Krzyk Persefony

Wydawnictwo: Szara Godzina
horror
karollllllla

„W każdym z nas siedzi taki mały, niewidoczny Wilhelm Rosenkrantz i powoli pożera naszą duszę” – mówi jedna z bohaterek Krzyku Persefony. Autorka powieści zabiera czytelnika w niezwykłą podróż po najciemniejszych i najbardziej zagadkowych obszarach ludzkiej natury, gdzie drzemią upiory przeszłości, teraźniejsze lęki, oraz przerażające widma przyszłości. Gertruda Lange została obdarzona przez...

Gertruda Lange została obdarzona przez los nieprzeciętną wyobraźnią, a także wrażliwością na rzeczy niedostrzegalne dla innych. Bardzo nieufna wobec otoczenia, jest zamknięta w sobie, funkcjonując na granicy świata materialnego i pozazmysłowego. Gdy pod presją otoczenia poślubia właściciela dobrze prosperującej fabryki porcelany, życie wymyka jej się spod kontroli. Wskutek dramatycznych wydarzeń trafia do kliniki psychiatrycznej, gdzie roztaczają nad nią opiekę uzdolniony muzycznie doktor Hoffmann oraz enigmatyczna siostra Konstancja.
Krzyk Persefony to powieść grozy osadzona w realiach XIX-wiecznego Krakowa i jego okolic, historia skomplikowanych losów kilkorga bohaterów, z których każdy skrywa jakąś tajemnicę. Łączy ich jedno: wewnętrzny konflikt między pragnieniem szczęścia i spełnienia a wewnętrznym demonem autodestrukcji.

źródło opisu: http://www.empik.com/krzyk-persefony-pyplacz-joann...(?)

źródło okładki: http://www.empik.com/krzyk-persefony-pyplacz-joann...»

SaraSam | 2019-08-16

„Krzyk Persefony” Joanny Pypłacz to powieść grozy osadzona w realiach XIX-wiecznego Krakowa. Nad powieścią unosi się klimat półmroku i melancholii. W zakamarkach szarości skrywa się mroczna siła szukająca dusz, które ściągnie w odmęty świata Hadesa. W książce ukazano ścieranie się dwóch sił: pragnienia życia i śmierci. Joanna Pypłacz wykorzystała mit o Persefonie, greckiej bogini porwanej przez Hadesa, władcy umarłych, do podziemnego świata i zgrabnie wplotła w fabułę powieści. Czytelnik nieustannie stoi na krawędzi odgraniczającej rzeczywistość od metafizyki. Przyjemny dla mnie nastrój niepokoju wywołującego gęsią skórkę zaliczam na plus.

Muszę jednak napisać „ale”, bo o ile klimat książki szaro – ponuro – smętny mi bardzo odpowiadał, to brakowało mi napięcia i uczucia przerażenia, od którego pociłyby się mi dłonie, a serce waliło. Oczekiwałabym czegoś ciut mocniejszego od powieści grozy, chciałabym nakryć się kołdrą i zasłonić oczy. Nic takiego się nie wydarzyło. Nie mniej...

lukutoukka | 2019-07-02
Przeczytana: 2019 rok

"Krzyk Persefony" może być nie tylko rozumiany jako krzyk czytelnika, który po przeczytaniu tej książki odkłada ją z rozczarowaniem na półkę, ale również głośne nawoływanie do redaktorów o przebudzenie.

To moja druga książka Joanny Pypłacz, która przeczytałam. Pierwsza to "Mechaniczna ćma" będąca przykładem jak nieumyślnie (mam nadzieję, że nieumyślnie, prawda?) wykorzystując dostępne środki stylistyczne zniszczyć ciekawą fabułę. "Krzyk Persefony" jest niemym świadkiem na to, że w utworach Joanny najciekawsze są dwie rzeczy - tytuły oraz imiona i nazwiska bohaterów.

MissR | 2017-11-26

Zawiodłam się okropnie. Kiedy znalazłam tę książkę na półce z horrorami i przeczytałam opis z tyłu, jakoby akcja została osadzona w XIX-wiecznym Krakowie, a bohaterowie skrywali mroczne sekrety + byli wewnętrznie skomplikowani, oczekiwałam wiele. Miałam nawet okazję poznać autorkę na festiwalu grozy, doktora filologii klasycznej, osobę, która zjadła zęby na czytaniu.
Pozostaje dla mnie zagadką, jak ktoś taki, ktoś operujący przepięknym językiem, bogatym słownictwem, mógł popełnić książkę z nieskończoną ilością wad:
1) Przewidywalność
2) Schematyczność
3) Drętwe, DRĘTWE, D R Ę T W E dialogi, które nie dość, że nie oddają klimatu epoki, to jeszcze... są drętwe T_T
4) Naiwność. Na przykład: jesteście studentami, brakuje wam kasy, przychodzicie do pierwszej lepszej speluny, na jaką was stać, jedyne wolne miejsce w niej znajduje się obok elegancika (!), siadacie obok, zagadujecie (dosłownie dwa zdania, serio), i elegancik proponuje wam z marszu apartament, stanowisko sekretarza od spraw...

Wunderfuchs | 2017-06-19

Nie wiem jakim cudem udało mi się w ogóle skończyć tę książkę. Grafomania na poziomie budowania fabuły, postaci i języka aż do poziomu niezamierzonej śmieszności. Omijać szerokim łukiem.

książek: 1983

Joanna Pypłacz to urodzona w 1982 roku pisarka z Krakowa. Z wykształcenia doktor filologii klasycznej, z zamiłowania pasjonatka literatury grozy i muzyki poważnej. Na co dzień pracuje w Bibliotece Jagiellońskiej w Sekcji Starych Druków, skąd czerpie mnóstwo inspiracji. Jest autorką licznych prac naukowych, artystycznych przekładów poezji łacińskiej, a także powieści „August Nacht”, „Krzyk Persefony” oraz „Mechaniczna ćma”.

W swojej drugiej powieści, zatytułowanej „Krzyk Persefony”, pani Joanna przenosi czytelnika do Krakowa drugiej połowy XIX wieku i pokazuje, że nie wszystkie zdarzenia daje się zawsze logicznie wyjaśnić i istnieją sfery naszej duszy, które wyczuwają więcej, niż nam się wydaje.

Główna bohaterka Gertruda Lange posiada nieprzeciętną wyobraźnię, a także wrażliwość powodującą dostrzeganie rzeczy niedostrzegalnych dla innych. Jest bardzo nieufna wobec otoczenia, zamknięta w sobie, funkcjonuje na granicy świata materialnego i pozazmysłowego. Gertruda miała nadzieję,...

ślimak-na-zboczu | 2017-05-06

Niezmiernie się ciesze, że miałam okazję przeczytać tę książkę. Na nowo rozbudziła we mnie chęć do czytania i miłość do literatury. Nigdy nie przestanę być wdzięczna autorce za publikację tego dzieła. Dlaczego? Już wyjaśniam:

Styl

To, co sponsorowane recenzje nazywają lekkością pióra i wyrafinowanym stylem dostarcza w istocie niezapomnianych wrażeń. Jestem pewna, że autorka jest bardzo dumna z kilku samodzielnie opracowanych zwrotów, bo nadużywa ich tak, że nieodwracalnie wżerają się w mózg. Można odnieść wrażenie, jakby autorka obawiała się, że czytelnik może nie dostrzec geniuszu jej epitetów i metafor jeśli nie dostanie nimi prosto między oczy i to co najmniej kilkanaście razy. Na domiar złego te ozdobniki są niestety komicznie wręcz pretensjonalne, co bawi tym bardziej, że autorka często nieświadomie zestawia je z kolokwializmami zupełnie nielicującymi z dramatyzmem opisywanej sceny. Całość zatem jest po prostu groteskowa.

Realia

Zawsze sądziłam, że atutem powieści...

TwojaKokaina88 | 2016-05-19

Początki czytania były dość toporne.Dopiero ze strony na strone zaczęła się rozwijać.Wciągała coraz bardziej .Pod koniec chłonęłam ją jednym tchem.Ciekawa,porywająca i tajemnicza do ostatnich stron.POLECAM:)

myrtij | 2016-02-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 31 stycznia 2016

Gertruda miała nadzieję, że dzięki małżeństwu z Wincentym uwolni się od wpływów zdziwaczałej ciotki, która opiekowała się nią od śmierci rodziców. Postanowiła zaryzykować i wyszła za mąż za mężczyznę, którego nie kochała i który już po pierwszym spotkaniu wydał się jej bezwzględny i odpychający. Nie pomyliła się w swojej ocenie, cierpiała, a gdy doszło do tragedii, dziewczynę zamknięto w szpitalu dla umysłowo chorych. Paradoksalnie dopiero tam po raz pierwszy od wielu lat poczuła się wolna. Odkrywała swój talent pisarski i uważnie obserwowała życie szpitalnej społeczności, pełne tłumionych emocji, żądz i duchów z przeszłości.

Elwira | 2016-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2016

Książka od pierwszego wejrzenia przykuła uwagę tytułem, który przypomniał mi moją dawną fascynację mitami greckimi. Do tego dochodzi niesamowita okładka i od razu sięgnęłam po książkę. Krzyk Persefony to powieść fascynująco-niepokojąca, o specyficznym klimacie, który z każdą stroną coraz bardziej otula swoim mrocznym czarem.
Napisana pięknym i dopracowanym stylem. Znajdziemy w niej wielkie namiętności, tajemnice ale i analizę ludzkich charakterów. Poza tym klimat XIX Krakowa i okolic… niepowtarzalny. Dawno nie natknęłam się na niego w żadnej współcześnie napisanej powieści. Poza tym nie oszukujmy się (dobra) gotycka powieść grozy jest dziś dość rzadkim zjawiskiem, a szkoda.

Oczywiście mamy tu stare, tajemnicze budowle; szczyptę czarnej magii, nadprzyrodzone zjawiska; dziwne profetyczne sny, widzenia i wiele, wiele innych symboli jak opuszczone budynki, szpitale (dla umysłowo chorych), cmentarze i odpowiednia do atmosfery pogoda, czy nawet ptaki.
Nie zabrakło też świetnie dobranych...

Mavalos | 2015-12-19

Dobre oceny, jakie zebrała ta książka, okazały się - przynajmniej w moim odczuciu - w pełni uzasadnione. Nie dość, że autorka miała niesamowity pomysł, to jeszcze do tego pomysłu doszło wykonanie. Bardzo klimatyczna powieść z jedynymi w swoim rodzaju bohaterami, intrygą finansową w tle, zawiłymi wątkami miłosnymi i bardzo niejednoznacznym zakończeniem. Wielki plus za język i atmosferę, bo jest to dla mnie w książkach bardzo ważne. Polecam!