Z akt FBI. Unabomber

2021-03-22
2021-03-22
Janusz Kaiser
Ted Kaczynski terrorysta agenci Stany Zjednoczone FBI

Interesująca historia oparta na faktach opisująca poszukiwanie i schwytanie Teda Kaczyńskiego, osoby odpowiedzialnej za podkładanie bomb i nieuchwytnej przez ponad 20 lat.

Historia opisana jest dobrze, widać że włożono w nią dużo pracy, ale mnie tematy typu fbi, seryjnych zamachowców itp. nie interesują lecz książkę czyta się szybko, miło przeczytać taką łatwą do zrozumienia czasami odskocznię od bardziej "wymagających" książek.

Prosty opis całego przebiegu sprawy. Fajnie do tego wracać ponieważ chronologia wydarzeń jest dokładna ale zdecydowanie nie wyczerpuje tematu.

Właściwie Kaczynski sam się podłożył a FBI wcale tak dużo nie zrobiło.
Swoją drogą FBI do niemal końca II wojny światowej było bezużyteczne.
Bez problemu szpiedzy rosyjscy i japońscy dowiadywali się o potencjale militarnym, BA nawet osoby pracujące na lotniskach pokazywały im samoloty.
Dopiero różnice raz,poglądów,wyznań i w końcu zamachy wewnętrzne w połowie XX wieku zmieniły tą komórkę.
Wystarczy wspomnieć o stworzeniu i niesamowitym rozwoju antropologi,patologi itp.

Właściwie Kaczynski sam się podłożył a FBI wcale tak dużo nie zrobiło.
Swoją drogą FBI do niemal końca II wojny światowej było bezużyteczne.

"Przywykliśmy do szukania igieł w stogu siana. A nie było igły trudniejszej do znalezienia niż Unabomber."

Bardzo się cieszę, że trafiłam na tę serię, pierwszy tom zapowiada porządnie merytorycznie opracowany materiał, jeśli kolejne mu dorównają, to zdecydowanie wierna pozostanę tym publikacjom. Odpowiadał mi sposób prowadzenia czytelnika po wcale niełatwych zagadnieniach mrocznej strony ludzkiej natury, skłonności człowieka do wyrządzania innym krzywdy, dalekiego posuwania się w aktach przemocy. Konkretnie, przejrzyście, bez zbędnych detali, ale z wystarczającą dozą istotnych danych. Bryan Denson poświęcił sporo czasu na zebranie informacji i rozmowy z agentami Federalnego Biura Śledczego, by jak najbardziej wiarygodnie oddać to, co działo się podczas poszukiwania Teda Kaczynskiego, jednego z najbardziej nieuchwytnych terrorystów w Ameryce.

Tajemniczy zamachowiec wysyłał przesyłki bomby ludziom powiązanym z wyższymi uczelniami i liniami lotniczymi. Nienawiść miała źródła w sprzeciwie wobec zalewu technologii i przemysłu. Mianując się obrońcą społeczeństwa chciał w makabrycznym stylu zwrócić uwagę na swoje racje i zemścić się na domniemanych wrogach. Autor przybliżał seryjny charakter aktywności szaleńca, przedstawiał sylwetki i życiorysy agentów FBI, szczegółowo omawiał metody ich pracy, wyjaśniał pojęcia z nimi związane. Nie było łatwo stworzyć portret psychologiczny zabójcy, człowieka, który konstruował mordercze pułapki pozostawiając na nich swoisty autograf, dotrzeć do prawdziwej tożsamości. Charakteryzował się wysoką inteligencją, wytrwałością, przebiegłością, ostrożnością i skrytością. Trzeba było licznego zespołu agentów, wielkich nakładów finansowych, szukania wskazówek między wierszami anonimowych wiadomości, aby w końcu go zdemaskować.

Co ciekawe, publikacja kierowana jest do młodych czytelników, i chociaż momentami czuć to w narracji, to z zainteresowaniem zagłębia się w nią i starszy odbiorca. Przeszkadza gloryfikacja służb FBI i jej agentów, ale można przymknąć oko na promocję amerykańskiej agencji rządowej. W dobie powszechnego terroryzmu, szpiegostwa, zorganizowanej przestępczości, cyberataków, korupcji, zamachów na ustrój polityczny, zagrożeń płynących z wewnętrznego i zewnętrznego środowiska, przyda się zasilenie FBI bystrymi, młodymi i wykwalifikowanymi umysłami. Książkę uzupełnia chronologia zamachów, wzbogacają zdjęcia i listy. Kto tak naprawdę przyczynił się do złapania najbardziej poszukiwanego człowieka w USA? Dlaczego niemal dwadzieścia lat upłynęło zanim trafiono na solidny trop prowadzący ku sprawcy?

bookendorfina.pl

📌 RECENZJA 📌

Z akt FBI, Unabomber.
@akapitpress
Bryan Denson

Dziś rano kurier dostarczył mi przesyłkę - wygrana w konkursie 📖❤️ Od razu wzięłam się za czytanie i spędziłam miły czas z wciągającą lekturą.

Książka, którą czytałam to pierwszy tom z serii akt FBI, a dotyczy poszukiwań Teda Kaczyńskiego - groźnego i przez lata nieuchwytnego terrorysty w Stanach Zjednoczonych. Rzetelny reportaż o w moim mniemaniu psychopacie mordującym i okaleczającym ofiary poprzez wysyłanie do nich paczek zawierających bomby lub podrzucanie ich tam, gdzie wie, że jego "misja" zakończy się powodzeniem. Perfekcyjny w działaniu i kamuflażu, latami ukrywający się przed wymiarem sprawiedliwości. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak skończy się historia bombera, dlaczego został terrorystą i kto przyczynił się do rozwiązania tej zagadki koniecznie przeczytajcie.

Dzięki lekturze możemy poznać sposoby działań tajnych agentów, metody ich pracy, a także dowiedzieć się co nieco o specyfice schwytania terrorystów - jaki mają portret psychologiczny, co wpływa na ich zachowanie, kształtuje ich osobowość czy wywołuje agresywne zachowania.

Konkrety, rzeczowy opis. Lektura ma niecałe 140 stron. Czyta się szybko i przyjemnie - jakkolwiek to brzmi biorąc pod uwagę tematykę.

Moja ocena 5/5.

#fbi #unabomber #akapitpress #usa🇺🇸 #federalnebiurośledcze #terrorysta #zamachterrorystyczny #konkursnabookstagramie #wygranawkonkursie #recenzjaksiążkowa #recenzentka #polecenieksiążkowe #bookreader #bookinfuencer #bookoninstagram📖📚 #bookinstagrammer #bookrecommendations #bookonlinenow

📌 RECENZJA 📌

Z akt FBI, Unabomber.
@akapitpress
Bryan Denson

Ted Kaczyński to jeden z najbardziej nieuchwytnych terrorystów w historii Stanów Zjednoczonych. Jego zamachy wstrząsnęły krajem, a fakt, że pozostawał nieuchwytny przez lata, dodatkowo spędzał sen z powiek obywatelom oraz agentom. Grupa zadaniowa pod kryptonimem UNABOM była liczna, choć przez lata to się zmieniało. Wszystkie ataki były powiązane z liniami lotniczymi lub uczelniami wyższymi, dlatego nazwa pochodzi od słów UNiversity, Airline, BOMbing.

Sama historia śledztwa to jedno, ale autor przedstawił w tej książce ścieżki kariery agentów, którzy odegrali kluczowe role w tym śledztwie. 17 lat i 11 miesięcy to kawał czasu i podczas tego okresu Unabom się zmieniało, środki na śledztwo również były różne, wszystko zależało od aktywności terrorysty i oburzenia społeczeństwa. Ostatnie lata były bardzo wzmożone, a determinacja agentów, szczególnie Kathleen Puckett, zrobiły na mnie ogromne wrażenie.

Krótki reportaż, bo 135 stron to naprawdę niewiele, szczególnie, że śledztwo dotyczące Unabombera trwało blisko dwie dekady. Autor zawarł w tej książce najistotniejsze i najbardziej znaczące momenty, które odegrały istotną rolę w drodze do ujawnienia tożsamości zamachowca. Sam finał nieco zaskakujący, bo Ted Kaczyński mieszkał w malutkiej chacie na odludziu w stanie Montana.

Jedno jest pewne, iloraz inteligencji Unabombera wykraczał daleko poza przeciętność i to nasuwa masę pytań. Szkoda, że autor nie skupił się bardziej na obrazie psychologicznym przestępcy, bo jego spaczone poglądy, liczne manifesty i postępowanie, z pewnością wymagają głębszego poruszenia. Tak naprawdę tylko tego mi zabrakło w tej książce.

„Unabomber” to początek dobrze zapowiadającej się serii „Z akt FBI”. Cyk z całą pewnością nie tylko dla młodzieży, bo i ci starsi będą usatysfakcjonowani lekturą. Reportaż uzupełniają zdjęcia, szkice i oryginalne fragmenty listów zamachowca. Szczególnie zdjęcia agentów biorących udział w śledztwie zwróciły moją uwagę. Wszystko to składa się na spójną całość. Książka nie jest pisana na siłę i nie znajdziecie w niej przydługich opisów. Autor zawarł w niej same istotne fakty, konkrety, na końcu uzupełnił o spis chronologiczny ataków. Dopracowana i przemyślana w każdym calu. Jestem wielką fanką historii seryjnych morderców oraz niebezpiecznych przestępców, dlatego z fascynacją śledziłam przebieg śledztwa i wyczekiwałam spektakularnego rozwiązania. Już nie mogę doczekać się kolejnej części z tej serii! Jak najbardziej polecam! 8/10

Może się wydawać, że temat był wałkowany wielokrotnie, ale jeśli choć przez chwilę byliście zainteresowani Unabomberem, sięgnijcie po tę książkę. Oprócz przystępnie opisanej całej historii, znaleźć tu można oryginalne zdjęcia - zarówno agentów prowadzących sprawę, dowodów przeciwko Kaczynskiemu, jak i miejsca, gdzie Unabomber konstruował swe bomby. Pozycja zdecydowanie warta uwagi.

Dla fanów literatury faktu – „Z akt FBI. Unabomber”, Bryan Denson

Agencji FBI przysięgają bronić Amerykanów przed wszelkimi nieprzyjaciółmi, niezależnie od tego, gdzie przebywają na świecie, ani kim są ich wrogowie. Odznaki FBI nosi czternaście tysięcy agentów Federalnego Biura Śledczego. FBI ściga wszelakiej maści morderców, podpalaczy, porywaczy, uciekinierów, bandytów i zamachowców. Agenci FBI nie ustają w swoich działaniach. Strzegą kraj przed ugrupowaniami terrorystycznymi i szpiegami. Jaką historię przybliża nam Bryan Denson w książce pt. „Z akt FBI. Unabomber”?

Kierują się motto: Wierność, Odwaga, Prawość

24 kwietnia 1995 r. po kolejnym zamachu rozpoczęła się na nowo cała „zabawa” z poszukiwaniami – jak go FBI nazywało – Unabombera. Bomby były zawsze paczkami pozostawianymi w miejscach, które miały dać do myślenia agencji i społeczeństwu. Nikt nigdy nie widział, kto zostawia ową paczkę. Jakikolwiek kolejny ruch, np. jej podniesienie powodowały wybuch. Przez ponad 17 lat sprawca był na wolności, a FBI usilnie go poszukiwało. Nagroda, którą FBI wyznaczyło za wskazanie sprawcy, niewiele dała. Milion dolarów kusiło, ale tropy podsuwane przez społeczeństwo były mylne. Unabomber był niezwykle inteligentny, z IQ 170 wyprowadzał w pole przez kilkanaście lat. Morderca nie pozostawiał śladów, nawet kropli potu. Przesłuchiwanie wszystkich żyjących ofiar ataków w poszukiwaniu powiązań, też na nic się zdało. Unabomber potrafił siedzieć w ukryciu przez sześć lat, po czym atakował ze zdwojoną siłą. Dopiero jedna z rzeczy, przybliżyła ich do poszukiwanego, mianowicie spełnienie jego prośby. Czym ona była? Do kogo Unabomber ją skierował? Jak wyglądała kryjówka Teda Kaczyńskiego, że przez niemal osiemnaście lat był nie do odnalezienia?...

Po całość zapraszam: http://zaczytanyksiazkoholik.pl/recenzje-ksiazek/dla-fanow-literatury-faktu-z-akt-fbi-unabomber-bryan-denson/

Dla fanów literatury faktu – „Z akt FBI. Unabomber”, Bryan Denson

• Literatura faktu