Księżyc zaszedł

Tłumaczenie: Kazimiera Muszałówna
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Laureaci Nagrody Nobla". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Magart
The moon is down
okupant, wojna, bunt, walka
klasyka
shaloma

Inne wydania

Trwa wojna. Do miasteczka górniczego dochodzi front. Okupanci dzięki lokalnemu informatorowi szybko przejmują w nim władzę. Najeźdźcy, którym zależało przede wszystkim na pokładach węgla, boją się, że na znak protestu mieszkańcy zaczną się buntować i odmawiać pracy w kopalni. Dlatego dotychczasowy burmistrz, Orden zachowuje swoje stanowisko, jednak faktycznie kierowany jest przez głównego dowódcę grupy okupantów – Lansera. Ten plan, mający na celu zachowanie spokoju wśród społeczeństwa, z biegiem czasu okazuje się jednak niewystarczający. Miejscowi mimo wszystko stawiają opór wrogowi, sabotują pracę, wszczynają bunt.

zielonooka | 2014-09-17
Przeczytana: 17 września 2014

Poezja ...
Autor przeniosl mnie do krainy w ktorej niekoniecznie chcialabym zostac ale nie zaluje ze sie tam wybralam - naprawde nie rozumiem skad tak niskie oceny - ksiazka fantastyczna - warta polecenia. I do tego ta lekkosc z jaka zostala napisana - jedyna jej wada to to ze malo:-) :-) :-)

jasio88thc | 2013-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2013

Po przeczytaniu pierwszych stron książki byłem bardzo zmęczony i nie popadłem w przedwczesny zachwyt. Zagłębiając się jednak w treść skłonny byłem od razu zmienić zdanie i zacząć wygłaszać peany na rzecz książki. Steinbeck zabrał mnie w historyczną krainę wojny, drobiazgowo opisując życie ludzi małego miasteczka podczas okupacji. Doskonale przedstawiona historia jest dla mnie dziełem, które lekko się czyta, precyzyjnie ewokuje emocje i w pewnych momentach zaskakuje zakończeniem konkretnych sytuacji. Czytając tę powieść czułem się tak, jakbym oglądał film wysokiej klasy. Autor poruszył w niej uczucia w wielu aspektach: ludzi okupowanych i okupujących. Szkoda, że tak krótka, dlatego tylko "bardzo dobra". Zakończenie chwyta za gardło.

magfre | 2012-03-25

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Do miasteczka wkraczają okupanci i bardzo szybko go zdobywają, dzięki miejscowemu informatorowi. Najeźdźcom zależy na kopalniach węgla - chcą, aby nadal był wydobywany i wysyłany statkami. Aby uniknąć buntu mieszkańców zatrzymują obecnego burmistrza przy stanowisku i stwarzają pozory dalszego sprawowania przez niego władzy. Mimo tego, z upływem czasu wśród mieszkańców wzrasta nienawiść w stosunku do okupanta - zaczynają stawiać opór, sabotują pracę w kopalni, wzrasta ilość zamachów.
Jest to powieść o okupacji, całkiem dobrze napisana. Bohaterowie reprezentują dwie odwiecznie walczące ze sobą siły - zło i dobro. Okupanci nie są tak do końca źli, przejawiają też emocje - tęsknią, pragną miłości, spokoju, targają nimi wątpliwości. Jednak przede wszystkim są żołnierzami, którzy bez zastanowienia wykonują rozkazy i w ten sposób opowiadają się po stronie zła. Prawdziwymi zwycięzcami, tą dobrą siłą, są podbici. Burmistrz Orden mówi: "Ludzie nie chcą być zwyciężeni, panie pułkowniku,...

Karaś | 2015-02-12
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 12 lutego 2015

Nic nadzwyczajnego. Krótka, lekka lektura na jeden zimowy wieczór. Autor pozostawia wrażenie, jakby chciał tu zostawić drugie dno, ale wyszło mu to co najmniej topornie, jeśli w ogóle. Pourywane wątki, niedopowiedziane historie, płaskie postacie. Pokazuje okupację od dwóch stron (oblężeni zwycięzcy) i to w sumie jedno z nielicznych przesłań jakie daje się tu wyłuskać

Wojciech-Paweł Wiatr | 2016-04-09
Przeczytana: 01 lutego 1999

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Steinbeck, korespondent wojenny i Steinbeck pisarz widzi wojnę zawsze swoimi oczami. Z niby prozaicznej sprawy, robi główny temat. Praca w kopalni, dostawy węgla dla okupanta, po chwili czytania robi się tematem nr 1 całej wojny. Być może tak było. Autorowi przekonać nas o tym jest bardzo łatwo. Polecam.

Jonasz | 2013-02-03

niestety kiepskie, jedna ze słabszych wojennych powieści jakie czytałem

książek: 1918
Vinga | 2016-11-26