Życie zapisane w zeszytach

Okładka książki Życie zapisane w zeszytach Małgorzata Czerwińska-Buczek
Okładka książki Życie zapisane w zeszytach
Małgorzata Czerwińska-Buczek Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM literatura piękna
Życie zapisane w zeszytach. Saga rodu Mocarzy
Oficyna Wydawnicza RYTM
2019-07-12
2019-07-12

Czytając tę opowieść czułam się jak mała dziewczynka, której dziadek opowiada baśń. Bo choć całość jest osadzona w prawdzie, w rzeczywistości, w faktach, to klimat, język i nastrój są bajkowe. Tak smakowite, ciepłe i rodzinne, a jednocześnie trudne, poważne, głębokie. Marzy mi się audiobook, czytany męskim, grubym, ale jednocześnie ciepłym głosem... I już nie mogę się doczekać kolejnych tomów, choć nie wiem, czy będą równie dobre. Bo o czym mogłyby opowiadać, skoro ten pierwszy zaczyna się od Piłsudskiego, a kończy obecnie?

Historia rodu Mocarzów na przestrzeni 100 lat dziejów Polski od jej wyzwolenia po czasy współczesne. Zapiski znalazła wnuczka Józefa Mocarza (żył 99 lat) po jego śmierci. Książka niezwykle wzruszająca pokazująca róże rodzaje miłości: do ojczyzny, do rodziny, do przyjaciół. Mąż, żona, syn, córka, ojciec, matka to najważniejsze co jest nam dane i o co musimy dbać. Wobec losów Polski Mocarze nie pozostają obojętni. Udział w Powstaniu Warszawskim przypłacają życiem. Ratują żydowską dziewczynkę. Boją się, ale podejmują jedyną słuszną decyzję.
Polecam wszystkim i starszym i młodszym, którzy mniej znają historię.

Historia rodziny Mocarzów zapisana w zeszytach jest formą pamiętnika. Zawiera ona wspomnienia od odzyskania niepodległości w 1918 po czasy współczesne.
Podróżując w czasie z bohaterami odkrywamy z nimi jak bardzo ważna była chwila powstania państwa polskiego i utrzymania wolności do wybuchu II wojny światowej.
Jak w każdej rodzinie są chwile radosne, ale w ich przypadku nie brakuje dramatów bo to trudne czasy wojenne.
Kobietom z towarzyszy srebrny krzyżyk symbol wierności przekazywany z pokolenia na pokolenie.
Książka w formie właśnie zeszytu, ale chwytająca za serce i godna polecenia.

Jak w każdej rodzinie są chwile radosne, ale w ich przypadku...

• Literatura piękna
  • Biografie i wspomnienia
  • Nowości w bibliotece

Dodaj cytat z książki Życie zapisane w zeszytach