Transplantacja

Wydawnictwo: Bellona
sensacja, kryminał, UT, dylemat etyczny
literatura piękna

Transplantacja jest sensacyjną opowieścią o ludziach stojących w obliczu trudnych życiowych wyborów, jak i o tych, co z desperacją walczą o życie swoich bliskich. "Cel uświęca środki" to dewiza życiowa głównego bohatera powieści Raula Gomesa, a czy słuszna, o tym trzeba się przekonać zapoznając z książką. Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom wcale nie jest prosta. Jedni szukają skarbów, inni uznania, a Raul Gomes szuka serca dla swojego klienta. Problem jest w tym, że on go szuka wśród zdrowej populacji Rzymu. Seria tajemniczych zgonów wstrząsa mieszkańcami miasta. Serca wciąż nie ma, a czas biegnie nieubłaganie. W tym samym czasie trwa walka o życie Julity Bellucci dziewczyny chorej na glejaka. Te dwie wydawałoby się zupełnie inne historie zaczynają się coraz bardziej zapętlać, a ich wspólnym elementem jest choroba.

źródło opisu: Strona wydawcy

źródło okładki: Strona wydawcy

SkazanaNa Książki | 2019-06-21
Przeczytana: czerwiec 2019

Karol Płoński | 2018-12-04

Jak najbardziej polecam !

Jovita8989 | 2016-09-18

Ciekawa książka, która wciąga czytelnika, a zarazem skłania do zastanowienia się, co my byśmy zrobili gdyby gra toczyła się o życie nasze lub bliskiej nam osoby. Atutem "Transplantacji" jest intrygująca fabuła i wyraziste postaci. Książkę czyta się bardzo szybko, bo chcemy się natychmiast dowiedzieć co będzie dalej. Jednak jeśli chodzi o sposób w jaki książka jest napisana, to mam wrażenie że nie jest to literatura najwyższych lotów. Dialogi bywały sztuczne i naciągane, a składnia momentami jakaś koślawa. Dobra książka, ale bez rewelacji.

AnnaSikorska | 2015-12-24

Szafowanie ludzkim życiem przychodzi nam coraz trudniej. Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę, że nie powinniśmy lub powinniśmy podejmować różnych decyzji, że czasami nie należy, a czasem trzeba pomagać losowi. Ratowanie jednych kosztem innych stało się w XX wieku ważnym polem badań. Szczególnie po II wojnie światowej problem ratowania i zabijania dla wyższych celów stał się bardzo ważnym elementem badań etycznych. Brak konfliktów zbrojnych wcale nie zwalnia nas z przymusu podejmowania ważnych społecznie decyzji. W jednych sprawach milczymy, o inne walczymy i to są nasze etyczne wybory. Ich społeczne znaczenie może być dla nas widoczne dopiero w zetknięciu z setkami takich ludzi jak my. W tym świecie moralnych dylematów, podejmowania decyzji komu pozwolić przeżyć mamy coraz większe możliwości techniczne zmuszające nas do wydawania wyroków ułaskawiających i skazujących.
Jacek Ostrowski w swojej kolejnej książce porusza te ważne tematy. Jego główny bohater (znany z wcześniejszych,...

Jerzy | 2015-11-21
Przeczytana: 17 listopada 2015

Po moją recenzję zapraszam na vloga: https://www.youtube.com/watch?v=5GIKBGoSkEo :)

małgorzata pyzik | 2015-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2015

Jacek Ostrowski sam mówi o sobie, że jest człowiekiem uzależnionym od pisania, malowania, filmu, muzyki, szybkiej jazdy samochodem, wszelkiego rodzaju futrzaków i dobrego wina. Z jego twórczością spotkałam się po raz pierwszy, zachęcona wieloma pozytywnymi opiniami, z ogromną ciekawością sięgnęłam po „Transplantację”. Na pewno oczekiwałam dobrej powieści sensacyjnej i wątków osadzonych w ciekawym tle obyczajowym. Książkę przeczytałam błyskawicznie i myślałam, że szybko też opiszę moje wrażenia po lekturze. Nic bardziej błędnego. Autor pozostawił mnie z taką ilością dylematów i pytań, że musiał minąć pewien czas, aby wszystko choć trochę poukładało się w głowie i moje wrażenia były bardziej obiektywne. Przede wszystkim uważam że powieść jest bardzo dobrze skonstruowana, panuje w niej idealna równowaga, dlatego czyta się ją płynnie, a stopniowe budowanie napięcia powoduje, że ciężko się od niej oderwać. Przenosimy się do upalnej, malowniczej Toskanii, pełnej bawiących się turystów. W...

Marta Zagrajek | 2015-08-27
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane
Przeczytana: 26 sierpnia 2015

Odwieczny spór między wiarą a nauką. Wszak wiadomo, że wszystko czym jesteśmy tkwi w naszym mózgu (co skutecznie udowadniają nam zarówno neurobiolodzy, jak i niektóre choroby tego organu), to jednak ciągle chcemy wierzyć, że to nasze serducho kieruje pewnymi decyzjami. Dlaczego tak uparcie tkwimy w przekonaniu, że ono jest odpowiedzialne za nasze emocje? Czy to kwestia przyzwyczajenia, czy jednak chcemy wierzyć, że nawet gdy mózg umiera, to nasza dusza ciągle pozostaje nienaruszona?
„Transplantację” czyta się jednym tchem, rozdział za rozdziałem. Nie dlatego, że wartka akcja nie pozwala na nudę, lecz dlatego, że niedopowiedzenia z jednej części mają swoje odpowiedzi w następnej, a Czytelnik bardzo pragnie je poznać. Oczywiście akcja toczy się szybko i w żadnym razie się nie nudzimy, ale nie to jest tutaj najważniejsze. Pragniemy poznać odpowiedzi na ważne pytania, które wydają się być z rodzaju pytań bez dobrych odpowiedzi. Moralność walczy z miłością, etykę zabijają możliwości, a...

eR_ | 2015-08-26
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

Transplantacja-przeszczepienie narządu w całości lub części, tkanki lub komórek z jednego ciała na inne (lub w obrębie jednego ciała). Przeszczepianiem narządów zajmuje się medyczna dziedzina naukowa nazywana transplantologią, tyle dowiadujemy się z wikipedii.

Bohater książki Raul Gomes uważa, że cel uświęca środki, więc nie przebierając w nich szuka nowego organu dla niezwykle wpływowego człowieka.
Nie kieruje się żadnymi zasadami, musi dostać to co chce, nie ważne czy dawca jest martwy. Od żywej osoby też przecież można pobrać to co potrzebne, a jeśli straci przy tym życie, to przecież to tylko drobna niedogodność.

Świetna i trzymająca w napięciu książka.
Porusza niezwykle ciekawy temat, jakim jest dylemat osoby, która dla ukochanego nie zawaha się nawet przed odebraniem życia.
W obliczu cierpienia najbliższych traci zdrowy rozsądek i zdolność racjonalnego myślenia.
Myślę, że każdy z nas w takiej sytuacji zachował by się inaczej.
Szczerze polecam, niezwykle ciekawa...

Ewa_Chani_Skalec | 2015-07-28

Czy cel uświęca środki? Wielu współczesnych ludzi powie, że absolutnie nie. Jednak członkowie tajemniczej organizacji o nazwie UT mają na ten temat inne zdanie. Kiedy więc Raul Gomes otrzymuje zadanie znalezienia zdrowego serca dla swego klienta, nie zamierza czekać na ofiary wypadków drogowych. Rozpoczyna poszukiwania wśród żywej populacji Wiecznego Miasta. Jak pogodzi to zadanie z bardzo osobistą tragedią Julity Ballucci?
Jacek Ostrowski znów zaskakuje. Nie boi się zadawać trudnych pytań, "dręczyć" czytelnika moralnymi zagadnieniami, podsuwać skrajne opinie. Nie obawia się oceny, pragnie, by czytelnik zaczął myśleć. Czy transplantacja to wielkie osiągnięcie nauki, czy może wymysł szatana? Czy pacjent rzeczywiście przejmuje część cech dawcy, kiedy otrzymuje nowe serce, czy może jest ono jedynie zwyczajną pompą? Czy można zdecydować, kto ma prawo żyć, a kto powinien umrzeć, czy decyzja ta należy jedynie do Boga? Wiele trudnych pytań, przed którymi staje tak czytelnik, jak i...