Talia niezwykłych postaci II RP

Wydawnictwo: Erica
historia
joly_fh

Książka opisująca w krótkich formach najbarwniejsze postacie II Rzeczpospolitej. Ich życie codzienne, kariery zawodowe, rodzinne, jak się bawili, kochali, żyli i umierali! I dlaczego do dzisiaj o nich pamiętamy. Dlaczego są symbolem ukochanego przez Polaków okresu w historii polski: Międzywojnia.

źródło opisu: Instytut Wydawniczy ERICA , 2013

źródło okładki: http://www.strefaksiazki.net/

Klaudia | 2014-03-29
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 23 marca 2014

Talia niezwykłych postaci II RP trafiła do mnie niespodziewanie. Podchodziłam najpierw do niej dość sceptycznie, nie wiedząc, czego mogę się po niej spodziewać. Książka ta jest bardzo ładnie wydana, z fotografiami w odcieniach szarości. Graficznie wszystko do siebie pasuje, tematycznie również. Dostajemy pięć kategorii. Iście wziętych z talii kart: piki, kiery, kara, trefle oraz jokery. Sławne postaci z okresu II Rzeczpospolitej zostały podzielone na właśnie te pięć kategorii i każde z nich są bardzie interesująco opisane.

W sumie w Talii... przeczytać można o 54 znakomitościach. Mamy aktorów, polityków, pisarzy, sportowców a także dwie postaci specjalne – nazwanych jokerami. Szczerze, nie przypuszczałam, że od samego początku lektura mnie tak bardzo wciągnie i będę chłonąć informacje w niej zawarte. Każdej osobie przeznaczonych zostało zaledwie kilka stron, które zostały naprawdę przemyślane. Informacje są ciekawe, jedne rzeczowe, stricte poświęcone działalności z początku XX...

anetapzn | 2014-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2014

Pomysł na opisanie 20-lecia międzywojennego nie jest nowy. Ba, można śmiało rzec, iż od kilku lat panuje na to moda. Mam wrażenie, iż osoby najistotniejsze dla tego okresu, ukazano na wszelkie możliwe sposoby. Jerzy Chociłowski (autor niniejszej pozycji) postanowił iść odrobinę dalej i z książki uczynił autentyczną, zgodną z tytułem talię. Odpowiada jej nawet szata graficzna książki. Książka ta to przede wszystkim krótkie noty biograficzne i liczne ciekawostki dot. najważniejszych dla II RP postaci. Podzielone są one na 4 kategorie, które odpowiadają karcianym kolorom (pikom, treflom etc.). Mnie osobiście zainteresowała kategoria aktorów, a mojego męża polityków.
Autor wspomina o radościach, sukcesach, ale i porażkach, które były udziałem bohaterów Talii..., a za ich sprawą milionów Polaków. Co istotne, tych pierwszych, czyli sukcesów i radości, było zdecydowanie więcej niż porażek i smutków. Tak sobie myślałam wielokrotnie w czasie lektury, iż gdyby obecnie sporządzić taką...

wrzos | 2014-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

„Lata dwudzieste, lata trzydzieste…”, rozkwitają na kartach książki Jerzego Chociłowskiego, jak w słowach znanej piosenki. Ciekawostki i postaci przedwojennej Polski, zrodzone – jak pisze autor – „ z zaciekawienia czasem dojrzałej młodości moich rodziców, a także z jesiennego sentymentu do lat własnego dzieciństwa.” Jak rozłożona na stoliku talia kart, prezentują się niebanalne życiorysy aktorów, pieśniarzy, sportowców, polityków i niezwykłych osobowości dwudziestolecie międzywojennego.
Jerzy Chociłowski, dziennikarz, publicysta i tłumacz, autor książek reportażowych, limeryków i opowiadań, posiada porywające pióro. Pisze o rzeczach zwyczajnych, bardzo interesująco i nie zanudza ani na chwilę. Przedstawia obraz życia zawodowego i prywatnego, sukcesów i perypetii, romansów i rozstań, szczęśliwych i tragicznych wyroków losu.
Książka napisana lekko, czytelnie i bardzo ciekawie. Czarno-białe fotografie ilustrują każdą opisaną postać. Pierwsze skojarzenie, już po wstępnym...

Dotka76 | 2018-08-15
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 01 sierpnia 2018

Jedna z najlepszych pozycji biograficznych jakie czytałam. Dział o sportowcach mnie po prostu zachwycił. Źródło inspiracji do kolejnych poszukiwań.
Chciałabym - dzięki tej książce - poczytać więcej o Becku, Rydzu - Śmigłym, koniecznie o Stefanie Ossowieckim, Rodziewiczównie, może o Kadenie Bandrowskim.
POLECAM

satja | 2014-06-25
Na półkach: Przeczytane, Biograficznie

Książkę dostałam w prezencie. I bardzo dobrze, gdyż sama bym jej nie kupiła. Dostałam... i przeczytałam. Jestem bogatsza o treściwe informacje na temat przeróżnych postaci z kręgu kultury II RP. Jako osoba w średnim wieku nie o wszystkich osobach słyszałam lub miałam bardzo ubogą wiedzę. Autor przybliżył sylwetkę m.in. E.Bodo, J.Kiepury, P.Negri, I.Paderewskiego i wielu, wielu innych. W sumie 54 postaci ( 2 jokery - postacie specjalne ). Warto dodać, iż autor kreśli notki biograficzne w przystępny, krótki acz czytelny sposób. Skupia się na ich życiu zawodowym i prywatnym, sukcesach i porażkach, romansach i dramatach osobistych. Należy pamiętać, że wszyscy ONI przechodzili przez piekło wojny. Jedni ją przetrwali a drudzy ginęli bądź wychodzili okaleczeni psychicznie. Przykre to, że wojna zmarnowała tyle talentów, tyle ludzkich losów zniszczyła. Wielu z nich osiągnęłoby niewątpliwie większy sukces i rozgłos gdyby nie wojna.

nina19 | 2017-04-13

Zbiór... Bo ja wiem czego? Gawęd? Chyba właśnie gawęd o ważnych, znanych postaciach dwudziestolecia. Reklamowana jako pełna nieznanych faktów, moim zdaniem, takich w ogóle nie zawiera. No, chyba że czyta to ktoś, kto o dwudziestoleciu nigdy w życiu nie słyszał. Ja z zainteresowaniem przeczytałam wyłącznie o sportowcach, bo np. z postacią Wagnera nie zetknęłam się nigdy.
Jedna wątpliwość... Autor znał te wszystkie postacie i każda z nich przedstawiła mu swój życiorys? Bo jak inaczej wszedł w posiadanie tych wszystkich informacji? Dzieło nie zawiera przecież nawet jednej pozycji bibliograficznej. A przy tego typu publikacji bibliografia powinna mieć ze 20 stron.

grace | 2016-09-24

Krótkie opisy ważnych osobistości II Rzeczpospolitej. Podział na 4 kategorie: aktorów,politykow,pisarzy,sportowcow. Książka ciekawa i warta przeczytania.

Magrat | 2017-01-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

Polityczno-kulturalna podróż sentymentalna w doborowym towarzystwie. Niektórym może brakować kilku pasażerów, którzy w tym pociągu znaleźć się powinni, lecz autor lojalnie uprzedzał, że bilety były wydawane według uznania zupełnie subiektywnego. Współpasażerowie na luzie, bez patetycznego nadęcia, pozbawieni mgiełki mitologizacji. Mają swoje przywary, lecz postacie to niezmiernie ciekawe, z krwi i kości i nudzić się z nimi nie będziemy. Zachęcam do tej podróży w czasie i przestrzeni.

Artur | 2014-09-27
Przeczytana: styczeń 2014

Świetna! Opis każdej postaci jest ciekawy, nawet jeśli słyszy się... a raczej czyta się o niej pierwszy raz w życiu

twojastara | 2016-11-12
Przeczytana: 11 września 2016

Do zakupu zachęciły mnie fragmenty książki w jakimś dzienniku.
I nie żałuję! Krótkie, ale skondensowane historie celebrytów oraz polityków lat 20-tych są barwne i zwyczajnie ciekawe.

Miło, że książkę można czytać na wyrywki, przeskakując między postaciami i tematyką.