Kraina dobrego snu

Wydawnictwo: Novae Res
6 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
literatura piękna
karollllllla

Czy kiedykolwiek myślałeś o ucieczce w miejsce, w którym granica między snem a rzeczywistością nie istnieje? Główny bohater, pisarz, rozczarowany rzeczywistością, która go otacza, opuszcza Polskę i przyjeżdża do prowincjonalnego miasteczka w Hiszpanii – miejsca, w którym stanął czas. W zaprzyjaźnionych mieszkańcach i ich sielskim życiu odnajduje siebie, snuje refleksje na temat sztuki,...

Główny bohater, pisarz, rozczarowany rzeczywistością, która go otacza, opuszcza Polskę i przyjeżdża do prowincjonalnego miasteczka w Hiszpanii – miejsca, w którym stanął czas. W zaprzyjaźnionych mieszkańcach i ich sielskim życiu odnajduje siebie, snuje refleksje na temat sztuki, miłości, pisania, miejsca człowieka we współczesnym świecie. Podróżuje także w głąb własnych wspomnień.

Życie w tym miejscu jest równie przyziemne co mistyczne. Na każdym kroku bohater spotyka duchy przeszłości, w przenośni i… dosłownie. Nagle okazuje się, że to prowincjonalne miasteczko ma również swoją mroczną tajemnicę.

źródło opisu: http://aros.pl/ksiazka/kraina-dobrego-snu

źródło okładki: http://aros.pl/ksiazka/kraina-dobrego-snu

Główny bohater, chwilowo bezrobotny, początkujący pisarz wyjeżdża do Hiszpanii, a konkretniej do La Manchy - krainy, jak się może wydawać, opuszczonej. Poza kościółkiem i niewielką ilością domów (pustą lub zamieszkałą przez staruszków) nie ma tam nic. Wygląda także na to, że w tym miejscu już dawno stanął czas. Czyż nie wydaje się to być idealna miejsce na snucie refleksji?
Bohater zamiast odpoczywać w odosobnieniu wraca do wspomnień, co więcej zatraca się w nich na tyle, że czytelnik zastanawia się w którym momencie opisywana jest jawa, a w którym sen. A może to jedno i to samo?

Sam pomysł na fabułę nie jest nudny i sugerując się nim liczyłam na ciekawą opowieść, mimo niewielkiej liczby stron. Niestety może się wydawać, że nawet sam autor pogubił się we wszystkim. Zabrakło zwrotów akcji, wielu zdarzeń. Brakowało mi też rozwinięcia samych postaci.

"Kraina dobrego snu" to opowieść wahająca się na pograniczu rzeczywistości i snu. Sprawy realne i mistyczne przeplatają się tam ze...

MoznaPrzeczytac | 2015-09-17
Przeczytana: 17 września 2015

Lubię takie książki, po prostu lubię. Może dlatego, że nie wszystkie podróże mogę odbyć osobiście, a takie opowieści dają mi namiastkę poznawania odległych miejsc w sposób ciekawszy niż z Wikipedii lub suchego przewodnika, dają namiastkę bycia w innym miejscu. „Kraina dobrego snu” pana Adama Rainko to bardzo krótka powieść, a raczej opowieść (to słowo bardziej mi tu pasuje), której akcja rozgrywa się w La Manchy, regionie historyczno–geograficznym Hiszpanii, na pograniczu z Andaluzją, w małej miejscowości, gdzie pozornie nic się nie dzieje. Jest tam tylko stary opustoszały kościółek i kilkadziesiąt domów, z których część stała pusta, a część zamieszkiwali staruszkowie. Główny bohater jest początkującym pisarzem, który po utracie ciekawej pracy w bibliotece, opuszcza Polskę. Jak wielu młodych ludzi, szuka miejsca do godnego życia. Choć kocha Andaluzję, tani dom kupuje w La Manchy, która ku jego wielkiej radości okazuje się być historyczną i duchową cząstka Andaluzji. To ważne dla...