Rosyjski kochanek

2009-01-01
1996-01-01

To nie jest typowe nudne romansidło. Dla mnie świetna

To nie jest typowe nudne romansidło. Dla mnie świetna

Julia jest pięćdziesięcioletnią kobietą i wyjeżdża do Paryża by tam prowadzić wykłady. Mieszkając w hotelu za ścianą ma dosyć głośną parę z Rosji. Jej sąsiedzi są młodzi, on Sasza pisze książkę, ona jest jego towarzyszką, jednak z tego co słychać, to dosyć często mu przeszkadza. Nadia zaczyna przychodzić do Julii, bo zwyczajnie nie ma co robić. Dla głównej bohaterki jest to dosyć kłopotliwe. Po jakimś czasie towarzyszka Aleksandra wraca do Rosji. To sprawia, że Julia częściej sama spotyka się z Saszą, a co za tym idzie stają się sobie coraz bliżsi.

Czy główna bohaterka ma szansę na miłość mimo swojego wieku? Co Aleksandrowi podoba się w Julii? Czy oboje zostaną w Paryżu?

To już moja któraś książka z serii „Literatura w spódnicy” a zarazem pierwsza twórczości tej autorki. Muszę stwierdzić, że na tle innych powieści z tego cyklu ta historia się wyróżnia. Nie mamy tu młodej czy młodego głównego bohatera, który rozstał się z partnerem bądź partnerką i próbuje na nowo ułożyć sobie życie. Niestety, ale ten schemat powielał się w każdej książce z tej serii, którą do tej pory przeczytałam.

Tym razem historia dotyczy kobiety pięćdziesięcioletniej, która nigdy nie zaznała miłości takiej od mężczyzny. Jedynie wie, co to miłość bezwarunkowa od córki, chociaż ich relacje też nie należą do najlepszych. Ma kompleksy jak chyba większość z nas, zdaje sobie sprawie z różnicy wieku miedzy nią a Saszą i zupełnie nie rozumie, co on w niej widzi. Wstydzi się tego jak będą ich postrzegać inni. Dodatkowo jej zdrowie zaczyna szwankować, co jeszcze bardziej potęguje jej dyskomfort i przekonanie, że to nie czas na miłości.

Jednak miłość nie patrzy na to, kto ile ma lat. Tak samo to, kto jakiej jest narodowości, jakie ma wykształcenie czy kolor skory i w jakim języku mówi.

Autorka pokazuje nam w tej książce również, że nigdy nie jest za późno na miłość. Oraz, że nie raz obawiamy się reakcji najbliższych zupełnie niepotrzebnie.

Świetnie przestawieni są głowni bohaterowie Polka i Rosjanin, często mają zupełnie odmienne zdanie na dany temat, co nie raz powoduje spięcie jednak mimo to jakoś się dogadują.

Trochę nudziły mnie wspomnienia z dzieciństwa głównej bohaterki jednak rozumiem, że w ten sposób autorka przekazała nam relacje miedzy Julią a jej matką.

Książka mimo niezbyt dużej ilości dialogów to i tak czytała się dosyć szybko. Na chwile obecną ta historia znacznie się wyróżnia na tle pozostałych, które do tej pory przeczytałam z tej serii.

Myślałem początkowo, że to typowy romans, za którymi nie przepadam, zwłaszcza, gdy to kolejne wcielenie bajki o Kopciuszku... A jednak nie! Rosyjski kochanek to rzecz bardziej wyrafinowana! Julia - bohaterka i narratorka w jednej osobie, to 50-letnia kobieta-naukowiec, w której życiu zdarza się nieco spóźniony, nieoczekiwany romans. Julia na nowo zaczyna odkrywać siebie. Uzmysławia sobie, że pochłonięta bez reszty swoją pracą naukową, dotąd nie była tak naprawdę ani żoną, ani matką (mimo iż ma córkę),ani kochanką. Dokładnie tak, jak podsumowała ją córka: "W jakiejś kłótni wykrzyczała, że hoduję tę swoją karierę jak gęś na Boże Narodzenie i ciągle wydaje mi sie za mało utuczona, nie na miarę moich ambicji. Moje ambicje... to chyba nie było to, to ciągle był ten sam strach przed dorosłym życiem. Robić wszystko, co się da, wypełniać czas licznymi zajęciami, żeby tylko nie musieć żyć naprawdę!" I ta autoanaliza jest główną treścią powieści. Nie ma tu jakiegoś głównego wątku, chronologii zdarzeń, a jedynie luźne wspomnienia bohaterki dotyczące (teraz i w przeszłości) jej stosunków z otoczeniem. Kochanek - Sasza jest dużo młodszym od Julii Rosjaninem poznanym we Francji, gdzie Julia została zaproszona na wykłady do Sorbony. Marginalnie pojawiają się tutaj też wątki polityczne, jednak zdecydowanie na drugim planie i w aspekcie raczej historycznym, bez związku z dzisiejszą sytuacją - wojną na Ukrainie. Zakończenie - dość nieoczekiwane, przynajmniej dla mnie... A w sumie - kawałek naprawdę niezłej literatury, choć raczej dla wytrawniejszych czytelników!

Książka bogata w emocje i refleksje.
Julia, lat 50, Polka;
Aleksander, lat dwadzieścia mniej, Rosjanin;
Paryż ich oczami...(ale nie tylko)
Stereotypy, relacje międzyludzkie i rodzinne, uczucia, akceptacja siebie, rachunek sumienia nad życiem...
Jestem pod wrażeniem...

Książka bogata w emocje i refleksje.
Julia, lat 50, Polka;
Aleksander, lat dwadzieścia mniej, Rosjanin;
Paryż ich oczami...(ale nie tylko)
Jestem pod wrażeniem...

Wspaniała książka, polecam zwłaszcza kobietom, które pokochały lub chciały pokochać młodszego mężczyznę . Nie jest to mierna literatura "dla bab", jakiej pełno wszędzie . Została na zawsze na mojej półce z książkami.

Wiem, ze ta autorka napisala wiele bardzo dobrych ksiazek i ma stale grono swoich czytelnikow. Ta pozycja mnie jednak nie zachwycila, jedyne, co z tego zapamietalam to to, ze ktos co chwile mial „ kwasny oddech” , i ta ksiazka jest troche jak ow kwasny oddech, cokolwiek to znaczy, ale chyba nic przyjemnego.

Od dawna żadna książka nie wywarła na mnie takiego wrażenia. Z reguły nie daje najwyższej z not, plus znajduje jakiś element który jednak zdawał mi się nie odpowiadać, nie pasować do ogółu książki. Tutaj jednak historia Juli i Aleksandra porwała mnie, przeniosła do innej galaktyki a to pewnie za sprawą swojej 'inności' i tego jak bardzo odbiega od konwenansów. Nie chcę zdradzać żadnego ze szczegółów, nie mniej jednak myślę że każda kobieta powinna sięgnąć po tą pozycję. Czemu kobieta? Bo myślę że to właśnie my jesteśmy w stanie wynieść z niej coś więcej.

Jestem oczarowana powieścią. Maria Nurowska ma piękny styl pisania i potrafi w cudowny sposób oddać uczucia swoich bohaterów. Czytając miałam wrażenie, że wtapiam się w postać Julii i czuję to wszystko, co ona... niepewność, niezadowolenie z siebie, zakochanie, żal do matki i po matce... Życie Julii nie było usłane różami, najważniejszy był dla niej rozwój intelektualny, nie szukała partnera ani innych relacji z ludźmi. Miłość do młodszego mężczyzny, która pojawia się nagle, przewraca jej życie do góry nogami i wyzwala w niej całą gamę uczuć i rozterek.
To nie jest zwykły romans, tylko głęboka książka o tym, że w każdej chwili naszego życia może pojawić się ktoś, kto całkowicie je zmieni. Że każdy zasługuje na miłość i może w końcu stać się szczęśliwym. Nigdy nie jest za późno, aby spotkać miłość swojego życia.

Twórczość Pani Nurowskiej pokazuje, że można pisać dla kobiet mądra wartościową literaturę, a nie błahe romansidla...polecam Panią które oczekują od powieści tzw kobiecej czegoś więcej.

Trudno mi napisać jednoznaczną ocenę tej powieści. Maria Nurowska jest świetną pisarką, o czym przekonałam się już wcześniej. Jej książki to nie jakieś płytkie powiastki z głupiutkimi bohaterkami, które tylko wydają się dojrzałe i mądre.
Nie jest tak, że wszystko w tej książce jest zgodne z moimi poglądami. Wrecz przeciwnie. Uważam, że większość kobiet znajduje się gdzieś pomiędzy Julią, stawiającą dotychczas tylko na karierę naukową a jej córką Ewą, która jest pełnoetatową matką czwórki dzieci i nie chce rozwijać siebie poprzez wykształcenie i pracę. Trudno się zidentyfikować z jedną i z drugą.
Podążając za autorką poznajemy historię miłosną, ale też swoistą analizę siebie samej dokonywaną przez Julię, analizę relacji z matką, dziadkiem, a co najważniejsze dla niej - z córką. I to nie jest nudne. Mnie ta akcja niezwykle wciągnęła.
Więcej problemu mam z tytułowym rosyjskim kochankiem. Początkowo jest przedstawiony jako dość agresywny, chamski, nie szanujący swojej kobiety. To, że był z Nadią, która nie była zbyt bystra, ale poczciwa, również źle o nim świadczy.
Trudno mi swobie również wyobrazić to, że możliwa jest taka przemiana, jaką on przeszedł natychmiastowo, gdy jego kochanką została Julia. Stał się troskliwy, kochający, delikatny, po prostu idealny. To jego czytanie w jej myślach jest nierealne. Początkowo w ogóle nie wierzyłam, żę to miłość. Uważałam, że połączyło ich wyłącznie pożądanie.
Na miejscu Julii, wiedząc jak wyglądał jego związek z Nadią, nigdy nie zdecydowałabym się nawet tylko na bliższą znajomość z takim człowiekiem, a co dopiero na związek. Albo się szanuje ludzi, albo się nimi gardzi. Jeśli ktoś nie szanuje kobiety, to nie zasługuje na miłość.
Zakończenie bardzo mnie zaskoczyło, nawet chyba pozytywnie, pomimo moich zastrzeżeń do głównego bohatera, bo przecież mogę się mylić w ocenie.
Warto przeczytać i zastanowić się nad swoją własną oceną trudnego związku (kobieta starsza od mężczyzny o 20 lat),nad oceną kobiety kochającej ponad wszystko karierę, chłodnej w obejściu z trudnym dzieciństwem, nad oceną córki tej kobiety i całej sytuacji, jak i prawdopodobieństwa zaistnienia takich wydarzeń.

• Maria Nurowska