Ziutek. Chłopiec od `Parasola`

Okładka książki Ziutek. Chłopiec od `Parasola` Małgorzata Czerwińska-Buczek
Okładka książki Ziutek. Chłopiec od `Parasola`
Małgorzata Czerwińska-Buczek Wydawnictwo: Bellona biografia, autobiografia, pamiętnik
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2020-07-15
Data 1. wyd. pol.:
2020-07-15
Język:
polski
ISBN:
9788311158733
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
17 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
305
114

Na półkach:

Stwierdzam jedno - miał ładne pismo

Stwierdzam jedno - miał ładne pismo

Pokaż mimo to

avatar
417
203

Na półkach: , , ,

Książka poświęcona jednemu człowiekowi, ale człowiekowi niezwykłemu...
Poecie, harcerzowi, żołnierzowi, którego historia już na zawsze wzięła pod swoje skrzydła.
Józef Szczepański "Ziutek" poeta batalionu "Parasol". Jego wiersze - piosenki znają wszyscy, "Pałacyk Michała," Chłopcy silni jak stal", ale kim był o czym marzył...
Dzięki tej książce możemy poznać "Ziutka" trochę lepiej, pozwala nam poznać go nie tylko jako powstańca-poetę, który jak wielu innych umarł młodo, żeby Polska znów mogła być, ale też jako roześmianego młodego chłopca, któremu wojna zabrała plany i marzenia.
Małgorzata Czerwińska - Buczek pozwala w postaciach historycznych zobaczyć chłopaka który zakochiwał się, chodził do szkoły, pisał wiersze i miał swoje problemy. Ta książka pozwala "spojrzeć wstecz" jak przed wojną i w czasie jej trwania wyglądało codzienne życie.
Autorka pozwala nam poznać najbliższych "Ziutka", zobaczyć kim byli.
To również zbiór jego wierszy tych bardziej jak i tych mniej znanych, jak również listów jakie pisał do swojej sympatii.

Książka będąca wspomnieniem, echem i pomnikiem jednocześnie.

Książka poświęcona jednemu człowiekowi, ale człowiekowi niezwykłemu...
Poecie, harcerzowi, żołnierzowi, którego historia już na zawsze wzięła pod swoje skrzydła.
Józef Szczepański "Ziutek" poeta batalionu "Parasol". Jego wiersze - piosenki znają wszyscy, "Pałacyk Michała," Chłopcy silni jak stal", ale kim był o czym marzył...
Dzięki tej książce możemy poznać "Ziutka"...

więcej Pokaż mimo to

avatar
801
362

Na półkach:

Dobrze, że książka powstała, dobrze, że podtrzymano pamięć o dzielnych chłopcach walczących w Warszawie w czasie II wojny światowej, ale od zachwytów nad tą pozycją jestem daleka. Nie podobają mi się liczne powtórzenia. Prawie o tym samym autorka pisze w kilku rozdziałach. Nie podoba mi się brak chronologii. O krótkim dziecięcym niemal zafascynowaniu się sobą pary nastolatków pisze jak o dojrzałej wielkiej miłości dorosłych ludzi. O tym, że bohater nie podchodzil serio do życia, świadczy jego stosunek do obowiązków szkolnych i zostawienie Niemcom notesu z adresami i nazwiskami kolegów, co wielu przypłaciło zdrowiem, życiem swoim i bliskich (jak chociażby ta młodzieńcza letnia sympatia). Tak jakby autorka z jednej strony starała się być rzetelna, z drugiej trochę ja chyba poniosła fantazja, aby postać bohatera wybielić. Nie można odmówić bohaterstwa Ziutkowi, był jednym z wielu z taką historia życia. Chwała im za ich walkę, którą przypłacili życiem. Wg mnie książka trochę taka nierówna, choć ma dość ciekawie napisane fragmenty.
Ale to tylko moje subiektywne zdanie....

Dobrze, że książka powstała, dobrze, że podtrzymano pamięć o dzielnych chłopcach walczących w Warszawie w czasie II wojny światowej, ale od zachwytów nad tą pozycją jestem daleka. Nie podobają mi się liczne powtórzenia. Prawie o tym samym autorka pisze w kilku rozdziałach. Nie podoba mi się brak chronologii. O krótkim dziecięcym niemal zafascynowaniu się sobą pary...

więcej Pokaż mimo to

avatar
863
762

Na półkach:

Małgorzata Czerwińska-Buczek Ziutek Chłopiec od "Parasola", każdy zna z pewnością powstańczą piosenkę "Pałacyk Michla, Żytnia, Wola, bronią jej chłopcy od "Parasola" choć na tygrysy mają visy, to warszawiaki - fajne urwisy. Hej! ". Nie każdy prawdopodobnie zna jej autora, Józefa Szczepańskiego pseudonim " Ziutek" żołnierza batalionu "Parasol", który zginął w Powstaniu Warszawskim 10 września 1944 toku. Ta książka jest mu poświęcona.

Ziutkowi i jego pierwszej miłości Halinie Kolbińskiej, ale także innym młodym osobom, przyjaciołom, żołnierzom AK. Niełatwo jest napisać obszerną biografię osoby, której nie dane było dożyć starości, nie mogąc skorzystać z relacji świadków, znajomych. Tym niemniej ważne jest, żeby losy osób, które brały udział w powstaniu nie zostały zapomniane. O Ziutku poecie i autorze powstańczych piosenek, dzięki sławie "Pałacyku Michla" będziemy pamiętać przez wieki.

Gdyby nie odnalezione w 2019 roku w domu Haliny Kolbińskiej wiersze Ziutka pisane właśnie dla niej, a także pakiet listów, które zakochany Józef Szczepański pisał do swojej ukochanej, o tym młodym chłopaku wiedzielibyśmy jeszcze mniej. To one są największą wartością tej książki. Kilkanaście utworów z pierwszych miesięcy znajomości pokazuje jak bardzo zakochany był Ziutek, listy natomiast są także świadectwem nadciągającej wojny, pierwszych wojennych lat, wszelakich trudności, z jakimi borykali się ludzie. Z kolei wiersze i piosenki powstańcze stanowią niezwykłą kronikę walk, bohaterstwa i odwagi młodych ludzi. Nie zawsze są utrzymane w smutnym i podniosłym tonie. Ziutkowi zdarzało się też pisać o swoich kolegach zabawnie i ze swadą. Miały być pokrzepieniem w trudnych powstańczych dniach. Historię Józefa i Haliny uzupełniają również zdjęcia będące w posiadaniu rodziny. Nasze domy są nadal ogromną skarbnicą wielu nieznanych szerszemu gronu pamiątek z lat wojny, okupacji i powstania.

Pamiętajmy o tamtym pokoleniu. Sięgajmy również po książki dokumentujące ich czasy.

Małgorzata Czerwińska-Buczek Ziutek Chłopiec od "Parasola", każdy zna z pewnością powstańczą piosenkę "Pałacyk Michla, Żytnia, Wola, bronią jej chłopcy od "Parasola" choć na tygrysy mają visy, to warszawiaki - fajne urwisy. Hej! ". Nie każdy prawdopodobnie zna jej autora, Józefa Szczepańskiego pseudonim " Ziutek" żołnierza batalionu "Parasol", który zginął w Powstaniu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    17
  • Chcę przeczytać
    17
  • Posiadam
    4
  • Historyczne
    2
  • Granice
    1
  • - Sandomierz
    1
  • Warto mieć na uwadze, jednak nie wiem, czy przeczytam
    1
  • - A Przeczytać
    1
  • Biografia
    1
  • 2021
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ziutek. Chłopiec od `Parasola`


Podobne książki

Przeczytaj także