Okładka książki Nielegalni

Czarna seria
typ
papier
kasia
7,56 (1059 ocen i 154 opinie)

Opis książki

Sensacyjna powieść o tajnikach polskiego wywiadu. „Bycie podwójnym agentem to kontrolowana schizofrenia.” Klaus Fuchs Oficer polskiego wywiadu, pracujący przez wiele...

Sensacyjna powieść o tajnikach polskiego wywiadu.
„Bycie podwójnym agentem to kontrolowana schizofrenia.”
Klaus Fuchs

Oficer polskiego wywiadu, pracujący przez wiele lat poza granicami kraju, pod przybraną tożsamością, pisząc pod pseudonimem Vincent V. Severski, odsłania warsztat pracy służb szpiegowskich w różnych krajach świata.

„Nielegalni” to powieść szpiegowska, rozgrywająca się współcześnie w Polsce, Szwecji, Rosji na Białorusi i Ukrainie, z wplecionymi epizodami historycznymi z czasów II wojny światowej oraz wieloma współczesnymi wątkami politycznymi i osobami z życia publicznego. Autor odkrywa tajemnice stosunków polsko-rosyjskich, sięgając do lat 40. ubiegłego wieku i nieznanych dotąd wątków katyńskich oraz dokumentów IPN. Nawiązuje do współczesności, odsłaniając kulisy obejmowania władzy w Polsce przez prawicę. Tropi polskiego łącznika Al-Kaidy oraz pokazuje metody działania szwedzkich służb specjalnych.

Bohaterami powieści są tzw. nielegałowie, supertajni szpiedzy posługujący się za granicą nową tożsamością i dorobioną „legendą”.

Konrad powraca do Warszawy po zakończonej fiaskiem misji na Bliskim Wschodzie: znów nie udało mu się dopaść „Karola” vel Safira as-Salama, polskiego odszczepieńca, łącznika Al-Kaidy... Niejaki Hans Jorgensen szuka w szwedzkiej prasie niewinnych na pozór ogłoszeń, z których następnie odszyfrowuje zakodowane informacje... Pułkownik Stiepanowycz z mińskiego KGB krótko cieszy się z zarobionych na przemycie dolarów, gdyż pada ofiarą napadu... W październiku 1939 roku w Moskwie Beria, naczelnik NKWD, słucha referatu majora Zarubina na temat działań wywiadowczo-operacyjnych na terenie Polski. W gabinecie prezesa IPN zjawia się profesor Barda i twierdzi, że ma dokumenty, które rzucają całkiem nowe światło na zbrodnię katyńską... We współczesnej Polsce stanowisko prezydenta piastuje Stanisław Zieliński, lecz rzeczywista władza spoczywa w rękach szefa jego kancelarii, Marcina Kamińskiego – osobnika o niezbyt reprezentacyjnej aparycji, za to cieszącego się poparciem konserwatywnego elektoratu.

Wszystkie te na pierwszy rzut oka odległe od siebie wątki, postacie, miejsca i wydarzenia łączą się w niezwykłą, precyzyjnie skonstruowaną fabułę, tworząc kilkuset stronicową wciągającą historię o wyjątkowej mocy.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2011

Przeczytana: 2012 rok

macias | 2013-08-23
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2013
Przeczytana: 23 sierpnia 2013

Według mnie książka jest rewelacyjna (8 gwiazdek), ale jedną gwiazdkę dodaje za interpretację Pana Krzysztofa Gosztyły, która jest bez dwóch zdań WYBITNA!
Zdecydowanie polecam, zwłaszcza w wersji audiobooka.
Dzisiaj skończyłem słuchać NIELEGALNYCH, a już od jutra z niecierpliwością zabieram się za słuchanie NIEWIERNYCH :)

Piotr_Hart | 2014-10-10

Sensacja, z głównym wątkiem szpiegowskim, czyli coś, po co sięgam rzadko. A oznacza to, że z założenia podchodzę krytycznie i szukam dziur wszelakich, żeby się "czepić". Tym milsze jest moje zaskoczenie. Pozytywne, o tak!
Od strony literackiej na pewno nie jest to arcydzieło, ale też nikt nie oczekiwał. Język jest za to łatwy, czyta się błyskawicznie, akcja jest wartka i nie banalna. Może odrobinę przewidywalna, ale i tak obserwujemy bohaterów z lekkimi wypiekami. Wciąga. Smaczku dodają opisy wewnętrznych "tarć" w służbach i kilka szczegółów dotyczących pracy oficerów wywiadu "od podszewki" (np. psychologia rozmowy szpieg-szpieg przy litrach wódki). Szyte na polską miarę ale w tym wypadku nie jest to absolutnie zarzut.
Można by pewnie nieco barwniej zarysować postacie, troszkę mocniej zawirować akcją. Wtedy byłoby "bardzo dobrze".
Ale, jako napisałem, książkę oceniam jako dobrą rozrywkę, bez nadmiernych wysiłków intelektualnych. Ale i bez nudy.
...

Andrew | 2012-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2012

Vincent V. Severski to pseudonim literacki, za którym podobno ukrywa się oficer polskiego wywiadu pracujący przez wiele lat poza granicami kraju pod przybraną tożsamością. Właśnie skończyłem czytać opasłą książkę jego autorstwa Nielegalni.

Tytuł nawiązuje do nielegalnych, czyli agentów wywiadu pracujących za granicą pod sfabrykowaną tożsamością i bez ochrony prawnej, czyli nielegałów. Ponieważ tajne służby i wywiad w szczególności są to jedne z moich ulubionych klimatów, rzuciłem się na lekturę niczym wygłodniały pies na michę.

Od pierwszych stron powieść wciąga. Czyta się ją szybko i trudno się od niej oderwać. To w dużej mierze zasługa prostego, dynamicznego stylu. Oszczędnego, ale jednocześnie na tyle plastycznego, by stworzyć w umyśle czytelnika wyraziste obrazy i pozwolić mu się przenieść na miejsce akcji.

Fabuła nie jest specjalnie skomplikowana. IPN otrzymuje informację o zakopanej na terenie twierdzy brzeskiej skrzyni z tajnymi dokumentami NKWD z 1941 roku, które ze względu...

almos | 2014-02-11
Przeczytana: 2013 rok

Pierwsza książka autora, słuchana jako audiobook znakomicie interpretowany przez Krzysztofa Gosztyłę, i trzeba powiedzieć, że jest całkiem nieźle jak na debiut. Od razu widać, że autor zna rzemiosło szpiegowskie od podszewki, i nie mami nas opowieściami typu ‘zabili go i uciekł’. Walorem książki jest opisanie, myślę dosyć realistyczne, żmudnej roboty wywiadowczej. Jest to praca wymagająca, stresująca, niebezpieczna, a oprócz wrogów zewnętrznych są też wrogowie wewnętrzni: politycy którzy się mieszają, niekompetentni szefowie którzy brużdżą. Naprawdę, trzeba mieć do tej roboty talent i zamiłowanie. Taką osobą jest Konrad Wolski, i jego współpracownicy z polskiego wywiadu i kontrwywiadu.
Z drugiej strony wydaje się że autor chciał za dużo powiedzieć, zbyt wiele tu wątków ciągniętych symultanicznie: Polska, Białoruś, Rosja, Szwecja, nawet Czeczenia, trochę się czytelnik czy słuchacz w tym gubi, przydałoby się parę skreśleń.
W drugiej części książki opuszczamy Wolskiego i mamy Szwecję:...

Marcinos | 2012-11-30

Polska powieść sensacyjna? Szpiegowska? Tak! I to na bardzo wysokim poziomie. Nie wierzyłem, że doczekam czasów, kiedy będziemy w stanie ścigać się z mistrzami gatunku, z Amerykanami, ewentualnie ze Skandynawami. A tu proszę, Severski umie opowiadać, tworzy wciągającą intrygę...i wie, o czym pisze. Oczywiście, są niedostatki, Severski jeszcze trochę powinien popracować nad warstwą językową, nad stylem, który czasami jest szorstki, zbyt codzienny, może miejscami nadto wojskowy, gdybym się czepiał, dodałbym, że niektóre rozdziały są za długie...ale to nieistotne drobiazgi - ważne, że w swoim gatunku "Nielegalni" to najlepsza polska powieść od wielu, wielu lat. A może i nigdy wcześniej nie było w polskiej literaturze nic porównywalnego? Znakomicie by się stało, gdyby jakiś dobry reżyser przeniósł to na ekran.

ursi | 2013-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2013

Świetny thriller napisany przez emerytowanego oficera polskiego wywiadu, co nadaje mocy treści, bo poparte jest wieloma faktami z życia politycznego, autentyczną wiedzą i dużą inteligencją autora. Oczywiście powieść rządzi się swoimi prawami, wiele jest tu fikcji ale prawdopodobieństwo autentyczności jest duże. Czyta się tę książkę, jak najlepszą powieść Mankella , bo też wątek skandynawski jest spory i widać tu znajomość terenu, jaką wykazał się pisarz. Jest jednak o tyle lepsza, że dotyczy naszych współczesnych polskich spraw. Myślę, że jak na debiut literacki, to nie mogło być lepiej. Na pewno przeczytam drugą część.

po-prostu-czytaj | 2013-08-31
Przeczytana: maj 2013

Zazwyczaj stronie od polskiej literatury, a co za tym idzie, od polskich autorów, jednakże Vincent V. Severski już z samej nazwy brzmi obco, a jeżeli do tego dodamy fakt, iż nie jest to prawdziwe imię i nazwisko autora, to z czystym sumieniem mogę przyznać, iż złamałam swoje dotychczasowe zasady. Na Nielegalnych trafiłam przypadkiem, na jednym z nudniejszych wykładów na uczelni. Ponieważ tego dnia zabrałam ze sobą dość cienką książkę, przed końcem zajęć zdążyłam ja przeczytać, a perspektywa kolejnych dwóch godzin spędzonych na słuchaniu zafascynowanego tematem wykładowcy nie była zbyt miła, koleżanka dała mi swoją książkę, którą również zabrała na tę okoliczność. Co prawda byli to Niewierni, tegoż autora, czyli drugi tom, ale już po pierwszych kilkunastu stronach zapragnęłam ją przeczytać. Nie za bardzo wiedziałam o co chodzi, w związku z czym poprosiłam koleżankę o pierwszą książkę. Tak rozpoczęłam się moja przygoda z Nielegalnymi. Severskiego.

„Nielegał to oficer wywiadu działający...

Anja | 2013-07-08
Przeczytana: czerwiec 2013

Książkę polecił mi mój brat. Nie byłam przekonana, gdyż klimaty służb specjalnych nie są w moim stylu, tymczasem książka mnie bardzo pozytywnie zaskoczyła. Napisany w bardzo dobry stylu thriller. Akcja wartka, wielowątkowa. Pisarz tak snuje opowieść, że wraz z bohaterami zastanawiamy się kto, co i dlaczego. Bohaterowie bardzo wyraźnie nakreśleni, nie wiem kogo polubiłam bardziej naczelnika Wolskiego, Sarę czy zwariowanego i zabawnego Marcina.Z przyjemnością śledzi się ich losy. Wątek poszukiwania zaginionego archiwum bardzo pomysłowy i ciekawy, nie typowy dla książek szpiegowski. Polscy autorzy z reguły mnie zawodzą, a Severski przekonał mnie, że polski autor może napisać na prawdę świetny thriller, nie gorszy niż skandynawskie kryminały/thrillery. Nie jest to nudne szpiegowanie, opowieść jest dynamiczna i wciągająca. Z powodzeniem może ją czytać osoba, nieinteresująca się tematyką służb specjalnych(jak ja), bo jest to po prostu dobry, trzymający w napięciu thrilller. Polecam.

jakubski | 2014-05-13
Przeczytana: maj 2014

"Nielegalni" to pierwsza część trylogii szpiegowskiej, osadzonej w obecnych realiach, która opowiada o potyczkach wywiadów, w tym również polskiego. Przesłuchałem ją w formie audiobooka.

Całość książki jest moim zdaniem bardzo ciekawa, fabuła dobrze skonstruowana, a akcja rozwija się szybko. Pomimo kilku wątków (co czasami może denerwwać gdy zagłębimy się w poprzednim rozdziale) autor dba o to, żeby czytelnik nie stracił płynności w rozumieniu złożonej historii. Ciekawe postaci intrygują - mamy tu paletę różnych bohaterów i myślę, że każdy znajdzie swojego ulubionego. Niestety, w najciekawszym momencie, kiedy można założyć że coś się skomplikuje, brakuje nieco dramaturgii. Pomimo to zakończenie jest napisane zręcznie i zachęca do siegnięcia po drugą część.

Muszę powiedzieć, że po przeczytaniu opinii innych czytelników nastawiłem się na ciekawą historię, ale odpowiedzianą w przeciętny sposób - mam na myśli narrację, co świadczyłoby o kiepskim warsztacie pisarskim. Im dalej...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto