Podwójne życie Pat

My Real Children
Maciejka Mazan
karollllllla

Nominacje: WFA (2015)

Jedna kobieta. Dwa światy. Dwie historie Jest rok 2015, a Patricia Cowan dożyła sędziwego wieku. "Dziś zdezorientowana" - głosi napis na karcie pacjenta na jej łóżku. Patricia nie wie, który jest rok, nie pamięta o ważnych wydarzeniach z życia swoich dzieci. Za to pamięta o tym, co wydaje się niemożliwe. Pamięta, że wyszła za Marka i miała czworo dzieci - ale pamięta też, że nie wyszła za...

Jedna kobieta. Dwa światy. Dwie historie

Jest rok 2015, a Patricia Cowan dożyła sędziwego wieku. "Dziś zdezorientowana" - głosi napis na karcie pacjenta na jej łóżku. Patricia nie wie, który jest rok, nie pamięta o ważnych wydarzeniach z życia swoich dzieci. Za to pamięta o tym, co wydaje się niemożliwe. Pamięta, że wyszła za Marka i miała czworo dzieci - ale pamięta też, że nie wyszła za Marka i wychowała troje dzieci z Bee.

Była gospodynią domową, która wyzwoliła się z okropnego małżeństwa, czy odnoszącą sukcesy autorką przewodników, mieszkającą w Wielkiej Brytanii i Włoszech? A księżyc, który widzi przez okno: czy znajduje się na nim poczciwa stacja badawcza, czy też posterunek wojskowy najeżony pociskami atomowymi?

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

nadzieja1925 | 2017-05-28
Przeczytana: 28 maja 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pat i Tricia, czyli dwie różne historie starej i chorej kobiety.

Razem tworzą Patricię, która nie umie sobie przypomnieć jak potoczyło się jej życie. Widzi dwie drogi, dwie historie i nie wie, która naprawdę miała miejsce.

Tricia wybrała Marka, który zniszczył jej start życia, a Pat znalazła Bee, która dała jej miłość. Raz ma czwórkę dzieci, raz twójkę.

"Teraz albo nigdy, Trish albo Pat, pokój albo wojna, samotność czy miłość."

Piękne historie, na które można poświęcić kilka wolnych chwil.

Nelyt | 2016-05-25
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 20 maja 2016

Chyba każdy z nas przeżyło w swoim życiu takie wydarzenie, które zmieniło je całkowicie. Pewnie też, wiele osób zastanawia się, co by było gdyby postąpił inaczej. W przypadki Patrici takim wydarzeniem była decyzja o poślubieniu Marka.

Patricię poznajemy kiedy przebywa domu starców, cierpi na demencję i dzisiejszego dnia jest "BZ", czyli "Bardzo zdezorientowana". Często myli fakty i nie pamięta wielu wydarzeń ze swojej przeszłości. Jednego dnia łazienka znajduje się na lewo, innego dnia na prawo. To samo jest z windą, która jest, albo jej nie ma, czy drzewem za oknem, a nawet kolorem ścian. Patricia nie wie ile ma dzieci, ani czy wyszła za Marka, czy związała się z Bee. Jedynie jej dzieciństwo i wczesna młodość jest spójna.
Wydarzeniem, które zmieniło całe jej życie była decyzja o poślubieniu Marka, albo... nie.

Tricia - W świecie w którym poślubia Marka nie jest szczęśliwa. Ma czwórkę dzieci, a jej mąż zaraz po ślubie zmienia się w despotę. Decyduje o wszystkim, a jej zadanie...

Anna | 2016-08-15
Przeczytana: 08 sierpnia 2016

Patricia, z poważnymi zaburzeniami pamięci, spowodowanymi wiekiem, ostatnie swoje dni spędza w domu opieki. Niezmiennie wraca do wspomnień, bo tylko je pamięta, zapominając zdarzeń życia codziennego.

Przypomina sobie dzień, kiedy poznała Marka, który zaproponował jej małżeństwo, a gdy się wahała postawił warunek: "teraz albo nigdy". We wspomnieniach Patricii jawią się jej dwa życia; życia alternatywne, które toczą się zależnie od podjętej w przeszłości decyzji. Jedno to życie z Markiem, będące odpowiedzią na "teraz", drugie - bez niego. Które z tych wspomnień, z tych żyć jest prawdziwe, które było szczęśliwsze, bardziej spełnione, tego sama Patricia nie wie do końca, bo oba jej życia przeplatają się, w obu doznała radości, wzruszeń, głębokich uczuć, rozczarowań, w obu czuła się spełniona jako matka.

Książka ciekawie skonstruowania, z interesującą fabułą, którą dobrze się czyta.

WielkiBuk | 2015-09-30
Przeczytana: wrzesień 2015

Dwa różne światy i jedna kobieta o dwóch ściażkach życia - Pat i Trish. To powieść niezwykle subtelna, bardzo kobieca i niemal kameralna w swoim przedstawieniu rzeczywistości. Nie ma rozmachu, brak tu epickości, bo to nie z takich chwil składa się życie. Hipnotyzuje prawdziwością i melancholią, jaka wyziera ze stron powieści, a także pięknem i zaskakującą bliskością obu bohaterek.

Norka_93 | 2019-02-23
Przeczytana: 29 grudnia 2018

Niezwykle wciągająca powieść.
Główną bohaterką jest starsza Patricia, która cierpi na demencję i przebywa w domu opieki. Pamięta ona dwie alternatywne historie swojego życia. W jednej była Pat, w drugiej Trish. W każdej nich kochała inne osoby i miała inne dzieci. Każde nich wydawało jej się prawdziwe.
O tym jak potoczyło się jej życie, w którym kierunku, zaważyła jedna decyzja. Ukazane jest więc, że jedna decyzja może zaważyć na całym życiu.
Patricia nie wie, która z jej biografii jest prawdziwa. Dramatyzmu dodaje fakt, że w jednej nich jest szczęśliwa, podczas gdy świat Miera w złym kierunku, natomiast w drugiej jej osobiste szczęście jest mniejsze, ale świat mienia się na lepsze.
Gorąco polecam tę książkę. Jest bardo wciągająca i trzyma w napięciu.

Tirindeth | 2015-09-21
Na półkach: Ebooki, Przeczytane

Mam problem z ubraniem w słowa tego, co czuję po skończonej lekturze Podwójnego życia Pat. Sięgając po tę powieść nie wiedziałam, czego się spodziewać – nie przeczytałam żadnej opinii o tym tytule, a opis wydawcy jest dosyć enigmatyczny. Bogu dzięki! Magia tej książki polega bowiem na tym, by rozpocząć lekturę „w ciemno”. Tylko w ten sposób każdy kolejny rozdział będzie odkrywaniem niesamowitej historii tytułowej bohaterki, Patricii.

Dlatego ja w niniejszym tekście nie zdradzę Wam, o czym jest ta historia, mogę natomiast z całą mocą podkreślić, że jest niezwykła – wymaga skupienia, zmusza do refleksji, pozwala poznać bohaterów z różnych stron, niekiedy szokuje, momentami wzrusza, a w ostateczności pozostawia czytelnika w totalnym osłupieniu. I co najważniejsze – jest oryginalna.

Historia została przedstawiona przez narratora wszechwiedzącego. Prosty język i chronologia (w postaci podziału rozdziałów na kolejne lata życia bohaterki) ułatwiają odbiory odnalezienie się w tej nieco...

Katarzyna | 2015-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2015

www.nalogowy-ksiazkoholik.blogspot.com

Dwa światy. Dwie historie. Dwie drogi wyboru i ona na ich rozstaju. Co wybierze? Miłość i wojnę, a może samotność i pokój? Czy to możliwe, że decyzja jednostki może zmienić świat? A co jeśli od jednej naszej decyzji zależy jutro?

Tytuł: Podwójne życie Pat
Autor: Jo Walton
Wydawnictwo: Świat książki

Pat cierpi na demencję – nie pamięta podstawowych rzeczy. Codziennie zagląda do karty pacjenta, by przypomnieć sobie, dlaczego jest w ośrodku opieki. Kobieta pamięta za to, że miała męża, ale jednocześnie mieszkała z Bee. Markowi urodziła czworo dzieci, ale trójkę, którą wychowała z Bee, kocha równie mocno. Pamięta, że po II wojnie światowej zapanował pokój, ale wie również, że skutki wojenne były odczuwane w odległej przyszłości. Pat nie wie, w którym świecie obudziła się danego dnia. Nie wie, czy jest niespełnioną mężatką Tricią, czy szczęśliwą i kochaną pisarką Pat. Ale Pat miała wybór i to właśnie od niego zostało uzależnione całe jej życie....

MoniS | 2016-06-25
Przeczytana: 24 czerwca 2016

Pierwszy raz czytałam książkę, gdzie życie głównej bohaterka było przedstawione na dwa sposoby. Bardzo oryginalny zabieg który mimo że wprawił mnie w delikatną konsternację, to jednak się spodobał i zaintrygował. Czytało się z przyjemnością.

liaguszka | 2016-11-13
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 13 listopada 2016

Ośmielę się stwierdzić, że jest to najlepsza książka, jaką przeczytałam w ciągu ostatnich kilku lat.
Każda życiowa decyzja, jest jak podniesienie kamyka ze stosu innych. Podnosząc go , nie wiemy, czy stos pozostanie niewzruszony, czy też może inne kamienie potoczą się lawiną. Nie zawsze jest tak, jak sobie wyobrażamy podchodząc do stosu. Wydaje się, że możemy go odłożyć z powrotem i wziąć w zamian inny- ale to już nie ten sam stos, nie ta sama konfiguracja. I nikt nam nie zagwarantuje, czy inny wybór będzie lepszy... I czy na pewno chcemy podnieść inny kamyk?

Magdalena | 2015-10-13

Jeden jedyny wybór spośród miliardów pozostałych decyzji. Właśnie on ma wpływ na to, jak potoczy się nasze dalsze życie. Pat, bohaterka powieści Jo Walton "Podwójne życie Pat" wybrała i... przeżyła dwa życia. Przepiękna, wzruszająca opowieść o tym, że każdy z nas ma wpływ - mniejszy lub większy - na losy świata. Co wybierze Pat? Pokój i samotność, a może wojnę oraz miłość?

Rok 2015. Patricia przebywa w domu opieki i cierpi na demencję starczą. Nie pamięta nazw przedmiotów codziennego użytku, kolejne szczegóły z życia uciekają jej z pamięci. Jest przekonana, że w młodości wyszła za Marka i miała z nim czworo dzieci. Jednak pamięta też, że odmówiła Markowi, gdy ten zaproponował jej ślub i spędziła szczęśliwe życie z wieloletnią partnerką Bee. Razem wychowały troje dzieci. Pat wie, że po II wojnie światowej w Europie i na świecie udało się zaprowadzić ład oraz porządek, ale jednocześnie wciąż ma przed oczami zatrważające sceny, kiedy mocarstwa zaczęły prześcigać się w atakach z...