Bóg. Życie i twórczość

978-83-240-1481-1
Bóg, biografia, Hołownia
religia
Ag2S

Hołownia pokusił się o biografię... Boga! Szymon Hołownia uwielbia ambitne projekty. Taki jest również ten: książka, która ma być pierwszą na świecie biografią Boga! Jak na biografię przystało, autor zaczyna od samego początku, czyli - no właśnie, od kiedy? Relacja Boga i czasu to jeden z poruszanych przez Hołownię fascynujących tematów. Znany dziennikarz opisuje nasze wyobrażenia...

Hołownia pokusił się o biografię... Boga!

Relacja Boga i czasu to jeden z poruszanych przez Hołownię fascynujących tematów. Znany dziennikarz opisuje nasze wyobrażenia dotyczące Stwórcy, próbując odpowiedzieć na najczęściej nurtujące nas pytania: czy rzeczywiście Bóg jest jeden, dlaczego w Starym Testamencie bywał okrutny i mściwy, a w Nowym twierdził, że najważniejsze to kochać i przebaczać, czemu nie daje się zobaczyć, dlaczego objawił się akurat Żydom i czym jest Trójca Święta?
Najważniejsze teologiczne koncepcje, charakterystyczny styl Hołowni i liczne osobiste refleksje autora na temat jego stosunku do Stwórcy to wybuchowa mieszanka!

Kasiek m | 2010-11-21
Przeczytana: 18 listopada 2010

Szymon Hołownia większości kojarzy się jako „ten mniej zabawny” z duetu prowadzących „Mam talent”. Czytając jego książki byłam wolna od tego rodzaju skojarzeń, bo gdy sięgałam po pierwszą książkę „Kościół dla średnio zaawansowanych” był dla mnie totalnie obcy. Nie oglądałam MT, nie czytałam jego felietonów(teraz obie rzeczy czynię).
Oczekiwałam tej biografii Boga. Bardzo lubię czytać to co p. Hołownia napisze, cenię Go za poczucie humoru, rozsądek, oraz to jak trafnie wyraża niektóre z moich myśli, których nie umiem ubrać w słowa. Budzi podziw praca jaką wkłada w napisanie książki, bibliografia mówi sama za siebie. Nie jest On z tych mendrcóff, którzy siądą i piszą co im ślina na język przyniesie, a czy to coś ma wspólnego z rzeczywistością… to już nie ich problem…

Ale ad rem… Kto oczekuje powalającej humorem książki nieco się zawiedzie… Nieco, aczkolwiek kwestia humoru jest kwestią względną. Chociaż p. Hołownia z tego co się orientuje nie odmawia wcale Stwórcy poczucia humoru....

vandenesse | 2013-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2013

Podobało mi się - nie będę się rozpisywać. Chciałabym tylko zwrócić uwagę na jedną cenną rzecz, którą tu znalazłam - rewelacyjną bibliografię literatury religijnej i to nie w formie wypunktowanych tytułów, które średnio by nam coś mówiły. Każda pozycja opisana jest w kilku trafnych słowach - czego możemy się po niej spodziewać, w jaki sposób jest napisana (dla przeciętnego czytelnika czy bardziej naukowo). Polecam zainteresowanym tą tematyką.

Ettelea | 2011-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2011

Kiedy dowiedziałam się, że Hołownia wziął na swoje bary napisanie biografii Boga, pomyślałam ,że odrobinę przesadził. Powód? Jak można napisać o działalności i istocie Boga skoro jest on niepojęty? Żaden ludzki rozum nie jest w stanie Go ogarnąć. I co ? Miałam rację :) Potwierdzają to słowa książki, zaznaczające, że jeśli pojęlibyśmy i zrozumieli Boga, przestałby być Bogiem. Więc o czym właściwie jest ta książka?

"Bóg. Życie i twórczość", to przede wszystkim skrócona historia działalności boskiej na Ziemi oraz próba wytłumaczenia czym tak na prawdę jest Trójca Święta. A do jednego z najciekawszych dociekań należy rozmyślanie nad podwójną (boską i ludzką) naturą Jezusa. Poruszane są w niej tematy stworzenia świata, historii religii. Czyli wszystko w czym maczał Swoje ręce (jeśli je ma) Bóg.

Tej książki się nie czyta. Ją się kontempluje. Każdy rozdział, a czasami nawet jedno zdanie sprawiały, że musiałam odłożyć książkę i w ciszy zastanowić się nad sobą, światem i życiem.

Nie...

lapsus | 2011-01-17
Przeczytana: 12 stycznia 2011

Historia Pana Boga według celebryty

Co za bezczelność! Taki TEMAT! Taki BOHATER! I kto ośmiela się się GO opisać? Kto ma na tyle tupetu i samouwielbienia, by napisać „biografię” Pana Boga? Podjął się tego zadania bywalec salonów, prezenter zerżniętego z Berlusconiego programu „Mam talent”, gość pustego jak studnia programu niejakiego Kuby W. - Szymon Hołownia. I bardzo dobrze, że tak uczynił, bo Hołownia próbuje stworzyć nowy sposób mówienia o religii.

Właśnie do tego sposobu można mieć najwięcej zastrzeżeń, jeśli chodzi o książkę „Bóg. Życie i twórczość”. Po doskonałym pod względem formy, wzruszającym i momentami zabawnym „Monopolu na zbawienie” oczekiwałem od nowej książki Pana Szymona poznawczego tsunami (aluzja do stylu książki, a jakże, zamierzona!). Język „bożej biografii” buzuje od „fajności” i chociaż autor sam wielokrotnie mówi o tym, że nie powinno się Pana Boga kroić według własnej miary, to poniekąd sam to czyni. Styl książki sprawia wrażenie, jakby autor mówił o w...

pheosia | 2011-02-18
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 18 lutego 2011

Chylę czoła przed panem Hołownią! Naprawdę!
Długo wzbraniałam się przed sięgnięciem po jego książki. Zdecydowanie za długo. Obawiałam się intelektualnego bełkotu, pisania o niczym lub o błahostkach, pobieżnego potraktowania sprawy... Żadnej z tych wad nie znalazłam w książce "Bóg. Życie i twórczość.".

Jest za to coś, co mnie ogromnie zachwyciło. Autor pisze o wielu sprawach, porusza liczne wątki, wydobywa historie biblijne i nie tylko, wyjaśnia, przypomina, opowiada... Ale wszystko, co nam prezentuje podpiera solidną porcją źródeł, powołań na wszelakie autorytety, cytowań... Zaimponowała mi wiedza, jej wszechstronność i... czasochłonność. Bo mogę się tylko domyślać, jak wiele czasu trzeba było, by to wszystko rzetelnie zebrać. Każdy rozdział kończy się propozycjami kilku pozycji literaturowych, dzięki którym można rozszerzyć zagadnienie. Pięknie, praktycznie i podane na tacy!

Drugi plus za język. Nowoczesny, acz zawierający ważne i kluczowe słowa z klastycznego języka nauki i...

Scarlett | 2011-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2011

Jakiś czas temu dotarła do mnie elektryzująca wieść: Szymon Hołownia napisał nową książkę! Jego wcześniejsze próby pisarskie dały mi sporo radości, więc i tym razem spodziewałam się głębokiej opowieści ubranej w nieprzeciętnie współczesne słowa.

W prezentowanej książce "na tapecie" jest Bóg (zdaję sobie sprawę, że stwierdzeniem tym nikogo nie zaskoczyłam, wszak tytuł mówi sam za siebie).
Gabarytowo dosyć niepozorna, ale oferuje sporo - od świeżego spojrzenia na najdawniejsze dzieje ludzkości spisane w Starym Testamencie, poprzez lekko nostalgiczną refleksję filozoficzno-teologiczną traktującą o początkach chrześcijaństwa, a na zaproszeniu do sięgnięcia po inne dzieła rozwijające myśl zawartą w jego dziele skończywszy.

Czyta się lekko; łatwo tutaj o uśmiech. Niemal z każdego kątka wyziera jakaś ciekawa refleksja, której nie ogranicza jednak skostniała forma przekazu. Przeciwnie.

Randka z najnowszą książką Szymona Hołowni z pewnością nie była czasem straconym; lojalnie...

Booka | 2010-12-17
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 08 grudnia 2010

Hołownia postanowił napisać biografię Boga. Przyznaję, pomysł jest intrygujący, ale raczej z góry spisany na porażkę. Niemniej autor wybrnął z tej sytuacji obronną ręką. Pod przykrywką biografii próbuje zmierzyć się z dogmatami i nieścisłościami Biblii. Jest napisana lekko, ale mimo wszystko z powagą i szacunkiem. I przyznam, że rozjaśniła mi nieco kilka spraw, z których zrozumieniem miałam problemy, a których nikt nie był mi w stanie do tej pory wyjaśnić. Polecam dla zainteresowanych.

Beata | 2011-01-02
Na półkach: 2011, Przeczytane, Mam
Przeczytana: 02 stycznia 2011

Szymona Hołownię lubię za poczucie humoru i za to, że mówi o religii i o Bogu bez zadęcia i normalnym językiem. Do tego dołóżmy ogromną wiedzę autora i mamy bardzo dobrą książkę pokazującą niektóre opisane w Biblii zdarzenia z różnych perspektyw.
Ale na pewno nie jest to lektura lekka i łatwa, mimo że język autora nieco ją ułatwia.

czarna_maggie | 2015-06-01
Przeczytana: 25 maja 2015

Nie tak dobra jak "Kościół dla...". Stawia wiele pytań, rozbudza ciekawość, ale nie daje tak trafnych i inteligentnych odpowiedz jak inne książki Hołowni. Bardziej zachęta do własnych badań, niż kolejna solidna dawka wiedzy o Bogu. Mimo to przeczytana z przyjemnością i co najważniejsze z pożytkiem dla tej niematerialnej strony jestestwa.

Aneta | 2011-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2011

Książka bardzo mi się podobała, pisana językiem przystępnym dla odbiorcy nie będącego teologiem ;)
Hołownia przeprowadza nas tutaj zgrabnie przez dzieje świata od stworzenia, aż do teraz- do rzeczywistości w której żyjemy.
Po każdym rozdziale znajdują się: przydane wskazówki co do naszej relacji z Panem Bogiem oraz pozycje, które warto przeczytać.
Mnie osobiście książka przybliżyła obraz Boga jako Stwórcy, jako kochającego Ojca i sprawiedliwego Sędzię.
Z przyjemnością sięgnę po kolejne pozycje tego autora.