zaczelam plakac dopiero na przedostatnim liście, a po przeczytaniu książki czułam lekkosc ( nie wiem czemu)i zrozumilam wiele blędów niby tak oczywistych, a trudnych do zrozumienia. Polecam takze spektakl ,,Oskar i pani różą" w teatrze im. stefana Wyspianskiego w Katowicach

magia78 | 2019-10-05
Przeczytana: 05 października 2019

+172/2019

Weronika | 2019-10-03
Przeczytana: 03 października 2019

„Oskar i pani Róża” autorstwa Erica-Emmanuela Schmitta opowiada historię dziesięcioletniego Oskara, który choruje na nowotwór. Dzięki tej cienkiej książce dowiadujemy się, że chore dzieci nie są głupie. Są mądrzejsze niż nam dorosłym się wydaje. Chłopiec zorientował się, że umiera nim mu tą informację przekazali rodzice czy lekarz prowadzący. Zresztą oni nie mieli odwagi mu o tym powiedzieć. Lecz on podsłuchał rozmowę. Dużą podporą dla Oskara była właśnie pani Róża, która była wolontariuszką w szpitalu. Poradziła mu by ten pisał listy do Boga. Oraz zaproponowała Oskarowi by mógł przeżyć życie tak jak „normalny” zdrowy człowiek aby każdy dzień był odpowiednikiem 10 lat. Chłopczyk się zgodził bez wahania. Gdy umierał miał 110 lat.
Podsumowując książka była napisana w formie listów. Co nie koniecznie lubię. Ale przymknę na to oko. „ Oskar i pani Róża” jest bardzo wzruszającą książką. Ale także uświadomiła mi jak ludzkie życie może być kruche i krótkie. Tak naprawdę nie wiemy kiedy...

Ola | 2019-09-27
Na półkach: 2016, Przeczytane

Książka która pomimo lat pozostanie chyba na zawsze w mojej pamięci. Wielki sentyment, czytana kilkanaście razy, za każdym wywoływała ogromne wzruszenie.

vick_tournesol | 2019-09-19

Pozycja obowiązkowa. Wracam do niej, gdy miewam gorsze dni, a Oskar i niezawodna pani Róża nigdy mnie nie zawodzą. Piękna, wzruszająca i mądra historia.

Wileta | 2019-09-16
Przeczytana: 16 września 2019

Bardzo krótka książka (85 str.), którą czyta się na „jednym wdechu”. To dramat, który zapada w pamięć na całe życie.
Opowiada o świadomym umieraniu dziecka chorego na nieuleczalną chorobę. Dramaturgię utworu podkreśla fakt, że to Oskar, 10-letni chłopiec przygotowując się do odejścia, pomaga odnaleźć się w tej sytuacji swoim rodzicom. Jedyną przyjaciółką i powierniczką jego myśli jest tytułowa pani Róża, dzięki której mały bohater ciekawie spędza ostatnie 12 dni swojego życia w szpitalu.
Książka, która wywołuje skrajne emocje. „Chichramy” się z absurdalnych sytuacji i wypowiadanych zdań przez Oskara, który do końca miał bardzo duże poczucie humoru i analityczny umysł. Ale również płaczemy, kiedy widzimy cierpienie małego chłopca, który pyta „(…) Dlaczego Pan Bóg pozwala, żebyśmy byli chorzy? Albo jest zły, albo nie jest aż taki mocny?”
Powieść przeczytana w ramach: #Wyzwanie LC2019 (wrzesień 2019). Nie czytałam jej, gdyż kiedy chodziłam do szkoły ta książka jeszcze nie istniała....

PandaCamilla | 2019-09-11
Przeczytana: 2019 rok

Wzruszająca a zarazem piękna książka o małym chłopcu, który umiera. Historia młodziutkiego Oskara wzruszy nawet największego twardziela i na pewno pozostanie w sercach wszystkich ludzi, którzy tylko po nią sięgną!
Młody Oskar jest nieuleczalnie chory a jego domem od dawna jest szpital. Pewnego dnia jeden z jego przyjaciół powiedział mu o tym, że jego rodzie przyjechali go odwiedzić. Zdziwiony malec zaczął szukać ich na oddziale, ponieważ nie był to dzień kiedy zazwyczaj przyjeżdżali, kiedy to nie przyniosło skutku pomyślał, iż mogą być u jego lekarza i tam taż się udał. Już na korytarzu chłopiec słyszał swoich rodziców, wiedział, że jego mama płaczę więc postanowił podsłuchać rozmowę. Niestety dowiedział się z niej, iż leczenie nie przyniosło skutków i zostało mu bardzo mało czasu. Był to dla niego duży szok ale postanowił, że poczeka, aż jego rodzice sami przekażą mu tą informacje.
Kiedy nic mu nie powiedzieli a zamiast tego zaczęli przywozić mu prezenty chłopiec stwierdził, że...

Dawid | 2019-09-08
Przeczytana: 31 maja 2018

Genialna książka - tak samo, jak "Nędznicy" czy "Mały Książę" to książkowe wyciskacze łez. Dziesięć lat dla Oskara to jeden dzień - bardzo oryginalna koncepcja. Niewielu bohaterów umie zwilżyć mi oczy, chory Oskar zrobił to idealnie. Zawsze będę o tej książce wyrażał się pozytywnie. Francuzi mają największą smykałkę do literatury, poważnie.