Powstańcy '44. Bohaterowie i świadkowie

Wydawnictwo: Bellona
historia
finaju

Ta książka miała być historią ludzkich przeżyć, a jest zapisem wielkich emocji i przyjaźni. Rok spotkań i rozmów z powstańcami zmienił zupełnie życie autorki, przewartościował je. Zrozumiała, że ram młodości nie wyznacza metryka urodzenia, ale nasz stosunek do ludzi i do siebie. Że największym dobrem są przyjaźń i miłość. Barbara Gancarczyk z batalionu "Wigry" przeżyła Powstanie na Starówce....

Barbara Gancarczyk z batalionu "Wigry" przeżyła Powstanie na Starówce. Jako sanitariuszka była wszędzie tam, gdzie toczyły się najcięższe walki. Nie wyszła kanałami do Śródmieścia, została z rannymi. Była jedną z ostatnich ocalałych wychodzących ze szpitala na Długiej, gdzie Niemcy wymordowali setki chorych.

Legendarny powstaniec Witold Kieżun zawdzięcza swój pseudonim "Wypad" samotnemu zwiadowi, z którego wrócił z czternastoma niemieckimi jeńcami oraz arsenałem broni i amunicji - ot, taki wypad! Odważny i nieugięty żołnierz został "pokonany" przez piękną miss batalionu "Jolę". Małżeństwem byli przez 63 lata.

Janina Rożecka "Dora" to córka oficera zamordowanego w Starobielsku. W Powstaniu sanitariuszka na Żoliborzu. Maria Pajzderska, sanitariuszka z batalionu "Harnaś", pierwszy raz po 70 latach opowiada o swoich przeżyciach, dzieli się emocjami.

Sławomir Pocztarski, 14-letni powstaniec, wraca we wspomnieniach do dzieciństwa. Ojciec zmarł na skutek ran odniesionych w Powstaniu.

Jerzy Janowski cudem ocalał z egzekucji w czasie rzezi Woli. Całe swoje dorosłe życie poświęcił na walkę o upamiętnienie miejsc martyrologii.

Marian Gałęzowski we wrześniu 1939 roku walczył w Armii "Prusy". W Powstaniu był dowódcą jednego z plutonów kompanii "Grażyna".

Urszula Katarzyńska, łączniczka w Brygadzie Dywersyjnej "Broda 53", przeszła cały szlak powstańczy: Wola, Starówka, Śródmieście, Czerniaków i Mokotów. Jej ukochany "Włodek" zginął, ale do dzisiaj żyje w sercu i myślach "Uli".

Janina Chmielińska, obecnie siostra urszulanka, w Powstaniu była sanitariuszką w Zgrupowaniu "Kryska" na Czerniakowie. Stała pod ścianą, czekając na rozstrzelanie. Wszyscy zginęli, jej życie uratował… Niemiec z plutonu egzekucyjnego. Siostra Janina do dzisiaj nie rozumie, dlaczego to zrobił.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=fut&bid=8049&page=0

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=fut&bid=8049&page=0

Maria | 2019-05-06
Przeczytana: 14 września 2015

Wyjątkowe rozmowy wyjątkowych przyjaciół.
Czyniące z tej książki nie zbiór reportaży czy wywiadów, ale szczerych wspomnień spisanych w dokładnie takiej jakości relacjach tylko i wyłącznie dlatego, że ich bohaterowie zaufali autorce. Nie reporterce, ale człowiekowi. Niektórzy z nich otworzyli się po raz pierwszy od 70 lat po wybuchu Powstania Warszawskiego. Bo przecież „Boże, jak ciężko jest szperać w pamięci, kiedy tak dużo pozostało skrajnych wspomnień...” – mówił jeden z nich, Sławomir Pocztarski. Byli „zwierzyną łowną” – uzasadniała ich lęk i strach autorka - nie tylko w czasie Powstania (autorka, wyrażając szacunek, używa dużych liter, więc pozostanę przy jej pisowni), ale również długo po nim. Więc najpierw było zaufanie, potem rozmowy, w których powracali do dramatycznych lat młodości i traumatycznych wydarzeń, a dopiero potem pomysł i potrzeba utrwalenia tych relacji w formie książki. Bardzo emocjonalnej w treści nie tylko ze strony Powstańców, ale i w narracji samej...

Alice | 2018-08-26

Jest to książka ktorą sprawi że będziesz jeszcze bardziej dumna ze swojej historii a przedewszystkim z ludzi walczących o wolną Polske

Monika | 2016-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2016

To lubię!
Niezwykle ciekawe wspomnienia uczestników Powstania Warszawskiego. O walce, rozpaczy, bólu. O codziennym bohaterstwie. O zwątpieniu i powstawaniu. O przyjaźni, miłości, pogodzie ducha. Niby nic nowego, tyle już książek na ten temat przeczytałam. Ale chcę wciąż więcej i więcej. I chcę słuchać Powstańców dopóki jeszcze są wśród nas.

Marvellous_Iza | 2016-04-15

Rewelacja. Nic dodać nic ująć. Czytając tą książkę można się poczuć jakby się było tuż obok osoby opowiadającej.

eR_ | 2015-07-22
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 22 lipca 2015

Powstanie.Największy zryw i pozorna klęska.
Dowód na to, że nawet przegrana może zmienić wiele.

Historia ludzkich dramatów i najtrudniejszego doświadczenia, jakie człowiek może znieść.
Relacja bohaterów, relacja świadków.
Każda z tych osób odebrała to inaczej.
Jednak łączy ich jedno, mimo tych traumatycznych przeżyć, dla nich najważniejsza jest miłość i przyjaźń, dążenie do tego, aby te dramatyczne wydarzenia nigdy już nie miały miejsca.
Sanitariuszki, dowódcy batalionów, zwykli ludzie.

Atmosferę książki dopełniają czarno-białe zdjęcia przedstawiające bohaterów i miejsca akcji.
Rok rozmów ze świadkami zmienił życie autorki.Każdy powinien poznać ich opowieść.
Wydawnictwu Bellona dziękuję za udostępnienie mi tej pozycji.