rozwiń zwiń

„Oppenheimer”, czyli książkowy świat Christophera Nolana

Anna Sierant Anna Sierant
21.07.2023

21 lipca 2023 roku to data rozpoczęcia kinowego starcia dwóch gigantów – „Barbie” Grety Gerwig i „Oppenheimera” Christophera Nolana. Co ciekawe, reżyser tej drugiej produkcji jest także miłośnikiem i autorem książek. Jakich? Sprawdźcie poniżej!

„Oppenheimer”, czyli książkowy świat Christophera Nolana Kadr z filmu "Oppenheimer", materiały prasowe Universal Pictures

Co i jak czyta Nolan?

Być może dlatego, że twórca filmu jest czytelnikiem i pisarzem, przy pracy nad obrazem z Cillianem Murphym w roli tytułowej inspirował się książką, a konkretnie wydanym w 2005 roku „Oppenheimerem. Triumfem i tragedią ojca bomby atomowej” Kaia Birda i Martina J. Sherwina. W Polsce publikacja ta ukazała się w roku 2022, w tłumaczeniu Janusza Błaszczyka, nakładem Wydawnictwa Replika. Dzieło dwóch badaczy, którzy przez lata zajmowali się studiami nad drugą wojną światową, nad tym, co stało się w Hiroszimie, zostało w 2006 roku nagrodzone Pulitzerem w kategorii Biografia. Autorzy książki podczas jej przygotowywania przejrzeli tysiące dokumentów dostępnych w archiwach w Stanach i poza nimi, otrzymali również dostęp do części dokumentów FBI, przeprowadzili blisko sto wywiadów z rodziną, przyjaciółmi, współpracownikami Oppenheimera. Twórcy biografii przeprowadzają czytelników przez życie – z naciskiem na to zawodowe – „ojca bomby atomowej”, od wczesnych lat w Nowym Jorku przez czas spędzony w Europie po czasy, kiedy pełnił on funkcję dyrektora Laboratorium Los Alamos w trakcie drugiej wojny światowej. Sam Nolan ceni książkę za to, że stanowi ona „porywający portret jednej z najważniejszych, a jednocześnie najbardziej paradoksalnych postaci w historii”.

Nie samym „Oppenheimerem” jednak Nolan żyje. Reżyser nieraz podkreślał w wywiadach, że jego ulubionym autorem jest zdecydowanie Jorge Luis Borges, i chętnie czyta jego powieści, ale i książki non-fiction. Jak wyznał: „Borges to pisarz, którego podziwiam wręcz przeogromnie. W pewnym sensie wszystkie historie, jakie można opowiedzieć, są zawarte w jego książkach”. Reżyser nazwał twórczość Borgesa „labiryntową” i dodał, że o przedstawienie tej „labiryntowości” starał się również w swojej „Incepcji”. W dziełach argentyńskiego mistrza ceni także to, że pisarz w umiejętny sposób odtwarza napięcie, jakie panuje między „subiektywną naturą naszej egzystencji” a naszą jednoczesną wiarą w „istnienie rzeczywistości obiektywnej”. To też, zdaniem Nolana, „jeden z najbardziej fundamentalnych paradoksów ludzkiej egzystencji”.

Co ciekawe, krytyk filmowy Tom Shone, autor książki „Nolan Variations”, wspomina w niej o tym, co widział na własne oczy – że Nolan czyta restauracyjne menu i gazety od końca do początku. Od razu skojarzyło mu się to z jednym z filmów reżysera, „Memento”, w którym sceny rozgrywają się w odwrotnej kolejności. Zapytał więc o to Nolana, ten jednak odpowiedział, że zawsze tak miał, że jest leworęczny i miałoby to być też powiązane z czytaniem od końca do początku. Reżyser dodał jednak, że zawsze interesowały go pojęcia inwersji, lustrzanego odbicia, symetrii. I oczywiście – jak w „Incepcji” czy „Interstellarze” – zagadnienie czasu i możliwości jego wydłużania, skracania – wpływania na niego.

Lubisz twórczość Christophera Nolana? Sięgnij po te książki

Christopher Nolan to jednak nie tylko reżyser, ale i autor scenariuszy – także do wzorowanego na wspomnianej wyżej książce „Oppenheimera”. Jego filmowa twórczość zainspirowała również autorów i autorki książek, są też publikacje, które z Nolanem nic wspólnego nie mają, a jednak ich klimat, tematyka mogą się miłośnikom filmów reżysera spodobać. Oto kilka takich propozycji!

„Interstellar i nauka”, Kip Thorne, Wydawnictwo Prószyński i S-ka

W „Interstellarze” Christopher Nolan zabiera widzów w podróż po najodleglejszych zakątkach Wszechświata, a nawet i dalej. Fabuła filmu jest oparta na solidnych podstawach naukowych, które Kip Thorne – amerykański fizyk eksperymentalny, profesor California Institute of Technology, a także jedna z osób zaangażowanych w powstanie filmu, w swojej książce wyjaśnia, a przynajmniej – w wersji dla bardziej opornych na wiedzę z zakresu fizyki – próbuje wyjaśnić. Czytamy więc o czarnych dziurach, anomaliach grawitacyjnych, zakrzywieniu czasu. Do lektury tej książki może dodatkowo przekonać fakt, że autorem przedmowy jest właśnie Christopher Nolan.

„Anomalia”, Hervé Le Tellier, Wydawnictwo Filtry

„Anomalia” została nagrodzona najważniejszą nagrodą literacką we Francji, Prix Goncourt, i jest – od czasów „Kochanka” Marguerite Duras z 1984 roku – najlepiej sprzedającym się tytułem, który to wyróżnienie otrzymał (sprzedano ponad milion kopii). Jeśli więc lubicie filmy Nolana za to, jak są „pokręcone”, to zapewne spodoba wam się i „Anomalia”, o której Marek Bieńczyk napisał, że „skrzy się inteligencją”. To powieść o wielopiętrowej konstrukcji, kilka powieści w jednej, zabawa gatunkami literackimi i filmowymi, w której piętrzą się intertekstualne poziomy. Autor przedstawia historię pasażerów lotu Paryż–Nowy Jork, którzy – na skutek anomalii pogodowej – lądują dwa razy w jednym miejscu: raz w marcu, raz w czerwcu. A przez trzy miesiące wiele może się zmienić, wydarzyć, no i jak by zareagowały rządy, przywódcy największych religii na rzeczywistość, w której obywatele różnych krajów nagle by się zduplikowali? Te i wiele innych pytań zadaje w swojej książce Hervé Le Tellier.

„Memento mori”, Jonathan Nolan

„Memento mori”, opowiadanie napisane przez Jonathana Nolana, brata Christophera, ukazało się w roku 2001 na łamach magazynu „Esquire” i zainspirowało późniejszy, wspomniany już film „Memento”. Główny bohater opowiadania, Earl, cierpi na amnezję następczą, nie pamięta więc nic dłużej niż kilka minut. Aby ułatwić sobie funkcjonowanie, zapisuje wszystko w notatkach i w postaci tatuaży. Earl stracił pamięć w wyniku napadu, w którym jego żona została zgwałcona i zabita. Akcja przedstawiona jest w dwóch ramach czasowych – w pierwszej mężczyzna zostaje zamknięty w szpitalu psychiatrycznym, w drugiej – ucieka ze szpitala, a jego celem jest odnalezienie człowieka, który skrzywdził jego i jego żonę, oraz dokonanie zemsty. Tekst opowiadania dostępny jest online w języku angielskim.

„Dunkierka. Historia, która zainspirowała twórców wybitnej superprodukcji filmowej”, Joshua Levine, Wydawnictwo Harper Collins Polska

„Oppenheimer” nie jest pierwszym filmem Nolana, który nawiązuje do wydarzeń historycznych. Wcześniej reżyser zrealizował m.in. „Dunkierkę”, inspirowaną książką historyka Joshuy Levine’a pod tym samym tytułem. W wydaniu filmowym można znaleźć rozmowę Nolana i Levine’a, w której obaj podkreślają, że przedstawiają wydarzenia, do których doszło w 1940 roku przede wszystkim jako walkę o przetrwanie, gdy w ramach akcji „Dynamo” udało się ewakuować ponad 300 tysięcy żołnierzy francuskich i brytyjskich. Autor książki „Dunkierka” podczas pracy nad nią opierał się na wspomnieniach tych, którzy byli uczestnikami wydarzeń i którzy – jak podkreśla – marzyli tylko o tym, by wrócić do domu. W filmowej edycji książki czytelnicy i czytelniczki znajdą kolorową wkładkę z kadrami z „Dunkierki” Nolana zestawionymi ze zdjęciami wykonanymi podczas ewakuacji w roku 1940.

Jesteście fanami twórczości Christophera Nolana? Wybieracie się na „Oppenheimera” do kina, czytaliście książkę, którą reżyser się inspirował? Jakie tytuły dodalibyście do zestawienia tych, które wyróżnia nolanowski klimat?


komentarze [21]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
SOO 25.07.2023 13:23
Czytelniczka

Obejrzałam Oppenheimer'a i uważam film za najlepsze dzieło Nolana (jak do tej pory). Interstellar był niesamowity, Dunkierka bardzo dobra ale Oppenheimer... jak dla mnie, coś wspaniałego. Szczerze polecam. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
wici 24.07.2023 09:42
Czytelnik

To może Nolan niech zekranizuje Anomalię. W jego klimatach. Ta książka po takim sukcesie wydawniczym i z tak filmową fabułą aż prosi się o przeniesienie na ekran. Podobne wrażenie miałem po przeczytaniu Marsjanina. Filmowa adaptacja Ridleya Scotta była całkiem udana.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Topaz 22.07.2023 21:28
Czytelniczka

Książka, biografia Oppenheimer'a wymieniona na samym początku tekstu, to za ilość włożonej pracy i wysiłku do jej napisania przez autorów to należy się szczery podziw, ale moim zdaniem mimo to książka jest zwyczajnie przegadana. Momentami jest jakby próbą wybielenia R. Oppenheimer'a, przez co traci na obiektywizmie. Jeżeli nie razi was przesadna drobiazgowość to śmiało...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Karmiacy_Kolibry 22.07.2023 19:55
Czytelnik

Polecam znakomitą serię Sensacje XX wieku Bogusława Wołoszańskiego. Tam było bardzo dużo o powstaniu bomby atomowej - tej amerykańskiej jak i radzieckiej. Była też sprawa Rosenbergów. Ta seria ma już ponad 20 lat. Więc Oppenheimer i cała ta historia była już nam znana od dawien dawna.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Coldy 25.07.2023 13:06
Czytelnik

Zwrot "cała ta historia była już nam znana od dawien dawna" jest bezsensu, ponieważ jeżeli ktoś się tym zainteresował, to wiedział o tej historii to od momentu przeczytania o niej lub bycia bliskim świadkiem tych zdarzeń. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Yahol 22.07.2023 16:04
Czytelnik

Parę lat temu nikt nie wiedział, kim jest Robert Oppenheimer; no może poza znajomością słynnego cytatu o śmierci i niszczycielu światów, 
Pewnie jestem dziwny, ale wiedziałem.  A ten słynny "cytat" to wymysł, mit który tworzono wokół osoby Oppenheimera i bomby atomowej. Ale za to ładny i robi wrażenie. O kulisach i sposobie w jaki powstała bomba, pierwszy raz przeczytałem w...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
konto usunięte
22.07.2023 17:45
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Yahol 22.07.2023 18:26
Czytelnik

Jam jest Czas, co zniszczenie w świat niesie, zjawiony na ziemi, by Prawu wyraz dać, by ludzkość śmiercią razić. I bez ciebie Ardźuno ani jeden z tych z tych rycerskich rzesz uszykowanych w bój, nie może śmierci ujść.
Bhagawadgita 

To jest ten oryginalny tekst, który sparafrazował Oppenheimer - podobno, bo nie ma na to dowodów, drugi cytat, to 
"Na kształt tysięcy słońc,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
konto usunięte
22.07.2023 18:40
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
konto usunięte
22.07.2023 15:10
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Cleopatrapl 22.07.2023 18:37
Czytelniczka

@Jared oceniłam Oppiego na 7. Książka bardzo dobra, jednak nadmieniam, że autorzy bardzo chcieli umniejszyć jego zaangażowanie w komunizm ( które moim zdaniem wcale nie było jakieś wielkie) i tym samym je wyeksponowali. Można powiedzieć, że z igły zrobili niechcący widły. 
Jest też fajnie zarysowany obraz Ameryki tamtych lat, zwłaszcza świata naukowego, politycznego i...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Cleopatrapl 21.07.2023 17:25
Czytelniczka

Przeczytałam książkę i wybieram się do kina. Obejrzałam również „Interstellar” i posiadam książki, której niestety jeszcze nie przeczytałam, ale zrobiła mi pani @Anna Sierant smaka. Muszę ją koniecznie poszukać🙂
 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
madeline 21.07.2023 17:31
Czytelniczka

Idę do kina jutro. Nie czytałam książki, ale ciekawi mnie ten człowiek. Zobaczymy jak spodoba mi się w wersji filmowej jego postać. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Cleopatrapl 21.07.2023 17:33
Czytelniczka

Super, to daj znać, czy Ci się podobał?Ja idę w przyszłą niedziele🙂. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
madeline 22.07.2023 16:50
Czytelniczka

@Cleopatrapl film genialny! Nie mam żadnego odniesienia do biografii Oppenheimera, ale film bardzo obrazowo przedstawia tą postać. Oprócz tego zachwyca udźwiękowienie, efekty specjalne i taki trochę paranoidalny styl (nie wiem czy to dobre słowo, ale chodzi o oddanie tej warstwy szaleństwa i zafiksowania na fizyce w głowie Oppenheimera). Dawno nie miałam takich...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Cleopatrapl 22.07.2023 18:12
Czytelniczka

Super, bo wiąże z nim ogromne nadzieję. Co do Barbie, to dochodzą mnie złe słuchy i chyba zrezygnuję

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
madeline 22.07.2023 18:33
Czytelniczka

Barbie to mogłabym obejrzeć chyba tylko dla Goslinga 🤩

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Cleopatrapl 22.07.2023 18:38
Czytelniczka

Lubię Goslinga, ale blond mu nie pasuje. Postarza go

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anna Sierant 28.07.2023 15:42
Redaktor

Cieszę się i życzę ciekawej lektury! :)
 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Monika 21.07.2023 16:22
Czytelniczka

Kończę  Hipoteza zła W planach  Gdy ogień gaśnieoraz na deser Krwawe rewolucje Słonecznego weekendu dla Wszystkich 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Hipoteza zła  Gdy ogień gaśnie  Krwawe rewolucje
Anna Sierant 21.07.2023 14:39
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post