Żniwo

Tłumaczenie: Agnieszka Jacewicz
Wydawnictwo: Świat Książki
Harvest
gabii62

Dwie osoby gotowe do operacji i tylko jedno serce, które można przeszczepić. Gdy doktor Abby DiMatteo podejmowała decyzję, by dokonać przeszczepu u umierającego siedemnastolatka, nie przypuszczała, że wywoła tym lawinę wydarzeń. Kim jest czterdziestosześcioletnia, bogata kobieta, która, wedle przełożonych, winna była otrzymać narząd? Tego Abby nie wie. Wie jednak, że coś jest nie w porządku - jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki pojawia się drugie serce i operacja może się odbyć. Cud? To mało prawdopodobne. W wyniku podjętych decyzji, pracę traci przełożona kobiety, a sama Abby zaczyna stawiać sobie niewygodne pytania. Czy to możliwe, że narządy do transplantacji pochodzą z nie do końca legalnych źródeł? Gdzie leżą granice etyki lekarskiej? Dyrekcja nie życzy sobie rozgłosu, ale sumienie zmusza Abby do poprowadzenia prywatnego śledztwa.

źródło okładki: zdjęcie

Pola | 2016-05-05
Przeczytana: maj 2016

Uwielbiam książki Tess Gerritsen, ale ta wyjątkowo zapadnie mi w pamięci.
Lekarka Abby odbywa staż w szpitalu. Jej partnerem życiowym jest lekarz z grupy przeprowadzającej transplantacje. Ona również dostaje propozycję aby dołączyć do tej grupy.
Pewnego dnia staje przed wyborem kto powinien dostać serce i wybiera 17 letniego chłopca, tą decyzją rozpętuje wielką burzę. Równocześnie na oddziale jest też 46-letnia kobieta, żona bardzo bogatego i wpływowego prominenta. Okazuje się, że dla niej prawie natychmiast również znajduje się serce do przeszczepu. Abby postanawia dowiedzieć się jak to wszystko stało się możliwe.
Postanawia odkryć co tak naprawdę dzieje się w szpitalu i przez to wpada w wielkie kłopoty. Każdy kto do tej pory wydawał się być przyjacielem staje się jej śmiertelnym wrogiem.
Kunszt Gerritsen jest mistrzowski, wspaniale napisana książka, która bardzo wciąga, wywołuje niesamowite emocje, porusza, i zmusza do refleksji.
Bardzo gorąco polecam.

Joanna | 2016-09-23
Przeczytana: 22 września 2016

kolejna książka która mnie zachwyciła. ta autorka napisała ją jako pierwszą i jest super. temat przeszczepów organów, dawców oraz problem kolejki oczekujących - umierających ludzi. i ktoś wpada na genialny pomysł produkcji organów czyli zabijaniu odpowiednich ludzi aby ratować innych oczywiście bardzo bogatych.

Ania | 2015-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2015

Ta książka jest także pod innym tytułem "Dawca" Powieść jest świetna,zachęcam do jej przeczytania.

Mieczysław | 2015-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2015

Dobra książka, typowa dla twórczości Tess Gerritsen. Dystrybucja ludzkich narządów do przeszczepów to znany kontrowersyjny problem, prowadzący często do nadużyć, a nawet przestępstw. Jak można bowiem wycenić ludzkie życie...
Powieść czyta się wspaniale, ale zakończenie niezbyt mi się podobało. Pisarka nieco "przedobrzyła" rozbudowując wątek sensacyjny do granic prawdopodobieństwa.

Eliza | 2015-05-15
Przeczytana: 15 maja 2015

Wciągający thriller trzymający w napięciu do ostatniej strony. Zakończenie pozostawiło poczucie niedosytu - czy będzie happy end dla głównej bohaterki?

Najbardziej irytujące u Tess Gerritsen jest to, że ona naprawdę wie o czym pisze. Jest w końcu byłym lekarzem. To trochę jak w najlepszych thrillerach konspiracyjnych (nie wiem czy jest jakiś sensowny polski termin na ten gatunek, chodzi o dreszczowce oparte na jakiejś teorii spiskowej), kiedy fikcja jest tak prawdopodobna, że szukamy standardowej notki: “oparte na prawdziwych zdarzeniach”.

“Harvest” opiera się na sensownym ciągu logicznym. W USA – nie wiem jak to działa w innych krajach, ale chyba podobnie – jest ogólnokrajowa lista osób oczekujących na przeszczep np. serca. Miejsce na liście jest przyznawane przez naprawdę obiektywną komisję, która bierze pod uwagę wyłącznie stan zdrowia oczekującego. A takich np. serc do przeszczepu jest niewiele. Gerritsen zadaje banalne pytania: a co zrobiłbyś, jeśli byłbyś niewyobrażalnie bogaty i musiałbyś patrzeć jak twoja żona, twoje dziecko umiera, bo jest na liście niewystarczająco wysoko? Albo i nawet jest na szczycie, ale po prostu...

elwa1 | 2016-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2016

Jeszcze jeden pomysł. Jeszcze jeden thiler z wartką akcją, rosyjską mafią i bandą złych chirurgów i dobrej stażystki, która stawia im opór.
Bedziemy czytać dalej Tess...

Kelaris | 2016-01-15

Książka całkiem dobra, momentami denerwował mnie nieco styl pisania autorki, jednak to jest do przełknięcia. Czytało się szybko, a sama historia jest naprawdę ciekawa, zmusza też do zastanowienia się, ile warte jest ludzkie życie. Książka może i nie jest arcydziełem, ale na pewno warto ją przeczytać.

Charmy | 2015-08-26
Na półkach: Przeczytane, Tess Gerritsen
Przeczytana: 26 sierpnia 2015

Bardzo dobra książka, świetna fabuła, na początku spodziewałam się innej historii i tu mnie autorka zaskoczyła. Ciekawi bohaterowie i fajne przeplatanie miejsca akcji.
Nie muszę polecać tej pozycji, bo Ci którzy lubią tą autorkę, albo już po niąsięgnęli albo mają ją na swojej liście. :)

Besia | 2016-08-22
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 21 sierpnia 2016

Thiller medyczny. Bardzo wartka, żywa akcja, momentami zbyt brutalnie. Z pewnością książka spodoba się tym, których nie odrzuca terminologia medyczna.
Parę razy miałam kryzys, ale wytrwałam do końca, czego nie żałuję. na długo będę miała jednak dosyć tego specyficznego gatunku.