Kronika PRL. Uroczystości i święta

Okładka książki Kronika PRL. Uroczystości i święta Iwona Kienzler
Okładka książki Kronika PRL. Uroczystości i święta
Iwona Kienzler Wydawnictwo: Bellona Seria: Kronika PRL 1944-1989 popularnonaukowa
popularnonaukowa
Kronika PRL 1944-1989
Bellona
2015-02-03
2015-02-03

wspaniały zbiór historyczny

wspaniały zbiór historyczny

Bardzo mi się podoba pomysł - skupienie się na kilku aspektach oddzielnie. Nie napisane jakoś super, ale ok. Z technicznej strony - bardzo słabo oznakowane są rozdziały i nie znalazłam spisu treści. To mi przeszkadzało.

Niemal dwa lata temu rozpoczęto wydawanie kolekcji (czyli serii) "Kronika PRL". Jak często w takich przypadkach pierwsza część miała charakter zachęcający, szczególnie cenowo. Więc kupiłem i odłożyłem na później do przeczytania. Seria już zamknięta, a ja się zastanawiam, czy nie kupić kolejnych części. Bo pierwszy tomik (132 strony i dużo ilustracji, więc tomik) jest całkiem niezły. Dobrze dobrane zdjęcia, ciekawie prowadzona narracja, krótkie genezy poszczególnych obchodów rocznic i świąt, informacje o ich przebiegu, wyjaśnienia i interpretacje pochodzenia lub wymowy uroczystości - to oczywiste zalety. Słowa pochwały należą się Iwonie Kienzler za żywy język, lekkość przekazu, logiczność wywodu i jednocześnie rzetelne podejście do tematu mimo popularnonaukowego charakteru serii. Jeśli autorka decyduje się na zacytowanie tekstu z epoki o ważności lub roli albo chwale danego wydarzenia, to także rozpatruje to z punktu widzenia obiektywnego podejścia do tematu. Nie pozostawia niedomówień, przekazuje oceny nie z tamtych czasów, lecz współczesne. Co prawda niekiedy się zagalopowuje (s. 98, skutki kontaktów młodych Polaków podczas zjazdu młodzieży do Warszawy w 1955 r. w postaci przemian roku 1956),ale nie można jej jednak zarzucić znaczących pomyłek czy nadinterpretacji. Czyta się to dobrze, choć jest to dość powierzchowne potraktowanie tematyki - ale tak wygląda koncepcja serii.
Wybór treści jest oczywisty, a więc po prowadzenie przegląd świąt państwowych, zapoczątkowany 22 lipca i 1 maja, potem obchody państwowe tysiąclecia państwa polskiego w opozycji do kościelnych obchodów millenium chrztu Polski, dalej Dzień Zwycięstwa i obchody święta Wojska Polskiego, oczywiście obchody rewolucji październikowej, V Festiwalu Młodzieży i Studentów, świąt branżowych (ze szczególnym potraktowaniem Dnia Górnika),Dożynek i wreszcie uroczystości zakazanych, ale także obchodzonych, przynajmniej przez opozycję - 11 listopada i 3 maja. Tu zabrakło np. odwołania do rocznicy powstania warszawskiego. Autorka starała się także pokazywać uroczystości nie tylko z warszawskiej perspektywy i to także zaleta tomiku. Oczywiście brak świąt kościelnych - ale to zrozumiałe - miały być przecież pamiątki PRL, a poza tym t. 28 to "Kościół w PRL". Może w innym tomie będą także kolejne święta, jak np. festyny "Trybuny Ludu" oraz próby przekształcania niedzieli w świecki dzień świąteczny. Jednakże całość należy ocenić bardzo dobrze, z zastrzeżeniem, że mamy do czynienia z pracą popularną, a nie opracowaniem naukowym. Ale może właśnie dlatego więcej osób sięgnie po tomik. Warto.

• Moja biblioteka
  • Pe_eR_eLki