Ernesto

Wydawnictwo: Apteka Wirtualna
literatura piękna
Asiapio

Kuba. Ziemia egzotyczna. Wyspa przesiąknięta magią i muzyką, strzegąca swych tajemnic, Ukrytych tęsknot... Królowa Karaibów, Perła Antyli. Wybranka i odwzajemniona miłość Ernesta Hemingwaya i Ernesto Che Guevary. W jej korzeniach płynie krew Indian i niewolników, konkwistadorów i piratów. Otwórz drzwi... Popłyń w inny wymiar... W inną rzeczywistość... Tych, którzy znają twórczość Joanny...

Kuba.
Ziemia egzotyczna.
Wyspa przesiąknięta magią i muzyką,
strzegąca swych tajemnic,
Ukrytych tęsknot...
Królowa Karaibów, Perła Antyli.
Wybranka i odwzajemniona miłość Ernesta Hemingwaya
i Ernesto Che Guevary.
W jej korzeniach płynie krew Indian
i niewolników, konkwistadorów i piratów.
Otwórz drzwi...
Popłyń w inny wymiar...
W inną rzeczywistość...

Tych, którzy znają twórczość Joanny Rajch, Jej nowa książka `Ernesto` nie rozczaruje. To kolejne fascynujące spotkanie z literaturą wyjątkową - ciepłą, mądrą, docierającą do odległych zakątków duszy. Mającą uniwersalne przesłanie, bo mówiącą o elementarnych, ludzkich, uczuciach - miłości, nadziei, strachu.

Tym razem autorka zaprasza nas do wspólnej podróży na magiczną wyspę - Kubę, by poznać tajemnice jej i jej mieszkańców. A przede wszystkim, by poznać (i pokochać!) małego chłopca Ernesto - podrzutka, któremu serce okazała Rosa Sanchez. Przygarnęła i ofiarowała całą miłość świata. Śledzimy losy tej niezwykłej pary `starej, doświadczonej życiem, kobiety i Ernesto - chłopca wybranego przez Los. Tak jak wybrany przez Los był jego imiennik Che Guevara, którego kult wciąż żywy jest na Kubie. Dla wielu tubylców to wciąż niedościgły wzór rewolucjonisty (cokolwiek by nie mówili o nim historycy!). A całą opowieść spowija aura magii i pradawnej kultury Kuby - obrządek kapłanów Santerii, rytualne zaklinanie babalao i wpływ potężnej natury - oceanu rządzonego przez boską Yemayę oraz tropikalnej przyrody z dominującym, wiekowym drzewem ceiby, która niczym brama światów przekazuje żywym całą energię i wiedzę przodków.

To magiczne miejsce na Ziemi, dające swoim mieszkańcom siłę do zmagań, gdzie niczym przy źródle życia powraca witalność. Historię bohaterów śledzimy na tle rozgrzanej słońcem Hawany, a dzięki świetnej narracji i umiejętności budowania atmosfery mamy wrażenie, że słyszymy szum oceanu z dobiegającą z oddali muzyką Buena Vista Socjal Club (kubańskiego zespołu fenomenalnie utrwalonego w filmowym dokumencie Wima Wendersa). Czy trzeba więcej, by siedząc w wygodnym fotelu doświadczyć na własnej skórze egzotyki zamorskiej podróży? By wraz z Ernesto i jego bliskimi doświadczyć błogosławieństwa magicznej wyspy? By dojrzeć, że oprócz rzeczy realnych są te spoza ziemskiego wymiaru?

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/ernesto/

źródło okładki: Wydawnictwo Apteka wirtualna

Qulturasłowa | 2017-10-05
Przeczytana: 05 października 2017

Ceiba, brama do Królestwa Zmarłych
„Kuba, wyspa jak wulkan gorąca” - ten fragment tekstu piosenki autorstwa Zygmunta Sztaby przychodzi nam na myśl, kiedy tylko pomyślimy o magicznej Hawanie i Hemingway`u, kolonialnym Cienfuegos czy wypoczynku w Varadero. Tak naprawdę jednak prawdziwe życie na Kubie dalekie jest od sielanki stworzonej na potrzeby turystów, choć bez wątpienia nawet lokalny koloryt i trudności egzystencji w tym wyspiarskim państwie, mają swój nieoczywisty czar i urok. Przesiąknięta smakami, zapachami i kolorami Kuba, ze swoimi wierzeniami i przesądami, ze skomplikowaną historią i kontrowersyjnym bohaterem Che Guevarą, stała się miejscem, w którym swoją wyjątkową historię osadziła Joanna Rajch.
Nie jest to już pierwsza książka autorki, której akcja rozgrywa się w dalekich krajach, a sama powieść zrodzona jest z miłości do podróży, zmysłu obserwacji i umiejętności słuchania. Jest to książka na tyle wyjątkowa, że odsłania przed nami choćby szczegóły życia i politycznej...

Adrian Kopp | 2017-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2017

Kolejna już pozycja szczecińskiej autorki i kolejna godna powodzenia. Tym razem przenosimy się w świat magii i gorąca Kuby. Wyspa pełna tajemnic, ludzkich żyć, które zupełnie niespodziewanie się ze sobą przeplatają i małego chłopca - Ernerto, który jest chłopcem wyjątkowym...
Jak w każdej książce Joanny Rajch natrafimy tu na niemal poetycki nastrój, oniryzm, magię, realia wyjątkowego miejsca (w tym wypadku Kuby) i złożone postaci. Nie można zapomnieć o pięknych zdjęciach, ilustrujących książkę i przybliżających nam tę egzotyczną wyspę.

MoznaPrzeczytac | 2016-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2016

Fabuła nie odbiega daleko od baśni. Historia jest dość rozbudowana, jak na tak małą objętość tekstu. Porusza wiele aspektów kultury i krajobrazu Kuby, o których w mojej stereotypowej wizji tego kraju nic nie wiedziałam. Czyta się ją lekko i na ostatku pozostawiam nam leciutkie uczucie niedosytu, jakby historia za szybko się potoczyła i zakończyła.

Pełna recenzja książki na stronie:

wasilka | 2016-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2016

Moja kolejna literacka przygoda z twórczością szczecińskiej pisarki Joanny Rajch to piękna i magiczna opowieść o miłości, poświęceniu i historii gmatwającej ludzkie losy, ale również o niezwykłej Hawanie i...delfinach. Powieść "Ernesto", która otwiera przed czytelnikami bramę do egzotyki, tajemnic zaklętych w korzeniach starych drzew, muzyki i przyrody skąpanej w promieniach gorącego słońca.

"Ernesto" jest książką, którą należy smakować powoli i delikatnie. Pozwolić, by zawładnęła naszą wyobraźnią, spróbować podążyć śladami jej bohaterów. Jeśli pozwolimy jej na to chętnie zabierze nas na daleką wyspę, na Kubę. A tam pewnego dnia po zachodzie słońca spotkamy samotnie żyjącą kobietę, Rosę Sanchez. Gdy wsłuchując się w delikatny śpiew wiatru prosto znad oceanu usłyszała ona jeszcze jeden, bardzo cichy dźwięk. Kwilenie podrzuconego dziecka. To chłopczyk, któremu nada imię Ernesto, otoczy opieką i miłością, zostanie ukochaną i najlepszą na świecie babcią.

Rosa jest wyjątkowa, snuje...

MoWi | 2016-03-06

Polecam wywiad z autorką:

Murinho | 2015-08-05

Piękna, poruszająca opowieść. Wciąga bez reszty w swój zmysłowy świat. Kuba, jakiej dotąd nie znałem. Książka, która wywrała na mnie duże wrażenie. Polecam.