Strach - opowiadania kresowe

Wydawnictwo: Fronda
8,14 (198 ocen i 53 opinie) Zobacz oceny
10
45
9
45
8
47
7
39
6
13
5
4
4
1
3
1
2
0
1
3
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788364095122
kategoria
historia
język
polski
dodał
jarr74

”Najpierw bandy OUN zaatakowały sąsiednie wsie. Potem przeniosły się na północ. Płonął Wołyń a po nim Podole i Pokucie. Płonęły Kresy. Ogarniał nas przerażający strach. Widzieliśmy cały koszmar zniszczenia, degradacje człowieka i natury ludzkiej” To nie jest książka dla ludzi o słabych nerwach. Nie jest również dla tych którzy szukają czegoś łatwego i przyjemnego do poduszki. Po tej lekturze...

”Najpierw bandy OUN zaatakowały sąsiednie wsie. Potem przeniosły się na północ. Płonął Wołyń a po nim Podole i Pokucie. Płonęły Kresy. Ogarniał nas przerażający strach. Widzieliśmy cały koszmar zniszczenia, degradacje człowieka i natury ludzkiej”

To nie jest książka dla ludzi o słabych nerwach. Nie jest również dla tych którzy szukają czegoś łatwego i przyjemnego do poduszki. Po tej lekturze nikt nie zaśnie. A jeśli już mu się to uda nie będzie to z pewnością spokojny, odprężający sen. Mimo wszystko trzeba ją przeczytać. Trzeba zmierzyć się z naszą traumatyczna przeszłością, z trudną narodowa pamięcią i z losami ludzi których piekło już nie przeraża… już w nim byli.

 

źródło opisu: http://jareknelkowski.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwofronda.pl/wp-content/uploads...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (650)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 511
Łokieć_Pana_D | 2016-07-12
Na półkach: Przeczytane

O bestialskiej rzezi na Wołyniu zaczyna się mówić. Nie tylko bąkać ukradkiem. Książka jest głosem tych, którzy już nic nie powiedzą. Bo im sąsiedzi obcięli głowę siekierą. Może rżnęli piłą. Nie wiadomo gdzie leżą. Pewnie spaleni. Tak czy inaczej nie powiedzą.
Spierałem się kiedyś z osobą mi bliską, która "o Wołyniu wie tyle, że zdanie ma wyrobione". Powtarzała brednie o "milczeniu w imię zgody". Namówiłem ją na książkę, lecz nie dokończyła. Nie dała rady. Swoje "wyrobione zdanie" zmieniła po pierwszym rozdziale.
Srokowski miesza reportaż z opowiadaniem. Cóż z tego? Każda opisana makabra się wydarzyła. Każdą potwierdzono. Najbardziej przerażająca rzecz jaką czytałem. Odradzam tym, którzy źle znoszą brutalne sceny. Można nie czytać. Wiedzieć trzeba. I wyciągać wnioski.

książek: 6900
allison | 2016-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2016

"Strach" Stanisława Srokowskiego można uznać za kontynuację jego "Nienawiści".
Zainspirowane autentycznymi wydarzeniami opowiadania utrzymane są w takiej samej konwencji - ich narratorem jest mały chłopiec, który przysłuchuje się przerażającym opowieściom i rozmowom dorosłych członków rodziny. Dzielą się oni tym, co widzieli albo usłyszeli od innych, a każda z historii wydaje się bardziej przerażająca od poprzedniej, tym bardziej, że ich bohaterami są sąsiedzi, którzy jeszcze niedawno byli przyjaciółmi albo dobrymi znajomymi.
Relacje na temat bestialskich mordów dokonywanych podczas drugiej wojny światowej przez Ukraińców na Polakach, Żydach i Cyganach mrożą krew w żyłach i odbierają mowę dorosłym, a co dopiero dziecku, które z ukrycia słyszy opowieści tak przerażające, że ich echa będą je prześladować także przez całe dorosłe życie.

Narrator opisuje niewyobrażalną nienawiść i porażające okrucieństwo katów wobec ofiar. Nie wystarczyło bowiem zabić. Trzeba było najpierw...

książek: 1532
Wioleta Sadowska | 2014-04-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

"Tylko tak możemy ocalić świat od zagłady. Tylko tak… poprzez… opowiadanie".


Wspomnienia okrucieństw wojennych dokonywanych przez okupanta na naszej polskiej ziemi, to motyw, który zawsze budzi wśród czytelników wielkie emocje. Jednak, jeszcze większe emocje wzbudza fakt masowych mordów, dokonywanych przez naszych sąsiadów Ukraińców na ludności polskiej na Kresach. Po przeczytaniu przez Was najnowszej książki Stanisława Srokowskiego, najgorszy scenariusz filmowego horroru z motywem torturowania ludzi w tle, będzie odtąd jedynie marną namiastką tego, co działo się w prawdziwym życiu, bo podczas II wojny światowej.

Stanisław Srokowski to urodzony w 1936 r. w Hnilczu na Kresach Wschodnich, pisarz, poeta, prozaik, dramaturg, krytyk literacki, tłumacz, a także nauczyciel akademicki i publicysta. Autor posiada bogaty dorobek literacki: powieści, opowiadania, tomiki poetyckie, sztuki teatralne, eseje, recenzje czy wywiady. W 2007 r. został wyróżniony nagrodą im. Józefa Mackiewicza za...

książek: 1148
Sargento_Garcia | 2015-02-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 05 lutego 2015

Niezwykle mocna książka opisująca bardzo realistycznie rzeź dokonana na Wołyniu przez Ukraińców. Stanisław Srokowski w bardzo realistyczny, barwny i plastyczny sposób obrazuje masakrę ludności głownie polskiej, ormiańskiej, cygańskiej i żydowskiej. Czytając poszczególne rozdziały czytelnik staje „twarzą w twarz” ze zwyrodnialcami, dla których nie było żadnych granic człowieczeństwa: zabijali całe rodziny: starców, mężczyzn, kobiety i dzieci. Ukraińscy nacjonaliści prześcigali się dodatkowo w brutalności oraz pomysłowości w dręczeniu swoich ofiar przed śmiercią – co jest bardzo szczegółowo opisane. Autor pokazuje odbiorcy jak następowało nakręcanie spirali szaleństwa oraz kto z jakich ludzi składały się bandy oprawców.
Przyznam się, że popełniłem błąd zaczynając czytanie tej książki zaraz po powrocie z pracy. Z jednej strony historia jest tak przedstawiona że niezwykle trudno się od niej oderwać, a z drugiej chwilami brało mnie obrzydzenie gdy czytałem opisy „zabaw” banderowców....

książek: 1965
Basia_ | 2016-07-15
Na półkach: Przeczytane, ∎ ~ Historia

Wstrząsająca książka... przerażające opisy zbrodni. Zastanawiam się kim trzeba być, jaką bestią w ludzkiej skórze, aby móc dopuścić się tak okrutnych morderstw i czerpać z tego jeszcze radość.

książek: 0
| 2015-09-09
Na półkach: Przeczytane
książek: 585
paweł | 2016-05-15
Przeczytana: 15 maja 2016

W mojej ocenie,książka nie jest napisana tak,jak być powinna.Dlatego słabo ją oceniam.Książka,jest zbiorem opowiadań,o mordach Ukrainców na polskiej ludności cywilnej na Kresach.Bestialstwo OUN,jest światu dobrze znana.Niestety,nie znajdziemy tu prawdziwych dat wydarzeń,nazwisk ofiar,katów czy nawet nazw miejscowości.Nie tak się pisze książki historyczne. Same wydarzenia,zdaniem autora są prawdziwe,cała reszta, już przypadkowa.W sumie wole,żeby takie książki pisali jednak historycy,mają one wtedy, dla mnie jakoś wartość.Dziś na Ukrainie,niestety stawia się tym "bohaterom" pomniki.Więc piszmy w formie dokumentu,nie ogólnego opisu wydarzeń,bo nie o to chyba chodzi.

książek: 769
ania | 2018-07-13
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 13 lipca 2018

Kolejny raz daję najwyższą ocenę książce, której nie powinno się oceniać, ale robię to głównie dlatego, żeby zachęcić jak największą liczbę czytelników.
"Bo tylko pamięć ratuje świat. I trzeba wszystko powtarzać, by pamięć nie zardzewiała."
Ale także dlatego najwyższa ocena, bo pan Srokowski znowu bardzo ładnie ubrał w słowa tak straszny kawałek polsko-ukraińskiej historii.
Dwanaście opowiadań, zdecydowanie nie do poduszki, pod niewinnymi tytułami, jak "Kotek" czy "Czerwona sukienka", kryje w sobie prawdziwy, przenikający do szpiku kości, STRACH.
Z każdej strony atakuje nas ten właśnie strach i ból, ciągły niepokój.
Wszystkich tych opowiadań wysłuchał mały chłopczyk, przesiadujący na zapiecku. Czujemy razem z nim, że nadchodzi najgorsze. I jest coraz bliżej z kazdą opowieścią ciotki Elzy i wiedzmy Honoraty. I drży w każdym z nas ten mały chłopczyk z tamtych czasów i drżymy teraz, w obawie przed powtórką z historii.
Z bólu odkładałam tę książkę kilka razy, mimo że nie jestem...

książek: 2244
Wojciech Gołębiewski | 2018-11-01
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 01 listopada 2018

12 opowiadań o makabrycznych zbrodniach OUN (i nie tylko) na Polakach na Kresach. Brak słów na wyrażenie potępienia dla nieludzkich zbrodni i strachu przed nimi. Na podstawie prozy Srokowskiego Smarzowski zrobił znany film. To wszystko prawda, tylko, że autor wysiedlony został z tych terenów w wieku d z i e w i ę c i u lat, więc zdarzenia zna głównie z drugiej ręki. A że mówimy o faktach historycznych, to nie satysfakcjonuje mnie zapewnienie autora:
„Wszelkie podobieństwa nazw, nazwisk i postaci do nazw, nazwisk i postaci realnych są dziełem przypadku. Ale historie są prawdziwe, zdarzyły się rzeczywiście…”
I gdyby te zbrodnie ludobójstwa dotyczyły np. Ormian mordowanych przez Turków, to dałbym gwiazdek może i 10. Szkopuł w tym, że ta tematyka jest mnie bliska i podzielam w pełni uczucia przedstawione pod godłem „daria” na LC, która dała gwiazdek 5:
„Skąd taka niska...

książek: 0
| 2015-02-21
Przeczytana: 20 lutego 2015

„Strach” to kolejna książkowa pozycja będąca przykładem jak bardzo może być wynaturzona natura ludzka.
Książka jest zbiorem kilkunastu opowiadań bazujących na autentycznych wydarzeniach jakie miały miejsce na kresach wschodnich podczas II Wojny Światowej ale ich bohaterowie występują pod wymyślonymi nazwiskami czy imionami. Z kilkoma przykładami mordów zetknąłem się już przy okazji innych książek o tej tematyce lub obszernych artykułów znalezionych w internecie więc mogę stwierdzić że takie wydarzenia miały miejsce.
Autor w niezwykle brutalny i obrazowy sposób przybliża nam kilka przykładów okrucieństwa Ukraińców jakiego dopuścili się na Polakach (bo w olbrzymiej większości to oni byli ofiarami zwyrodniałych katów) oraz Żydach, Rosjanach czy Romach. Okrucieństwa pozbawionego sensu i potrzeby.
Historie zawarte w tych opowiadaniach są niezwykle brutalne.
Czyta się je niezwykle ciężko bo opisanych wydarzeń żaden normalny człowiek nie jest w stanie zwyczajnie zaakceptować i przejść...

zobacz kolejne z 640 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd