Między światami. Moje życie i niewola w Iranie

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Between Two Worlds
Iran
elenkaa

Kobieca determinacja w starciu z okrucieństwem totalitaryzmu. Rankiem 31 stycznia 2009 roku pracująca w Iranie amerykańska dziennikarka Roxana Saberi została wyciągnięta z domu przez czterech mężczyzn i brutalnie aresztowana. Agenci irańskiego wywiadu oskarżyli ją o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych. W pokazowym, absurdalnym procesie, który trafił na pierwsze strony gazet całego...

Kobieca determinacja w starciu z okrucieństwem totalitaryzmu.

Rankiem 31 stycznia 2009 roku pracująca w Iranie amerykańska dziennikarka Roxana Saberi została wyciągnięta z domu przez czterech mężczyzn i brutalnie aresztowana. Agenci irańskiego wywiadu oskarżyli ją o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych. W pokazowym, absurdalnym procesie, który trafił na pierwsze strony gazet całego świata, skazano ją na karę ośmiu lat więzienia. Miała ją odbyć w okrutnym teherańskim więzieniu Evin – miejscu, skąd każdy wychodzi zmaltretowany psychicznie, fizycznie bądź nie wychodzi wcale…

Saberi rozpoczęła brawurową walkę o wolność. W jej sprawie interweniowali Hillary Clinton, Barack Obama, liczne organizacje międzynarodowe, a także tysiące poruszonych jej losem ludzi, którzy niestrudzenie protestowali u irańskich władz przeciwko uwięzieniu dziennikarki.

Między światami to poruszająca i przerażająca historia uwięzienia młodej, niewinnej kobiety w samym środku totalitarnego piekła. To także opowieść o heroicznej walce o sprawiedliwość, godność i respektowanie praw człowieka oraz szczere świadectwo życia w Iranie – kraju fascynujących kontrastów.

źródło opisu: strona wydawcy

źródło okładki: http://www.wsqn.pl/ksiazki/miedzy-swiatami/

Anna | 2019-04-13
Przeczytana: 21 października 2015

Według danych organizacji Dziennikarze bez Granic, opublikowanych w 2005 roku, Iran znajduje się na 175 miejscu pod względem wolności słowa. Trzeba być niezwykle odważnym, by relacjonować wydarzenia z kraju, gdzie istnieje ogromna inwigilacja społeczna. Roxana Saberi była amerykańską korespondentką m.in. ABC, BBC i Fox News. Kobieta wyjechała nad Zatokę Perską nie tylko ze względu na zawód, ale również pochodzenie swojego ojca, który wiele lat wcześniej opuścił ojczyznę, osiedlając się na stałe w Stanach Zjednoczonych. Powrót do korzeni sprawił, iż reporterka pokochała mentalność i tradycję Persów. Jej celem stało się pokazanie Islamskiej Republiki Iranu nie tylko w aspekcie reżimu, ale również wyjątkowej, wielowiekowej kultury. Plany opisania unikalnego społeczeństwa zmieniły się 31 stycznia 2009 roku. Wówczas do mieszkania dziewczyny w Teheranie zapukali tajni agenci, stawiając jej zarzuty szpiegostwa na rzecz rządu USA.

Książka „Między światami. Moje życie i niewola w Iranie”...

JaMajka | 2018-07-24
Przeczytana: 20 lipca 2018

Od dawna przymierzałam się do tej książki.
Intrygowała Mnie przede wszystkim okładka ale też historia w niej opisana.
Mam o niej dwojaką opinię -z jednej strony żal Mi osoby tak niesprawiedliwie potraktowanej, a z drugiej dziwi Mnie że po wszystkim co ją spotkało nadal deklaruje miłość do tego kraju.

nieczytamzbytdużo | 2018-04-21

"Spokój dowodzi mądrości."
"Mądrzy ludzie zachowują spokój."

Jest tak wiele do powiedzenia o tej książce, że musiałabym napisać o niej kolejną książkę, by móc wyrazić wszystko to co czuję i odczuwałam podczas czytania. Wachlarz emocji, który dany mi było poznać, jest nie do opisania.
Jest to tak złożony i szeroki materiał doświadczeń Roxanny Saberi, że naprawdę jest mi ciężko w ogóle zacząć.
Rzadko zgadzam się z tym, co sugeryją krytycy lub to co mówi pierwsza strona książki, ale tym razem zgadzam się w stu procentach.

"Wstrząsająca powieść o reżimie, dla którego prawda nie ma najmniejszego znaczenia i w którym walczącego o nią człowieka oskarża się o szpiegostwo i skazuje na wieloletnie więzienie."

"To poruszające świadectwo bezkompromisowej walki o godność i wolność."

"Roxana Saberi daje świadectwo odwagi, rozliczając się z traumą, której doświadczyła w więzieniu w Teheranie. Pokazuje absurdalność i okrucieństwo systemu."

Saberi pisząc książkę o Iranie, nie...

PaulinaMaria | 2017-12-22
Przeczytana: luty 2017

Nie potrafię obiektywnie stwierdzić, czy ta pozycja wciągnęła mnie, bo jest dobra, czy też dlatego, że czytałam ją będą w Iranie, z wypiekami na twarzy leżąc w śpiworze w niezbyt czystym hostelu w Isfahanie. Książka pokazuje Iran, jakiego turysta na szczęście nie doświadcza - tę ciemną stronę dyktatury. Bardzo polecam.

aga1007 | 2017-10-23
Przeczytana: 23 października 2017

Moim zdaniem książka dobra, choć w siedzenie mnie nie wbiła. Dziewczyna, tak na prawdę sama sobie taki los zgotowała. Miała wracać do domu? To nie, wolała na własną rękę zostać w Iranie i tak skończyła. Szczęście miała, że z powrotem jest na wolności. Nie wszystkim jednak los sprzyja.

NieFikcyjna | 2017-09-13
Przeczytana: 20 lipca 2016

„Mamy XXI wiek, tragedia totalitaryzmów w Europie jest już za nami, świat przez ostatnie kilkadziesiąt lat bardzo się zmienił, choćby pod względem praw i wolności człowieka. Ale nie wszędzie. Iran jest takim miejscem, w którym do tego nie doszło. A przekonała się o tym Roxana Saberi, która zafascynowana tamtejszą kulturą, będącą również kulturą jej korzeni, zamieszkała tam, aby napisać książkę. Chciała przedstawić Iran w jak najbardziej dobrym świetle – nie dlatego, że ktoś jej tak kazał, ale dlatego, że tak widziała ten kraj. Władza jej w tym przeszkodziła – i w efekcie powstała książka o prawdziwej, brutalnej stronie Iranu, a także o sile determinacji, woli przetrwania, walce o sprawiedliwość, godność i wolność”.

Cała recenzja: http://bohater-fikcyjny.blogspot.com/2016/11/89-90-91-w-trzech-sowach-literatura.html

mmena | 2017-07-22
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 22 lipca 2017

Nijaka, nieporuszająca, bez emocji. Autorka skarży się na tortury i brutalność, ale ani tortur, ani brutalności tu nie ma. Strajk głodowy, który miał poruszać przypomina parodię, przestałam liczyć ile razy był zaczynany.

MałGorzata | 2016-09-09
Przeczytana: 09 września 2016

Między światami" to poruszająca i jednocześnie przerażająca historia uwięzienia młodej, niewinnej kobiety.To intrygujący obraz Iranu, relacja z walki o własną godność i wciągająca powieść, od której nie sposób się oderwać, i którą pochłaniamy z zapartym tchem. Gorąco polecam!

BooksMyLove | 2016-09-06
Przeczytana: 2016 rok

Historia młodej Amerykańskiej dziennikarki, której ojcem jest Irańczyk a mama Japonka. Postanowiła pojechać do kraju ojca jako dziennikarka, aby poznać lepiej kulturę i historie swoich przodków oraz nauczyć się języka. Zbiera materiały i pisze książkę o Iranie. Chce obiektywnie ukazać Iran zachodnim czytelnikom, dlatego robi wywiady z bardzo różnymi Irańczykami, z różnych warstw społecznych i z różnych kręgów kulturowych.

Niestety dosłownie kilka miesięcy przed planowanym opuszczeniem Iranu, rankiem 31 stycznia 2009 roku Roxana została wyciągnięta z domu przez czterech mężczyzn i aresztowana. Agenci irańskiego wywiadu oskarżyli ją o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych.

Była przesłuchiwana po kilka lub kilkanaście godzin dziennie, nikt nie wiedział co się z nią dzieje, nakłaniali ją do składania fałszywych zeznać w zamian za szybkie wyjście.

Niestety jej uwięzienie trwa kilka miesięcy. W tym czasie zmaga się z więzienną i polityczną rzeczywistością jaka panuje w...

Paulina Kaleta | 2016-05-19

„Niech więzienia będą szkołami ludzkiego doskonalenia”.
Zacznę od tego, że jest to historia oparta na faktach.
Roxana Saberi jest amerykańską dziennikarką. Wyjeżdża do Iranu (kraju, z którego pochodzi jej ojciec), gdzie pełni rolę korespondentki, jak również pisarki, ponieważ zbiera materiały do swojej książki. Chce w niej ukazać Iran zachodnim odbiorcom takim, jakim go poznała. Miłość, jaką zapałała, chce najzwyczajniej w świecie przelać na papier.

Nigdy nie mieszała się w sprawy polityki, starała nie robić sobie wrogów, nie zwierzać się obcym osobom, nie wyróżniać się z tłumu. Mimo tych wszystkich działań nie spodobała się władzy. 31 stycznia 2009 roku została zabrana ze swojego mieszkania i oskarżona o szpiegostwo na rzecz USA. Trafia do więzienia.

Dla dziennikarza (albo po prostu zwykłego człowieka) najważniejsza jest prawda, ale nie w więzieniu Evin. Tutaj panują inne zasady. Mimo że Roksana nie była żadną aktywistką, ani propagatorką, z nikim nie współpracowała to ugięła...