Mroki

Jarosław Borszewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry literatura piękna
Wydawnictwo Iskry
2015-03-23
1983-01-01

Towarzystwo Świadomego Umierania (?)

1953 ocen

Piękna, głęboka, egzystencjalna książka.
To powieść o umieraniu.
Ta książka przeora Was psychicznie.
Jest trudna, głęboka, choć czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie.
Po zakończeniu powiedziałem sobie: "wow".

Piękna, głęboka, egzystencjalna książka.
To powieść o umieraniu.
Ta książka przeora Was psychicznie.
Jest trudna, głęboka, choć czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie.
Po zakończeniu powiedziałem sobie: "wow".

Dusi mnie to dzieło, chwyta za gardło i ściska piekielnie mocno. To wszystko co zawszę było jest tu. Sedno mojego bycia i zakochanie na całą jego długość jest mrokami. Mroki są mną, są dookoła mnie. Dzięki temu poczułam coś. Poczułam Siebię. Nigdy nie zapomnę, zawszę będę pamiętać

Smutek tutaj zawarty momentami całkowicie błahy, niczym w smutnych cytatach w social mediach przed dekadą, a momentami tak głęboki, że pochłania duszę, ciało i otwiera wszystkie niebezpieczne szuflady.
Książka o śmierci, życiu, wszystkim pomiędzy.

Książka o śmierci, życiu, wszystkim pomiędzy.

"Mroki" pozostawiły po sobie bogactwo zdań, z którymi łatwo się utożsamić. Zdecydowanie jest to książka "do cytowania". Nie odczułam jednak zbyt dużego zainteresowania treścią - i właśnie tego mi zabrakło do stworzenia więzi z książką. Po wydeptaniu własnej ścieżki ciemności, lektura ta wydaje się być naturalna i zwyczajna. Doceniam, ale nic poza tym.
W moich myślach pozostaje za to wspomnienie śmierci autora (zaledwie rok po wznowieniu owej książki). Ta informacja wzbudziła we mnie więcej emocji niż sama lektura. Mroki przeszłości zawsze znajdą miejsce w ludzkich sercach.

W moich myślach...

Trochę jak sen, kiedy masz gorączkę.

Trochę jak sen, kiedy masz gorączkę.

Dziwne to było spotkanie. Nie wiem, co o tej książce myśleć. Momentami zastanawiałam się, co to w ogóle jest, co za gniot. Z drugiej strony znaczników zużyłam sporo. Na koniec mam tylko takie przemyślenie, że nie są to mroki. Mnie książka bardziej zmotywowała do życia :)

Jeśli umarłbym dziś byłaby to książka mojego życia
Nie umiem opisać jej słowami
Nie umiem się z nią rozstać
Nie jest to książka dla każdego ale Borszewicz kupił sobie nią mieszkanie w moim sercu
Bo niedziela bez niego to faktycznie byłby wtorek

Jeśli umarłbym dziś byłaby to książka mojego życia
Nie umiem opisać jej słowami
Nie umiem się z nią rozstać
Bo niedziela bez niego to faktycznie byłby wtorek

Wspaniała i niepokojąca jednocześnie. Kopalnia pięknych, smutnych i życiowych cytatów.

Przecież ta książka jest napisana przez barbarzyńcę

Przecież ta książka jest napisana przez barbarzyńcę

Co jest prawdą, a co wymysłem? Piękna książka. Jestem w niej cała ja. Całe moje serce. Tyle wspaniałych zdań łapiących za serce. Pochłonęłam książkę w dwa dni. Potrzebuję więcej takiej sztuki - po to, by jeszcze więcej czuć.