Żniwo

Świat Książki
1998-01-01
1998-01-01
Agnieszka Jacewicz

Czternaście nocy Margaret Atwood, Jo...
Okładka książki Studentka Gary Braver, Tess Gerritsen
Studentka Gary Braver, Tess G...

Okładka książki Dom przy plaży James Patterson, Peter de Jonge
Dom przy plaży James Patterson, Pe...
Okładka książki Kłamstwo doskonałe Michael Ledwidge, James Patterson
Kłamstwo dosko... Michael Ledwidge, J...
Okładka książki Bikini Maxine Paetro, James Patterson
Bikini Maxine Paetro, Jame...

Czuć że to najstarsza książka tej autorki, ale mimo to fajne zakończenie. Zaskakujące

Kolejna świetna powieść napisana przez Tess. I już teraz wiem na 100%, że przeczytam całą serię Anatomii Zbrodni.

Całkiem inteligentna historia, choć akcja mogłaby być bardziej rozbudowana. Ale wątek kutra i helikoptera wydaje się mało realny. Niemniej lubię kryminały z elementami medycznymi.

Abby DiMatteo jest stażystką na chirurgii w bostońskim szpitalu Bayside. Ma niewątpliwy talent dlatego już teraz - mimo że przed nią jeszcze trzy lata stażu zanim zostanie samodzielnym lekarzem - otrzymuje propozycję dołączenia do szpitalnej ekipy transplantologicznej. Jest zachwycona i pełna zapału. Pierwszy zimny prysznic nadchodzi, gdy do transplantacji serca zamiast pierwszego na liście biorców siedemnastoletniego chłopaka kierownictwo wyznacza prywatną pacjentkę, żonę znanego przemysłowca, multimilionera Victora Vossa. Ordynatorce oddziału Vivian Chao udaje się, przy pomocy Abby, doprowadzić do przeszczepienia serca chłopakowi w innym szpitalu. Ale dla Niny Voss też serce się znalazło. Tylko ani Abby, ani wyrzucona z Bayside doktor Chao nie potrafią ustalić skąd się ono wzięło!

Tak zaczyna się stopniowe i niezwykle szczegółowe ujawnianie gigantycznej afery transplantologicznej, dalece wykraczającej swym zasięgiem poza jedno środowisko szpitalne. Mimo że kompozycja tego pierwszego thrillera medycznego autorstwa Tess Gerritsen od początku wyraźnie wskazuje, kim są dawcy organów nielegalnie przeszczepianych zamożnym amerykańskim biorcom, w najmniejszym stopniu nie osłabiło to mojego zainteresowania powieścią. Stało się tak dzięki mistrzowskiemu łączeniu przez autorkę planów personalnych, medycznych i kryminalnych oraz ani przez chwilę niesłabnącej intensywnej dramaturgii wydarzeń. Zbyt intensywnej, przerysowanej, szczególnie w finalnych scenach - można by argumentować, z czym w pewnym stopniu skłonna byłabym się zgodzić, ale jedynie w odniesieniu do lektury tekstu. Przy słuchaniu audiobooka taka skala natężenia środków wyrazu bynajmniej mnie nie raziła, szczególnie w wykonaniu Wojciecha Chorążego, który skądinąd do czołówki moich ulubionych lektorów nie należy.

Całkiem ciekawa i zgrabnie napisana.

Całkiem ciekawa i zgrabnie napisana.

Zachęcona wysoką notą....
....o rany, jak ja się wynudziłam.
Najpierw długie, przesadnie szczegółowe repetytorium z zagadnień i procedur medycznych. Bo przecież nie da się przeczytać thrillera medycznego nie mając egzaminu z anatomii zaliczonego co najmniej na 3
Po tym długim, za długim wprowadzeniu, kiedy już traciłam nadzieję, że cokolwiek się w tej historii zadzieje, zostałam miło zaskoczona. Zadziało się. Może bez fajerwerków i gęsiej skórki, ale coś tam się powoli rozwijało.
A skoro akcja zaczynała się zagęszczać, to, dotąd jeszcze niezbyt dobrze poznana, główna bohaterka zaczęła stopniowo odkrywać karty swojej osobowości.
I tu się zatrzymam. podsumowując: nie można (OK, nie powinno się) z ambitnej rezydentki chirurgii i transplantologii zrobić głupiutkiego dziewczątka, które boi się własnego cienia i łapie twardy reset ilekroć na horyzoncie pojawia się jej książę w białym kitlu.
Żadna, nawet ciekawie obmyślona (ta była przeciętna) intryga nie sprawdzi się, jeśli do jej rozwiązania "zatrudnimy" narzeczoną marzeń każdego samca alfa. Nawet jeśli ma dobre serduszko i stetoskop na szyi.
Rozczarowanie.

Zachęcona wysoką notą....
....o rany, jak ja się wynudziłam.

Po książkę sięgnąłem głównie z uwagi na to, że lubię thrillery medyczne, a całego Cooka już przeczytałem.

Styl trochę inny, niż u Cooka, ale też jest całkiem dobrze. Akcja wartka, postacie wyraziste, jest trochę ciekawych zwrotów akcji. Przeczytałem potem jeszcze kilka książek Tess Gerritsen, ale to "Dawca" był najlepszy.

To naprawdę dobry i wciągający thriller medyczny. Bohaterowie są ciekawi, zwrot akcji zaskoczy nawet starych wyjadaczy, a fabuła dostarcza wielu emocji. Naprawdę dobrze się czyta, a dla koneserów jest też trochę medycyny.

Bardzo szybko wszystko staje się jasne. Przy minimalnej dozie wyobraźni można już w okolicach 100 strony "zgadnąć" fabułę aż do samego końca, myląc się tylko w nieistotnych kwestiach.
Niemniej czytało się przyjemnie. Powieść trzyma balans między prywatnymi perypetiami bohaterki, warstwą medyczną oraz kryminalną. Jedynie "akcji" jest mało, ale nigdy nie byłem zwolennikiem jej nadmiaru w kryminałach/thrillerach.

Trzeba także pamiętać, że powieść jest pewnym debiutem autorki.

cała książka znakomita, oprócz zakończenia.

cała książka znakomita, oprócz zakończenia.

• Tess Gerritsen
  • Thriller/sensacja/kryminał