Czynnik ludzki

Tłumaczenie: Adam Pituła
Wydawnictwo: Albatros
THE HUMAN FACTOR
Kominek

Jedna z najlepszych powieści Grahama Greene’a oparta na prawdziwej historii przyjaciela autora, słynnego kreta KGB, Kima Philby’ego. Sensacyjna fabuła jest pretekstem do gorzkiej refleksji nad losem jednostki uwikłanej w zmagania dwóch potężnych organizacji. Maurycy Castle, stateczny sześćdziesięciolatek, i Arthur Davis, dandys i gracz, pracują razem w jednej z sekcji wywiadu. Podczas...

Maurycy Castle, stateczny sześćdziesięciolatek, i Arthur Davis, dandys i gracz, pracują razem w jednej z sekcji wywiadu. Podczas rutynowej z pozoru kontroli jeden z nich zostaje przyłapany z tajnym raportem w teczce. Rozpoczyna się bezwzględne polowanie na zdrajcę. Wkrótce Castle i Davis przekonają się, że uleganie jakimkolwiek uczuciom — miłości, nienawiści, strachowi — jest w tej grze bardzo ryzykowne. Może kosztować wolność, a nawet życie...
Bestsellerową powieść Greene’a przeniósł na ekran Otto Preminger. W rolach głównych wystąpili Richard Attenborough, John Gielgud i Derek Jacobi.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com

allison | 2018-03-07
Przeczytana: 07 marca 2018

Niestety, znudziła mnie ta książka i tak wymęczyła, że poddałam się na stronie 153.

Początek zapowiadał świetną, trzymającą w napięciu akcję, ale szybko zrobiło się nijak i zaczęła mnie irytować powtarzalność sytuacji.
To chyba nie jest najlepsza powieść szpiegowska Greena, wbrew temu, co można przeczytać na okładce.

Czeka na mnie tak wiele ciekawych tytułów, że nie zamierzam się katować i oddaję do biblioteki.

Graczkaktóragra | 2017-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2017

Historia rozwija się niezwykle powoli, kończy w pół zdania i udaje, że chce przekazać nadzwyczaj ważne treści. Czy tak jest na pewno? Myślę, że można z tym polemizować. Autor nadrabia kreacją bohaterów, którzy wydają się być nad wyraz prawdziwi - nadaje to całej opowieści wydźwięk tragicznego wspomnienia opowiadanego przez starego urzędnika, a nie fikcyjnej historii z konfliktami powojennymi w tle. Książkę polecam, ale nie uważam, żeby zasłużyła na miano klasyka.

Melocotón | 2016-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2016

Dobre na słuchowisko BBC.
Do czytania - nudy.

Grzegorz | 2015-03-08

Nie przekonały mnie motywy zdrady. Pogmatwane wybory głównego bohatera, trochę nierealna ta jego miłość do czarnoskórej Sary i jeszcze ten "bachor" (jak go nazywał jego przyjaciel). Mimo usilnych zabiegów autora, nie do końca podzielam jego oburzenie dotyczące Afrykanerów. Jak dla mnie to byli uczciwi mieszkańcy RPA, przez wiele pokoleń zamieszkujący te ziemie. To ich praca i wiara stały się bogactwem kraju.

Odrębną kwestią jest współpraca z Sowietami. Nic nie może tego usprawiedliwić. Szkoda, że autorowi nie przyszło do głowy popatrzeć na to z drugiej strony. Ile niewinnych istnień Castle mógł skazać na śmierć swoją współpracą z komunistami.

Pod koniec książki zdałem sobie sprawę, że wszyscy, ktorzy nie podzielali "entuzjazmu" co do wyboru bohatera, zostali przedstawieni przez autora z pewną "skazą". Kiedy matka dowiaduje się o zdradzie ojczyzny przez syna, nie ma łez w oczach. Jej oczy są "suche i bezlitosne". Greene przedstawił matkę głównego bohatera jako osobę oschłą,...

Wioluśka | 2015-01-21
Przeczytana: 20 stycznia 2015

3/52
jeśli lubisz kryminały szpiegowskie po wojenne drogi czytelniku, to ta książka ci się spodoba, ja ją zmęczyłam