Skrawki

W.A.B.
2016-01-29
2016-01-29
Dominika Górecka

Zupełnie niezwykła książka, obrazująca proces powstawania fabuły - z pewnością indywidualny i dotyczący akurat Sigrid Combuchen. Książka pozwala zajrzeć w trybiki cudzej wyobraźni. Pokazuje, jak ze zdjęć, ze strzępków informacji powstaje zmyślona fabuła. Fascynujące jest to jak drobiazgowe i szczegółowe opisy potrafią wywołać skrawki czyjegoś życia, jak uniwersalne są nasze emocje. Rzeczywiście, fragmentami te opisy emocji, wrażeń są zbyt drobiazgowe, momentami nieco nużące.
W całości jednak książka jest, w mojej ocenie, wspaniała. Zafascynowała mnie i czytałam ją z prawdziwą przyjemnością.

Przeciętne prawie 600 stron.... więc jeśli ktoś ma czas na przebijanie się przez przeciętnej jakości i średnio interesujące pół tysiąca stron, to proszę bardzo: oto "Skrawki"
Nie byłoby to aż tak nużące, gdyby Autorka darowała sobie kilka wtrąceń, które absolutnie nic nie wnoszą a "zamulają" i tak płynącą leniwie akcję. Akcja jednak jest i to nawet całkiem ciekawa, zmieściłaby się jednak w czymś nieco krótszym. Przeczytałam całość z mieszanymi uczuciami, wahając się czy tracić czas na ciągnące się kolejne i kolejne strony. Jednak skończyłam. Z wrażeniem nie najlepszym. Niestety książka mimo kilku ciekawych momentów daje niewiele radości czytelnicznej. Do tego jako czysta fikcja nie ma w sobie nawet walorów dokumentu.
I jeszcze jedno: nie wiem naprawdę za co była nagroda za najlepszą powieść. Czy w Szwecji jest aż tak słabo z powieściami innymi niż kryminały?

Wbrew tytułowi - powieść impomująca, po prostu kolubryna! W okładce, którą wciąż próbowałam "wytrzeć" z niemiłego w dotyku, niewidzialnego kurzu. Nie wiem dlaczego niektóre ksiązki mają takie okładki, nie jest to ani ładniejsze, ani, jak podejrzewam prostsze, w wydruku, a na pewno traci w bezpośrednim kontakcie, bo owa "matowość", przynajmniej dla mnie, była przykra. Sama powieść, lekko odchudzona, byłaby ciekawsza.

Zajmująca, niebanalna powieść o przełomowym okresie życia dziewczyny z prowincji, ze Szwecją z późnych lat trzydziestych w tle, oraz o procesie twórczym. Zaciekawi czytelników lubiących powolną akcję i drobiazgowe opisy wydarzeń. Prowokuje do dyskusji o moralności pisarzy.
Więcej tu

Więcej tu

Nie wiem czy pisarka napisała najpierw powieść czy wymyśliła tytuł. Niemniej tytuł pasuje do wnętrza książki, która składa się ze skrawków opowieści: pisanej książki, życia autorki i listów czytelniczki / bohaterki jednej z książek pisarki. Tych skrawków jest tak dużo, często przekładanych ze strony na stronę, odkładanych, wplatanych, że czasami nie umiałam poskładać ich w całość. Starałam się czytać rzetelnie, jak zresztą każdą czytaną pozycję, ale były kawałki, że pogubiłam się - skrawki dosłownie mnie przysypały. Czasami mnie nużyła swoją powolną akcją i jak dla mnie zbyt szczegółowymi opisami niektórych zdarzeń. Traciłam wątek, albo chciałam już go zakończyć i znaleźć kolejny. Miałam wrażenie jakiegoś bałaganu edytorskiego, nawet natrafiłam na różnego rodzaju błędy.

Z przykrością przyznaję, że nie sięgnęłabym po tą książkę z własnego wyboru.

Zapraszam też na stronę ociekawosciswiata.blogspot.com

Książka napisana w formie listów częściowo. Momentami myliło mi się o kim teraz pisze autorka, ale to może dlatego, że czytałam tą książkę tylko w tramwaju. Jakoś bardzo mocno nie nie zachwyciła. Wzięłam ją tylko dla tego, że rzecz dzieje się w Szwecji. Nie przemówiłam do mnie

Zmarnowany potencjał... Początkowa wciągająca wymiana korespondencji, opis dawnych czasów i życia w Szwecji, a później cóż... wydaje się jakby autorce zabrakło pomysłu na zakończenie, więc zrobiła to po łebkach.

Słabe opinie na temat książki w serwisie lubimyczytać.pl są dla mnie dowodem braku literackiego wyrobienia oraz słabego obeznania z literaturą szwedzką. Książka bardzo dobra, doskonale oddająca klimat Szwecji pierwszej połowy XX wieku.

• 2016
  • DKK