PRL na widelcu

978-83-89642-29-5
PRL, socrealizm, komuna
popularnonaukowa
KocikZet

"PRL na widelcu" to oryginalna podróż w nieodległą przeszłość szlakiem wytyczonym przez smaki. Co? Jak? i Gdzie? jadano w PRLu - to pytania, na które książka Błażeja Brzostka próbuje odpowiedzieć. Tyle z okładki tej książki. Obiektywny opis? To ponad 300 stron opowieści o tym jakie produkty królowały wówczas na polskich stołach (w zależności od stołu, a raczej koneksji jego właścicieli), do...

Tyle z okładki tej książki.
Obiektywny opis? To ponad 300 stron opowieści o tym jakie produkty królowały wówczas na polskich stołach (w zależności od stołu, a raczej koneksji jego właścicieli), do czego tęskniono, co było obiektem westchnień obywateli PRL. Publikacja bogata w materiał ilustracyjny i wycinki prasowe, ukazujące swoistą kuriozalność ówczesnej polityki, która miała swoje bezpośrednie przełożenie na życie mieszkańców Polski.
Agata Szwedowicz (PAP) tak opisuje tę publikację: [...] Błażej Brzostek podjął próbę opisania rzeczywistości PRL-u poprzez jeden z najważniejszych jej aspektów - jedzenie. "Co prawda sztuka kulinarna nie znajduje się całkowicie po stronie kultury, jest zawsze zawieszona pomiędzy naturą a kulturą, jednakże jakość i sposób jedzenia wyznacza granice między cywilizacją a barbarzyństwem" - argumentuje autor powołując się na Claude'a Levi-Straussa. Powstało kompendium pokazujące pięć dekad PRL-u poprzez opis tego co, gdzie i jak się jadało, jakie zwyczaje i problemy były z tym związane.

KocikZet | 2010-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2010

Choć temat ciekawie przedstawiony przez autora, to książka tylko średnia. Bardzo dużo zdjęć i odwołań do prasy nie potrafi wynagrodzić kiepskiego opracowania redakcyjnego. Książka (z żalem to stwierdzam) pełna jest niekonsekwencji (w przypisach, podpisach zdjęć) i literówek. Mam wrażenie, że praca autora bardzo ucierpiała przez ten brak dbałości o ostateczny kształt książki.

Grzegorz | 2015-04-06

Niesamowita ksiazka, ktora ukazuje nam ere PRL-u,a dokladniej rzecz ujmujac zwyczaje kulinarne i nawyki zywieniowe mieszkańców Polski w tamtym okresie czasu. Wspaniała podróż sentymentalna, obrazujacą wielkiej zmiany jaka dokonała się w czasach transreformacji ustrojowej w naszym kraju

| 2015-07-20

Super!