Nielegalni

Wydawnictwo: Czarna Owca
7,53 (1956 ocen i 257 opinii) Zobacz oceny
Czarna seria
kasia

Sensacyjna powieść o tajnikach polskiego wywiadu. „Bycie podwójnym agentem to kontrolowana schizofrenia.” Klaus Fuchs Oficer polskiego wywiadu, pracujący przez...

Sensacyjna powieść o tajnikach polskiego wywiadu.
„Bycie podwójnym agentem to kontrolowana schizofrenia.”
Klaus Fuchs

Oficer polskiego wywiadu, pracujący przez wiele lat poza granicami kraju, pod przybraną tożsamością, pisząc pod pseudonimem Vincent V. Severski, odsłania warsztat pracy służb szpiegowskich w różnych krajach świata.

„Nielegalni” to powieść szpiegowska, rozgrywająca się współcześnie w Polsce, Szwecji, Rosji na Białorusi i Ukrainie, z wplecionymi epizodami historycznymi z czasów II wojny światowej oraz wieloma współczesnymi wątkami politycznymi i osobami z życia publicznego. Autor odkrywa tajemnice stosunków polsko-rosyjskich, sięgając do lat 40. ubiegłego wieku i nieznanych dotąd wątków katyńskich oraz dokumentów IPN. Nawiązuje do współczesności, odsłaniając kulisy obejmowania władzy w Polsce przez prawicę. Tropi polskiego łącznika Al-Kaidy oraz pokazuje metody działania szwedzkich służb specjalnych.

Bohaterami powieści są tzw. nielegałowie, supertajni szpiedzy posługujący się za granicą nową tożsamością i dorobioną „legendą”.

Konrad powraca do Warszawy po zakończonej fiaskiem misji na Bliskim Wschodzie: znów nie udało mu się dopaść „Karola” vel Safira as-Salama, polskiego odszczepieńca, łącznika Al-Kaidy... Niejaki Hans Jorgensen szuka w szwedzkiej prasie niewinnych na pozór ogłoszeń, z których następnie odszyfrowuje zakodowane informacje... Pułkownik Stiepanowycz z mińskiego KGB krótko cieszy się z zarobionych na przemycie dolarów, gdyż pada ofiarą napadu... W październiku 1939 roku w Moskwie Beria, naczelnik NKWD, słucha referatu majora Zarubina na temat działań wywiadowczo-operacyjnych na terenie Polski. W gabinecie prezesa IPN zjawia się profesor Barda i twierdzi, że ma dokumenty, które rzucają całkiem nowe światło na zbrodnię katyńską... We współczesnej Polsce stanowisko prezydenta piastuje Stanisław Zieliński, lecz rzeczywista władza spoczywa w rękach szefa jego kancelarii, Marcina Kamińskiego – osobnika o niezbyt reprezentacyjnej aparycji, za to cieszącego się poparciem konserwatywnego elektoratu.

Wszystkie te na pierwszy rzut oka odległe od siebie wątki, postacie, miejsca i wydarzenia łączą się w niezwykłą, precyzyjnie skonstruowaną fabułę, tworząc kilkuset stronicową wciągającą historię o wyjątkowej mocy.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2011

• Ogród spieczonej ziemi
  • Cześć, co słychać?
  • Ostatnia żona Tudora. Poskromienie królowej
  • Odyseusze. Gwiazda Morza
  • Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
  • Sen sów

7,75 (4 ocen i opinii)
Odyseusze. Gwiazda Morza
Agnieszka Stelmaszyk

8 (1 ocen i opinii)
Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
Caitlin Moran

Efekt Rosie
Graeme Simsion

7,38 (8 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Aurland | 2016-01-22

O szpiegach, akcjach tajnych, polskich Jamesach Bondach. Fajnie, że w ogóle ktoś nad Wisłą o Wywiadzie pisze. Niefajnie, że mało emocji. Że "woltów" brakuje.
Akcja nawet składna. Coś tam trzeba Ruskim wykraść, w pole ich wyprowadzić - bliskie dziś sercu każdemu, jak Klos cztery dekady wcześniej. I szybko się czyta, i dziarskie dialogi ale nie ma napięcia. Chłonę jak bajanie babci przy dzierganiu szalika a chciałbym mieć do krwi zgryzione paznokcie. W końcu to powieść szpiegowska.
Ciekawostki z pracy służb, ukryte polityczne smaczki. Podnoszą wartość choć hamują płynność. Pióro lekkie - do takich historii idealne. Dodaję gwiazdę za scenę rozmowy z ruskim oficerem przy wódce. Dopiero tu poczułem drganie.

książek: 1920
detektywmonk | 2015-07-09

O rany ! strasznie gruba książka, ja ja ją przeczytam,a jak nudna będzie ? To co wtedy ? Takie miałem myśli,przed czytaniem Nielegalnych.I co się okazało ? Te wszystkie obiekcja,gdzieś się schowały,gdy zacząłem czytać.Bo cóż z tego,że książka ma rozmiar sporej cegły.
Skoro,fabuła i akcja są tak wciągające,że zanim się zorientowałem byłem już w środku akcji.
Fabuła w niczym nie odbiega od dobrego filmu akcji.
Mamy tu i wywiad polski i Rosjan.
Akcja toczy się w Polsce,Szwecji,oraz ZSRR tuż na początku wybuchu 2 wojny.
Jednak mylił by się ten,kto uważa,że mamy tu strzelaninę,na każdej stronie.
Co to to nie.Tu raczej jest gra słowna.
Może wydać,się to dziwne.Lecz nic z tych rzeczy.
Nielegalni to bardzo dobrze opracowana książka,przeznaczona przede wszystkim dla ludzi lubiących takie historie.Głównie z udziałem służ specjalnych.

Shimik | 2016-01-07

Co by tu powiedzieć? Książka może i fajna ale tylko dla osób lubiących podobną tematykę i akcję bez akcji. A właściwie co to była za akcja? Odpowiedź brzmi JAKAŚ! Nie jest dla mnie zbyt entuzjastyczna i na tym skończę przygodę z tą trylogią, czyli na pierwszym tomie.

macias | 2013-08-23
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2013
Przeczytana: 23 sierpnia 2013

Według mnie książka jest rewelacyjna (8 gwiazdek), ale jedną gwiazdkę dodaje za interpretację Pana Krzysztofa Gosztyły, która jest bez dwóch zdań WYBITNA!
Zdecydowanie polecam, zwłaszcza w wersji audiobooka.
Dzisiaj skończyłem słuchać NIELEGALNYCH, a już od jutra z niecierpliwością zabieram się za słuchanie NIEWIERNYCH :)

Przemysław Zyra | 2016-01-03
Na półkach: Polecam, 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 02 stycznia 2016

800 stron to dużo. I jakby te 800 stron zapisał dajmy na to Sienkiewicz, to pewnie nie trzeba by było drugiego i trzeciego tomu by poznać dalsze losy bohaterów. Nie pisał jednak Sienkiewicz tylko niejaki Pan Severski i mamy trochę rozwleczoną historię. Co nie znaczy, że nudną. Czyta się przyjemnie i bywają momenty, że książkę niełatwo odłożyć dopóki nie dowiemy się co będzie dalej.

Co do treści - bardzo ciekawe przedstawienie działania służb. Nie jestem znawcą tematu - więc nie mam świadomości czy obraz bliski jest realiów pracy agentów czy bardzo odległy. Twierdzę jednak, że ukazanie działalności wywiadów polskiego i rosyjskiego jako całkowicie odrębnych (także przed 1989 rokiem) może się nieco mijać z prawdą. A już historia o tym, jak to polskie służby ogrywają radzieckie z pewnością nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości. Może za dużo naczytałem się Volkoffa i uwierzyłem we wrzechmoc rosyjskiego wywiadu?

Dopóki czytałem historię agentów - miałem pozytywne odczucia....

Hana | 2015-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2015

Od lat 90,od Ludluma, nie przeczytałam książki o szpiegach. Jednak jeżdżąc komunikacją miejską zaobserwowałam czarna okładkę z dużym napisem w rękach wielu młodych mężczyzn. Oczywiście włączył mi się program szpieg i jak tylko dowiedziałam się co czytają z wypiekami na twarzy, sama sięgnęłam po tę lekturę. I nie żałuję. Bardzo dobra książka. Wartka. Wciąga. Osadzenie jej w realiach polskich tylko podnosi jej wartość. Wielowątkowość i barwność postaci to plusy tej książki.Polecam bez mrugnięcia okiem.

kasandra_85 | 2012-11-04
Przeczytana: 2012 rok

| 2014-10-10

Sensacja, z głównym wątkiem szpiegowskim, czyli coś, po co sięgam rzadko. A oznacza to, że z założenia podchodzę krytycznie i szukam dziur wszelakich, żeby się "czepić". Tym milsze jest moje zaskoczenie. Pozytywne, o tak!
Od strony literackiej na pewno nie jest to arcydzieło, ale też nikt nie oczekiwał. Język jest za to łatwy, czyta się błyskawicznie, akcja jest wartka i nie banalna. Może odrobinę przewidywalna, ale i tak obserwujemy bohaterów z lekkimi wypiekami. Wciąga. Smaczku dodają opisy wewnętrznych "tarć" w służbach i kilka szczegółów dotyczących pracy oficerów wywiadu "od podszewki" (np. psychologia rozmowy szpieg-szpieg przy litrach wódki). Szyte na polską miarę ale w tym wypadku nie jest to absolutnie zarzut.
Można by pewnie nieco barwniej zarysować postacie, troszkę mocniej zawirować akcją. Wtedy byłoby "bardzo dobrze".
Ale, jako napisałem, książkę oceniam jako dobrą rozrywkę, bez nadmiernych wysiłków intelektualnych. Ale i bez nudy.
Idealna na długi lot przez Atlantyk...

Kucu | 2015-08-14
Przeczytana: sierpień 2015

Nie jestem fanką książek o szpiegach, wywiadzie i służbach specjalnych ale muszę przyznać, że "Nielegalni" tak mnie wciągnęli, że te 800 stron przeczytałam w 4 dni :) Bardzo ciekawie opowiedziana historia związana nie tylko z polskim ale i zagranicznym wywiadem. Nie piszę więcej bo nie chce zdradzać fabuły. Po prostu trzeba przeczytać!

Andrew Vysotsky | 2012-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2012

Vincent V. Severski to pseudonim literacki, za którym podobno ukrywa się oficer polskiego wywiadu pracujący przez wiele lat poza granicami kraju pod przybraną tożsamością. Właśnie skończyłem czytać opasłą książkę jego autorstwa Nielegalni.

Tytuł nawiązuje do nielegalnych, czyli agentów wywiadu pracujących za granicą pod sfabrykowaną tożsamością i bez ochrony prawnej, czyli nielegałów. Ponieważ tajne służby i wywiad w szczególności są to jedne z moich ulubionych klimatów, rzuciłem się na lekturę niczym wygłodniały pies na michę.

Od pierwszych stron powieść wciąga. Czyta się ją szybko i trudno się od niej oderwać. To w dużej mierze zasługa prostego, dynamicznego stylu. Oszczędnego, ale jednocześnie na tyle plastycznego, by stworzyć w umyśle czytelnika wyraziste obrazy i pozwolić mu się przenieść na miejsce akcji.

Fabuła nie jest specjalnie skomplikowana. IPN otrzymuje informację o zakopanej na terenie twierdzy brzeskiej skrzyni z tajnymi dokumentami NKWD z 1941 roku, które ze...

Ruszyła druga edycja akcji Czytaj KRK!

Kody QR umożliwiające bezpłatne wypożyczenie e-booków można znaleźć w 100 pojazdach krakowskiej komunikacji miejskiej. Oprócz tego tradycyjnie już pojawiły się w blisko 100 najważniejszych adresach literackich Krakowa – bibliotekach, instytucjach kultury, a także kawiarniach i klubach.

Bestsellery za 9,90 zł i czytniki od Nexto.pl

Na stronie nexto.pl trwa maraton e-czytania światowych i polskich bestsellerów za 9,90 zł z ogromną liczbą nagród, których wartość to ponad 34 tys. zł! Codziennie można wygrać czytnik e-booków.