Antrakt

Wydawnictwo: Muza
Interlude
literatura piękna
karollllllla

Edward Barton należał do grona najwybitniejszych pisarzy XX wieku. Krytycy byli surowi dla jego powieści, ale czytelnicy go uwielbiali, podobnie jak przemysł filmowy, który realizował kinowe przeboje oparte na jego książkach. Będąc u szczytu sławy, Burton wydaje kolejną bestsellerową powieść pt. Antrakt, także z sukcesem sfilmowaną, po czym z niewyjaśnionych powodów wycofuje się z życia...

Edward Barton należał do grona najwybitniejszych pisarzy XX wieku.

Krytycy byli surowi dla jego powieści, ale czytelnicy go uwielbiali, podobnie jak przemysł filmowy, który realizował kinowe przeboje oparte na jego książkach. Będąc u szczytu sławy, Burton wydaje kolejną bestsellerową powieść pt. Antrakt, także z sukcesem sfilmowaną, po czym z niewyjaśnionych powodów wycofuje się z życia publicznego i nie publikuje już kompletnie nic.

źródło opisu: http://muza.com.pl/

źródło okładki: http://muza.com.pl/

Przeczytana: 19 września 2016

Moje odczucia przed przeczytaniem
Na wstępie muszę powiedzieć, że nie przepadam na ogół za książkami obyczajowymi, aczkolwiek ta historia jakoś mnie przyciągnęła i okazało się, że był to strzał w dziesiątkę.

Moje odczucia po przeczytaniu
Fabuła, zachęcająca, zwięzła i na temat, czyli to, co lubię. Kiedy przeczytałam opis, miałam wrażenie, że już współczuję bohaterce i razem z nią przeżyję ciekawe wydarzenia.
Helen Barton wydaje się być zwykłą kurą domową, a jedyne co ją wyróżnia to pochodzenie - dziadek pisarz, pradziadkowie aktorzy i drugi dziadek także aktor. Mimo tego cudownego schematu w tej rodzinie można wyczuć napiętą, a w ręcz zaduszającą atmosferę. Coś przez co nikt nie chce ze sobą rozmawiać. I to coś nasza bohaterka stara się odkryć.
W Antrakcie nie pojawia się wiele postaci, ale każda ma jakieś znaczenie, jedna mniejsze, druga większe. Jednak najbardziej na wpływ akcji mają już nie żyjące osoby i to o nich głównie w tej książce mowa.
Historia, którą poznajemy jest z...

książek: 1916
korcia | 2016-05-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 22 maja 2016

Rupert Smith wykreował bardzo barwne postacie. Trudno nie polubić Helen, która niemal z premedytacją pakuje się w problemy. Zdaje sobie sprawę z konsekwencji swoich czynów, z tego, co ma do stracenia, a jednak daje się ponieść emocjom. Od początku wyczuwa nieuczciwe zamiary Harry'ego Rossa, a mimo to ląduje z nim łóżku.

Związki homoseksualne nawet dzisiaj dla wielu osób są nie do przyjęcia, uważane są za wynaturzenie, coś gorszącego czy złego. Homoseksualiści nie zawsze mogą liczyć na zrozumienie, ale to z czym spotykają się dzisiaj, jest niczym w porównaniu z tym, co działo się w latach trzydziestych czy czterdziestych ubiegłego wieku. Wtedy ujawnienie się było niemal samobójstwem, łatwiej było się ukrywać, żyć w związku heteroseksualnym, płodzić dzieci, a prawdziwej namiętności oddawać się po kryjomu. O tym między innymi jest ta książka. O czym jeszcze? O rodzinnych tajemnicach, o żądzy pieniądza, ale też o życiu rodzinnym, miłości i namiętności.

"Antrakt" to naprawdę...

Dracus | 2016-05-19

Zapraszam na bloga:
swiat-ksiazkowych-recenzji.blogspot.com

„Życie to sztuka wykorzystywania możliwości. Musimy zadowalać się tym, co możemy dostać.”

Powstało takie małe zamieszanie przy tej książce, dostała ją Anka, w końcu przeczytałem ją ja. Szukałem czegoś lekkiego, do przeczytania na szybko, co prawda rozdziały Antraktu bywały długie to książkę czytało się wyjątkowo szybko. Idealnie wpasowała się w pogodę, którą teraz mam za oknem, naprawdę przyjemnie się ją czytało.

Okładka książki przedstawia dwóch panów, na początku nie myślałem, że może wystąpić tutaj wątek homoseksualizmu, jednakże zostałem pozytywnie zaskoczony. Cała otoczka graficzna komponuje się bardzo ładnie i jest przyjemne dla oka.

Książka opowiada nam losy Helen, która zaczytuje się w tytułowym Antrakcie, książce, która napisał jej dziadek, jednocześnie sami przenosimy się do przedwojennej Anglii. W powieści panuje pewna tajemniczość, nostalgia, bohaterka próbuje doszukać się prawdy. Przejmujące i pełne...

grejfrutoowa | 2016-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2016

Helen jest wnuczką popularnego pisarza Edwarda Bartona. Zasłynął kilkoma powieściami, jednak kobiecie najbardziej podobał się Antrakt oraz jego filmowa wersja. Od lat fani i rodzina zastanawiali się, czy pisarz stworzył ten utwór na podstawie swojego życia – a co najważniejsze: czy miał romans, który opisał w powieści, zmieniając jedynie imiona bohaterów? Rodzice Helen zerwali kontakt z jej dziadkiem wiele lat temu, dlatego kobieta prawie go nie zna. Jednak gdy zaczyna uczęszczać na kurs pisarski, a prowadzący odkrywa rodzinne koneksje, namawia ją, by to właśnie Edward był tematem jej pracy. Helen zaczyna więc drążyć temat dziadka, narażając się na gniew rodziców, ale przyciągając zainteresowanie przystojnego wykładowcy. Co odkryje Helen? Czy tajemnice rodzinne powinny ujrzeć światło dzienne?
Antrakt Ruperta Smitha to powieść, w której historia prowadzona jest kilkutorowo. Główną bohaterką jest Helen – matka, żona, trochę znudzona życiem kobieta. Jest ona też narratorem książki,...

pannakac | 2016-03-14
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: marzec 2016

Nie spodziewałam się t a k i e g o romansu. Nie mogę napisać, na czym dokładnie polegał i między kim a kim się wydarzył, czy też w y d a r z a ł na przestrzeni wielu lat życia Edwarda, pisarza, który podbił serca czytelników, a później umilknął, nie zostawiając żadnych wyjaśnień. Pomysł na tę powieść, na intrygę, na akcję - to jest silna część Antraktu. Część, o której trudno zapomnieć po skończeniu i odłożeniu książki na bok. Nie spotkałam się z podobną historią i relacjami między poszczególnymi bohaterami. Zdaję sobie sprawę z tego, że być może wytrawniejszy czytelnik uzna stworzone wątki za zbyt zawiłe i zakleszczające się, ale moim zdaniem jest to silna strona powieści. Pomysł na konstrukcję książki również przyciąga. To książkowa układanka, zbudowana z pierwszoosobowej narracji opisującej aktualne życie Helen, która dowiaduje się o spadku, ale też z fragmentów dzienników jej dziadka, Edwarda i powieści w powieści, czyli ułomków fikcyjnego Antraktu, ostatniej książki napisanej...

Elwira | 2016-03-14
Przeczytana: 14 marca 2016

Rupert Smith zaserwował nam bez wątpienia nietuzinkową powieść, o dość niecodziennej tematyce. Choć z drugiej strony czy temat uczuć jest tak bardzo niecodzienny. Bez wątpienia nie każdych uczuć, autor ukazał bowiem tutaj wątek homoseksualizmu, a zrobił to z niezwykłym wyczuciem i taktem. Choć owszem lektura bywa momentami szokująca, ale nie jest bynajmniej odstręczająca.

Książka przede wszystkim mówi o kłamstwie i wszystkim co się z nim wiąże, na czele z konsekwencjami życia w nim. Do tego pisarz poddał pod zastanowienie problem, czy zawsze warto szukać prawdy, ujawniać ją itd. Czy to na pewno zawsze się „opłaca” a jeśli tak to dla kogo i za jaką cenę?

Rupert Smith zbudował świetny – specyficzny klimat z niesamowicie barwną galerią postaci i całego wykreowanego świata z nutką nostalgii, melancholii, dekadencji…

Justyna | 2016-03-04
Przeczytana: 03 marca 2016

Doskonała i inteligentnie napisana proza Ruperta Smitha. Proza nie dla homofobów. To historia człowieka naiwnego i szaleńczo zakochanego. Który dla swojej drugiej połowy jest wstanie zrobić wszystko. Dosłownie. Namiętności jaka łączy tych dwoje nie znajdziecie w żadnym nawet najbardziej romantycznym romansie. Ale Antrakt to NIE romans. To historia dość przewrotnego życia Edwarda Bartona. My poznajemy ją od marca 1940 roku, aż po dziś dzień. Historia która kończy się tragedią. Autor doskonale przedstawił świat homoseksualistów w czasach wojennej i powojennej Anglii. Sceny łóżkowe opisane są powściągliwie. I dobrze! Dzięki temu nie są wulgarne i niesmaczne. Ale i tak pewnie znajdą się tacy których zbulwersuje sama orientacja. Antrakt – mocna wstrząsająca powieść, gdzie czytelnik pewny, że wie już wszystko jest zaskakiwany kolejnymi wstrząsającymi faktami. Mało tego kiedy jesteśmy pewni, że tym razem poskładaliśmy już wszystko w całość. Wybucha kolejna bomba. A po niej jest już...

Książkomania | 2016-03-01
Przeczytana: 23 lutego 2016

Rodzinne sekret.

Każda rodzina ma swoje sekrety, ukrywane w przysłowiowych „czterech ścianach”. Często wychodzą one na światło dzienne, budząc sensacje i niepotrzebne zainteresowanie. Zdarza się też tak, że są zabierane do grobu. Sekrety to podłe żmije, które potrafią namieszać i zrujnować niejedną rodzinę. Rupert Smith idealnie pokazuje, jak bardzo potrafią namieszać sekrety i kłamstwa. „Antrakt” to powieść, która jest wręcz przesycona tajemnicą i naładowana emocjami, które stopniowo przenikają do naszego świata.

Helen, żona i matka dwójki dzieci, zostaje spadkobierczynią praw autorskich swojego dziadka, niegdyś słynnego powieściopisarza. Dzięki temu może w końcu poznać skrywane rodzinne tajemnice i przyczynę, dla której jej rodzice zerwali kontakt z jej dziadkiem. Helen w czasie tego całego zamieszania wdaje się w romans, który może okazać się niebezpieczny. Zaczyna czytać dzienniki...

majeczka241 | 2016-02-29

Każdy z nas ma lub miał dziadka i babcię. Czy wszyscy znamy ich losy, życie, które wiodą lub wiedli? Nie macie chęci poznać ich tajemnic, posłuchać historii ich życia? Bo ja bardzo.

To samo pragnienie ma Helen, bohaterka ,,Antraktu" powieści Ruperta Smitha, żona, matka dwójki dzieci. Od lat jej rodzina skrywa tajemnicę związaną z jej sławnym dziadkiem pisarzem dwudziestego wieku Edwardem Bartonem.

Dziewczyna przeczytawszy jego ostatnie dzieło, które było zwieńczeniem jego kariery pisarskiej, pisze do niego list z chęcią spotkania. Starszy pan zaprasza ją do swej posiadłości. Dla Helen było to niezwykłe potkanie spotkanie po latach, choć ostatnie, wkrótce Edward umiera. Zapisuje jej jednak w spadku swój nie mały majątek oraz prawa autorskie do jego wszystkich powieści i ekranizacji filmowych.

W międzyczasie Helen zapisuje się na kurs kreatywnego pisania. Tam poznaje nauczyciela Harrego z którym nawiązuje płomienny romans, który odciśnie piętno na jej dalszym życiu. Porządkując...

Zakładka | 2016-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2016

Kolejny kryminał za mną! Czy oczekiwałam wiele? Chyba nie. Nieznany mi autor, tajemniczy tytuł. Czego mogłabym się spodziewać? I zarówno treść, jak i emocje, jakie wywołała na mnie książka, zaskoczyły mnie.

Początkowo czytając „Antrakt” byłam lekko znużona. Treść, mimo że ciekawa była dla mnie bardzo nużąca i nieciekawa. Zajęło mi to sporo czasu, zanim „wbiłam się” w cały ten świat wykreowany przez autora, Na szczęście, stopniowo zaczęło się to zmieniać. Książka rozkręcała się z każdą kolejna stroną. Zagłębiając się w tę historię, byłam coraz to bardziej zafrasowana tym co się dalej stanie. Niestety. Książka nie spełniła wszystkich moich oczekiwań. Brakowało mi dynamiki, a niektóre opisy były nie tyle nużące, co nawet i niepotrzebne.

Postaci wykreowane przez autora też nie były idealne. Jak dla mnie okazały się zbyt mdłe. Co przez to rozumiem? Nie były one na tyle charakterystyczne, by dobrze je zapamiętać. Były, przeminęły i tyle. Nic specjalnego.

Podsumowując, książka nie...