Ewangelia Według Piłata

Okładka książki Ewangelia Według Piłata Éric-Emmanuel Schmitt
Okładka książki Ewangelia Według Piłata
Éric-Emmanuel Schmitt Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
Wydawnictwo Literackie

Ważna i napisaną w ciekawy i prosty sposób książka. Pomaga uwierzyć jeśli jeśli nie w Boga to z pewnością w człowieka. Pozwala skonfrontować duchową nędzę człowieka takiego jak ja z miłością wobec drugiego człowieka - w każdym razie przynajmniej teoretycznie. Powoduje zderzanie się tych kilku szarych komórek jakie mam na stanie w poszukiwaniu celu i sensu życia. Może jeszcze nie jest dla mnie za późno.

Trudno mi ją ocenić w formie przyznania gwiazdek. Na pewno nie można tej książki nie docenić. Pomysł jest intrygujący, tak jakby otwierał z tyłu głowy drzwi, o których nawet nie wiedziałeś, że istnieją. Bardzo ciekawi mnie motyw napisania tej książki. Czy może miała zasiać wątpliwości?
Była dla mnie odkrywczym spojrzeniem na życie Jezusa i za to będę ją pamiętać.
Natomiast 6 gwiazdek przyznam tylko ze względu na formę relacjonowania wydarzeń przez Piłata. Było w tym coś męczącego.

Była dla mnie odkrywczym spojrzeniem na życie Jezusa i za to będę ją pamiętać....

Intrygująca.

Intrygująca.

A co jeśli Judasz nie zdradził Jezusa, tylko wykonywał słowa Pisma?

Jeszua swoją ostatnią noc spędza w gaju oliwnym, zastanawiając się, czy naprawdę jest Synem Boga - cudotwórcą, którego chcą w nim widzieć jego bliscy.
Jak to jest możliwe, że to właśnie on został wybrany(?) Przecież niczym się nie wyróżnia. To tylko kiepski cieśla i samozwańczy kaznodziej…
a mimo to Łazarz odzyskał życie.

Ciało “magika z Nazaretu” wkrótce po ukrzyżowaniu znika z groty w tajemniczy sposób. Piłat wszczyna śledztwo; nie cofnie się przed niczym, by odnaleźć winnego.

Jeszua. Zwyczajny Człowiek, nieświadomy bycia Bogiem.
Eric-Emmanuel Schmitt, autor kultowej powieści “Oskar i pani Róża”, inspiruje się znaną historią biblijną, nadając jej ludzki wymiar nie tylko poprzez uczynienie Piłata narratorem, ale i na wskroś "ludzką" kreację swoich bohaterów.
Jeszua - Syn Boży, który wątpi. Który nie ufa swojej boskości do tego stopnia, iż podejrzewa swoich przyjaciół o to, że to oni stoją za cudami, które dokonują się pod wpływem jego modlitw.

Książka ta niczego nam nie narzuca; żaden z bohaterów nie jest wybielony, są ludzcy do szpiku kości, a sama historia mocno odbiega od jej biblijnego pierwowzoru. Wszystko to sprawia, iż nie jest to pozycja tylko dla wierzących. Jest to powieść fabularna, której celem jest zaskoczenie, ale i refleksja. Otwiera ona w głowie pewne drzwi, o których istnieniu nawet nie zdawało się sprawy… Nowatorskie podejście autora do dobrze znanej historii sprawiło, że książka mocno zapadła mi w pamięć. Jestem pewna, że jeszcze do niej wrócę.

A co jeśli Judasz nie zdradził Jezusa, tylko wykonywał słowa Pisma?

a mimo to...

Pierwsze 2/3 książki było ciężkie. Nie byłem pewien czy ja dokończę. Natomiast wszystko zmieniło sie od chwili zmartwychwstania i tego jak Piłat na to zareagował. Końcówka jest świetna!

Książka niełatwa, ale najciekawsza trzecia część - najbardziej zaskakująca. No i odkrycie dla mnie pisarza! Nie wszystko mi się podoba, nie ze wszystkim się zgadzam, ale po przeczytaniu książki zaczęłam czytać ewangelię i porównywać z opisami z książki.

Postać Piłata fascynowała mnie od przeczytania w liceum "Mistrza i Małgorzaty". Podobała mi się też bardzo kreacja tego bohatera w "Pasji" Gibsona. Piłat Schmitta jest jeszcze ciekawszy, jeszcze bardziej ludzki, jeszcze głębiej sięgający wnętrza wydarzeń związanych z Jeszuą z Nazaretu. Ta książka to prawdziwa uczta. Jedyne, co bym w niej zmieniła, to kolejność - lepiej najpierw jest przeczytać listy Piłata, a potem cofnąć się do prologu.

Książka inna, niż dotychczas czytałam. Pierwszy raz spotkałam się z opisem wydarzeń z punktu widzenia Jeszuy i Piłata. Książka jest podzielona na dwie części, w której kolejno wypowiadają się owi narratorzy. Część pierwsza to wspomnienia Żyda skazanego na śmierć, opis, jak w ogóle doszło do procesu sądowego. Część druga to opowieść o próbie odkrycia prawdy przez Poncjusza.
Jest to spojrzenie z innych perspektyw, zmuszające do zastanowienia się nad znaną z Biblii historią. Uważam, że warto "Ewangelię według Piłata" przeczytać, jeśli ktoś chciałby spojrzeć z drugiej strony, zobaczyć, że istnieje więcej niż jedna możliwa interpretacja.

Ciekawe ujęcie perspektywy Piłata, interesujące rozważania. Może nie są one szczególnie odkrywcze, słowem: nic, do czego nie dałoby się dojść samemu, ale i tak warto zapoznać się z tą pozycją.

Bardzo dobry styl.

Bardzo dobry styl.

"- To idiotyczne, ale miłość czyni człowieka słabym.
- Wprost przeciwnie, Piłacie, miłość napełnia go mocą".

Nie, to zdecydowanie nie są słowa z komedii romantycznej. "Ewangelia wg Piłata" to jedna z książek, która czekała. Od lat. Wreszcie dojrzałam, by ją przeczytać. I by się nią zachwycić.

Zupełnie inaczej przedstawiona historia zdrady, ukrzyżowania i zmartwychwstania Jezusa, tak dobrze mi przecież znana.

"- To idiotyczne, ale miłość czyni człowieka słabym.
- Wprost przeciwnie, Piłacie, miłość napełnia go mocą".

• Literatura francuska