Złączeni

Okładka książki Złączeni Carol Cassella Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Złączeni
Carol Cassella Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Kobiety to czytają! literatura piękna
Kobiety to czytają!
Gemini
Prószyński i S-ka
2015-08-13
2015-08-13
Magdalena Moltzan-Małkowska
literatura amerykańska lekarka tajemnice literatura kobieca Seattle Waszyngton

Wszyscy jesteśmy bogami swoich światów

Dziwna książka .

Dziwna książka .

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wypadek, miłość z dzieciństwa, porzucenie przez rodziców, śmierć męża, śmierć dziadka i nieszczęśliwe drugie małżeństwo... Czy nie jest tego za dużo? Bohaterka nie ma lekkiego życia, jednakże walczy do końca o swoje szczęście i szczęście najbliższych. Jak zakończy sie historia Raney i Bo?
Książka jest ciekawa i wciągająca, czyta się ją lekko i przyjemnie. 😊Jedyne co to rozczarowało mnie zakończenie i czuję lekki niesmak. 😞

Książka w niesamowity sposób pokazuje, że nasze życie jest sumą świadomych decyzji i przypadkowych zdarzeń, a los czasem bywa bardzo przewrotny, nie mniej zawsze istnieje szansa na pozytywne zakończenie choć nie zawsze z klasycznym happy endem.

Już dawno nie czytałam czegoś aż tak hm nudnego? Byłam zaciekawiona,gdy przeczytalam opis od wydawnictwa, ale już pierwsze strony mnie zniechęciły. Pełna nadziei, kartka za kartką,że akcja się rozkręci przeczytałam ją całą. Ale do samego końca jak dla mnie była nudna. Strasznie dużo zbędnych opisów, losów ludzi, sytuacji, wydarzeń,które były nieistotne. Jeśli chodzi o główną fabułę książki to z kolei tu było wszystko bardzo skąpo przedstawione, każdy dialog, każdy opis sytuacji. Chciałam wkoncu przeczytać coś dotyczącego głównego wątku, ale zazwyczaj to były dwa zdania i wracaliśmy do opisów historii wszystkich innych bohaterów.
Wydaje mi się również, że wstęp do najistotniejszego wydarzenia książki był tak długi,że nie myślam,że się nie przetrwam do końca. Właśnie, jeśli chodzi o koniec, nawet on mi nie poprawił humoru. Był tak krótki o tak wiele zostawiał do domślenia się czegoś, czego spodziewałam się już od połowy książki. Już dawno nie byłam aż tak niezadowolona z przeczytanej książki.

Mnie ta opowieść nie zachwyciła, przeciętna, nie zapadła mi w pamięć.

Mnie ta opowieść nie zachwyciła, przeciętna, nie zapadła mi w pamięć.

Bardzo ciekawa książka, nie jest jakaś niesamowita, ale bardzo przyjemnie się ją czyta, a historia, którą opowiada jest bardzo interesująca.

Do lektury najbardziej zachęciła mnie okładka, chociaż opis wydał mi się równie ciekawy.Kochałam serial „Doktor House” i tym razem oczekiwałam podobnych emocji, a także wzruszającej historii . I chyba trochę przeszarżowałam, bo House to z pewnością nie był.Choć momentami wzbudziła we mnie wiele emocji i poruszyła duszę, to jednak nie czuję się do końca usatysfakcjonowana.

Praca lekarzy to naprawdę ciężki kawałek chleba.Codziennie muszą borykać się z problemami natury etycznej i moralnej. Muszą umieć oddzielić życie prywatne od zawodowego. A co jeśli te dwie strefy życia będą się łączyć?

Główną bohaterką powieści jest Charlotte, lekarka pracująca w szpitalu Seattle. Pewnego dnia do szpitala trafia po ciężkim wypadku kobieta w średnim wieku. Sprawca uciekł, a sama kobieta została porzucona przy drodze na pewną śmierć. Ofiary nie można zidentyfikować, bo nie miała przy sobie żadnych dokumentów. Charlotte bardzo przejmuje się losem swojej pacjentki. Nie sądzi, że ich losy będą ze sobą połączone.

Rzadko sięgam po powieści z medycyną w tle, bo zawsze wydaje mi się, że będę pełne naukowego wywodu i niezrozumiałych dla mnie terminów. Tutaj na szczęście tego nie było. Książka była napisana w przystępny sposób i prawdziwą przyjemnością było jej czytanie. Powieść jest pisana z dwóch perspektyw: z punktu widzenia Charlotte i Raney - pacjentki lekarki. Przyznam szczerze, że coraz bardziej zaczynam lubić taki schemat. Dzięki temu można bardziej wgłębić się w los bohaterów, ich problemy, co sprawiło, że podjęli taką a nie inną decyzję. Zastanawiałam się cały czas jak losy Charlotte i jej pacjentki się połączą. Troszkę się domyślałam, ale tego co autorka mi zaserwowała wcale się nie spodziewałam: byłam w lekkim szoku. To jest oczywiście na plus.

Książka podejmuje trudne tematy nad którymi warto się dłużej zastanowić. Ukazuje jak naprawdę ciężka i mozolna jest praca lekarzy, którzy walczą o ludzkie życie. Czy powinien przywiązywać się do pacjenta, czy trzymać się na dystans? Kiedy walczyć o jego życie, a kiedy pozwolić mu odejść? Na takie pytania trudno jest odpowiedzieć. Niemniej jednak warto tą książkę przeczytać. Jest to powieść o oddaniu drugiemu człowiekowi, o odpowiedzialności, o wzajemnym zaufaniu, o niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi. Polecam.

"Fizycy miewają różne teorie, ale nie bez przyczyny Bóg i natura nie dają ludziom wglądu w przyszłość. Po raz pierwszy to do niej dotarło - jak niedoceniany jest dar niewiedzy, że ulica, którą przechodzisz, może być niebezpieczna, że dziecko, które w sobie nosisz, może przyjść na świat chore, lecz bez względu na wymiar tragedii możesz być szczęśliwy, dopóki nie spadnie to na ciebie jak grom z jasnego nieba."

"Miłość to zapewne najmniej racjonalny stan umysłu. Miłość powołuje na świat dzieci, o które nikt nie prosił. Miłość ciska gromy na niedoskonałych, ale zacnych małżonków. Rozbija konta bankowe i każe ludziom wściekać się o drobiazgi, na które przymknęliby oko u obcych. I zaślepia nas na zmiany zachodzące w bliskich - zwłaszcza jeżeli są to zmiany, którym nie chcemy stawić czoła."

"Zapomniała o niezmiennym prawie natury, że przetrwanie zależy od ciągłej zmiany. Stój nieruchomo w jednym miejscu, a umrzesz z głodu, zamarzniesz lub spłoniesz, ustanie dopływ tlenu i podział komórek. Bo czas będzie płynął naprzód z tobą lub bez ciebie, nieprzerwanie i nieugięcie, obojętnie miażdżąc wszystko, co za nim nie nadąża."

Czuję rozczarowanie. Spodziewałam się większej ilości napięcia, jakiś zagadek, tajemnic, faktycznej relacji pomiędzy lekarką a nieznaną kobietą. Tymczasem akcja się wlecze, miejscami przynudza. Całość dałoby się streścić w krótkim opowiadaniu, byłoby ciekawiej. Pozycja zaliczona (ledwie, strony raczej przerzucane, niż czytane),więcej do niej nie wrócę.

• 2015
  • 2016