Dziewczyna z zespołu

Seria: Seria Amerykańska
Wydawnictwo: Czarne
Girl in a Band: A Memoir
Ag2S

Dziewczyna z zespołu to autobiograficzna opowieść o byciu matką, artystką, żoną, a przede wszystkim kobietą. Opowieść o Kim Gordon – współzałożycielce grupy Sonic Youth i kultowej postać nowojorskiej sceny muzycznej lat 80. i 90. To także podróż przez Stany Zjednoczone ostatnich dekad: od dorastania w Kalifornii w burzliwych latach 60. i 70., przez życie w Nowym Jorku lat 80. i 90., po...

To także podróż przez Stany Zjednoczone ostatnich dekad: od dorastania w Kalifornii w burzliwych latach 60. i 70., przez życie w Nowym Jorku lat 80. i 90., po przeprowadzkę na przedmieścia. To również niesamowity zapis zmagań kobiety, która musiała zmagać się ze zdradą i nierównym traktowaniem w środowisku muzycznym. Dziewczyna z zespołu to fascynujący zapis amerykańskiej popkultury, która stanowiła tło życia tej niezwykłej artystki.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Zasada | 2019-10-10
Przeczytana: maj 2019

Książka czytana tuż po Poniedziałkowych dzieciach Patti Smith. W tym kontekście wydaje się cokolwiek nudnym i pretensjonalnym notatnikiem, któremu do literatury daleko.
Na półce miałem więcej kaset Sonic Youth, niż Patti Smith - w przypadku książek odwracam proporcję.

Bartek | 2019-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2019

Bardzo ciekawy, po kobiecemu analityczny zestaw wspomnień osoby ultrautalentowanej, która całe życie zmagała się z niepewnością. Siła, talent, kilka dekad zmian w sztuce i społeczeństwie, dysonansowa muzyka Sonic Youth i ekspresja dojrzałej kobiety konfrontowanej ze złym światem, który dzięki sztuce i miłości jest znośny. Polecam.

Kasia | 2019-08-05

Troszke za duzo zlosci, oczekiwalam wiecej historii Sonic Youth

Sentenced | 2018-09-17
Na półkach: Przeczytane, Biografie

Kim Gordon - obiekt moich westchnień, tak samo jak zespół Sonic Youth. Kto z fanów muzyki rockowej nie kojarzyłby takich albumów jak ,,Goo", czy ,,Daydream Nation"? Myślę, że nikt. Książka to autobiografia Kim Gordon, którą bym podzielił na trzy etapy: dzieciństwo, Sonic Youth, życie po rozpadzie Sonic Youth.

Dzieciństwo - moim zdaniem stanowczo za krótko opisane w porównaniu do reszty. Poza samym dzieciństwem dowiadujemy się o pierwszych zespołach Kim oraz jej bracie - Kellerze.

Sonic Youth - ciekawie opisane jakie były początki, historie związane z tekstami oraz okładkami. Nie zabraknie tutaj wielokrotnego wspomnienia o muzyku, który jest nierozłączony z historią zespołu - Thurstonie Moore. Dowiemy się również jak doszło do rozpadu grupy i narzekania o wyżej wspomnianym muzyku.

Życie po rozpadzie Sonic Youth - ciąg dalszy narzekań na Thurstona i kilka zdań o tym jak sobie radzi po rozpadzie związku, jak i zespołu.

W całej książce również będziemy mogli przeczytać na temat...

nuna21 | 2018-07-04

"Dziewczyna z zespołu" to nie tylko autobiografia Kim Gordon ale też historia jej zespołu Sonic Youth. Decydując się na lekturę należy mieć to na względzie ponieważ autorka dużo miejsca poświęca kolejnym płytom, oraz ewolucji muzyki w latach 80-tych i 90-tych XX wieku.
Gordon opowiadając o swoim życiu kreśli portret pewnej epoki, dużo tutaj refleksji o przeobrażeniu kulturowym, trendach w sztuce, rozwoju niezależnej sceny muzycznej.
Jestem po lekturze "Please kill me" dlatego ta lektura była jakby kontunyacją pewnych wcześniejszych wątków.
Autorka stara się dogłębnie przeanalizować swoje korzenie artystyczne co czyni, teskt naprawdę ciekawym i wciągającym. Mamy tutaj wydarzenia kluczowe dla rozwoju a póżniej upadku ruchu hipisowskiego, który wydaje się być kluczowym elementem w rozwoju wrażliwości artystki. Smaczku dodają też obszerne fragmenty dotyczące jej życia w Nowym Jorku, próbie pozostania indywidualnością w kulturowym tyglu.
Bez względu na sympatie muzyczne...

telex | 2018-01-05
Przeczytana: 02 września 2018

plotki i ploteczki

nikanika | 2017-10-06
Przeczytana: 06 października 2016

Jak lubię Kim Gordon i bardzo byłam ciekawa jej historii, to jednak potrafi przynudzić. Za dużo self-pity, za mało wkurwu.

EwaWu | 2017-08-24
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 24 sierpnia 2017

Sonic Youth to zespół tyleż undergroundowy, co i ikoniczny. Uprzedzając krzyki i oburzone prychnięcia, jakoby ikoniczny miał być twór wcale nie nadmiernie popularny, spieszę z doprecyzowaniem, że za zasługujące na to miano uważa się konkretnie dwa jego elementy:

1) Kim Gordon jako swoiste przeciwieństwo owianej złą sławą Courtney Love; kobieta stonowana, lecz seksowna (wedle opinii rozpowszechnionej wśród osób, które zapałały chęcią wypowiedzenia się w tej sprawie), zrównoważona, acz charyzmatyczna artystka, rozwijająca się wśród nowojorskiej bohemy, alternatywna inteligentka, córka profesora, wrażliwa i transcendentnie zakochana w człowieku, z którym zespół ten stworzyła. Sama Kim swoją seksualność określa w sposób następujący:

Szczerze mówiąc, przez te wszystkie lata prawie nigdy nie myślałam o mojej „dziewczęcości” – chyba że nosiłam akurat wysokie obcasy, ale wtedy czułam się raczej jak transwestyta.
A jednak…

Najbardziej spotęgowany stan bycia kobietą, to obserwowanie...

majkabally | 2017-03-01
Przeczytana: 28 lutego 2017

Duże rozczarowanie. Książka wydaje się być kolejnym projektem Kim Gordon, który ma za zadanie przede wszystkim strzelić w kolano byłemu mężowi. Smutne to, żenujące, nie tego się spodziewałam. A końcówka książki to już w ogóle smutek.
Wcześniej, z tej samej serii, czytałam "Poniedziałkowe dzieci" Patti Smith, więc rozumiem, że poprzeczka była zawieszona bardzo wysoko, no ale mimo wszystko Kim Gordon postanowiła w książce po prostu wyliczać swoje projekty i osoby, które zna.

deerman22 | 2017-01-20

Książka, która dla mnie idealnie odwzorowuje sposób grania Sonic Youth. Czyta się to powoli, jest gęsto od dygresji, mamy wiele wątków, które wcale nie ułatwiają odbiór oraz momentami bardzo emocjonalną narrację Kim. Postać nietuzinkowa, kreatywna. Jednak ta książka jest tylko dla fanów SY mam wrażenie, bo inne osoby niestety mogą się odbić. Czy dzięki tej pozycji można poznać lepiej tą dziewczynę z basem, która potrafi wyrazić tyle emocji? Stanowczo. Lepiej ją zrozumieć? Zależnie od naszej własnej emocjonalności. Wiem jedno na pewno. Po przeczytaniu tej książki słuchanie Sonic Youth nigdy nie będzie takie same.