Summer`s Child
Alina Siewior-Kuś
Ag2S

Wcześnie rano w dniu swoich jedenastych urodzin Daria Cato na plaży koło swojego domu w Karolinie Północnej znajduje niewiarygodny dar morza: porzuconego noworodka. Tożsamości maleńkiej dziewczynki nie udaje się odkryć i zostaje ona adoptowana przez rodzinę Darii. Ale jej tajemnice nadal dręczą Darię. Teraz, dwadzieścia lat później, Shelly jest niezwykłą, eteryczną młodą kobietą, którą Daria...

Teraz, dwadzieścia lat później, Shelly jest niezwykłą, eteryczną młodą kobietą, którą Daria nadal ochrania. Kiedy jednak Rory Taylor, przyjaciel Darii z dzieciństwa, a obecnie producent telewizyjny, wraca, by na prośbę Shelly zrobić program o okolicznościach jej przyjścia na świat, w miasteczku Kill Devil Hills zachodzi dziwna zmiana.
Im więcej pytań zadaje Rory, tym większy niepokój ogarnia małą społeczność, bo ściśle chronione sekrety i grzechy tamtego lata sprzed wielu lat zaczynają wydobywać się na światło dzienne. Tajemnica dziecka, tego „daru morza”, zostaje fragment po fragmencie ujawniana, a jest to tajemnica, na spotkanie z którą nikt zainteresowany – ani Shelly, ani Daria, ani nawet Rory – nie jest przygotowany.
Prawda zawsze zmienia przyszłość.
Czy chciałabyś poznać prawdę?
Co byś zrobiła?

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Oficjalna recenzja
Ewa-Książkówka książek: 661

Niezawodna Diane Chamberlain

Nie jest tajemnicą, że lubuję się w literaturze grozy, kryminalnej i każdej, która podnosi ciśnienie krwi oraz przyśpiesza bicie serca za sprawą swojej fabuły. Jednak, co jakiś czas przychodzi moment, w którym czuję, że muszę od niej odpocząć i zaserwować sobie coś lżejszego kalibru. Doskonale sprawdza się tutaj u mnie (już od dawna) amerykańska autorka powieści obyczajowych – Diane Chamberlain. Zawsze z niecierpliwością oczekuję na nowe jej tytuły wchodzące na nasz rynek, bo wiem, że się na nich nie zawiodę. Czy podobnie było w przypadku najnowszej powieści „Dar morza?

By dobrze zapoznać się z opisywaną historią, najpierw musimy wrócić do pewnych dramatycznych wydarzeń z przeszłości. Młoda, bo zaledwie jedenastoletnia wtedy Daria podczas spaceru po plaży napotyka wzrokiem na dziwny kształt nieopodal. Gdy podchodzi bliżej okazuje się, że zawiniątko leżące we krwi wykazuje znaki życia. Szybko okazuje się, że to… noworodek. Mała Daria staje się lokalną bohaterką, ponieważ ratuje maleństwu życie.

Po ponad dwudziestu latach Shelly (bo tak ma na imię dorosła już dziewczyna, którą wtedy znaleziono na plaży) chce odkryć, kim jest jej biologiczna matka. Pisze w tym celu list do znanego producenta telewizyjnego, Rory’ego Taylora, który prowadzi program oparty na prawdziwych historiach z życia widzów. To właśnie Rory pomoże Shelly w rozwikłaniu zagadki sprzed lat, ale czy to, aby na pewno dobry pomysł, by dociekać prawdy…?

Shelly nie baczy na konsekwencje podjętej przez siebie...

Shelly nie baczy na konsekwencje podjętej przez siebie decyzji – ona po prostu chce znać prawdę, a ta okaże się bardzo zaskakująca. Diane Chamberlain jak zwykle zadbała o dobrze skrojoną fabułę dla swojej powieści, ujmujące postaci i odpowiednio wyważone tempo akcji. Nie zabrakło też wątków pobocznych, by nie być znużonym tym głównym. Co najważniejsze, nie brakło też rozterek emocjonalnych, których autorka zawsze serwuje solidną dawkę – tak było i tym razem. Pisarka po raz kolejny stworzyła ujmującą historię, o której rozmyśla się jeszcze po odłożeniu książki na półkę.

Czego więc chcieć więcej od literatury kobiecej? Odpowiedź jest prosta: „Niczego”. I skoro książki obyczajowe tej autorki chwali wam osoba, która bardzo rzadko po takowe sięga, bo lubuje się w „cięższych klimatach”, to zdecydowanie znak, że warto zapoznać się z jej twórczością. Nie będziecie zawiedzeni.

Ewa Szczepańska

gwiazdka | 2017-11-25
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 25 listopada 2017

Jak na Chamberlain „Dar morza” jest powieścią przeciętną. Mało treści, sporo bohaterów, zagmatwane „śledztwo”, którego czytelnik raczej nie może samodzielnie rozwiązać, bo autorka postanowiła ukryć fakty, a na ich miejsce podstawić fałszywe dane. Niby książkę czyta się dobrze i lekko, a to za sprawą stylu, ale jednocześnie powieść wydała mi się chwilami nudnawa. Bardziej romans niż powieść obyczajowo- psychologiczna. Nie znaczy to oczywiście, że „Dar morza” jest słaby, sądzę, że wielu czytelników zachwyci się powieścią, ale na pewno znajdzie się grupa, do której i ja należę, że po tej powieści poczuje niedosyt, bo zazwyczaj ta pisarka daje nam lepsze i głębsze powieści, mniej przewidywalne, bardziej psychologiczne.

Mollinka_90 | 2017-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2017

Choć Diane Chamberlaine porównywana jest na każdym kroku do Jodi Picoult, dla mnie książki obu pisarek poza podejmowaniem trudnych społecznie tematów i umiejętnego budowania napięcia, bardzo się od siebie różnią. Jodi Picoult potrafi w swoich historiach zachować właściwe proporcje, zdarzenia, które przedstawia, zazwyczaj miałyby szansę wydarzyć się w realnym życiu. "Dar morza" to druga powieść Diane Chamberlaine, którą przeczytałam i po raz drugi mam wrażenie przesytu formy nad treścią.

Z pewnością autorka chciała zbudować ciekawą fabułę wokół wątku porzuconego nad brzegiem morza noworodka. Wikła w losy ocalonego dziecka całą gamę barwnych postaci, mieszkańców nadmorskiej miejscowości i letników, wynajmujących w niej wakacyjne domki. W międzyczasie zmagamy się z różnymi przeciwnościami losu, jakie dotykają bohaterów: dylematami etycznymi ratowniczki medycznej, zakonnicy, księdza, problemami nastolatków związanymi z pierwszą miłością, miejscem w społeczeństwie ludzi opóźnionych...

SeVIIen | 2017-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2017

„Mogę wybaczyć każdemu wszystko - odparła Shelly z przekonaniem. Ksiądz Sean zawsze powtarzał, że umiejętność wybaczania jest najcenniejszą cechą, jaką człowiek może się odznaczać.”

Daria Cato w dniu swoich jedenastych urodzin dokonuje na plaży niezwykłego odkrycia. Znajduje noworodka. Jest to dziewczynka. Zanosi ją do domu, a jej rodzina adoptuje małą, która dostaje na imię Shelly. Mijają dwadzieścia dwa lata… Matka i ojciec Darii zmarli, a ona sama przejęła opiekę nad dziewczynką. Shelly jednak postanawia dowiedzieć się, kto jest jej prawdziwą matką i pisze list do Rory’ego Taylora – gospodarza programu „Prawdziwe historie”, którego specjalnością jest odkrywanie prawdy. Wszystko ułatwia fakt, że Rory pochodzi z tej samej miejscowości i zna Darię, która bardzo niechętnie odnosi się do pomysłu swojej podopiecznej. Ale Shelly jest uparta i chce poznać biologiczną matkę. Z czasem na jaw wychodzą tajemnice, o których nikt wolałby nie wiedzieć…

Przyznam, że czytanie tej książki było...

Ewelina229 | 2016-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2016

Dzięki wygranej w konkursie na LC miałam możliwość przeczytania "Dar morza" i muszę przyznać, że ją wciągnęłam. Skoro robi się przerwy w sprzątaniu żeby przeczytać choćby kolejne 4 strony, to chyba znak, że książka jest interesująca prawda?

Ale do rzeczy.. Daria, jako 11 letnia dziewczynka znajduje na plaży noworodka - dziewczynkę którą zabiera do domu. Dzięki pomocy miejscowego księdza, rodzina Darii adoptuje dziecko, a ona sama staje się superbohaterką. 22 lata później znaleziona dziewczynka - teraz już kobieta, Shelly pisze list do sławnego mężczyzny, który prowadzi znany program "Prawdziwe historie" a który kiedyś mieszkał w domu obok, z prośbą o odnalezienie jej prawdziwej matki.
Rory doskonale pamięta historię małej Shelly i mimo protestów jej siostry Darii postanawia pomóc dziewczynie.
Niesamowita historia, która jak zawsze w przypadku tej autorki, rozkręca się bardzo szybko, z każdą kolejną stroną chcesz więcej i więcej, a ona zostawia prawdziwą ucztę na sam koniec.
Niby...

Ania K | 2015-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2015

Wciągająca historia z tajemniczymi bohaterami pokazującymi jak często mało wiemy o naszej rodzinie,dzieciach. Czy zawsze potrafimy rozmawiać szczerze?Czy warto poznać prawdę za wszelka cenę?Autorka zmusza czytelnika do refleksji,zadawania sobie pytań jakbyśmy postąpili na miejscu bohaterów.Czytając książkę na jaw wychodzą skrywane sekrety i kłamstwa,kiedy tajemnica zostanie ujawniona można budować na nowo życie wyciągając wnioski ze swoich błędów nie raniąc bliskich osób i nie burząc ich zaufania.Polecam.

darkangel | 2016-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2016

Niesamowita, jak zresztą wszystkie powieści Diane Chamberlain. Tajemnica skrywana przez ponad dwadzieścia lat, wyrzuty sumienia, które nie pozwalają normalnie funkcjonować w społeczeństwie, wielka "siostrzana" miłość. Piękna i niezwykle zaskakująca książka, polecam.

Pola | 2016-08-22
Przeczytana: sierpień 2016

I tym razem Diane Chamberlain nie zawiodła czytelnika. "Dar morza" to kolejna bardzo dobra powieść, może nie tak bardzo ekscytująca i trzymająca w napięciu jak poprzednie, ale równie dobra i warta przeczytania. Polecam.

zolzowata_franca | 2015-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2015

W dniu swoich jedenastych urodzin Daria wybiera się na spacer brzegiem morza. Nagle dostrzega zawiniątko, które okazuje się być żywym noworodkiem. Odważnie i odpowiedzialnie zabiera maleństwo do domu. Policji, która ją przesłuchuje nie mówi jednak wszystkiego, pewien szczegół zachowa dla siebie. Pochodzenie noworodka pozostaje tajemnicą. Dziewczynka, otrzymuje imię Michele, zdrobniale Shelly, zostaje zaadoptowana przez rodziców Darii.

22 lata później Daria właściwie nie posiada własnego życia. Opiekuje się Shelly, która ma lekkie uszkodzenie mózgu. Jest śliczną kobietą, a jej choroba objawia się między innymi naiwnością, zbyt dużą wiarą w ludzi, trudnością oceny sytuacji. Daria ciągle drży o Shelly, boi się, że ktoś ją skrzywdzi. Przejęła opiekę nad Shelly w momencie śmierci rodziców. Dziewczyna pragnie odnaleźć swoją prawdziwą matkę, prosząc o pomoc producenta telewizyjnego Rory'ego Taylora, poniekąd świadka zdarzeń sprzed 22 lat, znajomego Darii. Problem w tym, że nikt nie chce...

BagatElka | 2015-12-05
Na półkach: 000→XYZ, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 05 grudnia 2015

Mam problem z panią Chamberlain.To druga książka,tej autorki,która mnie rozczarowała.Nie wiem czy to dlatego,że zmienił mi się gust czytelniczy czy autorka pisze coraz gorzej.
Możliwe,iż na moją opinię ma wpływ czytana wcześniej książka Llosy a to dwa diametralnie,różne światy literackie. Llosa działa jak narkotyk,uwodzi stylem nawet gdy pisze o polityce.
"Dar morza" to kiczowate kino familijne w stylu amerykańskim z obowiązkowym szczęśliwym zakończeniem. Niektóre dialogi doprowadzały mnie do szału,swoją naiwnością i sztucznością.W pewnym momencie chciałam rzucić książkę w kąt bo nie mogłam znieść maratonu tajemnic rodem z opery mydlanej.
"Dar morza" to wielka porażka. Mam nadzieję,że to tylko chwilowy spadek mocy i kolejna książka pani Chamberlain okaże się warta przeczytania.

Joanna | 2017-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2017

słabo zachwyciła mnie historia tej książki. trochę nie realna historia. wiem że życie pisze różne scenariusze ale to trochę przesadzone. pomysł na książkę fajny ale autorka go spaliła. strasznie się wszystko ciągnęło wręcz nudziło. po przeczytaniu połowy dalej nic się nie rozkręca.