Książka Roku 2018
komiksy
skun

Przed tysiącami lat Ziemię nawiedzili kosmici z planety Des. Dowodzeni przez Ais przybysze chcieli zbudować na naszej planecie inteligentną cywilizację. Było to nie lada wyzwanie, zwłaszcza że na przeszkodzie planom ambitnej przywódczyni stawały bunty wśród załogi czy szalony naukowiec i jego zwolennicy. Gdy sytuacja wydawała się być bliska opanowania, Wielki Mózg panujący na Des postanowił zatopić Wielką Wyspę, na której pracowali kosmiczni naukowcy...

Zobacz, co się wydarzyło na Ziemi nie tylko według Dänikena!

„Ekspedycja. Bogowie z kosmosu” to ośmioczęściowa epicka opowieść komiksowa. Powstała na zlecenie niemieckiego wydawcy na przełomie lat 70. i 80. opowieść zachwyca rozmachem, doskonałą intrygą i wizjonerskimi rysunkami Bogusława Polcha.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

mariusz | 2017-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2017

Fenomenalna powieść fantastyczna na 400 stronach pięknego komiksu kreski Bogusława Polcha. Jest to bez wątpienia najlepiej wydany komiks w historii polski. 'EKSPEDYCJA' to ośmioczęściowa opowieść o powstaniu cywilizacji na świecie, na podstawie teorii Ericha von Daenikena.
Każdy kto swoją przygodę z książką rozpoczynał od komiksów i lubi tę formę musi przeczytać ten komiks, każdy kto kocha fantastykę również musi przeczytać ten komiks.
Dla mnie jest to sentymentalny powrót do dzieciństwa z lat 70-tych i 80-tych kiedy to biegałem od kiosku do kiosku Ruchu aby zdobyć kolejną część Ekspedycji. Gratuluję wydawcy pomysłu aby po latach całą serię zamknąć w jednej księdze tak pięknie, solidnie wydanej, klasa światowa, polecam!!!!

aredhela | 2015-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2015

Super komiks! Mamy tu w pigułce zawarte poglądy znanego z kontrowersyjnych poglądów Danikena, przekształcone w ciekawie opowiedzianą historię alternatywną powstania naszej cywilizacji, w logicznym ciągu i nawiązaniami do znanych nam przekazów. Miałam kiedyś w posiadaniu 3 i 4 komiks cyklu, ale czytane oddzielnie nie tworzyły niestety tak zwartej fabuły. Dlatego tak się ucieszyłam z powstania zbiorczego wydania całej serii.
Całość godna polecenia :)

Ireksamb | 2017-07-20
Na półkach: Nostalgia, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 20 lipca 2017

Wprawdzie długo się zbierałem do ponownego przeczytania serii (ostatni raz czytałem "Ekspedycję" jakieś 25 lat temu), ale to była bardzo dobra decyzja! Książka nie tylko wyzwoliła we mnie sentymenty z przeszłości, ale i udowodniła, że nadal jest świetnym dziełem z solidną dawką sci-fi. Polecam "starszym" sympatykom komiksów jak i nowym pokoleniom. Warto.

Zimek | 2015-06-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015, Komiksy
Przeczytana: 29 maja 2015

W science-fiction kręci mnie to, że daje nieograniczone możliwości w przedstawianiu alternatywnych, ale porażająco realnych koncepcji zarówno przyszłości naszego świata, jak i przeszłości – pesymistycznej czy optymistycznej, gorszej lub lepszej. W przypadku kultowego komiksu Ekspedycja. Bogowie z kosmosu ideą jest dorobek naukowy (który przez ogrom ludzi nauki jest dezawuowany) Ericha von Dänikena – twórcy teorii „wpływu istot pozaziemskich na życie ludzi w czasach przedhistorycznych”*. Ten kontrowersyjny, ale niesamowicie pobudzający ludzką wyobraźnie pomysł to świetny fundament pod twardą, dojrzała fantastykę naukową. Czasami jednak sama idea nie wystarczy…

Kręcę nosem z niezadowolenia, bo jestem przekonany, że z takiej historii można wycisnąć znacznie, znacznie więcej. Oczywiście komiks rządzi się swoimi prawami – ale jednocześnie umniejszanie możliwości przekazu tej formy byłoby skazaniem jej z góry na porażkę. Wywrócenie do góry nogami podstaw naszej cywilizacji zabójczo mi...

Endriux | 2015-05-07
Przeczytana: 07 maja 2015

Po pierwsze Wielkie gratulacje dla wydawcy, który pokazał, że można elegancko i ładnie wydać fajny komiksowy integral. Mam nadzieje, że konkurencja weźmie sobie taką praktykę do serca.
Treść sama w sobie jest oceniana przeze mnie zdecydowanie bardziej ze strony sentymentu niż właściwej merytorycznej wartości. Niemniej z wielką ochotą przystąpiłem do lektury. Jeżeli miałbym się zdecydować do oceny poszczególnych części wyglądałoby to następująco:
Lądowanie w Andach 6/10
Ludzie i Potwory 6,5/10
Walka o planetę 7/10
Bunt olbrzymów 8,5/10
Zagłada Wielkiej Wyspy 6,5/10
Planeta pod kontrolą 6/10
Tajemnica piramidy 5/10
Ostatni rozkaz 5/10
Niemniej warto było powrócić do lektury z lat młodości. Teraz czekam aż wydawca "pójdzie za ciosem" i wyda integral Wiedźmina pana Polcha.

Dominik | 2017-07-30

Jeden z pierwszych polskich komiksów, który odniósł międzynarodowy sukces. Lata 70te XX wieku były "złotym okresem" dla tematyki UFO i istot z kosmosu. Na fali opowieści Billy'ego Maiera i Ericha von Daninkena jak grzyby po deszczu wyrastały książki i komiksy o tej tematyce. Nie ominęło to także Naszego kraju, gdzie NOLe i "paleoatronautyka" zyskiwały sobie coraz to nowe rzesze (głównie młodych) fanów. Efektem tej "mody" jest niejako komiks duetu Polch/Górny wspierany merytorycznie przez "polskiego Daninkena" Arnolda Mostowicza. Fabuła komiksu obraca się wokół teorii o stworzeniu rasy ludzkiej przez podobne Nam istoty pozaziemskie, lecz jest ona tak na prawdę tylko tłem dla ukazania sensacyjno-fantastycznej opowieści. Ta, pomimo 40 lat na karku wciąż potrafi zachwycić - utwierdza mnie to w przekonaniu, że rysunki Polcha są ponadczasowe. Mamy tu masę ładnie narysowanych postaci a tła i towarzyszące im osprzęt aż kipi od masy szczegółów. Nie raz złapałem się na tym, że wołałem ten...

ilo99 | 2018-04-11
Na półkach: Przeczytane, Rozczarowanie
Przeczytana: 11 kwietnia 2018

Z żalem muszę stwierdzić, że się poddałam. Mniej więcej po trzeciej części. Miałam nadzieję, że komiks, a właściwie działania bohaterów nabiorą spójności, sensu, logiki. Nic z tego. Ot, chaotycznie miotają się między statkiem kosmicznym a ziemią. Nie kończą działań, chociaż wiedzą, że jest to potencjalnie niebezpieczne. Jakieś pseudonaukowe wykłady. Jakiś wielki mózg, który wszystko przewidział. Ech. Jakoś to wszystko przysłowiowej „kupy” się nie trzyma. Szkoda.

Jan Wesoły | 2015-11-13
Przeczytana: 11 listopada 2015

O tak. Wspomnienie z lat młodości przybrało nowy kształt. Twarda oprawa, kredowy papier, szkice i wywiad z rysownikiem. "Bogowie z kosmosu" zyskali nową twarz. Na imię jej "Ekspedycja" i składa się na nią wszystkie osiem części opowieści o kosmitach odpowiedzialnych za rozwój Niebieskiej Planety.
Pamiętam w szkole podstawowej, jak biegałem do biblioteki w poszukiwaniu kolejnych części. Scenariusz według książek Ericha Von Danikena otwierał nowe perspektywy, odkrywał nową historię ludzkości. Z zapartym tchem śledziłem losy Ais i Zana na Ziemi. Pierwsza to chyba, przeczytana przeze mnie, historia, w której zło staje się konieczną częścią Planu. Wręcz staje się nieodzowne dla istnienia dobra. Jest nieodłączną częścia procesu poznawczego i rozwojowego.
Teraz, po latach, dane mi jest powrócić do tej historii. Dzięki mojej niezrównanej Żonie, która zawsze trafi z prezentem w dziesiątkę.
Coś się jednak zmieniło. Opowieść nadal jest wciągająca, trzyma w napięciu, jednak...

Kesser | 2015-05-28

Miło jest widzieć tą serię zebraną w jeden tom. Jest to absolutny klasyk, który wspominam ciepło z okresu podstawówki, kiedy to występował pod postacią pojedynczych zeszytów. Jednak dopiero późniejsze wydanie dwutomowe pozwoliło mi przeczytać brakujący pierwszy i ostatni zeszyt. Dziś, korzystając z okazji nowego wydania pragnę się podzielić swoją opinią na temat tej serii.
Szczerze powiedziawszy - komiks za wysokich lotów to nie jest i jedyne co trzyma się tam, to kreska i rysunki B.Polcha. Jeśli zaś chodzi o fabułę, to szczerze powiedziawszy - tragedia. Serii powstała w oparciu o bzdury Ericha von Dänikena (ja tego nawet teoriami nie nazywam), a to niestety materiał żaden. Scenariusz robi co może, aby złożyć to do kupy, ale też trochę potraktowano jego tworzenie po macoszemu i jest dziurawy jak sito. Jest to ogólnie bardzo lekkie SF (z naciskiem na F), do którego należy podejść z przymrużeniem oka i lekką tolerancją z uwagi na wiek komiksu (ponad 30 lat).
Mimo swojego narzekania...

Jowi | 2017-03-19
Na półkach: Przeczytane, Komiksy, Posiadam
Przeczytana: 19 marca 2017

Rewelacyjny powrót do lat 90, w których świetne polskie i nie tylko komiksy kupowało się w zwykłym kiosku. Mam nawet jedną część w tamtym starym wydaniu, dość sfatygowaną, bo czytałam ją setki razy. I zawsze byłam ciekawa, jak potoczyły się dalsze losy Ais, Zana i Ramy, ale kolejnych części nie udało mi się zdobyć. Aż do teraz.
Komiks kultowy, oparty na kontrowersyjnych teoriach von Daenikena. Nareszcie po kolei można prześledzić losy ekspedycji z planety Des i jej wpływu na Ziemię i naszą cywilizację.
Niektóre pomysły świetne, inne z perspektywy czasu - trochę naciągane, jak np. połączenie przygód Ais z różnymi historiami biblijnymi. Komiks wciąga aż do ostatniej strony, świetna kreska, super opowieść.
POLECAM nie tylko jako lekturę sentymentalną, ale także jako kawał dobrego sci-fi :)