rozwiń zwiń

Interstellar i nauka

Okładka książki Interstellar i nauka
Kip Thorne Wydawnictwo: Prószyński i S-ka popularnonaukowa
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
The Science of Interstellar
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2015-05-07
Data 1. wyd. pol.:
2015-05-07
Data 1. wydania:
2014-11-07
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380690127
Tłumacz:
Ewa L. Łokas, Bogumił Bieniok
Tagi:
Bogumił Bieniok Ewa Łokas nolan einstein teoria względności
Średnia ocen

                7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Gravitation Kip Thorne, John Archibald Wheeler
Ocena 9,3
Gravitation Kip Thorne, John Ar...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
219 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
535
180

Na półkach: ,

Film „Interstellar” w reżyserii Christophera Nolana zdobył sporą popularność w ciągu ostatniego roku i nic w tym dziwnego. Chociaż założenia fabuły nie są może niczym nowym – zagłada Ziemi i poszukiwania nowego miejsca do życia dla ludzkości to temat często wykorzystywany w fantastyce naukowej już choćby ze względu na fakt, że rzecz staje się coraz bardziej realna – nowe było za to samo ujęcie tematu. Szeroko pojęte kwestie naukowe spotyka się w tych filmach ciągle, traktowane są też przez twórców różnie, z różną domieszką fantazji i przypuszczeń, więc spotkamy w nich zarówno prawdę, jak i rzeczy całkowicie zmyślone (choć może czasem prawdopodobne).

„Interstellar” miał być inny właśnie w tym punkcie: wszystkie informacje w nim zawarte miały być albo naukowymi prawdami, albo co najmniej się z nich wywodzić, czyli być z naukowego punktu widzenia prawdopodobnymi, jeśli nie posiadamy wystarczającej wiedzy by rzecz na konkretnych przykładzie wyjaśnić. Kip Thorne, autor książki „Interstellar i nauka”, z zawodu profesor fizyki (obecnie już emerytowany), zaangażowany był w produkcję filmu jako konsultant merytoryczny, a jego dzieło ma przybliżyć czytelnikowi (i widzowi) wszystkie poruszone w nim zagadnienia.

Thorne w ramach wstępu opowiada o swojej współpracy z twórcami filmu, od samych jej początków, gdy skontaktowała się z nim znajoma producentka, Lynda Obst, by omówić koncepcję i zaprosić do udziału w projekcie. Ciekawym elementem są rozmowy z aktorami na temat wiedzy posiadanej przez ich „wcielenia”: musieli się oni wiele nauczyć, więc i pytań do specjalisty było dużo. Reszta książki to już wiedza w czystej postaci: podstawy, dzięki którym czytelnik nawet średnio obeznany w zagadnieniach nie zgubi się w terminologii i konkretne kwestie omawiane krok po kroku. Autor podzielił podejmowane przez niego tematy na trzy podstawowe kategorie: prawdy, hipotezy i domysły, każdej z nich przyporządkowując graficzny symbol, który pojawia się przy tytułach rozdziałów mówiąc z góry, z jaką dozą naukowych faktów będziemy mieć do czynienia.

Najciekawszą częścią, według mnie, był rozdział skupiający się na filmowej czarnej dziurze, Gargantui, i kwestiach związanych z jej grawitacją. Ma ona największe znaczenie nie tylko pod koniec, ale – może przede wszystkim – w czasie odwiedzania poszczególnych planet przez misję Coopera. Jedna z nich jest (jak zapewne pamiętają osoby, które są już po seansie) to kula pokryta w całości wodą, znajdująca się w najmniejszej możliwej odległości od Gargantui, której bliskość powoduje znaczne spowolnienie czasu na jej powierzchni, więc zanim ekipa zdąży się z niej wydostać, mija wiele lat. To jednak nie jedyna niespodzianka, kolejną są silne pływy, uniemożliwiające przeżycie na planecie. Thorne bardzo dokładnie analizuje oba te zagadnienia z punktu widzenia naukowca, możemy się dowiedzieć czy jest to w ogóle możliwe, jak i jakie są tego wszystkiego przyczyny i skutki.

Książka wydrukowana jest na lakierowanym papierze, co umożliwiło umieszczenie w niej sporej ilości zdjęć, rysunków i wykresów tak, by nie straciły na czytelności, wszystko więc, łącznie z kadrami z filmu, jest kolorowe i cieszące oko szczegółowością. Ma to jednak jedną wadę – całość jest po prostu ciężka, pomimo faktu, że ma niewiele ponad 360 stron, i trudno utrzymać ją w rękach podczas czytania.

Nie ma co ukrywać: ta książka mogłaby być podręcznikiem do przedmiotu, omówione w którym zagadnienia wyłożono w sposób ciekawszy niż zazwyczaj, bo na podstawie świetnego filmu. Zawartość nauki jest w nim jednak sporo wyższa niż w przypadku szkolnych pozycji, sięga o wiele dalej w fizykę kwantową choćby czy teorię względności, zahaczając jednak o tematy biologiczne (zaraza roślin, brak tlenu na Ziemi). Jest to lektura idealna nie tylko dla fanów, ale też dla osób zainteresowanych fizyką i astronomią. Natomiast jeśli żadna z tych rzeczy – ani nauka, ani „Interstellar” – nie jest ci bliska, istnieje ryzyko, że mnogość informacji, rysunków i wzorów odstraszą już na początku. Osobiście stawiam jednak tę książkę na półce z publikacjami wartościowymi, bo jej zawartość to solidny kawał nauki, przekazanej w dość przystępny sposób.

http://asafewarmplacewithbooks.blogspot.com/2015/08/interstellar-i-nauka-kipa-thornea.html

Film „Interstellar” w reżyserii Christophera Nolana zdobył sporą popularność w ciągu ostatniego roku i nic w tym dziwnego. Chociaż założenia fabuły nie są może niczym nowym – zagłada Ziemi i poszukiwania nowego miejsca do życia dla ludzkości to temat często wykorzystywany w fantastyce naukowej już choćby ze względu na fakt, że rzecz staje się coraz bardziej realna – nowe...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    680
  • Przeczytane
    284
  • Posiadam
    96
  • Teraz czytam
    37
  • Popularnonaukowe
    15
  • Ulubione
    11
  • Chcę w prezencie
    11
  • Nauka
    5
  • Do kupienia
    4
  • 2018
    3

Cytaty

Więcej
Kip Thorne Interstellar i nauka Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne