fantasy
komiksy
skun

Wiedźmina przedstawiać nie trzeba – postać stworzona przez Andrzeja Sapkowskiego to fenomen polskiej popkultury. Jednak zanim Geralt z Rivii stał się bohaterem filmów, gier komputerowych, fabularnych i karcianych, wystąpił w wyjątkowym komiksie. Wydawany w latach 1993-1995 cykl komiksów o Wiedźminie wyprzedził czasy i zapowiedział narodziny megagwiazdy polskiej popkultury. Scenariusz Andrzeja...

Wydawany w latach 1993-1995 cykl komiksów o Wiedźminie wyprzedził czasy i zapowiedział narodziny megagwiazdy polskiej popkultury. Scenariusz Andrzeja Sapkowskiego i Macieja Parowskiego brawurowo zilustrowany przez Bogusława Polcha to lektura obowiązkowa dla miłośników wiedźmińskiego uniwersum oraz fanów dobrego komiksu.

Kolekcjonerskie wydanie komiksu połączy w jednym tomie sześć powstałych w latach 90. rysunkowych opowieści. Wraz z wcześniejszymi, jednotomowymi edycjami „Funky Kovala” i „Ekspedycją” tworzy niezwykłą trylogię jednego z największych mistrzów polskiego komiksu, Bogusława Polcha.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

Marek Adamkiewicz | 2016-01-02

Wiedźmin Geralt jest ikoną polskiej popkultury. Co do tego nie może być jakichkolwiek wątpliwości. Opowiadania i powieści Andrzeja Sapkowskiego od początku oczarowały czytelników błyskotliwym stylem, niesamowitą fabułą i masą charakterystycznych bohaterów. Kwestią czasu było kiedy wszystko zostanie przeniesione na grunt innego rodzaju rozrywki. Dzisiaj najbardziej oczywistym przykładem takich działań jest seria gier komputerowych z Geraltem w roli głównej, jednak zanim marka weszła na ten złoty szlak, powstała seria komiksów traktujących o przygodach wiedźmina, a wśród autorów widać samego Andrzeja Sapkowskiego.

Na omawiane wydanie kolekcjonerskie składa się komplet sześciu odsłon serii. Większa część zbioru to adaptacje opowiadań, które ukazały się w tomach Ostatnie Życzenie i Miecz Przeznaczenia. Ponadto czytelnik otrzymuje interpretację tekstu dostępnego szerzej dzięki zbiorowi Maladie, oraz historię traktującą o szkoleniu Geralta na wiedźmina, która przed wydaniem w formie...

Jowi | 2016-09-15
Przeczytana: 13 września 2016

Stary, dobry Wiedźmin z lat 90. Jakże się super go czytało! Przyznaję, że darzę sentymentem ten komiks. W latach 90. zabijaliśmy się, żeby zdobyć kolejne części, co oczywiście wcale proste nie było. Kreska wyraźna, scenariusz ani na jotę nie odbiega od opowiadań pana Sapkowskiego, no może z wyjątkiem "Zdrady". Reszta to zbiór kultowych już opowiadań znanych z pierwszych tomów. Pozycja obowiązkowa dla fanów Sapkowskiego i wiedźmińskiego cyklu. POLECAM :)

Dominik | 2017-07-29

Nie będę pisał peanów na cześć Geralta czy też rozwodził się nad prozą Sapkowskiego ponieważ jest to bezcelowe... Lepiej przejść do rzeczy. Bardzo ładnie wydany album - twarda oprawa i kredowy papier zapewnią mu długą żywotność, co przy takim formacie (312 stron) jest rzeczą wręcz niezbędną. Jeśli chodzi o stronę graficzną albumu to zdążyła się już lekko zestarzeć, choć wygląda o niebo lepiej niż zachodnie komiksy z tego okresu. Szczegóły kadrów wciąż cieszą oko. Osoby wychowane na komiksach z przełomu lat 80tych i 90tych oraz ci, którzy po raz pierwszy zetknęli się z Wiedźminem w "Fantastyce" będą z niego zadowoleni. Młodzi wychowani na grach raczej będą kręcić nosem na dość archaiczne rysunki i na to, że Geralt "nie jest taki jak być powinien". Cóż, nie da się wszystkich zadowolić. Dla fanów kreski Polcha to pozycja wręcz obowiązkowa.

Zielony | 2017-05-24
Na półkach: Przeczytane, Komiksy, Posiadam
Przeczytana: 14 maja 2017

Geralt z Rivii. Wiedźmin. Doprawdy, po skończeniu sagi Sapkowskiego postać ta wraca do mnie bardzo często. Albo jako mocno średni Sezon Burz (Andrzej.... co Ty odjaniepawliłeś?) albo świetna gra komputerowa. Tym razem, dzięki prezentowi urodzinowemu od Piotrka, przyszło mi zmierzyć się z komiksem. I to nie byle jakim komiksem! Nie jest to twór, który powstał na szybkiego, by uciąć jeszcze trochę $$ z popularności gry, a kolekcjonerskie wydanie całej serii komiksów, które były wydawane w czasach, kiedy Andrzej Sapokowski pisał Sagę.

Wydanie, które.... o rany, jak ono się pięknie prezentuje! Duży format, ładna okładka, w środku gruby, kredowy papier, żywe kolory. Ktoś naprawdę się tutaj postarał, by nadać wydaniu kolekcjonerskiemu Wiedźmina ekskluzywnego wyglądu. Minusem takiego stanu rzeczy jest fakt, że nieco trudno się to czyta w łóżku na leżąco. Ale - że zacytuję klasyka komputerowej animacji - "jest to poświęcenie, na które jestem gotów." :)

Dodatkową zaletą jest fakt, że...

Fantasy-Bestiarium | 2016-01-31

"Wiedźmin. Wydanie kolekcjonerskie" przedstawia losy Wiedźmina, który stał się szeroko znany, każdemu fanowi fantastyki. Postać stworzona przez Andrzeja Sapkowskiego zapisała się wielkimi literami na arenie polskiej popkultury. Komiksy o Geralcie z Rivii wydawane były w 1993-1995 roku i od razu zaczęły cieszyć się ogromną popularnością. Scenariusz autorstwa Andrzeja Sapkowskiego i Macieja Parowskiego przyciąga do lektury, a ilustracje Bogusława Polcha budują niesamowity i posępny klimat. Jest to prawdziwa perełka dla oddanych fanów wiedźmińskiego uniwersum.

W niniejszym wydaniu znajduje się komplet sześciu opowieści, adaptacji opowiadań znajdujących się w tomach: Ostatnie Życzenie oraz Miecz Przeznaczenia. Czytelnicy otrzymują wile ciekawych historii o przygodach Geralta i postaci z uniwersum Sapkowskiego. Komiksowa forma daje unikalną sposobność sięgnięcia do głowy twórcy z zupełnie innej strony. Cały zestaw prezentuje się nad wyraz porządnie i dopracowanie. Zachwycając porządnym...

PrzeCzytana | 2018-01-04
Przeczytana: 24 grudnia 2017

Na początku było słowo. Później, w latach 90. powstało sześć narysowanych przez Bogusława Polcha komiksów. Każda z nich została wydrukowana oddzielnie. W 2015 roku Wydawnictwo Prószynski i S-ka postanowiło zebrać je i wydać kolekcjonerską wersję, zatytułowaną po prostu “Wiedźmin”. Do tej pory posiadałam cztery z sześciu, ale w tym roku pod choinkę dostałam także zbiorczy reprint. ❤

Cztery części zawierają adaptacje opowiadań, które napisał Sapkowski, więc nie jest to dla fanów nic nowego. Natomiast dwie pierwsze (“Droga bez powrotu” i “Zdrada”) są to historie o tym, kim byli rodzice Geralta i w jakich okolicznościach się poznali oraz o młodości tytułowego wiedźmina, którą spędził w Kaer Morhen na ćwiczeniach. Jest tam też opowieść o tym, dlaczego osiwiał. Przyznam szczerze i ze wstydem, że już nie pamiętam dokładnie, gdzie w książkach było wyjaśnienie, dlaczego jego włosy stały się białe. Coś mi się tłucze po głowie, że to przez próbę traw (szybkie googlanko to potwierdza), ale...

Kasia | 2015-12-24
Przeczytana: 11 grudnia 2015

Dla fanów Geralta z Rivii jest to naprawdę apetyczny kąsek, mogący stanowić perełkę kolekcji, zwłaszcza jeśli ktoś lubi komiksy. Sama nigdy nie byłam ich wielką fanką, ale Wiedźminem jestem bardzo pozytywnie zaskoczona.

Cała opinia:

Yardash | 2015-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Co tu dużo gadać - pozycja obowiązkowa dla każdego fana wiedźmina. Ładnie wydany album, duży format, dobrej jakości papier, aż chce się czytać. Graficznie to kwestia gustu lub/i przyzwyczajenia, mnie osobiście ilustracje Polcha się podobają. Fabularnie wiadomo - dzieło na podstawie Sapkowskiego i nad którym ten trzymał osobistą pieczę nie mogło się nie udać. Dla tych, którzy komiksu nie czytali nigdy wcześniej, nowinką może być rozdział pt. "Zdrada", na podstawie nie wykorzystanego przez Sapka pomysłu na opowiadanie. Oprócz tego ciekawostką są detale będące puszczaniem oczka do fanów cyklu wiedźmińskiego, czyli pojawianie się co niektórych postaci w tle w tych rozdziałach, w których nie występowali w książce - np. mały Jaskier i młoda Yennefer (wtedy jeszcze April) w "Zdradzie", Renfri i Yarpen w "Geralcie" (na podstawie opowiadania o strzydze), przewijający się przez kilka rozdziałów Myszowór czy vrany i bobołaki (w książkach występujące jedynie w opowiadaniu "Droga, z której...

Stanisław Gęsiorski | 2016-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2016

Chyba komiks to nie mój klimat. Mimo to będę przyjemnie wspominać to doświadczenie, bo miło jest sobie odświeżyć w pamięci część historii po której wędrowałem początkiem tego roku.

Arkadiusz Dorszyk | 2016-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2016

Według mnie to jest ponadczasowe Arcydzieło. Absolutny must have dla fanów Geralta. Dwa pierwsze tomy to gratka, ponieważ opowiadają o nieznanych wcześniej losach rodziców Białego Wilka a także upadku potęgi wiedźmińskiej szkoły. Są piękne damy, zagrywki polityczne, denerwujący magowie, dynamiczne sceny walk. A na koniec posłowie napisał Maciej Parowski. Piękna sprawa.