Kastor uprawia fasolkę

Okładka książki Kastor uprawia fasolkę Lars Klinting
Okładka książki Kastor uprawia fasolkę
Lars Klinting Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Kastor (tom 2) literatura dziecięca
40 str. 40 min.
40 min.
Magdalena Landowska
kastor lars klinting

Okładka książki Miłość Astrid Desbordes, Pauline Martin
Miłość Astrid Desbordes, P...
Okładka książki Edzio. Przyjęcie w blasku księżyca Marc Boutavant, Astrid Desbordes
Edzio. Przyjęc... Marc Boutavant, Ast...
Okładka książki Jak tata pokazał mi wszechświat Eva Eriksson, Ulf Stark
Jak tata pokaz... Eva Eriksson, Ulf S...

Kastora dobrze już w naszym domu znamy i lubimy. Przede wszystkim za praktyczny wymiar książek, których jest bohaterem. Towarzyszyłyśmy mu już z córą, gdy majsterkował i szył, tym razem przyglądamy się, jak uprawia fasolkę na parapecie, a przy okazji inspirujemy się! Bo jak się okazuje, sadzenie fasolki wcale nie jest takie trudne, za to satysfakcji przynosi niemało, o czym przy najbliższej okazji zamierzamy się przekonać.

Tym razem sympatyczny bóbr ma kompana w swoich działaniach – mały Maciuś ochoczo pomaga, a później wraz z Kastorem cieszy się efektami ich wspólnej pracy. A warto zaznaczyć, że cieszą nimi nie tylko oczy, ale także… brzuszki!

Dlaczego jednak tak bardzo spodobał mi się pomysł sadzenia fasoli? Z kilku powodów. Po pierwsze to zajęcie znajduje się w granicach możliwości nawet młodszych dzieci, którym po prostu może pomóc osoba dorosła. A to daje dziecku poczucie sprawczości, pokazuje, że jest ono samodzielne, że potrafi, jeśli tylko chce i jeśli mu się na to pozwoli. Po drugie jest to świetny sposób na ćwiczenie cierpliwości i pokazanie, że czasem jest tak, iż na efekty naszych działań po prostu musimy poczekać. A przyswojenie tej prawdy zaprocentuje w przyszłości, bo przecież my, dorośli, doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nie można mieć wszystkiego na już, tu i teraz. No i jeszcze kwestia systematyczności i odpowiedzialności – nie wystarczy, że zasadzimy roślinkę, musimy jeszcze o nią dbać, by wyrosła, a to wiąże się z pewnymi obowiązkami względem niej. No i przede wszystkim – takie sadzenie fasolki może być po prostu fajną zabawą i miłym sposobem na spędzenie wspólnie czasu.

Jak w przypadku całej serii o Kastorze tekstu nie jest dużo, za to jest bardzo konkretny, zawarto w nim wszystkie informacje, jakich potrzebujemy, aby pójść w ślady naszego bohatera. Tutaj dodatkowo Kastor na końcu daje rady odnośnie do rodzajów fasolek – które są łatwe w uprawie i kiedy najlepiej je sadzić. To książka, która przyda się i w zasobach przedszkolnej biblioteczki i w tych domowych, do których codziennie sięgają nasze kilkuletnie pociechy, choć tak naprawdę ciężko tu określić grupę docelową czytelników – sadzenie fasolek może się przecież spodobać i dwulatkowi, i siedmiolatkowi, a to duża zaleta publikacji. Zdecydowanie polecam!

Dla dzieci ok. 3+

Mało tekstu. Proste zdania. Piękne, nastrojowe ilustracje. Książka edukacyjna. Założę się, że prawie każde dziecko po lekturze, zechce uprawiać swoją fasolkę w doniczce ;-)Dlatego książkę najlepiej czytać na wiosnę, kiedy sadzi się fasolę ;-)

Dla dzieci ok. 3+

Książka pięknie wydana - ilustracje bardzo szczegółowe można z dziećmi je omawiać dodatkowo, tekstu mało na stronie więc starszak może sam przeczytać i nie znudzić się ;) Kastor porusza kwestie które następnie można z dzieckiem dla zabawy przeprowadzić samodzielnie w domu np . zasadzić fasolkę

Fantastyczna przygoda z tą książką. Połączenie ciepłej, przyjemnej opowieści o bobrach z książką ogrodniczą. Zasadziliśmy oczywiście fasolki zgodnie z opisem, tylko nie zawiązały się owoce, bo rosły w domu i nie miał kto zapylić kwiatków, a stary sposób z pędzelkiem nie zadziałał niestety. Niemniej, emocji pełne garście

delikatnie zilustrowany proces uprawy fasolki, ciepło i troska emanują z książki. Szczegółowe proste opisy mogą posłużyć dziecku do samodzielnego dbania o roślinę, zachęcić do uprawy i praktykowania cierpliwości, żeby potem skosztować ze smakiem swoje zbiory. Sympatyczny i kreatywny zwierzak sprawia, że mały czytelnik z pewnością nie będzie się z nim nudził.

Wspaniale zilustrowana, ciekawa książeczka o Kastorze, który razem z Maciusiem postanawia uprawiać fasolkę. Czy jest to trudne zadanie? Czy im się uda?
Należy wykazać się cierpliwością i sprawdzić samemu, o czym również opowiada ta książeczka =)
Piękne obrazki, niewielka ilość tekstu i zaproszenie do samodzielnej hodowli fasolek- i bestseller dla maluchów gotowy.
Polecam!

Polecam!

Lars Klinting to twórca nietuzinkowy. Jako pewnie jeden z niewielu sam zajął się oprawą graficzną i treścią swojej bajki. Napisał do niej tekst, a także wykonał ilustracje i projekt okładki.

Kastor wraz z Maciusiem postanowili zasadzić fasolę. Potrzebne im były do tego doniczki, łopatka, ziemia, nasiona tego warzywa. Następnie zrobili dołki w ziemi, wsadzili fasolę, podlewali i patrzyli, jak pięknie rośnie im to nasiono, które tam umieścili.

O ile skrzynkę na narzędzia pewnie nie zrobi każdy, o tyle wyhodować fasolę może nawet maluch. Wystarczy trochę chęci, niewielki nakład pracy i pomoc małego hodowcy i wszystko musi się udać. A gdy już wyjdą warzywa można je wspólnie zjeść. Na końcu znajduje się kilka porad na temat fasoli od Kastora. W tej książeczce bardziej podoba mi się tematyka, jednak ilustracje w ,,Kastor majsterkuje" były o wiele bardziej, moim zdaniem, ujmujące. Warto mieć więc obie książeczki, aby oglądać je naprzemiennie.

Bajka została wydana w dużym formacie, w sztywnej oprawie. Prezentuje się naprawdę ładnie i myślę, że tak niska cena jest jak najbardziej adekwatna do jakości. Ilustracje są z pewnością jedyne w swoim rodzaju, gdyż wykonane przez samego pisarza. Na wielu stronach znajdują się ilustracje akcesoriów ogrodniczych wraz z ich nazwami oraz krótki opis sytuacyjny, uzupełniający sytuację.

,,Kastor uprawia fasolkę" to publikacja, z której może czerpać każdy z nas. Nie trzeba mieć do tego ogródka, wystarczy doniczka i trochę ziemi na parapecie okiennym. Ja jestem z serii zadowolona. Cieszę się, że tego typu książki są wydawane również w Polsce.

Moja ocena: 5/6

Recenzję serii książek o Kastorze zamieściłam na blogu: https://szesnastapestka.wordpress.com/2016/07/13/kastor-czyli-diy-dla-najmlodszych/

• Biblioteka
  • Dla dzieci
  • Mam i nie oddam
  • 1r) Czytane moim dzieciom ✿❀
  • Zuśka
  • Literatura dla dzieci i młodzieży
  • A1) Bajki

Dodaj cytat z książki Kastor uprawia fasolkę