Kronika PRL. Uroczystości i święta

Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia, 2018

wspaniały zbiór historyczny

fuzja | 2017-03-31
Przeczytana: 30 marca 2017

Bardzo mi się podoba pomysł - skupienie się na kilku aspektach oddzielnie. Nie napisane jakoś super, ale ok. Z technicznej strony - bardzo słabo oznakowane są rozdziały i nie znalazłam spisu treści. To mi przeszkadzało.

Jacek | 2017-02-12
Na półkach: Przeczytane, Historia, Mam
Przeczytana: 12 lutego 2017

Niemal dwa lata temu rozpoczęto wydawanie kolekcji (czyli serii) "Kronika PRL". Jak często w takich przypadkach pierwsza część miała charakter zachęcający, szczególnie cenowo. Więc kupiłem i odłożyłem na później do przeczytania. Seria już zamknięta, a ja się zastanawiam, czy nie kupić kolejnych części. Bo pierwszy tomik (132 strony i dużo ilustracji, więc tomik) jest całkiem niezły. Dobrze dobrane zdjęcia, ciekawie prowadzona narracja, krótkie genezy poszczególnych obchodów rocznic i świąt, informacje o ich przebiegu, wyjaśnienia i interpretacje pochodzenia lub wymowy uroczystości - to oczywiste zalety. Słowa pochwały należą się Iwonie Kienzler za żywy język, lekkość przekazu, logiczność wywodu i jednocześnie rzetelne podejście do tematu mimo popularnonaukowego charakteru serii. Jeśli autorka decyduje się na zacytowanie tekstu z epoki o ważności lub roli albo chwale danego wydarzenia, to także rozpatruje to z punktu widzenia obiektywnego podejścia do tematu. Nie pozostawia...