Ekspedycja - Bogowie z kosmosu

Okładka książki Ekspedycja - Bogowie z kosmosu
Alfred GórnyArnold Mostowicz Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Ekspedycja (tom 1-8) komiksy
komiksy
Ekspedycja (tom 1-8)
Prószyński i S-ka
2015-05-05
2015-05-05
sci-fi polch daniken ais azazel satham sektoid kosmici historia ziemi olbrzym olbrzymy potwory historia alternatywna bogowie

Okładka książki Relax nr 37 Enrique Sanchez Abuli, Nikodem Cabala, Wojciech Cichoń, Ryszard Dąbrowski, Mieczysław Fijał, Alfonso Font, Artur Grzenda, Hermann Huppen, Yves Huppen, Dariusz Janiczak, Sławomir Kiełbus, Adam Kmiołek, Maciej Kmiołek, Joe Kubert, Maciej Kur, Monika Laprus-Wierzejska, Maciej Mazur, Mariusz Moroz, Bogusław Polch, Grzegorz Rosiński, Jacek Skrzydlewski, Mariusz Zabdyr
Ocena 6,8
Relax nr 37 Enrique Sanchez Abu...
Okładka książki 100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości Katarzyna Babis, Wojciech Bem, Tomasz Biernacki, Wojciech Birek, Jerzy Bralczyk, Krzysztof Budziejewski, Henryk Jerzy Chmielewski, Paweł Chmielewski, Artur Chochowski, Aleksandra Czubek-Spanowicz, Michal Derlacki, Andrzej Dusiewicz, Daniel Gizicki, Grzegorz Janusz, Maciej Jasiński, Zbigniew Kasprzak, Przemysław Kłosin, Jerzy Kochanowski, Tomasz Kołodziejczak, Berenika Kołomycka, Andrzej Łaski, Jacek Michalski, Janusz Morbitzer, Tomasz Niewiadomski, Grzegorz Niewiadomy, Paweł Niewiadomy, Andrzej Olaf Nowakowski, Maciej Parowski, Tomasz Piorunowski, Bogusław Polch, Jacek Przybylski, Adam Rusek, Bartosz Sztybor, Jerzy Szyłak, Marek Szyszko, Witold Tkaczyk, Janusz Wyrzykowski, Robert Zaręba, Paweł Zych
Ocena 7,1
100 na 100. An... Katarzyna Babis, Wo...
Okładka książki Niewygodny świadek Władysław Krupka, Bogusław Polch
Ocena 6,2
Niewygodny świ... Władysław Krupka,&n...
Okładka książki Na zakręcie Władysław Krupka, Bogusław Polch
Ocena 6,2
Na zakręcie Władysław Krupka,&n...

Okładka książki Funky Koval. Wydanie kolekcjonerskie Maciej Parowski, Bogusław Polch, Jacek Rodek
Ocena 7,2
Funky Koval. W... Maciej Parowski, Bo...
Okładka książki Yans: Wydanie zbiorcze. Tom 1 André-Paul Duchâteau, Grzegorz Rosiński
Ocena 7,6
Yans: Wydanie ... André-Paul Duchâtea...
Okładka książki Wieczna wojna Joe Haldeman, Marvano
Ocena 8,3
Wieczna wojna Joe Haldeman, Marva...
Okładka książki Lobo: Portret bękarta Simon Bisley, Keith Giffen, Alan Grant, Sam Kieth
Ocena 7,6
Lobo: Portret ... Simon Bisley, Keith...
Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Wybaczcie ale takie wybitne dzieła należy oceniać nie tylko z aktualnej perspektywy ale i z perspektywy czasów i tego czym były dla czytelników komiksów w czasach swoich premier i jak wpłynęły na ten gatunek literatury.
Nie sposób przejść obojętnie przy takim komiksie. Może i już się i zestarzał ale zapewniam, że nie o tyle lat ile ma. A gdyby nakręcić serial na jego podstawie to byłby niewątpliwie przebojem.
Zresztą serial dokumentalny „Starożytni kosmici” w którym występuje Erich von Däniken wciąż święci tryumfy.

W dalszym ciągu lepsza, niż niejeden współczesny komiks. Zwłaszcza superbohaterski

Kiedyś wyrywało z butów, jednak po latach - trąci myszką. Pierwsze części - mimo upływu lat - jeszcze się bronią, później już jest gorzej.

"Ekspedycja" czytana po latach od oryginalnego wydania bezlitośnie obnaża swoje słabości. Szczególnie nielogiczności scenariusza dają się mocno we znaki, narracja trąci myszką (ale to zrozumiałe, wówczas był taki standard). Najbardziej bronią się rysunki Polcha, choć oczywiście one też się nieco zestarzały. Przeszło 30 lat temu czytało się tę historię z zapartym tchem, a wydanie kolejnego albumu było niemal świętem. Cóż, inne czasy, ale sentyment pozostał.

Ja wiem, że powinienem choć udawać, że ta opinia ma przynajmniej pozory obiektywizmu, ale nie dam rady. Jako młody chłopak pochłaniałem w przeogromnych ilościach teorie Ericha von Dänikena (wspaniale, że biblioteka, do której chodziłem, miała ogromny wybór jego książek), a w dodatku w pewnym momencie dostałem komiks (sztukę, którą za dzieciaka uwielbiałem), a w nim komiksową, fabularyzowaną wersję idei von Dänikena! Dla mnie było to odkrycie dziesięciolecia! Teraz, gdy zobaczyłem integral obejmujący w jednym tomie wszystkie wydane (i jeden niewydany) zeszyty tej serii - nie mogłem (i nie miałem zamiaru) się powstrzymać. Choć na Allegro nie było tanio - nie zastanawiałem się ani chwili. I teraz ani trochę nie żałuję. To zdecydowanie klasyka. Komiksu, literatury s-f, paleoastronautyki, popkultury... Po prostu klasyka klasyki. Ponad 400 stron czystej radości!

Wydanie zbiorcze ponoć legendarnej serii. Choć sam zamysł był dobry i miał potencjał to cała historia jest w większości kiepsko napisaną historią bez lepszych pomysłów na fabułę.

Bohaterowie dzieciństwa. Aantybiblijny przekaz widzę dopiero teraz ;) Nie zmienia to faktu, że świetnie skonstruowana opowieść.

W wczesnej młodości byłem zachwyconym posiadaczem trzech pierwszych zeszytów. O kolejnych nawet nie miałem pojęcia, dopiero wiele lat później dowiedziałem się, że istnieją, ale takie to były czasy. Gdybym miał dziś wystawiać oceny tylko na podstawie wspomnień, wszystkie oscylowałyby w rejonach not najwyższych. To było coś, co niesamowicie pobudzało wyobraźnię wczesnego nastolatka lat osiemdziesiątych, a My z kosmosu Mostowicza łykałem zachłystując się. Niestety minął czas i człowiek stał się bardziej krytyczny.

I co my tu tak naprawdę mamy? Fabułę, w którą autorzy spróbowali wcisnąć wszystkie niewyjaśnione tajemnice przeszłości, legendy, religijne mity, walkę dobra ze złem, plus te wszystkie danikenowskie kocopoły. Dodatkowo wymyślili jakieś wydumane prawa kosmosu i dorzucili cywilizację zarządzaną super-duper sztuczną inteligencją. I wyszła z tego koszmarna, nielogiczna, poszarpana, kompletnie pozbawiona sensu historia, obsadzona postaciami tak infantylnymi i niewiarygodnymi (pod względem konstrukcji psychicznej, motywacji, logiki działań) jak to tylko możliwe. Bzdury jakie czasem wygadują i/lub wyczyniają, są trudne do uwierzenia. Dodatkowo, bohater specjalny, czyli Wielki Mózg, to jakieś totalnie zidiociałe kuriozum. Śledząc jego działania, odnosimy wrażenie, że podszył się pod niego wyjątkowo przebiegły, jednak upośledzony intelektualnie, kalafior.

O ile początkowe tomy, mniej więcej do trzeciego, jakoś się jeszcze od biedy bronią, to kolejne są porażką niespotykanej klasy.

Jedyny plus tego wydawnictwa to strona graficzna. Rysunki Polcha dają radę.

Dostajemy komiks sado-maso. Pod względem estetycznym jest przyjemnie, jednak cała reszta sprawia przy lekturze nieustający ból.

3/10

Klasyk retro s-f. Mimo archaizmów czyta się to znakomicie do dziś dnia. To powinno stać na półce każdego konesera komiksów tak jak Tytusy, Kajko i Kokosze i Thorgale. Nie ma bata.

Wybitna, bo pozycja ta zapisała się w historii nie tylko polskiego komiksu. Piękne wydanie, choć tak obszerne, że niekiedy nieporęczne. Rysunki Bogusława Polcha mają swoich fanówi krytyków, ale są na swoim dobrym poziomie. Najwięcej minusów przynosi koncepcja oparcia fabuły o teorrie Danikiena. Każdy zadawał sobie to pytanie: Ciekawe, jak wyglądałaby ta ingerencja kosmitów w rozwój ludzkości? To jest ciekawie przedstawione, jednak w szczegółach teoria ta mocno gubi się, szczególnie dopasowując detale różnych religii do swojej koncepcji. Przed kolejnymi częściami komiksu zawarto rysunki koncepcyjne, a na końcu wywiad z autorem na temat kulisów pwstawania tej serii komiksów.

Dodaj cytat z książki Ekspedycja - Bogowie z kosmosu