Imperium hiacyntów

Seria: Archiwum Polskiej Fantastyki
Wydawnictwo: Solaris
Beata

Maciej Żerdziński to jeden z najciekawszych autorów polskiej fantastyki, człowiek o wielu zainteresowaniach - z zawodu psychiatra, z zamiłowania muzyk, malarz i grafik oraz literat. Dał się poznać w latach 90. XX wieku jako znakomity pisarz SF, o niepodrabialnym stylu, nieraz szokujących pomysłach i i znakomicie zarysowanych postaciach. Imperium hiacyntów zawiera autorski, mocno poprawiony...

Imperium hiacyntów zawiera autorski, mocno poprawiony literacko wybór najlepszych opowiadań Żerdzińskiego i ponad 200-stronicowy, obszerny fragment niedokończonej powieści "Hiperform", która miała połączyć wątki znane z opowiadań z powieścią Opuścić Los Raques, uważaną za jedną z najlepszych powieści w polskiej fantastyce XX wieku.

Imperium hiacyntów to jedna, dobrze skomponowana całość, pozwalająca dostrzec zjawiskowość i wyjątkowość Macieja Żerdzińskiego na scenie polskiej fantastyki. Autor przekłada ostatnio pracę zawodową nad pisarstwo, ale miejmy nadzieję, że to nie jego ostatnie słowo na polu literatury.

Tom ilustrowany jest przez samego Autora. Wydany w kilku wersjach okładek, wszystkie są autorstwa Macieja Żerdzińskiego. Wydania broszurowe mają okładki z grafik pisarza, a wydanie w twardej oprawie ma na froncie jego obraz olejny.

Zawartość:
Dzień na wyścigach
Pancerniki siedzące w granatowej wodzie
Nawrócić Avalon

źródło opisu: strona wydawcy

źródło okładki: strona wydawcy

MałySuseł | 2017-10-20
Przeczytana: 19 października 2017

Kolejna świetna książka Macieja Żerdzińskiego. Warto natomiast zacząć od Opuścić Los Rauqes - nie każdemu pewnie spodoba się "okołopsychiatryczny" klimat. Mnie się podobało i to bardzo.

Marcia Rose | 2015-10-01
Przeczytana: 01 października 2015

"Imperium hiacyntów", czyli nowe dzieło genialnego autora polskiej fantastyki, Macieja Żerdzińskiego ("Opuścić los raques") zaskakuje. Nie tylko pod względem wizualnym - na pochwałę zasługują doskonałe rysunki i przepiękna okładka również wykonane przez autora - ale przede wszystkim treść powieści. Pierwsze 630 stron zajmują znane i publikowane wcześniej opowiadania, które zostały mocno poprawione i udoskonalone przez Żerdzinskiego.
Powieść otwiera "Dzień na wyścigach", gdzie po raz pierwszy pojawia się kultowa już korporacja WARS'N'GUNS oraz fantastyczne tapiry - jedni z głównych bohaterów. Zaskakuje tu zwartka, wciągająca czytelnika akcja oraz doskonały język.
Kolejnym opowiadaniem, z którym spotyka się czytelnik jest "Nawrócić Avalon", gdzie porywa nas niesamowita historia grabarza oraz jego przestarzałego androida, którzy otrzymują niezwykłą misję pochodzącą od samego boga. Przedstawiony futurystyczny świat szokuje na każdym kroku bezdusznością i patologią jego...