Nielegalni

Czarna seria
typ
papier
kasia
7,55 (1449 ocen i 195 opinii)

Opis książki

Sensacyjna powieść o tajnikach polskiego wywiadu. „Bycie podwójnym agentem to kontrolowana schizofrenia.” Klaus Fuchs Oficer polskiego wywiadu, pracujący przez...

Sensacyjna powieść o tajnikach polskiego wywiadu.
„Bycie podwójnym agentem to kontrolowana schizofrenia.”
Klaus Fuchs

Oficer polskiego wywiadu, pracujący przez wiele lat poza granicami kraju, pod przybraną tożsamością, pisząc pod pseudonimem Vincent V. Severski, odsłania warsztat pracy służb szpiegowskich w różnych krajach świata.

„Nielegalni” to powieść szpiegowska, rozgrywająca się współcześnie w Polsce, Szwecji, Rosji na Białorusi i Ukrainie, z wplecionymi epizodami historycznymi z czasów II wojny światowej oraz wieloma współczesnymi wątkami politycznymi i osobami z życia publicznego. Autor odkrywa tajemnice stosunków polsko-rosyjskich, sięgając do lat 40. ubiegłego wieku i nieznanych dotąd wątków katyńskich oraz dokumentów IPN. Nawiązuje do współczesności, odsłaniając kulisy obejmowania władzy w Polsce przez prawicę. Tropi polskiego łącznika Al-Kaidy oraz pokazuje metody działania szwedzkich służb specjalnych.

Bohaterami powieści są tzw. nielegałowie, supertajni szpiedzy posługujący się za granicą nową tożsamością i dorobioną „legendą”.

Konrad powraca do Warszawy po zakończonej fiaskiem misji na Bliskim Wschodzie: znów nie udało mu się dopaść „Karola” vel Safira as-Salama, polskiego odszczepieńca, łącznika Al-Kaidy... Niejaki Hans Jorgensen szuka w szwedzkiej prasie niewinnych na pozór ogłoszeń, z których następnie odszyfrowuje zakodowane informacje... Pułkownik Stiepanowycz z mińskiego KGB krótko cieszy się z zarobionych na przemycie dolarów, gdyż pada ofiarą napadu... W październiku 1939 roku w Moskwie Beria, naczelnik NKWD, słucha referatu majora Zarubina na temat działań wywiadowczo-operacyjnych na terenie Polski. W gabinecie prezesa IPN zjawia się profesor Barda i twierdzi, że ma dokumenty, które rzucają całkiem nowe światło na zbrodnię katyńską... We współczesnej Polsce stanowisko prezydenta piastuje Stanisław Zieliński, lecz rzeczywista władza spoczywa w rękach szefa jego kancelarii, Marcina Kamińskiego – osobnika o niezbyt reprezentacyjnej aparycji, za to cieszącego się poparciem konserwatywnego elektoratu.

Wszystkie te na pierwszy rzut oka odległe od siebie wątki, postacie, miejsca i wydarzenia łączą się w niezwykłą, precyzyjnie skonstruowaną fabułę, tworząc kilkuset stronicową wciągającą historię o wyjątkowej mocy.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2011

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
macias | 2013-08-23
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2013
Przeczytana: 23 sierpnia 2013

Według mnie książka jest rewelacyjna (8 gwiazdek), ale jedną gwiazdkę dodaje za interpretację Pana Krzysztofa Gosztyły, która jest bez dwóch zdań WYBITNA!
Zdecydowanie polecam, zwłaszcza w wersji audiobooka.
Dzisiaj skończyłem słuchać NIELEGALNYCH, a już od jutra z niecierpliwością zabieram się za słuchanie NIEWIERNYCH :)

kasandra_85 | 2012-11-04
Przeczytana: 2012 rok

713 | 2015-04-30
Na półkach: MARS, Przeczytane

Jednego elementu zabrakło mi zdecydowanie. Najpierw jednak o tym, co jest. Jest trochę ciekawostek o pracy służb specjalnych, oczywiście nieweryfikowalnych, zakładam jednak, że autor - jako były oficer - coś tam z prawdy przemycił. I nie takich efekciarskich (bondowskich) ale cenniejszych, "od kuchni". Jest niezły styl - jak na debiutanta zupełnie strawny. Żadna wielka literatura ale czyta się dobrze i o to chodzi w tego typu książce. Zabrakło mi emocji i napięcia! Relacja z przeprowadzanej "akcji" jest nawet ciekawa ale pulsu nie przyśpiesza. Czyta się za spokojnie jak na powieść szpiegowską. I tyle, bo reszta gra.

| 2014-10-10

Sensacja, z głównym wątkiem szpiegowskim, czyli coś, po co sięgam rzadko. A oznacza to, że z założenia podchodzę krytycznie i szukam dziur wszelakich, żeby się "czepić". Tym milsze jest moje zaskoczenie. Pozytywne, o tak!
Od strony literackiej na pewno nie jest to arcydzieło, ale też nikt nie oczekiwał. Język jest za to łatwy, czyta się błyskawicznie, akcja jest wartka i nie banalna. Może odrobinę przewidywalna, ale i tak obserwujemy bohaterów z lekkimi wypiekami. Wciąga. Smaczku dodają opisy wewnętrznych "tarć" w służbach i kilka szczegółów dotyczących pracy oficerów wywiadu "od podszewki" (np. psychologia rozmowy szpieg-szpieg przy litrach wódki). Szyte na polską miarę ale w tym wypadku nie jest to absolutnie zarzut.
Można by pewnie nieco barwniej zarysować postacie, troszkę mocniej zawirować akcją. Wtedy byłoby "bardzo dobrze".
Ale, jako napisałem, książkę oceniam jako dobrą rozrywkę, bez nadmiernych wysiłków intelektualnych. Ale i bez nudy.
Idealna na długi lot przez Atlantyk...

Andrew | 2012-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2012

Vincent V. Severski to pseudonim literacki, za którym podobno ukrywa się oficer polskiego wywiadu pracujący przez wiele lat poza granicami kraju pod przybraną tożsamością. Właśnie skończyłem czytać opasłą książkę jego autorstwa Nielegalni.

Tytuł nawiązuje do nielegalnych, czyli agentów wywiadu pracujących za granicą pod sfabrykowaną tożsamością i bez ochrony prawnej, czyli nielegałów. Ponieważ tajne służby i wywiad w szczególności są to jedne z moich ulubionych klimatów, rzuciłem się na lekturę niczym wygłodniały pies na michę.

Od pierwszych stron powieść wciąga. Czyta się ją szybko i trudno się od niej oderwać. To w dużej mierze zasługa prostego, dynamicznego stylu. Oszczędnego, ale jednocześnie na tyle plastycznego, by stworzyć w umyśle czytelnika wyraziste obrazy i pozwolić mu się przenieść na miejsce akcji.

Fabuła nie jest specjalnie skomplikowana. IPN otrzymuje informację o zakopanej na terenie twierdzy brzeskiej skrzyni z tajnymi dokumentami NKWD z 1941 roku, które ze...

Anja | 2013-07-08
Przeczytana: czerwiec 2013

Książkę polecił mi mój brat. Nie byłam przekonana, gdyż klimaty służb specjalnych nie są w moim stylu, tymczasem książka mnie bardzo pozytywnie zaskoczyła. Napisany w bardzo dobrym stylu thriller. Akcja wartka, wielowątkowa. Pisarz tak snuje opowieść, że wraz z bohaterami zastanawiamy się kto, co i dlaczego. Bohaterowie bardzo wyraźnie nakreśleni, nie wiem kogo polubiłam bardziej naczelnika Wolskiego, Sarę czy zwariowanego i zabawnego Marcina. Z przyjemnością śledzi się ich losy. Wątek poszukiwania zaginionego archiwum bardzo pomysłowy i ciekawy, nietypowy dla książek szpiegowski. Polscy autorzy z reguły mnie zawodzą, a Severski przekonał, że polski autor może napisać na prawdę świetny thriller, nie gorszy niż skandynawskie kryminały/thrillery. Nie jest to nudne szpiegowanie, opowieść jest dynamiczna i wciągająca. Z powodzeniem może ją czytać osoba, nieinteresująca się tematyką służb specjalnych, bo jest to po prostu dobry, trzymający w napięciu thrilller. Polecam.

almos | 2014-02-11
Przeczytana: 2013 rok

Pierwsza książka autora, słuchana jako audiobook znakomicie interpretowany przez Krzysztofa Gosztyłę, i trzeba powiedzieć, że jest całkiem nieźle jak na debiut. Od razu widać, że autor zna rzemiosło szpiegowskie od podszewki, i nie mami nas opowieściami typu ‘zabili go i uciekł’. Walorem książki jest opisanie, myślę dosyć realistyczne, żmudnej roboty wywiadowczej. Jest to praca wymagająca, stresująca, niebezpieczna, a oprócz wrogów zewnętrznych są też wrogowie wewnętrzni: politycy którzy się mieszają, niekompetentni szefowie którzy brużdżą. Naprawdę, trzeba mieć do tej roboty talent i zamiłowanie. Taką osobą jest Konrad Wolski, i jego współpracownicy z polskiego wywiadu i kontrwywiadu.
Z drugiej strony wydaje się że autor chciał za dużo powiedzieć, zbyt wiele tu wątków ciągniętych symultanicznie: Polska, Białoruś, Rosja, Szwecja, nawet Czeczenia, trochę się czytelnik czy słuchacz w tym gubi, przydałoby się parę skreśleń.
W drugiej części książki opuszczamy Wolskiego i mamy...

ursi | 2013-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2013

Świetny thriller napisany przez emerytowanego oficera polskiego wywiadu, co nadaje mocy treści, bo poparte jest wieloma faktami z życia politycznego, autentyczną wiedzą i dużą inteligencją autora. Oczywiście powieść rządzi się swoimi prawami, wiele jest tu fikcji ale prawdopodobieństwo autentyczności jest duże. Czyta się tę książkę, jak najlepszą powieść Mankella , bo też wątek skandynawski jest spory i widać tu znajomość terenu, jaką wykazał się pisarz. Jest jednak o tyle lepsza, że dotyczy naszych współczesnych polskich spraw. Myślę, że jak na debiut literacki, to nie mogło być lepiej. Na pewno przeczytam drugą część.

Marcinos | 2012-11-30

Polska powieść sensacyjna? Szpiegowska? Tak! I to na bardzo wysokim poziomie. Nie wierzyłem, że doczekam czasów, kiedy będziemy w stanie ścigać się z mistrzami gatunku, z Amerykanami, ewentualnie ze Skandynawami. A tu proszę, Severski umie opowiadać, tworzy wciągającą intrygę...i wie, o czym pisze. Oczywiście, są niedostatki, Severski jeszcze trochę powinien popracować nad warstwą językową, nad stylem, który czasami jest szorstki, zbyt codzienny, może miejscami nadto wojskowy, gdybym się czepiał, dodałbym, że niektóre rozdziały są za długie...ale to nieistotne drobiazgi - ważne, że w swoim gatunku "Nielegalni" to najlepsza polska powieść od wielu, wielu lat. A może i nigdy wcześniej nie było w polskiej literaturze nic porównywalnego? Znakomicie by się stało, gdyby jakiś dobry reżyser przeniósł to na ekran.

Hana | 2015-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2015

Od lat 90,od Ludluma, nie przeczytałam książki o szpiegach. Jednak jeżdżąc komunikacją miejską zaobserwowałam czarna okładkę z dużym napisem w rękach wielu młodych mężczyzn. Oczywiście włączył mi się program szpieg i jak tylko dowiedziałam się co czytają z wypiekami na twarzy, sama sięgnęłam po tę lekturę. I nie żałuję. Bardzo dobra książka. Wartka. Wciąga. Osadzenie jej w realiach polskich tylko podnosi jej wartość. Polecam ją bez mrugnięcia okiem. Wielowątkowość i barwność postaci jeszcze podnosi jej wartość.

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Robert Ludlum
    88. rocznica
    urodzin
    Prawda zawsze jest w oczach. I często w głosie, ale trzeba słuchać uważnie.
  • Edward Lee
    58. rocznica
    urodzin
    Nie musisz brać ślubu z drzewem, by zerwać jabłko.
  • Eve Ensler
    62. rocznica
  • Anthea Turner
    55. rocznica
  • Pär Lagerkvist
    124. rocznica
    urodzin
    Wszystko na świecie, wszystko, co się dzieje i czym ludzie się zajmują, ma na swój sposób jakiś sens. Ale samo życie nie ma żadnego sensu i nie może go mieć. Bo wtedy nie mogłoby go być.
  • Raymond Carver
    77. rocznica
    urodzin
    Moje życie płynęło sobie, płynęło, a potem stanęło w miejscu. Nie tyle stanęło w miejscu, ile zatrzymało się z hukiem. Myślałam, jeśli dla niego nic nie jestem warta, to nie jestem nic warta dla siebie ani w ogóle dla nikogo. To było najgorsze z tego, co czułam. Myślałam, że pęknie mi serce. Co mówi... pokaż więcej
  • Edward Bulwer-Lytton
    110. rocznica
  • Claire Castillon
    40. rocznica
    urodzin
    Można mnie zabrać wszędzie, przystosowuję się do temperatur i ludzi, zawsze nadaję na tej samej fali, w tym samym rytmie. Prawdziwy kameleon.
  • Robert Brylewski
    54. rocznica
    urodzin
    Odkryłem uzależnienie ludzkości gorsze niż wszystkie narkotyki, uzależnienie od stawiania kropki na końcu zdania. Zaczynamy zdanie od "ja", a na końcu musimy postawić kropkę, żeby podkreślić, że tam zawiera się nasza niewzruszona racja. Jeśli nie zostawisz sobie furtki z napisem "nie wiem", trafiasz... pokaż więcej
  • Beatrice Sparks
    3. rocznica
    śmierci
    Dobrze, że krwawiące ludzkie serce to tylko metafora, bo inaczej nasza planeta ociekałaby czerwienią.
  • Władysław Łoziński
    102. rocznica
    śmierci
    Co za świat, co za świat! Groźny, dziki, zabójczy. Świat ucisku i przemocy. Świat bez władzy, bez rządu, bez ładu i bez miłosierdzia. Krew tańsza od wina, człowiek tańszy od konia. Świat, w którym łatwo zabić, trudno nie być zabitym. Kogo nie zabił Tatarzyn, tego zabił opryszek, kogo nie zabił oprys... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku