Kuba

Okładka książki Kuba Jacek Ostrowski
Okładka książki Kuba
Jacek Ostrowski Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Zuzanna Lewandowska (tom 10) kryminał, sensacja, thriller
Zuzanna Lewandowska (tom 10)
Skarpa Warszawska
2023-11-08
2023-11-08

Nie zgodzę się , że ta pozycja jest najgorsza w serii. Odbieram ją jako wisienkę na torcie. No czyż Zuzanna Lewandowska nie zasłużyła sobie na taki romans, taki odlot i takie fajerwerki :)
ps. u pana Jacka w pozycji "Śmierć na bogato" jest malusia zajawka gdzie Zuza o lasce kupuje papudze jedzonko ... tak podrzucam dla fanów fanów :)

Zuzanna Lewandowska trafiła tym razem na piękną Kubę :) Ta część była trochę inna od pozostałych, Zuza trochę poddała się swoim słabościom, a Mariański też jakby inny... Ale - co się działo na Kubie - pozostaje na Kubie :) Polecam!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Słuchanie tej serii to czysta przyjemność ale mam nadzieję, że to już ostatnia pozycja.
Wątki romantyczne w scenerii Kuby są zaskakujące.
Sensacyjne takie sobie, choć zważywszy na ówczesne czasy zasadne.Warto poznać.

Wątki romantyczne w scenerii Kuby są zaskakujące.
Sensacyjne takie sobie, choć zważywszy na ówczesne czasy zasadne.Warto poznać.

Kiedy pojawiła się kolejna część przygód z życiem mecenas Luzy Lewandowskiej wiedziałam, że będę chciała dowiedzieć się w jaką tym razem kabałę wplątała się walcząca z komuną właścicielka mieszkania kwaterunkowego i papugi o niewyparzonym dziobie. Tytuł „Kuba” zapowiadał, że tym razem komunistyczny reżim będzie dane nam – czytelnikom poznać zza oceanu. Aż ostrzyłam już sobie zęby , żeby przekonać się czy, aby przez przypadek to właśnie Mecenas Lewandowska nie stanie się przyczynkiem do obalenia dyktatury Kastro.
Ruszyłam zatem w podróż z kolejnym tomem kryminalnego cyklu Jacka Ostrowskiego, czekając na suspens, dużą dawkę dobrego humoru i przewrót, o którym zapomniano nam powiedzieć na lekcjach historii. I niestety, chociaż bardzo na każdy z tych elementów czekałam, chociaż tłumaczyłam sobie, że to już za moment, już za chwileczkę, a właściwie za rogiem, a ściślej na kolejnej stronie to niestety się nie doczekałam, a ten tom wypadł na tle innych jakość słabo. Tym bardziej mnie to zaskoczyło, bo zapowiedź na okładce wskazuje, że prawa do tej części zostały sprzedane i ekranizacja, gdzieś widnieje na horyzoncie.
Zacznijmy jednak od początku. Książka rozpoczyna się od momentu, gdy Zuza Lewandowska otrzymuje paszport i decyduje się wyruszyć na Kubę, aby wziąć udział w ślubie swego przyrodniego brata Eduardo. Pamiętajmy, że mamy sam środek Komuny w Polsce, a o wyjeździe dalej niż do DDR przeciętny obywatel mógł sobie jedynie marzyć, ne mówiąc zatem o tym, aby polecieć na setki tysięcy kilometrów na tętniącą równie komunistycznym zżyciem, choć w bardziej latynoskim wydaniu – tropikalną wyspę. Ówczesna władza dobrze zaś wie, że ma do czynienia z elementem wywrotowym, a obywatelka Zuzanna Lewandowska nie raz już zalazła jej za skórę, zatem nie może sobie pozwolić, aby wypuścić potencjalną wichrzycielkę z kraju bez jakiejkolwiek obstawy. Do tropików zostaje wysłana zatem specjalna jednostka śledząca w znanych z poprzednich części osobach w postaci kapitana Mariańskiego i kaprala Opary, którzy mają być uszami i oczami Polski Ludowej na Kubie. Misja wydaje się dość prosta, gdyby nie fakt, że mecenas Lewandowska to wyjątkowo oporny na współpracę przypadek i bynajmniej nie pokornieje na tropikalnej wyspie.
Zapowiadało się dobrze, a nawet wspaniale, prawda? Tylko jak już się czytało tą opowieść, to ani nie było do śmiechu, ani nie było interesująco, momentami było wręcz irytująco, a w innych przypadkach nudno. Kolejno wprowadzane zwrot akcji bawiły mnie swą absurdalnością i czekałam już tylko na to, żeby się nie okazało się, że oprócz krokodyli połykających ludzi w całości, czy rekina ludojada krążącego po wodach okalających wyspę, fala innych plag dotknie Polaków w tropikach. Ja rozumiem, że można podkręcić fabułę, ale są jednak jakieś granice wiarygodności. Na pewne rzeczy pewnie można byłoby przymknąć oko, gdyby było chociaż śmiesznie, ale nie było. Zamiast wybuchów śmiechu było za to często rozczarowanie i zażenowanie, niepotrzebną często brutalnością i rynsztokowym czasem poziomem dialogów.
Również sama Zuza jest tu karykaturą własnej siebie. Zagorzała przeciwniczka komunizmu, nagle na Kubie traci zdolność logicznego myślenia i w kontakcie z komunistycznym dyktatorem tarci dla niego głowę i zachowuje się jak nastoletnia podfruwajka, której hormony przejęły kontrolę nad umysłem.
Tak jak zwykle w poprzednich częściach Jacek Ostrowski świetnie balansował między elementami kryminału a humorem, tworząc niepowtarzalną mieszankę, która trzymała czytelnika w napięciu i jednocześnie bawiła, tak tym razem albo nie znalazł na ten schemat dobrego pomysły, albo do mnie jego realizacja nie przemówiła. Tym razem Zuzanna okazała się nie tak bezkompromisowa w swych jak to zwykle bywa, a górę wzięły moim zdaniem jej słabości. Niezmiennie wciąż za to lubić można pyskatą papugę, która oprócz zwrotu: „Przecz z Komuną” nauczyła się na Kubie innych równie odważnych stwierdzeń. Aż szkoda, że Zgaga, w miejsce Lewandowskiej, swoimi odważnymi tekstami nie wywołała na Kubie kontrrewolucji. To dopiero byłby zwrot akcji.
Tym razem zatem zachwycona przygodami Mecenas Lewandowskiej nie jestem, co absolutnie nie oznacza, że więcej do tego cyklu nie wrócę. Wrócę, gdyż mam nadzieję, że ten tom to jedynie wypadek przy pracy.

Przeczytałem wszystkie książki autora, ale ta jest najsłabsza. Poniosło Ostrowskiego w wypadzie na Kubę. Może też zakosztował w tym okresie rumu, kto to wie. W skrócie, Zuza dostaje paszport i leci na Kubę na ślub swojego brata. Na miejscu spotyka zauroczonego nią mężczyznę i randki nie mają końca. Papuga Zgaga, tez poleciała i wszczęła kontrrewolucję na Kubie. Wycieczka na Kubie, nie skończyła się happy endem.

Mecenas Zuzanna Lewandowska otrzymuje paszport – co jest zjawiskiem niemalże niemożliwym. Wiele prób zdobycia dokumentu dotychczas kończyło się fiaskiem. Teraz może spełnić swoje marzenie i lecieć na Kubę, aby wziąć udział w ślubie Eduardo.

Myślicie, że to będzie zwykła wycieczka?

Nic bardziej mylnego!

Równocześnie z nią rusza także dwóch milicjantów, chcących za wszelką cenę śledzić każdy jej ruch. Kobieta nie ma zamiaru ułatwiać im zadania, co obfituje w wiele zabawnych scen.

Kiedy ich śledztwo rusza na dobre, zaczynają ginąć polscy turyści. Wszystko wskazuje na to, że padają ofiarami krokodyli. Rzecz w tym, że taka odpowiedź nie zadowala Zuzy. Kobieta wyczuwa, iż sprawa dotyczy całkiem czegoś innego...

Kto kryje się za serią morderstw?

Czy głównym bohaterom uda się ujść z życiem?

Jaką rolę odegra wielki Fidel Castro?

🤎🤎🤎🤎🖤🖤🖤🤎🤎🤎🤎

Byłam w szoku, kiedy zobaczyłam, że jest to już dziesiąty tom przygód odważnej mecenas Zuzy i jej niesamowitej papugi. Jestem pewna, że będę chciała nadrobić poprzednie tomy. Mimo że nie jest to początek wydarzeń, bez problemu odnalazłam się w lekturze, jak i panującej komunie.

Autor przedstawia nam thriller, ze strony jakiej jeszcze nie znałam. W powieści zabiera nas na wyspę, która żyje własnym życiem. Nie boi się nawiązywać do realnych wydarzeń z przeszłości, jak i otwarcie osądzać wielkich polityków w rolach swoich bohaterów. Muszę przyznać, że po opisie Castra w pośpiechu szukałam jego zdjęcia w sieci 🤭

Fabularnie książka jest spójna, występuje w niej wiele zwrotów akcji, zabawnych scen oraz zagadek, które nie tak łatwo będzie rozwiązać. Do samego końca nie byłam pewna, czy dobrze wytypowałam odpowiedź.

Niesamowitym akcentem okazała się także papuga, której udało się wywołać kontrrewolucję na Kubie. Jej przytyki i gadatliwość rozbawiła mnie do łez.

„Kuba” jest fascynującą historią, pełną przygód i kryminalnych zagadek.

Myślicie, że to będzie zwykła wycieczka?

Nic bardziej mylnego!

Równocześnie z nią rusza także dwóch milicjantów, chcących za wszelką...

“Kuba” to kolejna część serii jednej z moich ulubionych - z Zuzą Lewandowską. Tym razem znana i lubiana płocka pani adwokat wybiera się na niespodziewaną wyprawę aż za ocean - na Kubę na zaproszenie przyrodniego brata Eduarda. Mimo, że ma być to urlop życia, Zuzie nie jest dane odpocząć. Pobyt na tej egzotycznej wyspie obfituje w zaskakujące i szalone wręcz wydarzenia.
Uwielbiam tę serię - za niespotykany styl, poczucie humoru i fantastyczne postacie. Mam wrażenie, że w tej części autor przesadził nieco z fikcją i w niektórych wątkach za bardzo dał się ponieść wyobraźni.
Czytanie “Kuby”, tak samo jak pozostałych części tej serii, było przyjemnością.

Pani mecenas ma wreszcie wakacje, ale wątek z papugą najlepszy :)

Pani mecenas ma wreszcie wakacje, ale wątek z papugą najlepszy :)

Czytanie tych historii to zawsze czysta przyjemność. Jednak w mojej opinii tym razem zbyt mocno popłynął pan Jacek jeśli chodzi o wydarzenia:) Co nie zmienia faktu ,ze jest to książka/seria po która warto sięgnąć .Absurdy PRL-u wiecznie żywe :)

Świetna seria

Świetna seria