Miłość tyranów

Wydawnictwo: Czerwone i Czarne
historia
joly_fh

Jak kochali Stalin, Lenin, Mao, Napoleon, car Piotr I, caryca Katarzyna II? I czy w ogóle tyrani byli zdolni do miłości?

Fascynująca opowieść oparta na historycznych faktach. Opis namiętności, rozwiązłego życia dworów, bogactwa, okrucieństwa, ale i zaskakujących romantycznych uniesień najsłynniejszych postaci w dziejach.

Frapująca lekcja historii!

źródło opisu: Czerwone i Czarne, 2013

źródło okładki: www.czerwoneiczarne.pl

Elżbieta | 2017-03-26
Przeczytana: marzec 2017

Jedno trzeba autorowi przyznać- książka napisana jest potocznym językiem, przez co czyta się niemal sama. Nawet jeśli ktoś nie jest za szczególnym wielbicielem historii i na tę pozycję trafił przypadkiem, to bez trudu przez nią przebrnie.
Tyle, że z uwagi na fakt, iż pan Besala w stosunkowo niewielkiej objętości postanowił zmieścić sporo rozdziałów (a każdy z nich stanowi doskonały materiał na całkiem osobną książkę), to mam wrażenie, że wszystkiego jest tu trochę za mało, do tego autor często gęsto posługuje się uogólnieniami, czy podsumowuje jednym zdaniem coś, co w gruncie rzeczy zasługuje na rozbudowaną analizę. Nie ma co też ukrywać, że pewne spostrzeżenia bardziej byłyby na miejscu w jakimś dziele psychologicznym, niż historycznym, ale z drugiej strony, są to tylko opinie, z którymi można się zgodzić, bądź je zignorować.
Reasumując, jest to lektura z rzędu takich, co to krótko, treściwie i przystępnie przybliża nam postacie, które swego czasu miały niebagatelny wpływ na losy...

Chocolate__Girl | 2014-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2014

W kategorii "Szaleję z beki" - bardzo mocna pozycja. Rozumiem, że książka *popularna*, niemniej nawet w ramach protekcji dla tego typu twórczości nie ma usprawiedliwienia dla języka w stylu: "to cecha kobiet południa, olśniewających za młodu i przedwcześnie podstarzałych". Dużo uniwersalnych wniosków w podobnym smaku; "był okrutny wobec swoich kochanek - czyżby dlatego, że wychowywała go despotyczna babka?"... Ach, no i każdy, kogo rodzice ubierali w dzieciństwie w dziewczęce łaszki, zostaje gejem - to oczywiste (jak wynika wprost z lektury Freuda - strach pomyśleć, co będzie, jak Besala dowie się o istnieniu Lacana). Zatem pozdrówmy pokolenie naszych dziadków - chciałoby się emerytury, co, gendery bezwstydne?

koala | 2014-03-13

Ta "fascynująca opowieść oparta na historycznych faktach" niczym mnie nie zafascynowała.
Spodziewałam się przedstawionej w interesujący sposób lekcji historii, zawiodłam się. Książka nudna i przepłacona.

Frederik | 2017-06-12
Przeczytana: 10 czerwca 2017

Super książeczka, łyknąłem w 2 dni..

Darwa | 2017-03-02

Niektórzy mogą uznać że język jest przesadzony - autor "daje się ponieść" emocjom, lecz czy jest za co go winić skoro opowiadane historie są naprawdę fascynujące? :D Przy okazji mam o wiele większe pojęcie o historii, wiele postaci poznałam, a i wydarzenia układają się chronologicznie. Informacji jest naprawdę bardzo wiele, dzięki zabiegom autora nie są one nudnymi, "suchymi" faktami i książkę można naprawdę szybko przeczytać. :)

Scarlet19762014 | 2014-11-01

VI 2014