Pax. Grim

Wydawnictwo: Media Rodzina
PAX 2: Grimmen
urban fantasy,
Hekima

Czas jest jak bijące serce. Pomiędzy uderzeniami tarcza chroniąca świat przed złymi mocami jest osłabiona. I wtedy zło dostrzega swoją szansę. Druga część bestsellerowej szwedzkiej serii PAX. Bohaterami książek są bracia, jedenastoletni Alrik i dziewięcioletni Viggo, którzy mieszkają w rodzinie zastępczej na szwedzkiej prowincji. Wkrótce okazuje się, że życie w małym miasteczku może być o...

Druga część bestsellerowej szwedzkiej serii PAX. Bohaterami książek są bracia, jedenastoletni Alrik i dziewięcioletni Viggo, którzy mieszkają w rodzinie zastępczej na szwedzkiej prowincji. Wkrótce okazuje się, że życie w małym miasteczku może być o wiele bardziej ekscytujące, niż mogłoby się wydawać.
Alrik i Viggo zostają strażnikami magicznej podziemnej biblioteki. Złe siły jednak nie próżnują – tajemniczy potwór zagraża mieszkańcom miasta. Bracia muszą spojrzeć w głąb siebie, by oswoić lęki i jak najlepiej wykorzystać magiczne umiejętności. Szkolny tyran Simon ze swymi poplecznikami nie ułatwiają im tego zadania… Inny problem stanowi matka chłopców, za którą tęsknią, a która nieustannie ich zawodzi. Z czym tak naprawdę muszą się zmierzyć bohaterowie? Kto chce zniszczyć dobre siły w miasteczku Mariefred i dostać się do mocy ukrytej w bibliotece? Alrik i Viggo muszą spojrzeć w głąb siebie, oswoić lęki i udoskonalić magiczne umiejętności, by ocalić siebie i innych ludzi.
"PAX. Grim" to druga część ekscytującej młodzieżowej serii urban fantasy, hitu wydawniczego ze Szwecji. Jest to także poruszająca historia o uczeniu się zaufania i o trudach poszukiwania własnego miejsca.

źródło opisu: http://mediarodzina.pl/prod/1150/Pax--Grim

źródło okładki: http://mediarodzina.pl/zasoby/images/big/pax_grim01.jpg

Oficjalna recenzja
helmans książek: 274

Fantastyczny comeback!

Kontynuacje mają to do siebie, że nie zawsze są dobrze przemyślane. Możliwe, że jest to spowodowane zachłyśnięciem popularnością pierwszego dzieła, presją ciążącą na autorze, aby sprostać wysokim wymaganiom czytelników czy chociażby brakiem konstruktywnych pomysłów na rozwój wydarzeń w kolejnych tomach sagi. Tym wszystkim, którzy obawiają się, że niecodzienny duet autorek cyklu „PAX” spoczął na laurach i padł ofiarą wyżej wymienionych niedogodności, odpowiadam - nie ma się czego bać. Wyszło jeszcze lepiej niż poprzednio!

Asa Larsson oraz Ingela Korsell to dwie szalenie kreatywne autorki mające na swoim koncie świetne twory beletrystyczne. Łącząc swoje siły udowodniły, że mieszanie dwóch odrębnych osobowości literackich może być czymś przyjemnym i pożądanym. Pierwsza część przygód traktujących o charyzmatycznych braciach została bardzo ciepło przyjęta zarówno przez czytelników jak i krytyków na całym świecie. Kontynuacja rozpoczyna się w miejscu, w którym zakończyła się jej poprzedniczka, co oznacza, że główni bohaterowie książki nie mają nawet chwili wytchnienia i od razu zmuszeni są rozwiązywać kolejną zagadkę, która spędza sen z powiek mieszkańców Mariefred. Tym razem jest to tajemniczy stwór, która napada na rezydentów miasteczka, przez co poczucie bezpieczeństwa nadmorskiej społeczności doznało poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Podobnie jak w części pierwszej, akcja gna na złamanie karku, paleta osobowości jest świetnie zarysowana, a twisty zdarzają się naprawdę nierzadko. Charaktery chłopców doskonale odzwierciedlają młodzieńcze rozumowanie, bracia nie próbują bawić się w dorosłych zbyt często, a nawet jeśli, to robią to popełniając błędy, za co należą się pochwały kreatorom publikacji. Świetnym posunięciem autorek jest również fakt umiejętnego przeplatania dwóch wątków, które w powieści na chwilę obecną nie mają ze sobą wyraźnego powiązania. Z jednej strony mamy magiczny i fantastyczny świat, z którym muszą zmierzyć się młodociani herosi, a z drugiej, zwykłe szkolne życie, pełne nastoletnich problemów i niesmaków.

Książka ma jedną, ale bardzo poważną wadę. Jest za krótka. O wiele za krótka. Czytelnik chłonie publikację w mgnieniu oka, dając pożywkę wyobraźni tylko na niedługą chwilę. Jestem przyzwyczajony do kilkuset stronnicowych publikacji, więc możliwe, że jest to tylko moje osobiste odczucie, ale chciałbym pozostać w Mariefred na dłużej, rozkoszować się jego klimatyczną atmosferą i być częścią wydarzeń razem z Alrikiem Viggo. Nie mniej jednak, dla jednych może być to wada, dla innych zaleta, gdyż książka doskonale sprawdza się jako popołudniowa lektura.

Podsumowując, drugi tom powieści jest jeszcze lepszy niż jego poprzednik. Część pierwsza zarysowała czytelnikowi kontury dziesięciotomowego cyklu i zbudowała solidny świat, obdarzając go fantastycznym klimatem urban fantasy. Kontynuacja pogłębia wszystko to, czego doznaliśmy wcześniej, ale robi to efektywniej, dojrzalej i konkretyzuje koncept autorek, który został lekko naznaczony w „Pale Przekleństwa”. W „Grim” bracia zaliczyli niezły comeback, więc nie pozostaje mi nic innego jak mieć nadzieję, że trzecia część ich przygód pojawi się szybko na naszym rodzimym rynku.

Damian Hejmanowski

,,Grim'' 2 z 10 tomów serii Pax
Fabuła
W tym tomie nasi bochaterrowie muszą pokonać stwora, który morduje ludzi którzy w nocy przychodzą pod ruiny kośćioła.Jednocześnie do miasta przyjeżdza pewien owłosiony nieznajomy a Magnar udostępnia mu dostęp do biblioteki... Gdy chłopcy odkryli sposób na pokonanie potwora i ruszają pod ruiny kościoła by go pokonać wszystko idzie nie tak.Gdy Arlik próbując uratować brata sam zostaje śmiertelnie ranny.
Kim jest nieznajomy? Czy wpuszczanie go do biblioteki było dobrym pomysłem?Kto jest potworem z ruin? Jeśli chcecie się tego dowiedzieć koniecznie przeczytajcie Pax ,,Grim''!!!

Moja opinia:
Tak jak 1 część i ta mi się strasznie podobała i wciągneła do końca. Nawet na chwile nie mogłam przestać czytać, aż tu nagle koniec i przede mną 3 tom pod tytółem ,,Myling'' liczę że i tutaj się nie zawiodę i znajde odpowiedzi na pytania na końcu książki. Polecam tą książkę, moim zdaniem jeśli nie ma się mniej niż 11 lat to nawet dla dorosłych jest to dobry...

gogus_karol86 | 2017-12-12
Przeczytana: 10 września 2017

książka jest super!!!!

Młodociani Recenzenci | 2017-03-03

Świat przedstawiony przez Larsson i Korsell jest nakreślony z dbałością o detale, które przekładają się na jego autentyczność. Bohaterowie są nam tak bliscy, że w mig zaskarbiają sobie naszą sympatię, a miejsce akcji, choć istnieje w rzeczywistości, przyciąga swoją magią i... mrokiem. Niesamowity jest też klimat książki, a wszystko dzięki obranemu gatunkowi — urban fantasy. Dzięki zderzeniu wielkomiejskiego świata z wydarzeniami fantastycznymi oraz pozornej sprzeczności współistniejących tu magii i techniki. Krótko reasumując, świetne ilustracje, wciągająca fabuła i zapierające dech w piersiach przygody składają się na niesamowitą, godną uwagi serię.

Więcej: https://mlodociani-recenzenci.blogspot.com/2017/02/czas-goni-nadciaga-ciemnosc.html#more

Bonnemort | 2017-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2017

2 tom zdecydowanie gorszy, do tego w moim tomie zdarzyły się puste kartki, więc część fabuły musiałam dopowiedzieć sobie sama. Rysunki nadal bardzo fajne.

anteeekg | 2016-10-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, WWK
Przeczytana: 05 października 2016

Po pierwszą część "Pax" sięgałem z lekką dozą niepewności - czy spodoba mi się książka horror fantasy skierowana do młodzieży? Szczerze w to nie wierzyłem, ale po kilka rozdziałach przekonałem się, że będzie inaczej. "Pal przekleństwa" bardzo mi się spodobał.
Sięgając natomiast po "Grim" spodziewałem się tego, z czego zapamiętałem pierwszą część- wartka akcja, sympatyczni i tajemniczy bohaterowie, lekki, łatwy i przyjemny język, którym pisana jest książka. I powiem szczerze- wszystko to znalazłem. Akcja książki porywa na tyle, że pochłonąłem ją w dosłownie jeden wieczór. Jest to zarówno zaletą jak i wadą książki - mogłaby być grubsza. Niespełna dwustu stronicową powieść czyta się bardzo szybko - podzielona jest na wiele krótkich rozdziałów, co osobiście bardzo lubię, do tego co jakiś czas natrafiamy na naprawdę profesjonalne rysunki, które z pewnością dodają klimatu opowieści.
Serię "Pax" mogę z czystym sumieniem polecić miłośnikom gatunku, jak i osobom sceptycznie nastawionym. Ja...

BookParadise | 2016-09-25
Przeczytana: 25 września 2016

Recenzja również na http://bookparadisebynatalia.blogspot.com/

" - A ty jaką wziąłeś książkę?
- Zielarstwo i rośliny lecznicze.
Viggo otwiera książkę i czyta na głos:
- "O tym, jak hemoroidy ziołami można leczyć."
Alrik zaczyna się śmiać.
- Co to są hemerajdy? - pyta Viggo.
-Hemoroidy to wrzody w dupie - śmieje się Alrik. - Super, Viggo. Nigdy nie wiadomo, kiedy to się może przydać. Idziemy prędko do domu i ugotujemy kaszkę ziołową, którą wepchniemy sobie w tyłek!"

Niezwykłe miasteczko, w którym dzieją się różne, dziwne rzeczy.
Noc - koszmar wszystkich mieszkańców, czas grozy.
Stwór atakujący ludzi.
Ruiny kościoła.
Dwóch chłopców, których zadaniem jest walka ze złem.
Tajna biblioteka, którą trzeba chronić.
Zło grasujące wszędzie.
A wszystko to dzieje się w jednym miasteczku - Mariefred.
Czym lub kim okaże się zły stwór?
Czy Alrik i Viggo pokonają zło, które zaczyna pojawiać się w miasteczku?
Jak sobie poradzą?

Nie mogłam się doczekać momentu, kiedy będę mogła przeczytać książkę...

Simi_48 | 2016-09-24
Przeczytana: 24 września 2016

Coś czai się w ciemności- ta myśl kołacze ci w głowie. Czujesz, że tam w mroku śledzą cię zimne oczy, które szukają twojej słabości. Włosy jeżą ci się na karku, a pot spływa po plecach. Wiesz, że nie jesteś tu sam. Jesteś już prawie na miejscu. Jeszcze tylko dwa kroki i widzisz stary, opuszczony kościół. Sprawia okropne wrażenie. Odczuwasz strach, patrząc na wybite okna, zniszczone mury świętego kiedyś miejsca oraz wielką dziurę w ścianie. Wiesz, że zdarzy się coś złego. Unosisz latarkę, celujesz jej jasny promień na wnękę. Zbliżasz się o krok. Pamiętasz, o czym ci mówili. Wiesz, że wielu ludziom stało się coś złego, a teraz ty jesteś w tym przeklętym miejscu. Chcesz jak najszybciej się stąd wydostać, ale pragniesz dowiedzieć się prawdy. Twoje myśli uciekają do tych wszystkich morderstw, które niedawno zdarzyły się w miasteczku oraz tajemniczego zwierzęcia, którego ugryzienia były widoczne na zmaltretowanych ciałach. Nagle słyszysz cichy szmer. Błyskawicznie odwracasz się w drugą...

Grażyna K | 2016-09-22
Przeczytana: 22 września 2016

Tak jak pisałam w poprzedniej recenzji tej serii ("Pal przekleństwa"), jest ona skierowana nie tylko do młodszej młodzieży, skoro nawet dwudziestolatce się spodobała. "Pal przekleństwa" zakończył się w takim momencie, że byłam bardzo ciekawa co będzie dalej. Co ciekawe, w tej książce strony numerowane są od jedynki wzwyż, ale rozdziały są kontynuowane, licząc od ostatniego rozdziału pierwszej części. Tak więc otwierając książkę naszym oczom ukaże się rozdział numer 20.

Alrik i Viggo to chłopcy, których nie jest się w stanie nie lubić. Chociaż są urwisami, to tak naprawdę dobre dzieciaki o wielkich sercach. W swoim życiu mają pod górkę, ale są wspierani przez rodziców zastępczych. Layla i Anders starają się, aby chłopcom niczego nie zabrakło w życiu. Kolejny raz na plus jest to, że w "Grim" występuje mała ilość bohaterów. Dzięki temu akcja nabiera szybkiego tempa, bo nie musimy poznawać nowych postaci a także miejsc. Gdy czytałam "Pal przekleństwa", to wydał mi się...

| 2016-08-29

Oczywiście do Arlika i Vigga nic nie mam. Byli spoko. Czasem reagowali zbyt pochopnie, ale dało się to wytrzymać.
Ale Simon! BŁAGAM! Co za tępak! Z nim się nie da wytrzymać. Nie dość, że jest mega wredny i chamski to jeszcze wszystko uchodzi mu na sucho, bo jego tata jest nauczycielem!
Kilka razy podczas czytania sam miałem ochotę go udusić.
Resztę bohaterów dalej lubię.
Hey-Henry jest nawet całkiem zabawny, a Damir to nudziarz.

OCENA FABUŁY:
Ta część podobała mi się dużo bardziej niż popszednia. Więcej zwrotów akcji, intryg i tajemnic. Wciąga i nie chce puścić. Tylko po co te wątki walki z Simonem? Gdyby nie to książka na pewno dostałaby ocenę 10/10, ale niestety.
Czytając ani przez chwilę się nie nudziłem. Książkę czyta sie bardzo szybko i przyjemnie. Dziwię się sobie, że brakuje mi tu wątku miłosnego. Takiego zwykłego, nie trójkąta!
Wy to po prostu musicie przeczytać!

olaf2009 | 2016-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2016

Super! Nie można się oderwać! Ale raczej nie dla dzieci...