Długo i szczęśliwie

Okładka książki Długo i szczęśliwie Soman Chainani
Okładka książki Długo i szczęśliwie
Soman Chainani Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Akademia Dobra i Zła (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Akademia Dobra i Zła (tom 3)
School of Good and Evil: The Last Ever After
Jaguar
2016-01-19
2016-01-19
2015-07-21
Małgorzata Kaczarowska

"Akademia dobra i zła. Długo i szczęśliwe" to już trzeci tom przygód ze świata baśni.

🌸 Z wielkimi oczekiwaniami sięgnęłam po ten tom i muszę przyznać się szczerze, że ten tom najmniej przypadł mi do gustu. Czegoś mi w nim brakowało.

🌸 Fabuła jest dość dynamiczna i pełna nieprzewidywalnych zwrotów akcji.

🌸 Autor umiejętnie miesza elementy baśniowych motywów z mrocznymi i intrygującymi wątkami, tworząc fascynującą mieszankę.

W "Długo i szczęśliwym" Soman kontynuuje historię dwóch głównych bohaterek. Po wielu trudnościach i wyzwaniach, które przeszły w poprzednich częściach, dziewczyny muszą stawić czoła swojemu przeznaczeniu i odkryć, co naprawdę znaczy być bohaterem.

Jednym z najsilniejszych punktów tej książki jest rozwinięcie postaci i ich ewolucja. Sophie i Agatha są głęboko złożonymi bohaterkami, które uczą się na błędach i rozwijają się przez całą serię. Ich relacja i przyjaźń są w centrum narracji, a czytelnik jest świadkiem ich emocjonalnego rozwoju i zmiany perspektywy na świat.

Jestem bardzo ciekawa jak potoczą się dalsze losy naszych bohaterek.

🌸 Mieliście już okazję sięgnąć po "Akademie dobra i zła", lub może oglądaliście film na Netflixie? 🌸

🌸 Fabuła jest dość dynamiczna i pełna nieprzewidywalnych zwrotów akcji.

🌸 Autor umiejętnie miesza elementy baśniowych motywów z mrocznymi i...

Cóż, okładka spośród całej serii chyba najpiękniejsza.
Postacie dosyć denerwujące, ale i tak szybko przeczytałam książkę. Pod koniec następuje koniec, który oczywiście nie jest końcem i prowadzi do następnej części... Trochę naciągane ale i tak zamierzam dobrnąć do końca serii xD

Cóż, okładka spośród całej serii chyba najpiękniejsza.

Według mojej goodreadsowej recenzji z 2016 roku strasznie mi się nie podobała ta książka xDD Wkurzały mnie kłótnie Agaty z Tedrosem, a wątek Sofii był... cóż, specyficzny. Nie polubiłam nowych postaci (teraz absolutnie ich nie pamiętam),a zakończenie uznałam za cheesy. Faktem jest, że zniechęciło mnie do kontynuowania tej serii.

2052

Kiedy sięgałam po pierwszy tom, nie miałam pojęcia, jak bardzo wsiąknę w tą historię. Z drugiej strony mogłam się tego spodziewać, bo baśnie to coś, co w moim sercu ma swoje specjalne miejsce i jest to temat, który nigdy mi się nie znudzi. Tym bardziej, że Soman Chainani daje nam zupełnie inne spojrzenie na znane i lubiane historie. Z góry przepraszam za spoilery!

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co dzieje się po zakończeniu baśni, gdy już padną magiczne słowa "I żyli długo i szczęśliwie", księżniczka odnajduje swojego księcia i odjeżdżają na koniu ku zachodzącemu słońcu. No z tym koniem to może przesadzam, ale wiadomo, o co chodzi. Dla Agaty i Todrosa (przepraszam, książę, ale po trzech tomach wciąż nie pamiętam twojego imienia!) wspólne życie wcale nie jest takie różowe, a przebywanie ze sobą cały dzień, kiedy nie trzeba ratować całego świata okazuje się... trudne.

Zamknięci w czterech ścianach uświadamiają sobie, że z każdym dniem nie lubią się coraz bardziej i wspólnie dochodzą do wniosku, że... tęsknią za Sophią. Mają przeczucie, że ich historia jeszcze się nie zakończyła i mają rację - Baśniarz nie zakończył ich historii, co więcej okazuje się, że być może nigdy nie zobaczą szczęśliwego zakończenia.

Podobał mi się taki zwrot akcji, bo ostatecznie bardzo polubiłam czarownicę Sophię i miałam nadzieję, że jeszcze ją zobaczę. Wszystko się pokomplikowało, a nasi bohaterowie na nowo muszą walczyć o swoje szczęśliwe zakończenie.

Nie mogę powiedzieć zbyt wiele, żeby nie rzucić jeszcze więcej spoilerów, ale ostatecznie cieszę się z tego, w jaki sposób potoczyła się historia i jakie zakończenia wybrali dla siebie bohaterowie. Poza tym to dobry przekaz, że nie każda księżniczka potrzebuje do szczęścia księcia!

Czy...

„W prastarej puszczy trwa Akademia Dobra i Zła. Bliźniacze wieże jak dwie głowy, jedna dla szlachetnych, druga dla podłych. Ucieczka z niej niemożliwa. Jedyna droga wyjścia w baśni się ukrywa”.

„Akademia Dobra i Zła. Długo i szczęśliwie” to trzeci tom wspaniałej serii, której autorem jest Soman Chainani. Jeśli ktoś nie czytał poprzednich dwóch tomów, to lepiej żeby nie czytał recenzji. Możliwe spojlery.

Agata i Sofia wiele razem przeszły. Nieraz wychodziły z tak ogromnych tarapatów, że to aż cud, że nadal żyją i ich świat się nie zawalił. Obie, skrajnie różne, choć pod pewnymi względami potwornie do siebie podobne, przyjaźnią się, nie znoszą, lubią, nienawidzą… Jedno jest pewne – żyć bez siebie nie mogą. Dziewczyny muszą współpracować, aby ocalić to, na czym im zależy. Muszą także dążyć do zakończenia, które będzie je satysfakcjonowało, muszą ocalić baśnie, które znalazły się w niebezpieczeństwie. Czy to zakończenie, które otrzymamy tym razem będzie tym odpowiednim, tym „długo i szczęśliwie”?

W tym tomie Agata i Tedros łączą swoje siły. Wiodą takie życie, jakie powinno zapewnić im szczęście. Jednak oczywiście tak nie jest, ponieważ nie może być zbyt idealnie. Kłótnie, problemy rodzinne, a także… chęć spalenia Agaty na stosie przez mieszkańców Galwadonu. To chyba odpowiedni czas na powrót do Akademii. Jednak Akademia nie jest już tą akademią, którą była wcześniej. Nadeszły zmiany.

Sofia zaś nie jest pewna, czy wybrała odpowiednio. Czy powinna trwać u boku Dyrektora Akademii i wieść wymarzone życie, mimo tak wielu wątpliwości? Kogo Sofia widzi, spoglądając na tego młodzieńca – miłość swojego życia, którą pocałunkiem przywróciła w pełni do życia, czy Dyrektora - Rafala, którego postać istnieje tylko dzięki magii? Co w zasadzie Sofia wie o Dyrektorze oprócz tego, że jest zły do szpiku kości?

Co się stanie z miłością, która jest teraz domeną Zła? Czy Agacie i Tedrosowi uda się odnaleźć Sofię i przeciągnąć ją na odpowiednią stronę?

Trzeci tom serii, to kolejne zmiany w Akademii. Tym razem mamy podział na Akademię Starego i Akademię Nowego. Bohaterowie wraz z każdym tomem coraz więcej uczą się, dojrzewają, przechodzą zmiany, które uświadamiają im coraz to nowe rzeczy. Mają wiele dylematów, rozterek i przeżywają wiele walk wewnętrznych. Kłócą się, droczą, nie przebierają w słowach. Trzeba przyzwyczaić się do tego, że autor kieruje tak głównymi bohaterkami, jak tylko mu się zamarzy. Możemy być gotowi na jedno, a dostać zupełnie coś innego. Dzieje się, oj dzieje. Mimo tego, że tutaj przy głównych bohaterkach jest przeróżnie, tak w tym tomie mamy dodatkowo wprowadzone inne, bardzo ciekawe postaci. W tej części mamy przyjemność poznać bliżej Kopciuszka, Czerwonego Kapturka, Merlina, czy Pinokia. Ich historie są opowiedziane z innej, dotąd nieznanej perspektywy, po pewnym czasie i przy zupełnie innych okolicznościach.

Z każdego tomu jesteśmy w stanie wynieść nie tylko świetną, angażującą historię i mnóstwo akcji i napięcia, ale także morał, który skłoni do przemyśleń. Tym razem mamy świadomość tego, że nie wszystko zawsze wygląda tak, jak mogłoby się wydawać. Każda historia ma jakieś drugie dno, a każda postać może być postrzegana pod innym kątem. Oczywiście tradycyjnie w książce mamy poruszoną kwestię tego, że nie można nikogo czy niczego szufladkować, a świat nie jest czarno-biały. Są to przeróżne odcienie szarości, a i przeróżne klasyfikacje, niekoniecznie dzielące się tylko na „dobro” i „zło”. Dobro może okazać się paskudnym złem, zło – zaskakiwać czystością w nieskazitelnej postaci, piękno może okazać się zupełną szkaradą, ohyda – cudownością.

W książkach autora zawsze dzieje się baaardzo dużo. Nie można narzekać na nudę, ponieważ niekiedy aż ciężko jest nadążyć nad wydarzeniami. Nie jest to jednak chaos, który przeszkadza czytelnikowi. Tutaj wszystko pasuje do klimatu. Mam też wrażenie, że w trzecim tomie i tak autor nieco okiełznał swoje szaleństwo, a też trzeba przyznać, że ciężko jest aż tak dobrze panować nad wszystkim, jeśli tworzy się taaaak wiele postaci. Tutaj wyszło to perfekcyjnie.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Jaguar.

Instagram: www.instagram.com/bjcczyta
Facebook: www.facebook.com/bjcczyta

Instagram: www.instagram.com/bjcczyta
Facebook: www.facebook.com/bjcczyta
***************************************************************

Z trzech, które już przeczytałam, ten tom jest moim ulubionym. Bardzo podoba mi się sposób, w jaki autor poprowadził tę część. Przede wszystkim mamy tutaj dużo rozmów, które były bardzo potrzebne. W końcu to właśnie one najczęściej grają główną rolę w naszych życiach. Do tego mam wrażenie, że zachowania bohaterów były bardziej naturalne oraz mniej irytujące. Pojawiło się trochę nowych postaci, ale autor nie zapomniał również o tych z poprzednich części, które w kilku przypadkach, bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły. Samo zakończenie niezwykle mi się podobało, jednak przede mną jeszcze trzy tomy, więc pewnie ktoś w tym zamiesza.

Na półkach: , , , , , , ,

Ci bohaterowie są okropnie irytujący!! Matko, trzy części to stanowczo za dużo! Jedno i to samo w kółko. Ale nadrabia historia

Naprawdę nie spodziewałam się, że losy Agaty i Sophie tak się potoczą, ale jestem coraz bardziej ciekawa reszty serii.
Polecam!

Polecam!

Słabsze niż poprzednie dwie, bez sensu gmatwane. Nie będę czytać kolejnych.

Słabsze niż poprzednie dwie, bez sensu gmatwane. Nie będę czytać kolejnych.