Nielegalni - Audiobook

Cykl: Nielegalni (tom 1)
Wydawnictwo: Czarna Owca
Roy

Trzymająca w napięciu powieść szpiegowska o tajnikach polskiego wywiadu! „Nielegalni” to misternie skonstruowany thriller szpiegowski, mocno osadzony w realiach polskich służb specjalnych, w którym osobiste porachunki, zadawnione rany i polityczne ambicje splatają się w pełnej napięcia akcji po obu stronach Bałtyku. Instytut Pamięci Narodowej otrzymuje informacje o tajemniczej skrzyni...

Trzymająca w napięciu powieść szpiegowska o tajnikach polskiego wywiadu!
Instytut Pamięci Narodowej otrzymuje informacje o tajemniczej skrzyni zakopanej przed laty przez radziecki wywiad w ruinach twierdzy brzeskiej. Zostały w niej ukryte sensacyjne przedwojenne archiwa, których ładunek polityczny rozpala umysły decydentów na obu biegunach osi Warszawa–Moskwa. As polskiego wywiadu, Konrad Wolski i jego ekipa, ruszają do wyścigu po historyczny skarb, w którym zmierzą się z bezwzględną machiną rosyjskich służb specjalnych.
Po czyjej stronie stanie cyniczny białoruski oficer, trzymający główny atut w tej grze?
Czy zdrajca ukryty po polskiej stronie nie zaprzepaści całego planu?
Jaką rolę odegra stary szpieg, dożywający swych lat w Szwecji?
O wyniku rozgrywki zdecydują „nielegalni” - agenci działający za granicą pod przybraną tożsamością.
Vincent V. Severski – to pseudonim literacki pułkownika polskiego wywiadu. Severski urodził się w Warszawie w rodzinie oficera Wojska Polskiego. Studiował prawo na UJ, a następnie w Warszawie. W 1982 roku ukończył Ośrodek Kształcenia Kadr Wywiadowczych. W tym samym roku został skierowany do najważniejszego wydziału polskiego wywiadu tzw. dywersji. Zajmował się tam wyszukiwaniem interesów zachodnich wywiadów, między innymi w Solidarności. W 1990 roku został pozytywnie zweryfikowany. Przez wiele lat pracował poza granicami kraju pod przybraną tożsamością. Uczestniczył w około 140 misjach w blisko 50 krajach. Zajmował jedno z najwyższych stanowisk kierowniczych w Agencji Wywiadu. Odszedł ze służby, na własną prośbę w 2007 roku. Wielokrotnie odznaczany i wyróżniany przez najwyższe władze RP, uhonorowany Legią Zasługi przez prezydenta Baracka Obamę.

źródło opisu: www.czarnaowca.pl

źródło okładki: www.czarnaowca.pl

Koronczarka | 2018-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2018

Po lekturze "Niewiernych" już wiedziałam czego się spodziewać, więc rzuciły mi się w oczy niedoróbki - zagmatwiające opowieść nieistotne szczegóły, uleganie stereotypom, gloryfikacja naszych itd. Ale wciąż intrygująca akcja trzyma w napięciu. Tym razem ścierają się ze sobą tajne służby polskie i rosyjskie, w tle zaginione archiwa, aktualności polityczne czyli polski IPN i kompromitujące teczki, sprawa Olina. Towarzyszy temu przejmujący wątek starego rosyjskiego nielegała działającego w Szwecji. Lektura tak wciągająca, że momentami zapominałam o wrednych upałach.

gwiazdka | 2017-10-22
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 22 października 2017

Może znowu komuś podpadnę, bo jak zawsze zaczynam grymasić. A wszystko dlatego, że nie spodobała mi się książka Vincenta V. Severskiego „Nielegalni”. Być może sięgnęłam po powieść w nieodpowiednim czasie (bezpośrednio po Myśliwskim), a tu język beznadziejny. I to jest główny zarzut wobec książki, język i dialogi. Drętwe to, sztuczne, irytujące, bo ileż można używać słowa „rozumiesz”- ja policzyłam, na niektórych stronach trafiało się i po pięć razy. Poza tym książka przeraźliwie przegadana. Akcja rozwodniona tak bardzo, że w ogóle nie czułam napięcia. A pomysł nawet mi się podobał, chociaż Severski za dużo chciał umieścić w jednej powieści, pomysł był tu na dwie, spokojnie wyszłoby- z drugiej strony gdyby odjąć zbędne lanie wody- to zostałyby, niestety, dwie nowelki.

Postacie też mnie nie przekonały, a w obliczu takiego autorstwa powinny być autentyczniejsze ode mnie. Niestety, może i pan Severski był superszpiegiem czy superagentem, ale dla mnie superpisarzem nie został. I...

zosia_bm | 2018-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2018

”Nielegalni” Vincenta V. Severskiego .

„Nielegalni” to pierwsza szpiegowska książka, z którą się zmierzyłam. Nie było mi łatwo. Musiałam zachować uważność aby wychwycić i nie utracić żadnego wątku.
Akcja rozgrywa się współcześnie w Polsce, Rosji, Białorusi i Szwecji. Poznajemy tajemnice pracy szpiegów i tzw. nielegałów. Praca trudna, niebezpieczna, wymagająca doskonałego wszechstronnego przygotowania intelektualnego i fizycznego, wymagająca odwagi i niesamowitej odporności psychicznej oraz bardzo często rezygnacji z życia prywatnego.
Bardzo zainteresowała mnie historia tajemniczego archiwum, „układy”
w polskich strukturach wywiadu i IPN.
W mojej ocenie bardzo dobra akcja, wciągająca, pełna zdarzeń i utrzymująca w napięciu.
Na pewno sięgnę po następne części.
Polecam.

wiejskifilozof | 2015-07-09

O rany ! strasznie gruba książka, ja ja ją przeczytam,a jak nudna będzie ? To co wtedy ? Takie miałem myśli,przed czytaniem Nielegalnych.I co się okazało ? Te wszystkie obiekcja,gdzieś się schowały,gdy zacząłem czytać.Bo cóż z tego,że książka ma rozmiar sporej cegły.
Skoro,fabuła i akcja są tak wciągające,że zanim się zorientowałem byłem już w środku akcji.
Fabuła w niczym nie odbiega od dobrego filmu akcji.
Mamy tu i wywiad polski i Rosjan.
Akcja toczy się w Polsce,Szwecji,oraz ZSRR tuż na początku wybuchu 2 wojny.
Jednak mylił by się ten,kto uważa,że mamy tu strzelaninę,na każdej stronie.
Co to to nie.Tu raczej jest gra słowna.
Może wydać,się to dziwne.Lecz nic z tych rzeczy.
Nielegalni to bardzo dobrze opracowana książka,przeznaczona przede wszystkim dla ludzi lubiących takie historie.Głównie z udziałem służ specjalnych.

Hana | 2015-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2015

Od lat 90,od Ludluma, nie przeczytałam książki o szpiegach. Jednak jeżdżąc komunikacją miejską zaobserwowałam czarna okładkę z dużym napisem w rękach wielu młodych mężczyzn. Oczywiście włączył mi się program szpieg i jak tylko dowiedziałam się co czytają z wypiekami na twarzy, sama sięgnęłam po tę lekturę. I nie żałuję. Bardzo dobra książka. Wartka. Wciąga. Osadzenie jej w realiach polskich tylko podnosi jej wartość. Wielowątkowość i barwność postaci to plusy tej książki.Polecam bez mrugnięcia okiem.

Pati_Ka | 2017-10-11

"Nielegalni" mają wszystkie cechy, jakie powinna mieć powieść z tego gatunku. Wciągająca fabuła, wartka akcja, umiejętnie stopniowane napięcie, kilka interesująco splatających się ze sobą wątków (szczególnie podobał mi się ten związany ze Szwecją). Styl mógłby być trochę lepszy, a zakończenie mniej rozwlekłe, ale poza tym jest naprawdę nieźle.
Interesująca odmiana po trochę cięższych tematach z wcześniej czytanych powieści.

macias | 2013-08-23
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2013
Przeczytana: 23 sierpnia 2013

Według mnie książka jest rewelacyjna (8 gwiazdek), ale jedną gwiazdkę dodaje za interpretację Pana Krzysztofa Gosztyły, która jest bez dwóch zdań WYBITNA!
Zdecydowanie polecam, zwłaszcza w wersji audiobooka.
Dzisiaj skończyłem słuchać NIELEGALNYCH, a już od jutra z niecierpliwością zabieram się za słuchanie NIEWIERNYCH :)

Shimik | 2016-01-07

Co by tu powiedzieć? Książka może i fajna ale tylko dla osób lubiących podobną tematykę i akcję bez akcji. A właściwie co to była za akcja? Odpowiedź brzmi JAKAŚ! Nie jest dla mnie zbyt entuzjastyczna i na tym skończę przygodę z tą trylogią, czyli na pierwszym tomie.

chmurka | 2016-12-27

Okładka zapowiada thriller szpiegowski - co dla mnie samo w sobie już rozpala wyobraźnię i zachęca do przeczytania.
Na pewno ciekawi tym bardziej, gdyż jak mówi sam autor, wiele sytuacji, tajnych akcji ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.
Książka wciąga, ciekawi, daje temat do rozmyślań.
Ale nie przypadło mi do gustu zakończenie. Tak jakby zostało w domyśle, takie jakby zaokrąglone.

Wioletta | 2017-09-02
Przeczytana: 02 września 2017

"(...) życia nielegała nikt nie rozumie, nawet drugi nielegał. (...) To życie w stanie kontrolowanej schizofrenii. Ale najtrudniejsza i najbardziej niszcząca jest konieczność opanowania sztuki mimetyzmu..."

To POLSKA książka!
O nielegałach. Ależ to było dobre.
Wyśmienity kąsek szpiegowski. Czyta się świetnie, a właściwie słucha, dzięki ZNAKOMITEMU Krzysztofowi Gosztyle.
Wiele krajów, wiele narodowości i agenci wywiadu, w tym nielegałowie.
Najciekawsza dla mnie postać to 80-letni Szwed.

Nie podzielam opinii, że to jest nie najlepiej napisane, jest napisane bardzo, bardzo dobrze, może nie ma spektakularnych momentów, ale mój apetyt na ciąg dalszy rośnie.

Ja też uwielbiam kefir Robico, najlepszy jaki piłam :-)