Prawda o sprawie Savolty

Tłumaczenie: Zofia Chądzyńska
Wydawnictwo: Znak
La verdad sobre el caso Savolta
literatura hiszpańska

Debiutancka powieść Eduardo Mendozy, którą zdobył uznanie krytyki i czytelnik&ów. Barcelona, rok 1917. Miastem wstrząsa konflikt między walczącymi o swoje prawa robotnikami a właścicielami fabryk. Walka toczy się o wysoką stawkę. W tajemniczych wypadkach giną przywódcy strajk&ów, a władze robią niewiele, by schwytać winnych. W centrum tych wydarzeń znajduje się młody pracownik kancelarii prawnej Javier Miranda. Na swojej drodze spotyka dwóch niezwykłych ludzi. Pajarito de Soto jest idealistycznym dziennikarzem walczącym o prawa robotnik&ów, Paul-Andre Lepprince to czarujący drań, który ma za zadanie opanować zamieszki w fabryce broni. Intryga zatacza coraz szersze kręgi, w zamachu ginie fabrykant Savolta. Kto kontroluje spisek i jaka jest cena, którą przyjdzie zapłacić za prawdę a z wirtuozerią i finezją Mendoza prowadzi nas przez świat zdrady, kłamstwa, walki o władzę i pieniądze, a wszystko to w fantastycznej scenerii Barcelony początku XX wieku. Niczym w najmroczniejszym kryminale zapoznajemy się z szokującymi dokumentami, zeznaniami i listami. Prawda okaże się bardziej wstrząsająca niż najmocniejsza literacka fikcja.

bnch | 2017-07-07
Przeczytana: 06 lipca 2017

Zorientowałem się ostatnio, że przeczytałem koło 7-8 książek Eduardo Mendozy, a jego debiutu jeszcze nie znam. Wróciwszy z Barcelony realnej i współczesnej wypożyczyłem z biblioteki rzecz o Barcelonie schyłku I wojny światowej. Okazało się, że dobry to debiut, choć nie rozumiem stylistycznego pęknięcia między częścią pierwszą i drugą. W pierwszej narracja jest porwana, achronologiczna, uzupełniona o listy, czy fragmenty stenogramów procesowych i artykułów, druga zupełnie te cechy traci. Czyta się łatwiej, ale i satysfakcja mniejsza. W warstwie fabularnej jest tu to wszystko, co później u Mendozy - zaplątany wątek kryminalny, ciekawe postacie, świetne tło społeczne (konflikt elita - zwykli ludzie) i polityczne. Pojawia się nawet protoplasta Fryzjera Damskiego (Nemesio Cabra Gomez). Powieści Mendozy szybko umykają mi z głowy, za to dają dużą przyjemność. I tak też było tym razem.

mama_trojki | 2010-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2010

Naprawdę świetna i godna polecenia książka!

Suarrilk | 2012-01-05
Przeczytana: 03 stycznia 2012

Zostałam fanką narracyjnego stylu Mendozy w chwili, gdy na urodziny dostałam jego powieść "Miasto cudów" i zaczęłam ją czytać.

Język, którym autor pisze swoje historie, jest jednocześnie lekki i kwiecisty, jakby pisarz folgował mu, pozwalając samemu płynąć metaforami, opisami, dialogami i monologami przez kolejne karty książki. Bardzo podoba mi się zarówno jego lekka stylizacja na XIX/początek XX wieku (kojarzy mi się to z powieściami rosyjskimi i ich szalenie rozbudowaną składnią, lecz w powieści hiszpańskiej i iberoamerykańskiej też jest to chyba normą...), jak i dowcip. Wszystko to dodatkowo uprzyjemnia ciekawa fabuła i interesujące postacie.

"Prawda o sprawie Savolty", trzeba przyznać, z początku trochę mnie irytowała, mimo wszystko, a to ze względu na chaotyczność wątków (w pewnym stopniu narracja jest polifoniczna), przez którą trochę się pogubiłam, szybko jednak magia prozy Hiszpana, opiewającego Barcelonę początku ubiegłego stulecia, oczarowała mnie i wciągnęła w...

Konrad | 2012-10-10
Przeczytana: 10 października 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Napisałem- tekst został chyba w sieci -ale go nie widać .Raz jeszcze krótko- Dobre ale..Eduardo Mendoza napisał już wiele ,wiele lepszych ,
MIASTO CUDÓW +7 a inne pół komiczne - super rozrywka (także intelektualna ) .Cieszę się że nie zacząłem lektury od "prawdy w...."
Pewnie nie czytałbym więcej Mendozy. A tak przeczytałem prawie wszystko tego wybitnego KATALOŃCZYKA

Katarzyna | 2010-05-31

Pierwsza powieść Mendozy, jaką przeczytałam, głównie z sentymentu dla Katalonii. Trochę mroczna historia, ciekawa również w warstwie obyczajowej.

agatkazne | 2016-05-17
Przeczytana: 30 marca 2007

Rewelacyjna powieść Eduarda Mendozy, którego polscy czytelnicy znają głównie z "Przygód fryzjera" i innych komediowo-sensacyjnych pozycji. "Prawda o sprawie Savolty" łączy bogatą narrację i mnogość wątków, które łączą się w spójną całość. Zachęca czytelnika do myślenia. Genialna.

Sevillana | 2017-07-05
lil995 | 2017-06-24