Nielegalni

Cykl: Nielegalni (tom 1) | Seria: Czarna seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
Darmowe dodatki Edytuj książkę
kasia

Sensacyjna powieść o tajnikach polskiego wywiadu. „Bycie podwójnym agentem to kontrolowana schizofrenia.” Klaus Fuchs Oficer polskiego wywiadu, pracujący przez...

Sensacyjna powieść o tajnikach polskiego wywiadu.
„Bycie podwójnym agentem to kontrolowana schizofrenia.”
Klaus Fuchs

Oficer polskiego wywiadu, pracujący przez wiele lat poza granicami kraju, pod przybraną tożsamością, pisząc pod pseudonimem Vincent V. Severski, odsłania warsztat pracy służb szpiegowskich w różnych krajach świata.

„Nielegalni” to powieść szpiegowska, rozgrywająca się współcześnie w Polsce, Szwecji, Rosji na Białorusi i Ukrainie, z wplecionymi epizodami historycznymi z czasów II wojny światowej oraz wieloma współczesnymi wątkami politycznymi i osobami z życia publicznego. Autor odkrywa tajemnice stosunków polsko-rosyjskich, sięgając do lat 40. ubiegłego wieku i nieznanych dotąd wątków katyńskich oraz dokumentów IPN. Nawiązuje do współczesności, odsłaniając kulisy obejmowania władzy w Polsce przez prawicę. Tropi polskiego łącznika Al-Kaidy oraz pokazuje metody działania szwedzkich służb specjalnych.

Bohaterami powieści są tzw. nielegałowie, supertajni szpiedzy posługujący się za granicą nową tożsamością i dorobioną „legendą”.

Konrad powraca do Warszawy po zakończonej fiaskiem misji na Bliskim Wschodzie: znów nie udało mu się dopaść „Karola” vel Safira as-Salama, polskiego odszczepieńca, łącznika Al-Kaidy... Niejaki Hans Jorgensen szuka w szwedzkiej prasie niewinnych na pozór ogłoszeń, z których następnie odszyfrowuje zakodowane informacje... Pułkownik Stiepanowycz z mińskiego KGB krótko cieszy się z zarobionych na przemycie dolarów, gdyż pada ofiarą napadu... W październiku 1939 roku w Moskwie Beria, naczelnik NKWD, słucha referatu majora Zarubina na temat działań wywiadowczo-operacyjnych na terenie Polski. W gabinecie prezesa IPN zjawia się profesor Barda i twierdzi, że ma dokumenty, które rzucają całkiem nowe światło na zbrodnię katyńską... We współczesnej Polsce stanowisko prezydenta piastuje Stanisław Zieliński, lecz rzeczywista władza spoczywa w rękach szefa jego kancelarii, Marcina Kamińskiego – osobnika o niezbyt reprezentacyjnej aparycji, za to cieszącego się poparciem konserwatywnego elektoratu.

Wszystkie te na pierwszy rzut oka odległe od siebie wątki, postacie, miejsca i wydarzenia łączą się w niezwykłą, precyzyjnie skonstruowaną fabułę, tworząc kilkuset stronicową wciągającą historię o wyjątkowej mocy.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2011

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl

gwiazdka | 2017-10-22
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 22 października 2017

Może znowu komuś podpadnę, bo jak zawsze zaczynam grymasić. A wszystko dlatego, że nie spodobała mi się książka Vincenta V. Severskiego „Nielegalni”. Być może sięgnęłam po powieść w nieodpowiednim czasie (bezpośrednio po Myśliwskim), a tu język beznadziejny. I to jest główny zarzut wobec książki, język i dialogi. Drętwe to, sztuczne, irytujące, bo ileż można używać słowa „rozumiesz”- ja policzyłam, na niektórych stronach trafiało się i po pięć razy. Poza tym książka przeraźliwie przegadana. Akcja rozwodniona tak bardzo, że w ogóle nie czułam napięcia. A pomysł nawet mi się podobał, chociaż Severski za dużo chciał umieścić w jednej powieści, pomysł był tu na dwie, spokojnie wyszłoby- z drugiej strony gdyby odjąć zbędne lanie wody- to zostałyby, niestety, dwie nowelki.

Postacie też mnie nie przekonały, a w obliczu takiego autorstwa powinny być autentyczniejsze ode mnie. Niestety, może i pan Severski był superszpiegiem czy superagentem, ale dla mnie superpisarzem nie został. I...

wiejskifilozof | 2015-07-09

O rany ! strasznie gruba książka, ja ja ją przeczytam,a jak nudna będzie ? To co wtedy ? Takie miałem myśli,przed czytaniem Nielegalnych.I co się okazało ? Te wszystkie obiekcja,gdzieś się schowały,gdy zacząłem czytać.Bo cóż z tego,że książka ma rozmiar sporej cegły.
Skoro,fabuła i akcja są tak wciągające,że zanim się zorientowałem byłem już w środku akcji.
Fabuła w niczym nie odbiega od dobrego filmu akcji.
Mamy tu i wywiad polski i Rosjan.
Akcja toczy się w Polsce,Szwecji,oraz ZSRR tuż na początku wybuchu 2 wojny.
Jednak mylił by się ten,kto uważa,że mamy tu strzelaninę,na każdej stronie.
Co to to nie.Tu raczej jest gra słowna.
Może wydać,się to dziwne.Lecz nic z tych rzeczy.
Nielegalni to bardzo dobrze opracowana książka,przeznaczona przede wszystkim dla ludzi lubiących takie historie.Głównie z udziałem służ specjalnych.

Hana | 2015-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2015

Od lat 90,od Ludluma, nie przeczytałam książki o szpiegach. Jednak jeżdżąc komunikacją miejską zaobserwowałam czarna okładkę z dużym napisem w rękach wielu młodych mężczyzn. Oczywiście włączył mi się program szpieg i jak tylko dowiedziałam się co czytają z wypiekami na twarzy, sama sięgnęłam po tę lekturę. I nie żałuję. Bardzo dobra książka. Wartka. Wciąga. Osadzenie jej w realiach polskich tylko podnosi jej wartość. Wielowątkowość i barwność postaci to plusy tej książki.Polecam bez mrugnięcia okiem.

macias | 2013-08-23
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2013
Przeczytana: 23 sierpnia 2013

Według mnie książka jest rewelacyjna (8 gwiazdek), ale jedną gwiazdkę dodaje za interpretację Pana Krzysztofa Gosztyły, która jest bez dwóch zdań WYBITNA!
Zdecydowanie polecam, zwłaszcza w wersji audiobooka.
Dzisiaj skończyłem słuchać NIELEGALNYCH, a już od jutra z niecierpliwością zabieram się za słuchanie NIEWIERNYCH :)

Shimik | 2016-01-07

Co by tu powiedzieć? Książka może i fajna ale tylko dla osób lubiących podobną tematykę i akcję bez akcji. A właściwie co to była za akcja? Odpowiedź brzmi JAKAŚ! Nie jest dla mnie zbyt entuzjastyczna i na tym skończę przygodę z tą trylogią, czyli na pierwszym tomie.

Pati_Ka | 2017-10-11

"Nielegalni" mają wszystkie cechy, jakie powinna mieć powieść z tego gatunku. Wciągająca fabuła, wartka akcja, umiejętnie stopniowane napięcie, kilka interesująco splatających się ze sobą wątków (szczególnie podobał mi się ten związany ze Szwecją). Styl mógłby być trochę lepszy, a zakończenie mniej rozwlekłe, ale poza tym jest naprawdę nieźle.
Interesująca odmiana po trochę cięższych tematach z wcześniej czytanych powieści.

chmurka | 2016-12-27

Okładka zapowiada thriller szpiegowski - co dla mnie samo w sobie już rozpala wyobraźnię i zachęca do przeczytania.
Na pewno ciekawi tym bardziej, gdyż jak mówi sam autor, wiele sytuacji, tajnych akcji ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.
Książka wciąga, ciekawi, daje temat do rozmyślań.
Ale nie przypadło mi do gustu zakończenie. Tak jakby zostało w domyśle, takie jakby zaokrąglone.

Wioletta | 2017-09-02
Przeczytana: 02 września 2017

"(...) życia nielegała nikt nie rozumie, nawet drugi nielegał. (...) To życie w stanie kontrolowanej schizofrenii. Ale najtrudniejsza i najbardziej niszcząca jest konieczność opanowania sztuki mimetyzmu..."

To POLSKA książka!
O nielegałach. Ależ to było dobre.
Wyśmienity kąsek szpiegowski. Czyta się świetnie, a właściwie słucha, dzięki ZNAKOMITEMU Krzysztofowi Gosztyle.
Wiele krajów, wiele narodowości i agenci wywiadu, w tym nielegałowie.
Najciekawsza dla mnie postać to 80-letni Szwed.

Nie podzielam opinii, że to jest nie najlepiej napisane, jest napisane bardzo, bardzo dobrze, może nie ma spektakularnych momentów, ale mój apetyt na ciąg dalszy rośnie.

Ja też uwielbiam kefir Robico, najlepszy jaki piłam :-)

Kucu | 2015-08-14
Przeczytana: sierpień 2015

Nie jestem fanką książek o szpiegach, wywiadzie i służbach specjalnych ale muszę przyznać, że "Nielegalni" tak mnie wciągnęli, że te 800 stron przeczytałam w 4 dni :) Bardzo ciekawie opowiedziana historia związana nie tylko z polskim ale i zagranicznym wywiadem. Nie piszę więcej bo nie chce zdradzać fabuły. Po prostu trzeba przeczytać!

Piotruszka | 2017-10-04
Przeczytana: 04 października 2017

Są książki jak mięsiwa, które wymagają długiego przygotowania. Potrzeba mnóstwo czasu, żeby nabrały koloru, smaku, aromatu. Wędzonkę lubię jako produkt finalny. Niekoniecznie bawi mnie czekanie w gryzącym dymie. Dam siedem gwiazdek za kunszt "masarza", ale i tak wolę 3 minutowe smażenie steka i delektowanie się konsumpcją, nie przygotowaniem.