Książka Roku 2018

Wydawnictwo: Znak Literanova
Darmowe dodatki Edytuj książkę
L'Evangile selon Pilate
Ag2S

Pierwszy raz w Polsce pełne wydanie jednej z najciekawszych powieści Erica-Emmanuela Schmitta. Jeszua, młody Galilejczyk, spędza swoją ostatnią noc w gaju oliwnym. Wie, że sąd imperium rzymskiego wkrótce skaże go na śmierć. Przepełniony lękiem wspomina swoje życie, zastanawiając się, czy naprawdę jest synem Boga, cudotwórcą, którego chcą w nim widzieć jego bliscy. Na pytanie kim jest Jeszua,...

Jeszua, młody Galilejczyk, spędza swoją ostatnią noc w gaju oliwnym. Wie, że sąd imperium rzymskiego wkrótce skaże go na śmierć. Przepełniony lękiem wspomina swoje życie, zastanawiając się, czy naprawdę jest synem Boga, cudotwórcą, którego chcą w nim widzieć jego bliscy. Na pytanie kim jest Jeszua, przyjdzie odpowiedzieć także sędziemu, prefektowi Judei, który następnego dnia będzie musiał wydać na niego wyrok.
Przejmująca powieść Schmitta pozwala spojrzeć na dobrze wszystkim znaną biblijną historię z zupełnie nowej perspektywy. W złożonej postaci Piłata autor odnajduje głęboko ludzkie cechy, wątpliwości i obawy, dzięki czemu ta wyjątkowa opowieść pozwala czytelnikowi zajrzeć w głąb siebie.
Ewangelia według Piłata to jedna z najczęściej dyskutowanych i najpiękniejszych książek Schmitta. We Francji zdobyła Grand Prix czytelniczek magazynu „Elle” przyznawaną najlepszym powieściom.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Książkowo_czyta | 2014-03-05
Przeczytana: 04 marca 2014

Na wstępie pragnę podziękować Wydawnictwu Znak za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Jest to już moje kolejne spotkanie z twórczością tego autora, E.E. Schmitt po raz kolejny nie zawodzi tworząc właściwy dla siebie metaforyczny klimat powieści... Tym razem ukazane zostały ewangeliczne postacie z nieco innej perspektywy niż są one zarysowane na kartach Biblii.

Książka podzielona została na dwie części. Pierwsza z nich opisuje losy Jeszui lecz jego osoba zostaje zaprezentowana czytelnikowi ze zdecydowanie ludzkiej strony. Z całym wachlarzem emocji także tych skrajnych jak poczucie osamotnienia, lęk czy zwątpienie...
Moim zdaniem na szczególną uwagę zasługuje w tej części również postać Jehudy, który w Biblii jest postacią w zasadzie negatywną... W "Ewangelii według Piłata" natomiast jest on tym, który musi dokonać zła (zdrady), aby dobro mogło zwyciężyć, a misja Jeszui całkowicie wypełnić...

Drugą część powieści stanowią natomiast listy Piłata do jego brata Tytusa. W listach...

LunaSowa | 2014-05-10
Przeczytana: 03 maja 2014

Przenosząc się myślami, czytając Biblię lub podczas rozmów na temat życia Jezusa, zastanawiamy się, jak było naprawdę. Jedni bezwarunkowo wierzą w przekazy ewangeliczne, inni są agnostykami, a jeszcze inni całkowicie odrzucają Jego posłannictwo. Nikogo nie należy oceniać. Każdy ma prawo do wyrażania swoich poglądów, a relatywizm jest wszechobecny i dotyczy każdej sfery, nie tylko duchowej. Schmitt swoją książkę podzielił na trzy części: w pierwszej oczekujący na pojmanie Jezus, cofa się myślami do swego dzieciństwa, młodości, wreszcie działalności. Przywołuje w pamięci ludzi i zdarzenia. Druga część jest najbardziej obszerna. Dotyczy tytułowego bohatera - Piłata, który jak detektyw bada fakt Zmartwychwstania, szuka dowodów, że nie miało miejsca, że jest mistyfikacją. Trzecia natomiast dotyczy samego pisarza, który przekuje czytelnikowi własne, bardzo osobiste poglądy na temat wiary. Otwiera kulisy powstania książki, które są zdumiewające, wręcz nieprawdopodobne.
Pierwsza część....

czytający | 2014-03-18
Przeczytana: 18 marca 2014

Nad Judeą gromadzą się granatowe chmury. Smagane wichrem, jerozolimskie wzgórze Golgoty staje się areną ważnego wydarzenia w dziejach ludzkości. Niektórych świadków tego dramatycznego aktu ogarnia przerażenie na widok tego, co widzą a inni tylko utwierdzają się w swoich domysłach. Żydowscy prorocy od dawna zapowiadali przyjście na świat człowieka, który zapoczątkuje punkt zwrotny w losach świata. Przepowiednia się spełniła, on przybył, dla jednych szaleniec, dla innych mesjasz, napisano na jego temat mnóstwo książek. Ale nawet największego ateistę mogą chwycić za serce słowa Jezusa Chrystusa, "Boże mój, czemuś mnie opuścił?", wypowiedziane podczas tego męczeńskiego spektaklu jakim bez wątpienia było ukrzyżowanie.

Bo to przede wszystkim uczucia grają największą rolę w powieści Erica Emmanuela Schmitta. Podobnie jak i w innych swoich książkach, ten autor odwołuje się nie tyle do naszego rozumu ale do podświadomych pragnień i wątpliwości. Zadaje ciągle pytania. Nie udziela na nie...

Degamisz | 2015-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2015

Od dłuższego czasu chciałem przeczytać coś Schmitt’a, którego tak wiele osób mi zachwalało. Jako pierwsze udało mi się dorwać „Ewangelię według Piłata”. I uważam to za dobry wybór, a książkę za rewelacyjną.

Już sam prolog – czyli opowieść o Jeszui – bardzo mnie zachwycił. Opowieść tak różna od tej serwowanej z Ewangelii w kościołach, bo jest to opowieść nie o kimś nadzwyczajnym, innym od wszystkich już od urodzenia, a wręcz przeciwnie – opowieść o człowieku, który dopiero z czasem zdaje sobie sprawę z tego kim tak naprawdę jest i co jest mu przeznaczone. Historia człowieka, który bierze na siebie olbrzymie brzemię i odpowiedzialność, który musi podjąć wybór, którego nie jest pewien i który nie od razu wydaję się mu taki oczywisty. Historia przede wszystkim o człowieku pełnym ludzkich odruchów, zalet, ale też i wad, a nie o istocie boskiej i nieskalanej.

Druga część książki czyli właściwa już „Ewangelia według Piłata” to pisana w formie listów Piłata do swojego brata relacja...

Elżbieta | 2015-04-20
Przeczytana: 18 kwietnia 2015

Kiedy parę lat temu zobaczyłam tą książkę na księgarskich półkach,pomyślałam,że znowu jakiemuś pisarzowi zabrakło tematu na powieść i wykorzystuje tematykę biblijną do robienia kasy,i że ja na pewno tego czytać nie będę.Innych książek tego autora nie czytałam,bo opinie o nich jakoś mnie do tego nie zachęcały.Wydawało mi się,że są nie dla mnie.Do czytania tej książki namówił mnie Ktoś. Przeczytałam i nie żałuję.Właściwie,to nawet bardzo mi się podobała,chociaż żadnym wybitnym dziełem literackim nie jest.Odpowiadał mi lekki,prosty język jakim jest napisana,bo takim zapewne mówił do ludzi Jezus. Książka jest o początkach wielkiej religii z punktu widzenia Piłata,człowieka,który miał swój udział w męczeńskiej śmierci Jezusa. O dziwo,Piłat w tej powieści wcale nie wzbudza negatywnych uczuć.Jest tu przedstawiony jako inteligentny,racjonalny człowiek.Nie wierzy,że Jezus jest mesjaszem i że zmartwychwstał,bo jego rozum tego nie pojmuje.Sympatię wzbudza jego ogromna miłość do żony,i ta...

Isadora | 2011-03-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 03 marca 2011

Sięgnęłam po tę książkę z dwóch powodów.Skłoniło mnie do tego nazwisko autora - nie ukrywam,iż każde spotkanie z jego subtelną i wysmakowaną prozą ukrywającą ogromny ładunek emocjonalny w gąszczu niewielu,za to starannie dobranych słów,z tą treścią tryumfalnie przerastającą formę,jest dla mnie zawsze niezwykłym doznaniem,prawdziwą duchową ucztą.
Również i tym razem miałam nadzieję na podobne doświadczenie - i nie zawiodłam się.
Drugim powodem było moje wyobrażenie o tym,co kryje się pod tym wiele mówiącym tytułem.Miałam jakieś mgliste przypuszczenia,oczekiwałam nowego,świeżego spojrzenia na historię Jezusa z Nazaretu i wszystkiego,co się z nią wiąże ; byłam ciekawa,jak ten potencjalnie odmienny punkt widzenia wpłynie na mój światopogląd.
Zatem sięgnęłam po tę lekturę pełna nadziei,że oto czeka mnie coś niesamowitego - okazało się,że spełniła moje oczekiwania w stu procentach.
Wizja świata i człowieka przedstawiona przez Schmitta zachwyciła mnie i poruszyła.

Jeszua z Nazaretu...w...

ZARAZA | 2014-02-18
Przeczytana: luty 2014

"Ewangelia według Piłata" bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Najbardziej podobało mi się ukazanie Jeszui, który jest przedstawiony jako zwykły człowiek miotany wątpliwościami, jest niepewny, niekiedy nie dowierza, a także się buntuje. Autor przedstawił także tę historię ze strony Poncjusza Piłata, człowieka myślącego trzeźwo, patrzącego na świat realnie, obserwujemy jego kiełkującą przemianę, narodziny chrześcijanina.
"Ewangelia..." pozwala się zastanowić nad wieloma rzeczami i spojrzeć na tą znaną opowieść pod innym kątem. Polecam nie tylko chrześcijanom.

Piotr | 2014-05-04

Na początku zaznaczę, że obawiałem się rozczarowania, jakie mogło popłynąć po lekturze książki. Temat sam z siebie jest dużym wyzwaniem i niewielu pisarzy jest w stanie napisać cos interesującego, nie ocierając się przy tym o kicz i nudę, nie wspomnę o herezjach. Każdy, kto czytał Biblię, zrozumie co mam na myśli. Eric – Emmanuel Schmitt sięga po tematy trudne, czasami ocierając się o granice, których przekraczać nie wolno. Napisanie takowej książki jak „Ewangelia według Piłata” wymaga dużej wiedzy w tematyce teologicznej, oraz miejscowych zwyczajów czasów, które znamy z opisów Pisma Świętego.

Książka składa się z trzech części. Pierwsza rozpoczyna się opowieścią o pojmaniu Jezusa. Widzimy Syna Bożego z ludzkiej strony klęczącego w Ogrodzie Oliwnym i czekającego na żołnierzy. Przeżywa emocje, jakie towarzysza każdemu śmiertelnikowi, również te negatywne. Doskonale rozumie, co się musi wydarzyć, jaką cenę musi zapłacić, aby przez swoja śmierć na krzyżu ocalić cały świat. Jego...

kooooooot | 2013-01-19

Czytanie tej książki było niezwykle przyjemne.Kiedyś na pewno do niej wrócę.Całkowicie inne spojrzenie na ewangelie , losy Jezusa i Piłata. Czytając miałam wrażenie, że sama jestem świadkiem wydarzeń. Myślę,że każdy powinien przeczytać i przekonać się, czy ta ewangelia skradnie mu serce.

Nicość | 2013-06-28

"Ewangelia według Piłata" to bardzo ciekawy i nowy sposób patrzenia na opisywane wydarzenia. To książka niezwykle ciekawa, mimo już znanej historii. Polecam serdecznie!