Zniewolony umysł

źródło okładki: http://www.antykwariat.waw.pl/ksiazka,1046582/czes...»

Marcin | 2019-06-04
Na półkach: Przeczytane, 52/2019
Przeczytana: 04 czerwca 2019

Bardzo dobra, ale chwilami przytłaczająca erudycją. Napisać, że to wnikliwe studium komunizmu, to jak nic nie napisać. Proza gęsta i wymuszająca sto procent skupienia.

Marek Krzystek | 2018-11-16
Przeczytana: 13 listopada 2018

Czesław Miłosz nie był prorokiem. W swoim eseju, bo tak chyba można nazwać ten zbiór felietonów, połączył dwa trudne do pogodzenia tematy, jeden doktrynalny, drugi osobisty. Zacznę od tego drugiego. Autora znajdujemy w czasie specyficznym, tuż po oswobodzeniu, bardziej można byłoby nazwać ten okres jako okres całkowitej klęski państwa polskiego w każdym aspekcie jego istnienia, fizycznym i duchowym. Dawne idee na których opierała się II RP przestały istnieć, pojęcia etyczne zostały zdeptane i zastąpione skrajnym egoizmem, jedynym celem życia każdego człowieka było przeżycie za każdą cenę, dym krematoryjny sprowadził wszystkich do najniższych pragnień i potrzeb. Wyzwolenie z piekła przybyło z obcymi czołgami, na dodatek te czołgi pozostały i nie zamierzały powrócić do siebie. Miłosz był człowiekiem wrażliwym i wyczulonym, nie był zwolennikiem powrotu do faszyzujących rządów sanacyjnych, do zniewolenia robotników, do biedy chłopskiej, do braku wolności politycznej. To co proponował...

Michał | 2018-10-26
Przeczytana: 12 maja 2018

Dość ciężka, zawierająca sporo poruszających przykładów ludzkich zachowań

Eliza | 2018-08-14

Dobrze robi intelektualnie. Ciężko cokolwiek o niej napisać. Dla mnie to książka z gatunku tych, które trzeba poczuć.

Audrey60 | 2018-07-23
Przeczytana: 1992 rok

Książka, którą każdy Polak powinien przeczytać. Nie po to, aby potępić, ale aby zobaczyć, jak łamie się ludziom kręgosłupy. Jak ludzie ludziom czynią zło w imię swoich interesów. To książka wciąż aktualna, zawsze aktualna.
Zmienił się ustrój, zmienił się kostium, ale odwieczne ludzkie słabości coraz bardziej wyrafinowane, jak robak niszczą ludzkość.

Breaking_Bad | 2018-07-09
Przeczytana: 08 lipca 2018

Książka z kategorii nieco męczących. Głównie ze względu na zastosowany język. Duże fragmenty to stylizacja na komunistyczną nowomowę z tym ględzeniem o materializmie dialektycznym, Metodzie, Historii itd. Trochę to dziwne, że książka napisana dla odbiorcy zachodniego, jest pisana stylem, który mógł być zrozumiały raczej tylko dla ówczesnych mieszkańców bloku państw komunistycznych. Aktualnie trudna do strawienia chyba dla wszystkich.
Aczkolwiek rozdziały poświęcone literatom (Jerzy Andrzejewski, Tadeusz Borowski, Jerzy Putrament, Konstanty Ildefons Gałczyński) i próbie przedstawienia ich motywacji dla podjęcia aktywnej współpracy z władzą komunistyczną w powojennej Polsce, są bardziej interesujące.
W chwili premiery o "Zniewolonym umyśle" musiało być głośno. Po latach, czyta się go jednak bez emocji i trochę dziwi, że książka została zaliczona do kolekcji największych dzieł XX w. wydanych przez pewną gazetę.

FromNorwayWithLove | 2018-06-19
Przeczytana: 19 lipca 2006

Zniewolony umysł to lektura obowiązkowa.
Zwłaszcza dla pracowników korporacji, których umysły niewolą chciwość, monozadaniowość i konieczność spłacenia kolejnej ratki.
Albo lepiej nie. Niech nie czytają. Bo po co budzić niewolnika? Może śni o wolności.

Merrique | 2018-02-25

A„Zniewolony umysł”
Czesław Miłosz
(zbiór 9 esejów)
Książka składa się z 9 rozdziałów, esejów. Pierwszy to alegoria pigułek szczęścia zaczerpnięta od Witkiewicza. Drugi analizuje i porównuje intelektualistów Wschodu vs. Zachodu. W trzecim zapoznamy się z kilkoma obliczami zjawiska jakim jest Ketman. Następne rozdziały to opis poetów i literatów, ukrytych pod pseudonimami Alfa, Beta, Gamma oraz Delta. W ósmym znajdziemy opis człowieka na tle marksistowskiej filozofii historii. A ostatni to opis Bałtów, bliskich autorowi, ponieważ urodził się na Litwie.
Książka jest spowiedzią autora, który wyznaje grzechy tzw. Zachodowi. Pisze do obcokrajowców, tłumaczy, spekuluje i daje do osądzenia postępowanie ludzi podczas „komuny”. Tłumaczy historię kraju nad Wisłą, na zasadzie przyczynowo – skutkowym odruchu ludzkiego umysłu. Wojny, głód, prześladowania, obozy zagłady, śmierć i brak tożsamości odciskają piętno na człowieku. Chce coś zmienić, polepszyć byt, złapać się jak tonący brzytwy...

Jed | 2017-09-12
Przeczytana: 07 września 2017

Celne są te wszystkie opisy, dylematy, uwagi bo chcąc nie chcąc były w po części udziałem Autora. Nie wszystko da się zrozumieć, szczególnie kiedy dzisiaj nie poruszamy się w tej nomenklaturze języka, ale jedno jest pewne. Takich dramatów nie życzę nikomu. I oby nie musiały się one stać ponownie udziałem współczesnych.

W każdym razie, dzięki tej książce sięgnąłem po więcej, a mianowicie bo biografię Miłosza autorstwa Andrzeja Franaszka. Zacząłem czytać i jak na razie bardzo mi się podoba.

Krzysztof | 2017-09-08

Wyjątkowo ważna książka, która nie straciła z aktualności. Nie ze względu na obecny ustrój Polski, który jest demokratyczny (z różnymi patologiami, ale jednak...). A dlatego, że nigdy dość refleksji nad totalitaryzmami. To nie jest bynajmniej temat zamknięty. Zwłaszcza na zachodzie potrzebna jest poważna rozmowa na temat drogi do powstania systemów totalnych, związanych z nimi ideami, głównie lewicowymi, rewolucyjną dążnością do ulepszania świata i człowieka, a także konsekwencjami, jakie niosą owe "zbawcze" idee i ich wymaganiami wobec ich "wyznawców", czy "niewiernych". Tak, na Zachodzie, bo tam i owszem odrobiono lekcję z nazizmu i faszyzmu, ale nie z czerwonego faszyzmu. Ba, więcej nawet, Stalin na zachodzie nie uchodzi za tak bestialską postać w historii, co Hitler, no bo przecież wspólnie z zachodnimi aliantami wyzwalał Europę. Z tego też wynika wyrozumiałość wobec lewackiej ekstremy, pokroju antify, anarchistów. W krajach demokracji ludowej dominowała twarda inżynieria...