Interstellar i nauka

Ewa L. Łokas, Bogumił Bieniok
Bogumił Bieniok Ewa Łokas nolan einstein teoria względności

Okładka książki Gravitation Kip Thorne, John Archibald Wheeler
Ocena 9,0
Gravitation Kip Thorne, John Ar...

7/10 Bo zakładam za na 70% udało mi się zrozumieć tę książkę i wyjaśnienia. Poległem napewno na równaniu profesora. Trochę na osobliwości, gdzieś tam jeszcze z dnia na dzień bije mi w tyle głowy .... aaaaaa, na faktycznie, ale może inaczej ?!, Zaraz doczytam. Więc jest to napewno książka do której będę wracał. Może po kolejnym seansie filmu, jak do niego zatęsknię.

Czytanie tej książki ma sens przede wszystkim po obejrzeniu filmu Interstellar, jest ona świetnym kompendium pojęć, zjawisk oraz problemów występujących w samym filmie oraz na etapie jego produkcji. Sam film świetny - wart kilkukrotnego obejrzenia.

Książka w bardzo ciekawy sposób tłumaczy wiele trudnych tematów. Po przeczytaniu warto ponownie zobaczyć Interstellar.

Literatura popularnonaukowa przez duże "P". Świetnie włączone twarde rozprawy naukowe do świata popkultury.

Autor - wybitny, wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia naukowe fizyk - w prosty sposób wyjaśnia kulisy powstawania filmu "Interstellar" oraz kwestie naukowe, stojące u podstaw historii przedstawionej w filmie. Książka obrazowo wyjaśnia zagadnienia takie jak czarne dziury, dodatkowe wymiary czasoprzestrzeni, zaburzenia przestrzeni czy tunele międzygwiezdne. Napisane jest to bez zbędnego naukowego "bełkotu" czy wzorów matematycznych, prostym językiem z mnóstwem ilustracji. Autor wspomina także swoje relacje z reżyserem oraz ekipą produkcyjną.
Książka jest świetnym wyjaśnieniem zagadnień naukowych przedstawionych w filmie. Nie wymaga głębokiej wiedzy naukowej. Zdecydowanie polecam!

Genialna książka, obowiązkowa dla tych, którzy widzieli film.
W dokładny i przystępny sposób przedstawia wszystkie "kosmiczne" wydarzenia i prawa zawarte w filmie, pozwala bliżej poznać prawa fizyki rządzące naszym wszechświatem, przedstawia co na ekranie jest tylko domysłem, hipotezą a co jest prawdą.
Książka jest idealnym uzupełnieniem filmu. Gorąco polecam!

Genialna książka, obowiązkowa dla tych, którzy widzieli film.
Książka jest idealnym uzupełnieniem filmu. Gorąco polecam!

Super książka. Czytałem orginał więc nie wiem jak polskie wydanie. W każdym razie opisuje bardzo dużo ciekawych faktów dotyczących Ogólne Teorii Względności. W mojej ocenie można tutaj znaleźć dużo więcej ciekawych rzeczy niż w większości popularno-naukowych książżek dotyczących fizyki.

Clou stanowi tu astrofizyka. Jeśli kogoś, tak jak mnie, pani Szewczyk oblała w 1 klasie liceum na zajęciach z fizyki, a pani Kędziorek z matematyki puściła tylko z litości dla tumanów, podejścia do tej książki mieć nie będzie.
Sympatyczny dziadek pisze we wstępie, że postara się wszystko wyjaśnić w przystępny sposób. Że jeśli czegoś nie zrozumiem to wyłącznie wina jego niedoskonałości dydaktycznych. Wczułem się, zawziąłem, czytałem jedno zdanie po 10 razy. Nie podam może wzoru na przyspieszenie grawitacyjne, ale ogólną zasadę załapałem. I za to dziękuję. To i tak więcej niż wyniosłem ze szkoły.

Na półkach: , , , ,

Kiedy obejrzałam - wtedy z moim przyszłym mężem - po raz pierwszy “Interstellar”, miotały mną dwa sprzeczne uczucia: “to było coś pięknego” przeplatane z “ale jak to…?”. Ponieważ interesuję się astronomią od dziecka, a film był przedstawiony jako oparty na nauce, drażniło mnie wiele rzeczy przedstawionych w filmie. Nie potrafiłam zaakceptować wizji jednego człowieka, po prostu NIE! Po przeczytaniu książki pana Thorne’a biję się w pierś i tłumaczę dlaczego byłam winna niesłusznym oskarżeniom.

==========
“Najważniejszą cechą nauki jest pokora w obliczu niespodzianek, jakie sprawia nam natura.”
==========

“Interstellar i nauka” to książka, po którą może sięgnąć każdy. Kip Thorne bardzo powoli wprowadza nas w sekrety nauki jaką jest fizyka, poprzez opowieść o powstaniu pomysłu na film, przez początek jego realizacji, a następnie wszelkie niepomyślności losu, jakie się piętrzyły przed nim i jego przyjaciółką Lyndą, która to mocno walczyła o film przez lata na arenie Hollywood. W dalszej kolejności Kip otwiera przed nami wrota Wszechświata, wprowadzając podstawowe pojęcia i prawa, żeby przypadkiem nas nie zniechęcić lub wystraszyć. Taki ukłon z jego strony dla czytelników - sam wspomina, że jest to dla niego “hart ducha”, aby pomijać fascynujące kwestie i skupić się tylko na ogólnym zarysie.

Przede wszystkim, co koniecznie trzeba podkreślić: TO NIE SĄ WYMYSŁY JEDNEGO CZŁOWIEKA. Kip Thorne wielokrotnie weryfikował swoje teorie, domysły, hipotezy ze środowiskiem naukowym, na końcu książki nawet odsyła do wielu prac wielu badaczy i naukowców. To nie jest tak, że Kip sam wszystko wymyślił, o nie! Był prawą ręką Christophera Nolana, tym “dobrym duchem”, który trzymał pieczę, by w filmie nie pokazano za dużo fiction, a jednocześnie by nie przekraczano granicy absurdu.

Myślę, że właśnie dlatego mamy tak skrajne opinie o tym filmie - i dlatego ja sama się burzyłam po pierwszym seansie. Granica między prawdziwą nauką a domysłami jest bardzo cienka i Kip wielokrotnie o tym w książce wspomina:

“Znaczna część zagadnień naukowych poruszanych w filmie Interstellar pochodzi z pogranicza naszej wiedzy lub nawet wykracza poza nią. Dzięki temu film zyskał aurę tajemniczości, a ja miałem okazję wyjaśnić różnice między powszechnie akceptowaną wiedzą naukową, ugruntowaną hipotezą i czystymi domysłami. Mogłem dzięki temu pokazać, jak uczeni rozważają na początku idee, które pojawiają się jako domysły, a następnie udowadniają, że są błędne, lub przekształcają je w ugruntowane hipotezy bądź ustalone fakty naukowe.”

Taki tekst powinien być wyświetlany tuż przed emisją filmu. Z pewnością oszczędziłoby to wszelkich nieporozumień i kolokwialnie mówiąc - hejtu.

W porównaniu do poprzednich książek, musiałam poświęcić dłuższą chwilę na jej skończenie - dokładnie tak jak zaleca autor. Przerwać w mało zrozumiałym dla nas momencie i wrócić do niego za jakiś czas. Kip Thorne w pełni rozumie, że prawdziwa nauka wymaga myślenia, głębokiego zastanowienia się i sam niejednokrotnie - podczas kręcenia filmu - miewał dni, kiedy zasypiał z problemem i rano budził się z nowym pomysłem. Już to jest dla mnie wystarczającym dowodem, że Kip w pełni brał odpowiedzialność za swoją rolę w filmie.

Kończąc recenzję chciałabym przytoczyć słowa autora, które zapadły mi w pamięć: żebyśmy mogli kierować swoim losem jako ludzkość, duża część naszego społeczeństwa naprawdę musi w pełni rozumieć i cenić naukę. I przede wszystkim szanować jej istotną rolę. Bez tego przepadniemy. Zginiemy. Cieszę się, że powstają takie filmy jak “Interstellar” - i że wywołują przy tym tak zażartą dyskusję. Przez to ludzie zaczynają zwracać uwagę na to, co wcześniej ich nie interesowało, a stąd już krótka droga do uświadomienia sobie jak malutcy jesteśmy i jaka potęga tkwi w naszych umysłach.

Kip Thorne, chapeau bas, dobra robota!

Nie trzeba chyba objaśniać czy jest to książka dla fanów filmu gdyż jest to zawarte w tytule. Czym w takim razie przekonuje do siebie książka napisana przez astrofizyka, który tak bardzo się związał z produkcją filmu Interstellar zostając nie tylko konsultantem produkcji ale i inicjatorem powstania, wspólnie ze swoją przyjaciółką Lyndą Obst.
Zacznijmy od tego co ważne dla oczu - na duży plus zasługuje wydanie książki, która jest wydrukowana na dobrej jakości papierze a treść wsparta rysunkami objaśniającymi zawarte w niej prawa fizyki.
Autor w przystępny sposób objaśnia prawa astrofizyki, które posłużyły filmowi za podwaliny i stara się zainteresować czytelnika. Nie trzeba być studentem fizyki by zrozumieć większość z informacji, chociaż mam wrażenie że takie osoby lepiej docenią książkę. Dobrze, że również rozdziały są oznaczone w czytelny sposób co jest prawdą a co pozostaje hipotezą naukową.
To do czego mógłbym się przyczepić to momenty w których autor trochę zbyt bardzo dokładnie opisywał niektóre z praw występujące w kosmosie. Przyznam się więc, że rozdział opisujący rozchodzenie się światła wokół czarnej dziury przekartkowałem pospiesznie.
Podsumowując, książka rzuca nowe spojrzenie na film (przynajmniej dla osób nie mających rozległej wiedzy z astrofizyki), który ja oczywiście obejrzałem, któryś raz z kolei po zakończonej lekturze "Interstellar i nauka".

Zacznijmy od tego co ważne dla...

Dodaj cytat z książki Interstellar i nauka

Ciekawostki historyczne

Niepełnosprawne dzieci wywożono do lasów pod pozorem „wycieczek”. Dorosłych mordowano drewnianymi pałkami lub strzałem w tył głowy....
Dariusz Kaliński
XIX wiek | 2022-05-22
Katastrofa tunguska
30 czerwca 1908 roku nad Syberią miała miejsce potężna eksplozja. Do dziś nie wyjaśniono jej przyczyny. Co udało się ustalić na...
Historia najnowsza | 2022-05-21
Społeczność amiszów
Kojarzą się nam z mężczyznami noszącymi szerokie kapelusze, kobietami w długich, purytańskich sukniach, drewnianych konstrukcjach...
Czytaj więcej
W jednej z jaskiń w Laosie odnaleziony został ząb trzonowy, który prawdopodobnie należał do dziewczynki żyjącej być może nawet 164...
Starożytność | 2022-05-20
Syrakuzja. Titanic starożytności
Syrakuzja zbudowana przez Archimedesa w III wieku p.n.e. była prawdziwym cudem techniki. Co stało się z największym statkiem...
Nowożytność | 2022-05-19
Procesy o czary w Polsce
„Procesy o czary to był istotny element codzienności Polaków” – mówi prof. Wijaczka. Właśnie ukazała się jego książka „Czarownicom...
Anna Baron-Jaworska
Historia najnowsza | 2022-05-18
Kradzież scytyjskiego złota
Rosjanie ukradli przedmioty ze starożytnego scytyjskiego złota i inne artefakty, mające sporą wartość historyczną i kulturową,...
Procesy o czary w Polsce w XVII-XVIII wieku. Wyjątkowa pozycja na temat procesów czarownic w Polsce!
„Obłęd na krańcu świata. Wyprawa statku Belgica w mrok antarktycznej” nocy to w równej mierze marynistyczny thriller, jak i...