Syn szpiega

Okładka książki Syn szpiega Bryan Denson
Okładka książki Syn szpiega
Bryan Denson Wydawnictwo: Czarna Owca reportaż
reportaż
The Spy's Son: The True Story of the Highest-Ranking CIA Officer Ever Convicted of Espionage and the Son He Trained to Spy for Russia
Czarna Owca
2015-09-23
2015-09-23
Tomasz Wyżyński
Tomasz Wyżyński

"Syn szpiega" autorstwa Bryana Densona to wciągająca powieść szpiegowska, która skupia się na relacji między ojcem, byłym szpiegiem, a synem, który w wyniku okoliczności zostaje wciągnięty w świat tajnych operacji. Fabuła jest dynamiczna i pełna zwrotów akcji, a postaci głównych bohaterów są dobrze wykreowane i wzbudzają sympatię czytelnika. Denson świetnie balansuje między akcją a emocjami, co sprawia, że czytelnik z zainteresowaniem śledzi losy bohaterów. Polecam tę książkę fanom gatunku szpiegowskiego oraz tym, którzy lubią fabuły z elementami napięcia i rodzinnych dramatów.

Przyszedł czas na opinię. Zmęczyła mnie ta książka, choć oceniłam ją jako bardzo dobrą. Wynika to z faktu, iż jest oparta na wydarzeniach autentycznych, uczciwie i wcale nie nudnie opisuje zdarzenia, obnażając w bolesny sposób niekompetencje i nieudolność określonych służb (do czasu). Jednak po raz kolejny spotkałam się z niepojętą naiwnością, łatwowiernością, zakłamaniem i pychą, a to w nadmiarze już męczy. Na szczęście kolejna pozycja którą czytam różni się diametralnie...

Dziwny zbieg okoliczności, w Dzień Dziecka publikować notkę o synu tak zdradzonym przez ojca, jak było to w wypadku Nathana Nicholsona. Tym właśnie jest ta książka - opowieścią o zdradzie, rozłożoną w czasie i przestrzeni.
Rozpoczyna się od opisu spotkania Nathana z rosyjskim kontrolerem w Nikozji - czyli tak naprawdę od finałowych zdarzeń, które doprowadziły do aresztowania młodego człowieka i procesów.
Autor cofa nas do początków kariery Jima w CIA, zawarcia małżeństwa, podróży i barwnego szpiegowskiego życia. Spotkania ze szpiegami pod przykryciem dyplomatów, pozornie delikatna gra wywiadów, rozmowy z drugim dnem, nieustanne podchody. Wszystko to z cichą i pokorną żoną u boku, rzadko spotykanymi dziećmi, w egzotycznych lokalizacjach. Co poszło nie tak? Jim był dobrym szpiegiem, potrafił manipulować ludźmi (co zemściło się na jego dzieciach),przełożeni go cenili. Do czasu. Upodobanie do życia z rozmachem i w luksusie dosięga wielu ludzi mających styczność z szybkimi i dużymi pieniędzmi. Zastanawiające jest, jakie są procedury bezpieczeństwa wobec tajnych agentów - na pewno ich pracodawcy są świadomi zagrożeń, ale czy zawsze widzą tego, który uległ pokusie?
Można byłoby się zastanawiać nad pobudkami - czy aby nie było to dyktowane ideologią, ale w tym przypadku motywy były czysto finansowe. Wysoko postawiony szpieg, z czasem przesunięty na Farmę, mający zobowiązania wobec żony i dzieci, do tego przyzwyczajony do najnowszych elektronicznych gadżetów - a zarazem nie osiągający takich zarobków, o jakich by marzył, mimo wysokiego zaszeregowania. Schemat aż proszący się o ukoronowanie zdradą? Nie było to aż tak banalne, wszak świetnie wyszkolony Jim ciągle się ukrywał, potrafił szpiegować nawet w tajnym ośrodku szkoleniowym CIA - stąd późniejszy tytuł w GQ "Szpieg, który sprzedał Farmę".
Książka mogłaby się wydawać podobna w tematyce do "Mostu szpiegów", ale przecież tam szpiegiem był Rosjanin, który robił to dla swojego kraju - co znalazło wyraz w niejakim szacunku Donovana do niego. Tutaj mamy człowieka, który sprzedał swój kraj za luksusy, mając jeszcze czelność twierdzić, że robił to dla rodziny.
Kolejną cechą odróżniającą tę historię od "Mostu..." jest inne podejście do relacjonowania - wszak Denson jest dziennikarzem i wykonał tu ogrom solidnej reporterskiej pracy, badając zarówno historię, jak i zwyczaje, psychologię agentów, stosunki między agencjami. Szpiegowanie Jima przez dwie agencje już wewnątrz Farmy jest niemal sensacyjne, czytelnikowi udziela się napięcie i wysiłek włożony w utrzymanie tajemnicy.
Odczuwamy też dramatyzm losu Nathana -zapatrzonego w ojca młodego człowiek, który mimo ze stracił wszystko po skazaniu ojca, nadal w niego wierzył, nie zapominając wspaniałych chwil spędzonych z nim w czasie zamieszkiwania w pobliżu Farmy. Bardzo zbliżył się wówczas do Jima, a później nie chciał go zawieść - co sprowokowało wyrodnego ojca do cynicznego wykorzystania go w celu przemycania do Rosjan informacji zza więziennych krat.
Poznajemy zarówno szczegóły obserwacji, jak i wysiłki prawników, by uzyskane informacje mogły zostać uznane jako dowody przed sądem.
Fascynująco opowieść o dziwnym świecie szpiegów, w którym lojalność jest kwestią ceny, a kategorie takie jak bohater i zdrajca są bardzo płynne i zależą od punktu widzenia. Pasjonująca, wciągająca lektura, zarówno dla miłośników historii, jak i wielbicieli powieści szpiegowskich, a przede wszystkim świetny reportaż.

Dbra, dobrze napisana, dobrze przetłumaczona, co ważne bo o "koleżankach/kolegach częst/gęsto zapominam(y). Okazuje sie, ze w kłamstwie i fikcji, co rozróżniam nie bez kozery, człowiek uprawiający ten, jeden z dwóch najstarszych zawodów świata, może zagubić się w stopniu najgłębszym jak to możliwe.
Swoją drogą: po Amesie to chyba rzeczywiście "popioły tylko zostały" po dawnej potędze :-)) Firmy. Zreszta kolejne Vikiliksy i Snowdeny dowodzą tego w sposób oczywisty.

Swoją drogą: po Amesie to chyba rzeczywiście "popioły tylko zostały" po...

Bycie szpiegiem orze psychikę - rozróżnianie dobra od zła szlag trafia. Do tego studium powierzchowności amerykańskiego patriotyzmu oraz dziecięcej naiwności dwudziestokilkuletniego człowieka.

Wyjątkowo dobra. Spójna, ciekawa narracja to chyba największy plus tej pozycji.
Poza tym świetna akcja, bez dłużyzny.
Nie przepadam za książkami szpiegowskimi ale ta mnie urzekła.

Wyjątkowo dobra. Spójna, ciekawa narracja to chyba największy plus tej pozycji.
Poza tym świetna akcja, bez dłużyzny.
Nie przepadam za książkami szpiegowskimi ale ta mnie urzekła.

Książka opowiada ciekawą historię, w której Bryan Denson - dziennikarz śledczy, z typową dla tego rodzaju dziennikarstwa dociekliwością "tropi" dwójkę głównych bohaterów. Mamy tu dobrze nakreślone postacie i ich typy charakterologiczne, mamy wątek sensacyjny, szpiegowski.
Polecam - zwłaszcza fanom powieści sensacyjnych i amatorom literatury szpiegowskiej, ale tak naprawdę powinna przypaść do gustu każdemu.

Bryan Denson jest dziennikarzem śledczym i właśnie z przypisywaną temu zawodowi skrupulatnością opisuje historię dwóch mężczyzn. Dokładnie poznajemy ich życie, to z czym przyszło się im zmierzyć, jakie pobudki najprawdopodobniej nimi kierowały, jak wyglądała ich działalność szpiegowska i jakie były jej konsekwencje. Trzeba przyznać, że autorowi udało się stworzyć świetne portrety psychologiczne dwójki głównych bohaterów.

Świetnym uzupełnieniem opowieści są zdjęcia umieszczone w książce, które przedstawiają Harolda i Nathana oraz ludzi z ich otoczenia, niektóre dowody w sprawach przeciwko nim i nie tylko. Dla mnie to bardzo cenny dodatek, dzięki któremu łatwiej można sobie wyobrazić to, co się wydarzyło.

Jest to bardzo dobrze napisana książka, którą czyta się jak fascynującą powieść sensacyjną. Cóż, nie bez przyczyny mówi się, że to właśnie życie pisze najlepsze scenariusze. "Syna szpiega" czyta się świetnie i z dużym zainteresowaniem. Trudno też przejść obojętnie obok tej lektury - we mnie wszystko się burzy przeciwko postępowaniu Harolda. Wiele myśli krążyło po mojej głowie w trakcie czytania tej książki, a nawet po jej odłożeniu. Ta historia wstrząsnęła mną do tego stopnia, że na pewno na długo o niej nie zapomnę.

Książkę gorąco polecam fanom powieści sensacyjnych, a w szczególności amatorom literatury szpiegowskiej, ale nie tylko. Myślę, że również Ci, którzy chętnie sięgają po biografie będą tą lekturą w pełni usatysfakcjonowani. Nastawcie się na bardzo emocjonującą lekturę i zabierajcie się do czytania. Poznacie bardzo ciekawą historię, a przy okazji dowiecie się co nieco o pracy służb specjalnych.

• Literatura faktu
  • Storytel
  • E-booki
  • Reportaż

Dodaj cytat z książki Syn szpiega