Opiekuńcze oblężenie

Seria: Nike
Wydawnictwo: Czytelnik
Fürsorgliche Belagerung
bookworm

Głównym motywem powieści jest psychoza, strach przed zamachami terrorystów. Postępujące „upolicyjnienie” codziennego życia, brak solidarności i zaufania. Akcja utworu toczy się w
Zachodnich Niemczech w połowie lat siedemdziesiątych i oddaje stan duchowy ówczesnego społeczeństwa. Heinrich Boll w 1972 roku otrzymał Literacką Nagrodę Nobla.

| 2016-02-14
Na półkach: 2016.02, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 14 lutego 2016

Niemcy, lata siedemdziesiąte. Nowy prezes potężnego imperium prasowego zostaje poddany ochronie policyjnej, a wraz z nim cała jego rodzina, najbliżsi tego sześćdziesięcioletniego już mężczyzny, zatem sporo osób. Wyłączenie spod ochrony są dwie osoby, które stoją po drugiej stronie, więc policja robi wszystko, by nimi także się "zaopiekować", tyle że inaczej. Ochrona jest permanentna i zahacza o prywatność, ogranicza wolność, wszędzie są podsłuchy i strażnicy z bronią maszynową, wszak czasy są niespokojne. Rote Armee Fraktion, Baader i Meinhof nie są w książce wymienieni ani razu, wspominane są tylko rozruchy z 1968 roku, podpalanie samochodów, koktajle Mołotowa, rzucanie kamieniami. Jednak strach i niebezpieczeństwo czają się wszędzie. To poczucie strachu jest tylko jednym z motywów powieści Bölla. Sporo miejsca autor przeznacza na przedstawienie świadomości niemieckiej tych lat, cofając się też sporadycznie do okresu III Rzeszy. Moim zdaniem jest to książka o Niemcach i Niemczech...

Ananke | 2013-06-07
Na półkach: Przeczytane, 2013, Niemieckie
Przeczytana: 07 czerwca 2013

Książka ścisła i prosta w formie, a wręcz "sucha" w fabule opowiada o cichym i nieznośnym okrucieństwie świata, gdzie pod pozorem ochrony przed potencjalnym niebezpieczeństwem niszczy się wolność i prywatność nie tylko ludzi pilnowanych "z urzędu", ale także wielu innych przypadkowych, którzy mieli pecha znaleźć się w niewłaściwym miejscu i czasie. Mam wrażenie, że choć powieść została napisana pod koniec lat siedemdziesiątych nic nie straciła (a nawet zyskała) na aktualności w obecnych czasach systematycznie kurczącej się prywatności jednostki.

Krzysztof Frątczak | 2011-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2011

Literatura pozbawiona jakichkolwiek ozdobników, chłodna, niemal obojętna narracja bohaterów w 3 osobie, a mówiąca o namiętnościach, emocjach, stanie paranoi na tle bezpieczeństwa i zagrożenia, które czai się wszędzie. Lektura, która nie porwie, ale da pojęcie o tym, na czym polega mistrzowska struktura dzieła literackiego.

Janusz | 2016-08-13
JolantaKG | 2016-08-06